Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Site clonã amazon prime phishing

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Salut.
Ieri am zis sa imi fac si eu un cont prime video. Dau search pe google, nu aleg doar rezultate in limba romana, iau primul link de bun, parea amazon prime, maaaaree greseala ca nu ma uit in bara la adresa sa vad amazion sau ceva de genu. Dinnou prostie fac, cica as fi avut abonament cu 1.99 1 an. Platesc si aia e. Noroc ca au fost 2 euro. Ma prind in cele din urma de prostie, RAPORTEZ SITE LA GOOGLE SI BLOCHEZ CARDUL!
Acum imi tot vin mailuri de undeva din Cipru. Cica trebuie sa astept 24 de ore sa inchid contul, cont pe care desigur nu l am facut. N au de unde sa imi mai ia bani, cardul fiind blocat
Ce metode recomandati pt android eficiente cu asemenea situri?
Ce as putea face in afara de vigilenta maxima cand accesezi ceva ? :(
Nu prea m am confruntat cu chestii de genul...
Multumesc

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 25.10.2007

View PostG_DD, on 16 ianuarie 2023 - 09:38, said:

Ce metode recomandati pt android eficiente cu asemenea situri?

Poti sa folosesti un DNS care blocheaza acest gen de siteuri.. De exemplu Comodo Secure DNS.

Si da, vigilenta maxima pentru ca nu exista o protectie universala.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,773
  • Înscris: 30.08.2006
Nu stiu cum de ti-a returnat Google ca prim rezultat un site de phising. Anuleaza cardul si solicita unul nou. Nu te baza pe DNS si alte filtre. E mai sigur un antivirus actualizat dar si mai sigur este sa nu te mai arunci cu capul inainte la bagat cardul in aplicatii.

#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,223
  • Înscris: 05.01.2006
Dacã ai un sistem de operare mai vechi și/sau dacã ai ceva extensii ciudate în browser ești cam în pericol tot timpul și cel mai probabil ai "așa ceva" cum la o cãutare Google eu primesc rezultatele "corecte"...
Și astfel nu ar fi rãu sã faci o curãțare pe calculator - eventual poți menționa aici detaliile pentru a te ajuta și noi cu ceva sfaturi.
Ref acea platã - ai primit mail dupã ce ai fãcut plata? Dacã da, de la cine/ce?

#5
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Eu folosesc AdGuard pe Android.

#6
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View PostLeo2006, on 16 ianuarie 2023 - 10:18, said:

Nu stiu cum de ti-a returnat Google ca prim rezultat un site de phising.

La fel cum facebook e plin de reclame cu bocanci sau geci de piele veritabila la $9.99 ;)
Depinde de istoricul lui de cautare si cuvintele folosite la aceasta cautare si de reclama platita in acel moment, targetata pe el.

View PostG_DD, on 16 ianuarie 2023 - 09:38, said:

Ieri am zis sa imi fac si eu un cont prime video.
[...........]
Ce metode recomandati pt android eficiente cu asemenea situri?

De ce nu ai folosit aplicatia Amazon?!

#7
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

View PostRavy, on 16 ianuarie 2023 - 10:18, said:


Ref acea platã - ai primit mail dupã ce ai fãcut plata? Dacã da, de la cine/ce?
De pe telefon am facut, probabil ca daca eram pe laptop nu as fi avut probleme
Plata a fost incasata de allyours.vip, vazuta si in tranzactii pe card, iar mailurile vin asa

Si probabil vor mai veni :(

Attached Files



#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,886
  • Înscris: 07.08.2008
Sigur ai cautat "amazon prime" sau pe pagina unde ai facut plata scria "amazon". Nu de alta, dar si site-ul ala are pachet "Prime" si poate nu ai fost asa atent Posted Image
Attached File  screenshot_3441.jpg   474.09K   100 downloads

Posibil ai intrat pe o reclama, primul link ar trebui sa arate cam asa:
Attached File  screenshot_3442.jpg   132.02K   93 downloads

Edited by tigerheart, 16 January 2023 - 11:00.


#9
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

View PostLeo2006, on 16 ianuarie 2023 - 10:18, said:

Nu stiu cum de ti-a returnat Google ca prim rezultat un site de phising. Anuleaza cardul
Vorbesc serios. Tocmai de asta l am si accesat fara sa ma gandesc. Pacat ca nu am facut screenshot, cred ca a fost blocat deja pt ca l am raportat
Sigur ca am blocat cardul, cu mailurile nu stiu cum sa fac sa nu mai vina pt ca u subscribe nu cred ca e o solutie

Este/era site clona, fapt confirmat si pe topicul prime video

Haha!!! Inca exista mizeria!!!! :o

A trebuit sa folosesc un screen recorder, pentru ca se succed cu mare viteza
Deci accesez linkul sponsorizat AMAZON PRIME,DA???, apoi apare AMIZIONPRIME.CAM...naiba s a uitat ce scrie, apoi in fractiune de secunda apare o ruleta unde chipurile castigi 1 an cu 2$...€...whatever
Stiu ca e de râs, dar fiind PRIMUL LINK APARUT, am luat o!!!
Cam asa s a intamplat prostia, chestia e ca am crezut ca a fost banat, DAAAARRR INCA APAREEEE

Nu mereu apare situl clona cand accesez linkul
Voi ar trebui sa stiti mai bine cum e asta posibil si cum sa ii veziti de hac :P

Attached Files


Edited by G_DD, 16 January 2023 - 11:19.


#10
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,223
  • Înscris: 05.01.2006
Well, da - de pe mobil este mai greu sa urmaresti linkurile in sine dar... nu imposibil. Totusi, cand faci o plata ar trebui sa te uiti:
-la ce-ti mentioneaza ca vei cumpara
-la ce sistem de plata iti apare
si, inainte de a face plata, sa le cauti online sa vezi pareri despre ele. Daca nu apare nimic si in cazul in care sunt servicii super cunoscute atunci nu mergi mai departe cu plata. Daca vezi ca sunt pareri de pishing nu mergi mai departe cu plata. Daca vezi pareri impartite (si bune dar si rele) nu mergi mai departe cu plata. Daca vezi pareri bune traduse automat in limba romana cu greseli gramaticale nu mergi mai departe cu plata. Daca ai cumparat oua si primesti mesaj ca vei cumpara bere (vad acolo un mesaj de abonament 3 zile, doar atat ai vrut?) nu mergi mai departe cu plata. Daca apare o promotie cu termen de x minute/secunde nu mergi mai departe cu plata.

Orice plata ce nu o finalizezi o poti relua dupa un timp (inclusiv la site-uri oficiale dar si la tepari) deci si daca esti sigur ca este OK citeste mai intai pareri sau intreaba pe forum/etc si nu trebuie sa te stresezi ca nu ai facut acea plata. Sunt multe cazuri in care "nu mergi mai departe cu plata" si mi-ar fi greu sa le trec pe toate - dar, mai ales de pe mobil ar trebui sa fii mai atent ce si cum platesti.

Apropo: ce mobil si ce browser ai folosit pentru comanda?

Edited by Ravy, 16 January 2023 - 11:25.


#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,773
  • Înscris: 30.08.2006
Pe 18 ianuarie te vor incasa cu 22 Euro. Mergi la banca si ridica-ti noul card.

#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,223
  • Înscris: 05.01.2006

View PostG_DD, on 16 ianuarie 2023 - 11:16, said:

in fractiune de secunda apare o ruleta unde chipurile castigi 1 an cu 2$...€...whatever
Dar email ai primit cu 3 zile abonament desi ruleta zice un an... tare...

Am dat si eu pe ruleta si dupa aceea m-a dus pe un site ce antivirusul imediat mi l-a blocat si pe acel site clar nu mai apare amazon... Posted Image Deci "ochii deschisi" mai ales la "promotii"

Edited by Ravy, 16 January 2023 - 11:32.


#13
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Ce pot sa mai zic? Am vazut si eu ca in 3 zile mi ar incasa 22€. Nu prea ai au de unde ca am blocat cardu
Crome folosesc, pe un samsung A30s

In timp ce accesez prime video chipurie apare fractiune de secunda swp-track.top/...whatever

#14
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,223
  • Înscris: 05.01.2006
Chiar daca nu duce nicaieri te rog nu posta linkuri/adrese - sterge orice link - pune doar poze pls. Vezi regulament arie.

Erai pe date mobile sau pe wifi?

LE: raporteaza si acel site ca reclama aici: https://support.goog...shooter/4578507

#15
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

View PostRavy, on 16 ianuarie 2023 - 11:32, said:



Am dat si eu pe ruleta si dupa aceea m-a dus pe un site ce antivirusul imediat mi l-a blocat

Stiu ca antivirus pt prostie nu exista... :P totusi ce antivirus recomandati pt android sa previn astfel de situatii
Scuze pt linkuri, din pacate e prea tarziu sa editez ce am postat deja :( o sa ma limitez la poze

Cred ca eram pe date mobile. Conteaza, asa i?
Mailurile au inceput sa vina dupa ce am facut plata, care ferm convins era spre prime video

Am raportat anuntul direct de aici

Attached Files


Edited by G_DD, 16 January 2023 - 12:10.


#16
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Bitdefender mobile security e ok?!

Care e treaba cu date mobile/wifi? Unde esti mai vulnerabil? Date mobile?

Edited by G_DD, 16 January 2023 - 13:06.


#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,650
  • Înscris: 21.03.2020

View PostG_DD, on 16 ianuarie 2023 - 09:38, said:

Salut.
Ieri am zis sa imi fac si eu un cont prime video. Dau search pe google, nu aleg doar rezultate in limba romana, iau primul link de bun, parea amazon prime, maaaaree greseala ca nu ma uit in bara la adresa sa vad amazion sau ceva de genu. Dinnou prostie fac, cica as fi avut abonament cu 1.99 1 an. Platesc si aia e. Noroc ca au fost 2 euro. Ma prind in cele din urma de prostie, RAPORTEZ SITE LA GOOGLE SI BLOCHEZ CARDUL!
Acum imi tot vin mailuri de undeva din Cipru. Cica trebuie sa astept 24 de ore sa inchid contul, cont pe care desigur nu l am facut. N au de unde sa imi mai ia bani, cardul fiind blocat
Ce metode recomandati pt android eficiente cu asemenea situri?
Ce as putea face in afara de vigilenta maxima cand accesezi ceva ? Posted Image
Nu prea m am confruntat cu chestii de genul...
Multumesc
Daca instalezi extensia de Chome a lui Malwarebyte o rezolvi imediat... cred ca e free

#18
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Am instalat bitdefender :D

O sa pun si extensia, dar merge pe android?!
Nu inteleg de ce e inca activ linkul, a fost raportat de cateva persoane. Probabil dureaza mai mult, pana ajung ei la toate

Attached Files


Edited by G_DD, 16 January 2023 - 13:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate