Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Casa parter 150 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Intreb:
nu cumva esti TROLL?
Ca prea multe elemente nu se pupa cu realitatea, economia, logica.
Daca gresesc si casa aia de 150 mp o faci cu costuri de 250.000 euro, ca asa vrea muschii tai, nu inteleg rostul topicului si al intrebarilor la care ignori raspunsurile/recomandarile.
Inca o data succese dese!

Edited by viceroy56, 16 January 2023 - 21:04.


#38
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postgabitzu_yo89, on 13 ianuarie 2023 - 21:02, said:

Salutari și bine v am găsit:)
Situația sta în următorul fel:
-teren 2000 mp plat cu 25 mp deschidere la front stradal și 80 lungime
-doresc sa construiesc o casa tip parter, pt familie ( 2 adulti, o fetita și un baiat) cu dimensiunea de 11x14m, compusa din 3 dormitoare, living, bucatarie, 3 bai și dresinguri, precum și camera tehnica/ debara
- încerc sa încarc o poza cu o schita făcută de mine sa vedeți la ce m am gândit
- construcția intenționez sa o fac din caramida porotherm, cu stalpisori și centura, cu planșeul din lemn ( mi se pare mai ușor de efectuat o izolație coresounzatoare),pod circulabil pt depozitare ocazionala, învelitoare din tabla lindab
As dori părerile voastre referitor la ce ar merge modificat, la solutia constructiva aleasa, în special la planșeul din lemn.
Sper sa dezvolt topicul după ce discut și cu un proiectant Posted Image

-

https://postimg.cc/w3wcWMhr

Salutare,
Ce varsta au copilasii ?
Daca sunt inca micuti, poate ca merita acest proiect (desi - pana cand va veti muta , vor mai trece niste ani, intre timp ei vor mai creste, etc...) Ar merita pt ca ei vor creste intr-un mediu frumos, la aer curat, cu spatii largi, si... vor invata de mici ce inseamna munca adevarata ! Ceea ce conteaza foarte foarte mult in viata !
Daca,insa, au spre 10 ani , asa, ganditi-va foarte foarte bine ce urmeaza sa faceti, pentru ca veti avea nevoie de minim 2-3 ani pentru mutare , si apoi veti mai avea practic 5-6 ani de stat "cu copiii in casa"... Dupa care - veti ramane singuri 2 adulti , trecuti binisor de 40 de ani, poate spre 50 chiar, care sa intretina o casa de 150mp + o curte de 2000mp... Numai stersul prafului in toata casa, si tunsul gazonului in toata curtea, va lua o ... eternitate.
Va spun din experienta familiei mele, nu din carti...

Edited by black_sabbath, 16 January 2023 - 21:31.


#39
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011

View Postviceroy56, on 16 ianuarie 2023 - 21:03, said:

Intreb:
nu cumva esti TROLL?
Ca prea multe elemente nu se pupa cu realitatea, economia, logica.
Daca gresesc si casa aia de 150 mp o faci cu costuri de 250.000 euro, ca asa vrea muschii tai, nu inteleg rostul topicului si al intrebarilor la care ignori raspunsurile/recomandarile.
Inca o data succese dese!

Nu înțeleg unde vrei sa bați cu afirmația asta! Ce nu se bate cu realitatea? Ce treaba are bugetul casei cu panourile și pompa de caldura dacă la astea te referi?
Am spus: pentru "constructia" casei am un buget pe care nu l pot depăși ( aici include constructia si finisajele). Asta înseamnă că pentru mine și familia mea ( 2 adulti și 2 copii de 1 și 5 ani) astea ar fi nevoile.
Nu înseamnă că dacă pun inițial centrala pe gaz și curent de la rețea, mai apoi sa montez alte sisteme.
Și cum ai ajuns la 250k că nu bat calculele pt o casa 150 mp?
Nu s nici trol și nici nu fac casa pt alții.. voiam doar sa vad părerile altora..nu înseamnă că o să le iau pe toate în calcul. Fiecare cu nevoile și părerile lui.
Pana la prima cupa de pământ sapat voi avea toate informațiile și planul final.
Mulțumesc pt parere!
Succese!

#40
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

View Postgabitzu_yo89, on 16 ianuarie 2023 - 22:28, said:

Nu s nici trol și nici nu fac casa pt alții..
Nu are rost sa te enervezi.
Eu zic sa-ti menajezi rabdarea pana la constructie, o sa-ti trebuiasca multa. Asa mai vorbim noi pe aici, nu-i nimic de mirare. Si sa stii ca chiar poti primi sfaturi foarte utile aici, daca intrebi suficient in avans.
Si da, e foarte important sa te pregatesti bine, sa citesti cat mai mult, daca vrei sa iasa treaba bine si in buget.
Nu ai spus cam pe unde construiesti. daca esti pe aproape, poate imi faci o vizita sa vezi cu ochii tai unele lucruri la care sa fii atent. De exemplu, dressingul de la intrare.  Ai sa vezi singurel ce inseamna sa intri, sa iti agati geaca in cui, sa lasi bocancii si sa iei papucii.

Btw, vezi ca tocmai a bagat @mariusjuncan o lista cu ce trebuie sa eviti. Sugerez sa citesti atent.

#41
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pareri personale ce tin de gusturi probabil:
Se poate face la un living generos orice mobilier de separare spatiu la intrare, de la rafturi deschise cu rol decorativ la cuier, sifonier si bancuta cu papucar sau chiar papucar dar atunci ce rol mai au debaralele in dormitoare? Si apoi de ce mai sunt dormitoarele atat de generoase daca nu vor avea dulap? Livingul de 25mp e imens si daca primesti musafiri. Nu sunt banii mei e drept...
Acele debarale oricum sunt mici si patratoase nu sunt practice la depozitat, mai bine mergi pe dulapuri incastrate in pereti.
Oricum cand iti vin musafirii sau faci curatenie trebuie strangi debandada de umbrele, papuci soiosi de curte si parpalace prafuite si deformate de cuiere. Cateodata unora le place sa intre de pe terasa in case ca e mai ordine si curat decat prin debaraua numita hol.
Totusi parca nu e modern sa te primeasca debaraua la intrare, daca aveai scara pentru etaj era un loc ideal sub ea pentru astfel de lucruri. Un etaj doar pentru dormitoarele copiilor sa faca miscare sa creasca sanatosi, poate nici voua nu v-ar prinde rau, scarile fac bine la posterior si la inima. E mai ieftin de construit si incalzit un etaj decat doar parter, aceasi fundatie, acelasi acoperis, aceasi caldura de la parter. 10 paleti de caramida sa zidesti etajul costa putin.

#42
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

View PostPrototype2, on 17 ianuarie 2023 - 01:18, said:

Pareri personale ce tin de gusturi probabil:
Se poate face la un living generos orice mobilier de separare spatiu la intrare, de la rafturi deschise cu rol decorativ la cuier, sifonier si bancuta cu papucar sau chiar papucar dar atunci ce rol mai au debaralele in dormitoare? Si apoi de ce mai sunt dormitoarele atat de generoase daca nu vor avea dulap? Livingul de 25mp e imens si daca primesti musafiri. Nu sunt banii mei e drept...
Acele debarale oricum sunt mici si patratoase nu sunt practice la depozitat, mai bine mergi pe dulapuri incastrate in pereti.
Oricum cand iti vin musafirii sau faci curatenie trebuie strangi debandada de umbrele, papuci soiosi de curte si parpalace prafuite si deformate de cuiere. Cateodata unora le place sa intre de pe terasa in case ca e mai ordine si curat decat prin debaraua numita hol.
Totusi parca nu e modern sa te primeasca debaraua la intrare, daca aveai scara pentru etaj era un loc ideal sub ea pentru astfel de lucruri. Un etaj doar pentru dormitoarele copiilor sa faca miscare sa creasca sanatosi, poate nici voua nu v-ar prinde rau, scarile fac bine la posterior si la inima. E mai ieftin de construit si incalzit un etaj decat doar parter, aceasi fundatie, acelasi acoperis, aceasi caldura de la parter. 10 paleti de caramida sa zidesti etajul costa putin.
Nu sunt de acord cu tine, colegu. Poate ca fundatia mai mare si acoperitoarea mai mare sa coste mai mult, dar la parter
- fundatia e mai mica
- lucru la pereti exteriori e mult mai usor - maxim o platforma de schele
- lucrul la pazie, pluviale etc
- cu scara pierzi o camera
- armatura scarii dureaza cat 1/4-1/2 din casa
- scara iti strica tot fengshuiul camerelor
- baile nu pot fi puse peste bucatarie, living etc
- sa ridici atatea materiale la etaj? oaaa....
- cat are scara? 90-100? sa vezi filme cand urci canapele....
si tot asa.  
  casa parter are un da de la mine. E adevarat, pitsusii sunt in al noualea cer sa aibe camere la etaj.... si la 1 si 5 ani chiar merita. dar e greu cu etajul. Uuu, stai sa vezi injuraturi si bagari de piu-piu cand se placheaza scara, cand se pune plinta la scara.... balustrada... an arm and a leg...

View PostPrototype2, on 17 ianuarie 2023 - 01:18, said:

10 paleti de caramida sa zidesti etajul costa putin.
Îhî.... sigur. ca si la tigla. Aaa, 2 lei tigla de camp. Deeeci, 9000 de lei toata tigla de camp. Ah da, accesoriile inca 7800 de lei... manopera alte... nu mai stiu, 8000? Si, una e sa pui tigla la 3 metri deasupra solului, alta la 6 metri.... Intreaba-ma de unde stiu!

#43
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

View PostPrototype2, on 17 ianuarie 2023 - 01:18, said:

Acele debarale oricum sunt mici si patratoase nu sunt practice la depozitat, mai bine mergi pe dulapuri incastrate in pereti.
Asta da, sunt foarte de acord, chiar voiam sa zic...

#44
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Sunt de acord. 2 din 3 sunt patratoase. Aici Voi avea de discutat cu proiectantul despre impartitul spațiului alocat băilor și dresingurilor. Totuși ideea cu dresingurile am preluat o de la un prieten..și ale lui sunt micuțe dar organizate cu rafturi pe lateral ( 30 cm adancime) si cu bare de umerase în capăt. De asemenea în partea de jos sunt toate cele ale copiilor: jucării, cutii cutiuțe..
As opta pt dresinguri și sa rămână dormitoarele libere pt a fi aerisite: loc pt joaca ( cand sunt mici si stau in casa), loc pt birou, un colt de studiu  ( pt când vor mai creste). Voi tine cont de opiniile voastre în perioada următoare la întâlnirea cu proiectantul..mulțumesc
Ps: constructia va fi în Tg Ocna, Bacau

#45
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Pfff.... departe.... asta e.

#46
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Cu dressingul separat, nu pierzi spatiu tocmai in calea aia de acces, mijlocul lui pe unde te invarti?
Pe cand, pus in camera, nu ar ajuta la izolatie, mai ales daca e pus pe un perete exterior?

Iar legat de dormitoare libere, acum ceva vreme se plangea un vecin (cu 2 etaje mai jos, deci acelasi tip de apartament) ca se aud toate zgomotele la el. Avea doar o canapea, o masa si televizorul.

#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View Postviotl, on 17 ianuarie 2023 - 01:36, said:

- fundatia e mai mica

eroare! pui pariu că tot 1,2m adâncime va avea pe proiect?

- lucru la pereti exteriori e mult mai usor - maxim o platforma de schele

manopera va fi la același nivel, indiferent dacă se cocoață zidarul la 6 metri
oricum, nu face proprietarul lucrarea, deci e neinteresant cât de greu e...

- baile nu pot fi puse peste bucatarie,

de ce? :o

- sa ridici atatea materiale la etaj? oaaa....

nene, știu că tu ți-ai făcut singur casa, dar n-o fi situația lui :P

- cat are scara? 90-100? sa vezi filme cand urci canapele....

n-ai mai luat demultișor mobilă, nu-i așa?
acum TOTUL e modular, se asamblează la fața locului

Si, una e sa pui tigla la 3 metri deasupra solului, alta la 6 metri.... Intreaba-ma de unde stiu!

deci avusei dreptate, ești meșterici!!! :P


deci, doar parter sau cu etaj este alegerea stilistică personală și implică doar afinitatea
banii vor fi aproximativ aceeași

diferența pt a ajunge „la roșu” este nesemnificativă raportându-ne la cât costă finisajele, instalațiile și mobilarea!

View Postgabitzu_yo89, on 16 ianuarie 2023 - 19:35, said:

#încălzire în pardoseala.
Am facut calculul pentru o pompa de caldura aer-aer ( cu sapatura generala pentru serpentine) în paralel cu panouri.
Inițial va fi centrala pe gaz și în funcție de evoluția situației și a preturilor e bine sa am pregătită instalația pt upgrade.

1.Neapărat trebuie să te hotărăști din timp la tipul de-ncălzire; altfel costurile vor fi mai mult decât duble
2.dacă va fi sol-apă, să nu uiți, ca după ce se astupă zona cu serpentine, să arunci din belșug cu erbicide totale; de fapt nu numai acolo, ci peste tot pe unde vrei să ai spații verzi
2.1. această erbicidare să o faci de cel puțin 2x până se termină casa și te apuci de landscape/plan general
2.2. erbicidarea te va scuti mai târziu de lupta crâncenă și permanentă cu buruienile

teoremă: ce faci acum „temporar”, se va transforma-n „permanent”
deci: fă ce trebuie de la-nceput!

(io am și după 12 ani același gard din plasă, pe o latură spre câmp - făcut în ideea că nu vreau să cheltui banii cu gardul la-nceput :P )

#48
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postviotl, on 17 ianuarie 2023 - 01:36, said:

Nu sunt de acord cu tine, colegu. Poate ca fundatia mai mare si acoperitoarea mai mare sa coste mai mult, dar la parter
- fundatia e mai mica - tot atat trebuie fundat ca adancime, adica trebuie sapat pana unde e tare si stabil solul
- lucru la pereti exteriori e mult mai usor - maxim o platforma de schele - nu cred ca il face el, cost manopera e la fel
- lucrul la pazie, pluviale etc - idem
- cu scara pierzi o camera adevarat frate, dar daca vrei separatie buna intre zone si camere... si acum pierde 8mp pe un hol, nu 10 ca pt. o scara, dar sta cu usile la cele 3 dormitoare nas in nas, daca dai un vant copiii stiu, pt. restul trebuie folosit calus la gura
- armatura scarii dureaza cat 1/4-1/2 din casa nu trebue o zi de lucru la o scara dreapta, sa vezi alea ce comode sunt
- scara iti strica tot fengshuiul camerelor - neah, te poti ascunde in coltul tau la etaj fara sa ai hol labirint sau ca la internat
- baile nu pot fi puse peste bucatarie, living etc - aici pot fi ceva probleme, trebue concentrate deasupra la baia de jos si CT, e mult mai bine si pt. instalatii
- sa ridici atatea materiale la etaj? oaaa.... - toate materialele se livreaza cu paleti descarcati cu macara
- cat are scara? 90-100? sa vezi filme cand urci canapele....
si tot asa.  
  casa parter are un da de la mine. E adevarat, pitsusii sunt in al noualea cer sa aibe camere la etaj.... si la 1 si 5 ani chiar merita. dar e greu cu etajul. Uuu, stai sa vezi injuraturi si bagari de piu-piu cand se placheaza scara, cand se pune plinta la scara.... balustrada... an arm and a leg...
casa parter are un da si de la mine, eu o consider lux daca e asa generoasa in spatii, ma gandesc la pensie, stiu ce inseamna camera neincalzita langa dormitor, la casa cu etaj inchizi incalzirea la etaj si stai la parter in confort, o deschizi cant iti vin nepotii, in rest se mentine un ambient placut si la etaj neincalzit nu exista riscul de mucegai si igrasie ca la un parter neincalzit

Îhî.... sigur. ca si la tigla. Aaa, 2 lei tigla de camp. Deeeci, 9000 de lei toata tigla de camp. Ah da, accesoriile inca 7800 de lei... manopera alte... nu mai stiu, 8000? Si, una e sa pui tigla la 3 metri deasupra solului, alta la 6 metri.... Intreaba-ma de unde stiu! - candva era foarte ieftin si simplu, 10 paleti pusi cu macaraua, 3-4 baieti nu au ce lucra o saptamna la zidarie, in 2-3 zile o mananca. La acoperis? O gramada de costuri si manopera, de la lemnarie la accesorii si jgeaburi, pazii etc Acoperis mic ieftin si usor de schimbat cand ii vine sfarsitul.

View Postsorin147, on 17 ianuarie 2023 - 07:46, said:

Cu dressingul separat, nu pierzi spatiu tocmai in calea aia de acces, mijlocul lui pe unde te invarti?
Pe cand, pus in camera, nu ar ajuta la izolatie, mai ales daca e pus pe un perete exterior?
Iar legat de dormitoare libere, acum ceva vreme se plangea un vecin (cu 2 etaje mai jos, deci acelasi tip de apartament) ca se aud toate zgomotele la el. Avea doar o canapea, o masa si televizorul.
Pai tocmai ca merge si ca dulap incastrat in perete pe un perete interior sa atenueze din zgomote, si asa dispare si nevoia de hol de acces in el care e spatiu aruncat.


#49
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Am vrut sa scriu si eu ceva dar am sters :).... 250K euro pt o casa de 150mp in Tg Ocna? Eu am facut una de 120 mp cu 85k, cred ca am dormit cativa ani si m-am trezit in viitor. Succes!

#50
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Eu făcusem un deviz zic eu destul de cuprinzator și ajunsesem la 100k la stadiul de var ( fără mobila). Asta în condițiile în care nu plătesc decât manopera la rosu și tencuielile ( fără sanitare, instalații, gleturi și alte asemenea). Cu 20k neprevazute și necalculate ( aici sper sa ma înșel și sa nu fie cazul pentru a rămâne niște bănuți pt panouri și pompa ) rămân în jurul sumei de 800 euro/ mp construit la gata.
Fur curent sau asta e realitatea?

Edited by gabitzu_yo89, 17 January 2023 - 12:07.


#51
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021

View Postdell99, on 17 ianuarie 2023 - 10:38, said:

Am vrut sa scriu si eu ceva dar am sters :).... 250K euro pt o casa de 150mp in Tg Ocna? Eu am facut una de 120 mp cu 85k, cred ca am dormit cativa ani si m-am trezit in viitor. Succes!
Toate materiale sunt cam la dublu fata de începutul lui 2021, nu știu când ai făcut tu. Asa și eu am făcut prin 2017 160 mpc cu 50000 doar materialele, fără manopera. De manopera nu mai vorbim ce diferența e fata de 2020-2021. 250.000 e cam exagerat, dar minim 150000 sigur trebuie.

Edited by stefan0011, 17 January 2023 - 12:33.


#52
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
La mine in zona mai mult de 850Euro per mp nu am vazut, dar e drept ca noi suntem mai in zona medie de buget, probabil casa mea acum valoreaza 150k deoarece au crescut si preturile terenurilor si am mai amenajat gradina, curtea intre timp. Evident ca fiecare isi stie situatia si zona de confort, eu nici daca as avea 250K de euro nu i-as baga intr-o casa, dar de aia suntem cu personalitati si vise diferite. Eu imi vad de zona mea de interes si nu prea dau sfaturi celor care nu au nevoie de ele ca sa zic asa, la banii astia poti aduce diriginte si arhitect si tot soiul de profesionisti, nuc red ca initiatorul ar vrea sa povestesc eu cum am facut semineul acasa cu tutoriale de pe net si ajutor telefonic de la alti colegi de forum.

Edited by dell99, 17 January 2023 - 12:52.


#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
deh, va veni și vremea decontului... dar sigur va sări binișor de 1000 coco/mp
este o adevărată revoluție a prețurilor în acest moment...

#54
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Salutare dragi colegi.
Am revenit cu update-uri.
Am ajuns în etapa de proiectare, am discutat cu arhitecta, am schițat unele idei, avem și un desen inițial.

[ https://i.postimg.cc/bNYQ9Kmf/20230926-181444.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Preconizez ca în perioada următoare va suferi multe modificări:))  
Va rog dați-vă cu părerea și fiți liberi în exprimare! Am trecut de perioada cu idei preconcepute, voi fi mai deschis la sugestii.

Ps: nu am șomat anul acesta, am reușit de-am racordat terenul la utilități: apa, canal, energie electrică.

Pss: Apropo, rog un moderator,dacă este posibil, sa mute postul pe aria cu jurnalul casei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate