Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Transplant ficat fetiță sub un an

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Bună seara, colegi. Fetița unor prieteni trece prin momente grele, are nevoie de transplant de ficat. Are sub un an și transplantul se încearcă a fi efectuat în Italia, am înțeles că în țară nu se poate efectua. Orice ajutor este binevenit. Puteți lua legătura direct cu părinții, încerc să fiu cât mai puțin intruziv. Vă mulțumesc.

"Ajutor pentru Arianna Gabriela noastra
Cont lei : RO03RZBR0000060020481307- deschis la Raiffeisen Bank, titular Andries Diana Ioana
Cont eur : RO30RZBR0000060020481306 - deschis la Raiffeisen Bank   titular Andries Diana Ioana

Suntem Diana si Silviu si in august 2022 a venit pe lume cea de a patra fetita a noastra, Arianna Gabriela. Eram fericiti, si in sfarsit simteam ca familia noastra este completa. La inceput totul parea in regula, eram o familie fericita, implinita si preocuparile zilnice si zambetele si iubirea celor 4 fetite. Arianna Gabriela era rasfatata de toata lumea, iubita si devenise centrul atentiei.

La o luna, am fost la pediatru in spital pentru a efectua vaccinul. In urma controlului ni s-a spus ca e ok, posibil un icter prelungit. Peste aprox 3 saptamani, in jurul varstei de 2 luni,  ne-am prezentat la in chirurg pediatru in vederea unui control pentru o hernie inghinala. Atunci a fost momentul in care totul s-a nariut in viata noastra. Doctorul a depistat problema care a dus la un diagnostic teribil: atrezie de cai biliare.

Dupa 2 zile de internare la Bacau, unde i s-au facut toate analizele posibile, eco si alte investigatii, a fost reconfirat diagnosticul, si am fost trimisi cu salvarea la Bucuresti Spitalul Grigore Alexandrescu, in vederea operatiei de refacere a cailor biliare.

In prima faza s-a efectuat biopsia ficatului care a dus la un alt diagnostic terifiant: ciroza hepatica.

Pe data de 25.11.2022, Arianna a intrat in sala de operatii insotita de toate rugaciunile noastre. Operatia de refacere a cailor biliare a decurs fara probleme, dar doamna Conf Dr Balanescu nu a fost pe deplin multumita, deoarece bila nu se revarsa asa cum ar fi trebuit. Dar cu ajutor medicamentos a inceput sa elimine.

Dupa inca cateva saptamani de spitalizare, am primit acordul medicilor pentru a merge acasa. Eram foarte fericiti sa ne reunim cu totii in sanul casei, de a petrece sarbatorile impreuna. Dar, desi ficatul parea ca functioneaza cat de cat, icterul nu disparea (avea zile cand era mai alba la piele, zile cant era mai galbena), iar in ajun de Anul Nou s-a umflat in burtica.

In primele zile ale acestui an, am revenit la spital in Bucuresti, pentru control, iar in urma analizelor si ecografului, s-a constatat ca Arianna a facut ascita (lichid in abdomen, specific cirozei).

Din pacate, starea Ariannei s-a inrautatit in primele zile dupa internare, astfel incat, din data de 6.ianuarie se afla la terapie intensiva. Avand in vedere evolutia ei nefavorabila, dna doctor ne-a informat ca avem nevoie cat mai urgent de transplant hepatic in strainatate, avand in vedere varsta mica a Ariannei (4.5 luni) si greutatea (aprox 5 kg). In Romania nu se poate efectua transplantul, Arianna neavand  nici varsta (minim 1 an), nici greutatea (minim 10 kg) la care poate fi operata in tara.  

In acest moment am primit acordul clinicii din Italia, clinica recomandata chiar de dna doctor. Costurile implicate sunt foarte mari (peste 100.000 euro), timpul este foarte scurt (3-4 saptamani), de aceea am decis sa deschidem aceasta pagina si sa va rugam sa ne ajutati. Stim ca e o lupta grea, o lupta nedreapta, dar stim ca Arianna este mica noastra luptatoare si invingatoare si stim ca, daca vom strange banii necesari,  sansele pe care doctorii ni le dau sunt de partea noastra. In acest moment celelalte organe nu sunt afectate, astfel incat, odata transplantul efectuat, fetita noastra va avea sansa la o copilarie fericita si la o viata normala.  

Ne rugam la bunul Dumnezeu sa o tina stabila, pentru a putea ajunge la transplant, si pentru ca Arianna sa reuseasca sa creasca alaturi de noi parintii si de surioarele ei, sa putem sa-i oferim toata iubirea de care suntem noi capabili.

Doamne ajuta!
Va rugam sa ne ajutati cu orice suma prin donatii in conturile precizate mai sus.
Telefon de contact Andries Diana - 0771356078"


https://www.facebook...fMAXKaZRgYTMwl/

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007
Parintii sa se intereseze de formularul S2 (fostul 112) de la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.
In mod normal ar trebui sa aiba acces gratuit la tratamentul medical din Italia.

https://europa.eu/yo...ts/index_ro.htm

Edited by Karhu, 14 January 2023 - 22:46.


#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Mulțumesc. Orice sfat este binevenit. O să transmit părinților fetiței orice sfat util primesc de la voi.

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Pun continuarea poveștii. Părinții au ajuns cu fetița în Italia de vreo săptămână, primele investigații sunt ok. Va fi programată pentru operație. Au strâns vreo 40.000 euro din donații, lumea s-a mobilizat. Operația va fi decontată măcar parțial și de statul român prin Ministerul Sănătății , transportul s-a organizat cu un avion al armatei. Ca și sume, operația la un copil atât de mic costă 130.000 euro, transportul a fost în jur de 30.000 din ce mi-a spus tatăl fetiței.

https://fb.watch/iDtzXFTxCZ/

Edited by caiuscorneliu, 11 February 2023 - 18:05.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007
E clinica privata? Au obtinut formularul S2?

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Din ce mi-a spus e o clinică din Sicilia, nu știu dacă de stat sau privată. Nu am intrat în discuții tehnice cu finanțări și decontări, mi-a spus ceva dar nu am reținut, cred totuși că statul român decontează operația.

Edited by caiuscorneliu, 12 February 2023 - 02:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate