Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa parter 150 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Toate utilitățile sunt la poarta. M am racordat deja la apă

#20
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Inițial asa arata schita. Dormitoarele mai mari. Intrarea dinspre strada, camera tehnică aproape de bai, cu ieșire din bucatarie pe terasa. Cu terasa legata de casa, acoperis comun.
[ https://i.postimg.cc/fSYvJN63/20220922-202706.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgabitzu_yo89, on 13 ianuarie 2023 - 21:35, said:

Referitor la bai: 1 baie la dormitorul matrimonial, o baie pt fata și o baie care sa deservească dormitorul băiatului și restul casei. Adevărat ca vor fi ceva trasee dar executate corect ni vor fi probleme.
O baie la matrimonial, o baie pentru copii și un grup sanitar pentru musafiri și ocazional pentru voi - ăsta mai aproape de intrare și camera de zi. Nu băgați musafirii în zona de noapte.

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
io cred că dacă mai bagi încă 2 wc-uri (unul pt living și unu-n bucătărie) treaba e gata!
(pamflet)
deci te-ai prins de idee...

#23
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011

View Postgushpi, on 15 ianuarie 2023 - 16:34, said:

io cred că dacă mai bagi încă 2 wc-uri (unul pt living și unu-n bucătărie) treaba e gata!
(pamflet)
deci te-ai prins de idee...
Inițial planificarea 2 bai. Matrimoniala și una pt restul casei :) Dar având în vedere ca am și fata și baiat am zis ca fata sa aibă baia ei. Cat despre musafiri chiar nu am de gând sa fac casa pentru aceștia(baie, dormitoare și alte asemenea).

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
adevărul este că fiecare-și știe „nevoile și neamul”
...dar, parcă, la voi sunt prea multe ... nevoi! :P

#25
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
154mp construiti doar parter inseamna costuri mari, mult beton, mult acoperis, multa mobila si finisaje exorbitante. Cum va arata acel acoperis? Iti rezulta un pod imens pe ca il platesti cam degeaba.
Mult spatiu aruncat in acele debarale mici, sau in bai, se pot centraliza debaralele si baile copiilor sa aibe 1 debara si 1 baie ambii. Trebuie sa invete sa mai creasca si impreuna nu doar individual sa ramana frati si la maturitate. E arhisuficient daca au camere separate, altii nu au avul acest lux si s-au dezvoltat bine.
Holul de la intrare e frumos, dar e un lux sa arunci cu mp, se poate intra direct in living, oricum ai living imens pentru cineva care nu are musafiri.
Astfel, combinat cu reducerea la 3 dormitoare de 13-14mp, 1-2 debarale, si 2 bai, living 20-25mp, casa se poate ingusta de la 14m pe latime la 12m.
Economisesti o groaza de bani la construire si finisare, facturi mai mici, mai putina munca la curatenie ceea ce te va cocosa restul vietii, dupa ce iti pleaca copiii de acasa te vei felicita iar in caz ca mai detii casa.

#26
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001

Quote

Holul de la intrare e frumos, dar e un lux sa arunci cu mp, se poate intra direct in living, oricum ai living imens pentru cineva care nu are musafiri.

gecile și bocancii unde le lași? în sufragerie?
unde pui un pantofar?

Edited by vali, 16 January 2023 - 10:30.


#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostPrototype2, on 16 ianuarie 2023 - 10:15, said:

Mult spatiu aruncat in ...

subscriu!
iar manopera instalațiilor se plătește la bucată de element (per fiece calorifer/priză/întrerupător) - multe-ncăperi, multe elemente.
multitudinea de scurgeri normale și de pardoseală te vor usca identic...

încă un amănunt: holurile și băile sunt încăperi care trebuie încălzite inutil!
deci, cu cât sunt mai puține și mai bine dimensionate, cu atât bugetul de-ncălzire va fi mai restrâns.

știu că-i mișto să ai o baie cât paștele și să te lauzi că seamănă cu a lui elvis, daaar la ei nu-i iarnă!

PS: acu văzui că programul tău lucrează cu un alt sistem decât cel zecimal!
livingul de 5,12x4,87 mie-mi dă 24,9 mp, ție îți arată 33mp... :(

să nu-mi zici că apendicul de deasupra holului o fi tot living... :(, ăla-i hol inutil!

Edited by gushpi, 16 January 2023 - 11:30.


#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgushpi, on 15 ianuarie 2023 - 16:34, said:

io cred că dacă mai bagi încă 2 wc-uri (unul pt living și unu-n bucătărie) treaba e gata!
(pamflet)
deci te-ai prins de idee...
Nu. Explică.

View Postgabitzu_yo89, on 15 ianuarie 2023 - 22:41, said:

Inițial planificarea 2 bai. Matrimoniala și una pt restul casei Posted Image Dar având în vedere ca am și fata și baiat am zis ca fata sa aibă baia ei. Cat despre musafiri chiar nu am de gând sa fac casa pentru aceștia(baie, dormitoare și alte asemenea).
Fata nu are nevoie de baia ei. Cei doi copii pot folosi o singură baie. Faci una pentru voi și una pentru copii. Pentru musafiri te sfătuiesc în continuare să faci un grup sanitar (vas de wc și chiuvetă). Dar dacă nu ai nici o problemă să folosească musafirii o baie a voastră...

View PostPrototype2, on 16 ianuarie 2023 - 10:15, said:

154mp construiti doar parter inseamna costuri mari, mult beton, mult acoperis, multa mobila si finisaje exorbitante. Cum va arata acel acoperis? Iti rezulta un pod imens pe ca il platesti cam degeaba.
Sau face terasă și scapă de pod. Da, știu, românul a rămas cu sechele de la blocurile neîntreținute, dar ar cam fi cazul să treacă peste ele.

View PostPrototype2, on 16 ianuarie 2023 - 10:15, said:

Mult spatiu aruncat in acele debarale mici, sau in bai, se pot centraliza debaralele si baile copiilor sa aibe 1 debara si 1 baie ambii.
De acord cu condiția să nu facă economie la suprafața debaralelor. Aici nu poate folosi manevra clasică de închidere a balconului.

View PostPrototype2, on 16 ianuarie 2023 - 10:15, said:

Holul de la intrare e frumos, dar e un lux sa arunci cu mp, se poate intra direct in living, oricum ai living imens pentru cineva care nu are musafiri.
Holul de intrare e ceva necesar. Lux pare să fie doar în blocurile de tipul deluxe residence care au umplut orașele...

View Postgushpi, on 16 ianuarie 2023 - 11:36, said:

iar manopera instalațiilor se plătește la bucată de element (per fiece calorifer/priză/întrerupător) - multe-ncăperi, multe elemente.
multitudinea de scurgeri normale și de pardoseală te vor usca identic...
Păi atunci să facă o singură cameră ca să economisească elemenții, nu?

#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,547
  • Înscris: 03.04.2013

View Postgabitzu_yo89, on 15 ianuarie 2023 - 22:41, said:

Inițial planificarea 2 bai. Matrimoniala și una pt restul casei Posted Image Dar având în vedere ca am și fata și baiat am zis ca fata sa aibă baia ei. Cat despre musafiri chiar nu am de gând sa fac casa pentru aceștia(baie, dormitoare și alte asemenea).
Si eu am fata si baiat, care azi au 33/26, si ne-am descurcat foarte bine cu o baie mare si una de serviciu. Daca iti doresti si insisti, asta e. dar parerea me e foarte clara, o baie de 6-8 mp e suficienta.
Cum bine zice colegul, debaralele/dressingurile sunt importante, cand copiii vor avea 15-20 de ani si sotia 35-40, vor fi foarte multe de depozitat. Si da, atentie mare la geci si bocanci.
Te sfatuiesc, pana nu ai tras linia la proiect, sa cauti si sa vorbesti cu cativa care au construit relativ recent si au case active (cu copii, cu joburi, cu gateala, cu unii musafiri, cu parinti care mai trec si ai vrea sa-i tii peste noapte) si sa vezi ce nevoi se descopera... dupa ce construiesti si incepi sa folosesti.

Un scenariu. Stati la masa in living. Un prieten vrea sa fumeze, deci iese pe terasa. E iarna, e frig... Unde sunt papucii de terasa si o haina?
Ai casa si n-ai beci? Mai vorbim. Iese soata sa ia un borcan de muraturi din beci. Cum ajunge la beci?

#30
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View Postviotl, on 16 ianuarie 2023 - 13:18, said:

Cum ajunge la beci?
Invartindu-se :D

#31
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Le iau pe rand pt ca s au adunat multe și va mulțumesc pentru timpul rupt pt idei:
1- acoperisul: va fi în 4 ape, strict pt eventuala depozitare a unor chestii de sezon, cu înălțimea libera la coama 2.10. Nu vreau mansarda, îmi surâde ideea unei terase, dar aici implica și mai multe costuri ( am facut o simulare și nu ma încadrez în buget).
1bis. Ca și constructie îmi doresc doar parter deoarece terenul îmi permite, și pentru a nu ajunge sa mi urăsc casa la bătrânețe de la atâtea scări. Mansarda înghite mai mulți bani la manopera si la termoizolatie, astfel compensând se cumva costul mai mare cu fundația și acoperișul. *Plus ca mi se pare mai frumoasa o casa așezată :D ..Aici e vorba și de dorințe și preferințe personale.
2. Holul la intrare este neapărat necesar pt mine : pantofar, dulap pentru geci,plus pentru o zona tampon termic si curățenie ( nu intri direct de afara în living )
3. Dimensiunea din program a livingului include și holul, deci nu e atât de mare ( 25mp ar ramane).
4. Băile: ca și număr vor rămâne 3, ca și dimensiuni nu mi se par a fi mari ( am la apartament baie de 5 mp). Dacă mai punem și faptul ca doamna și fata vor blat la chiuveta sa aibă loc sa se desfășoare...ar ieși ca sunt bine dimensionate.
5. Dresingurile: Am văzut câteva case cu dresinguri făcute în mai multe variante: 1 mare toată casa,sau 2 , chiar și fără dresinguri. Concluzia: unde nu s dresinguri e nevoie de dulapuri. Acum la apartament am un dresing de 1.2×1m..e compartimentat frumos cu rafturi și bara de umerase..și 2 adulti nu aveam nevoie de altceva. La copii alta e treaba..Cresc și ei cresc și nevoile, drept pentru care am optat pentru ca fiecare camera sa aibă un dresing/ spațiu de depozitare. Dacă as avea posibilitatea le as face mai mari.
7. Beciul va fi o alta discuție, făcut separat fata de casa. Nu sunt comod și pot pleca după murături sau după o carafa de vin și în afara casei. Va veni în continuarea terasei, în partea din spate, sub magazia de gradina (Chiar dacă costurile vor fi mai ridicate la momentul respectiv, deocamdata nu ma incadrez in buget).
8.


#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgabitzu_yo89, on 16 ianuarie 2023 - 14:25, said:

Le iau pe rand pt ca s au adunat multe și va mulțumesc pentru timpul rupt pt idei:
1- acoperisul: va fi în 4 ape, strict pt

...pentru a putea pune panouri solare :)

1bis. Ca și constructie îmi doresc doar parter deoarece terenul îmi permite, și pentru a nu ajunge sa mi urăsc casa la bătrânețe de la atâtea scări.

...la bătrânețe poți dormi la parter, că oricum vei avea vizitatori cam o dat' pe lună! (și asta doar dacă ai un vin bun, altfel...)

2. Holul la intrare este neapărat necesar pt mine : pantofar, dulap pentru geci,plus pentru o zona tampon termic si curățenie ( nu intri direct de afara în living )

ok

4. Băile: ca și număr vor rămâne 3, ca și dimensiuni nu mi se par a fi mari ( am la apartament baie de 5 mp). Dacă mai punem și faptul ca doamna și fata vor blat la chiuveta sa aibă loc sa se desfășoare...ar ieși ca sunt bine dimensionate.

încăpățânatule! :P

5. Dresingurile: Am văzut câteva case cu dresinguri făcute în mai multe variante:

deci dacă ai dressing pt fiece cameră, atunci mai mult 9 mp per dormitor ÎN SINE, nu se justifică - 3 mp patul, 1 mp noptierele, 1 mp un dulap cu oglindă - îți rămân 4 mp să zburzi printre ele)
(în dormitor DOAR dormi... ȘI ATÂT - altă activitate nu vei desfășura)

7. Beciul va fi o alta discuție, făcut separat fata de casa.

fă-l separat de casă, dar cu o intrare ȘI din casă!
acolo ai apa, vinul, hârtia, chimicalele de curățenie, uneltele de curățenie de rezervă, conservele de tot felul, aparatura electrocasnică, cartofii, ceapa, varza, materialele tehnice (prelungitoare, scule etc)...
să te văd io cum ieși din casă o dat' la 5 minute să iei ceva d'acolo!



#33
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Clar pe latura lunga dinspre sud vor veni panouri. E un motiv pentru care am ales aceasta orientare. Mai bine pt ele ar fi fost un acoperiș în 2 ape dar nu mi place :D tot încăpățânat. Iau în calcul ca din camera tehnică, unde acum este geam, sa ies cu usa spre exterior. Cert e ca terasa va fi legatura între casa și magazia cu beci sub ea, deoarece doresc sa fie un tot unitar în acea parte: terasa, grătar, beci, magazie. Terasa va fi închisă pe partea de nord. Mai desenez, mai studiez. Voi vorbi în perioada următoare cu proiectantul.

#34
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,547
  • Înscris: 03.04.2013
Btw, ce planuiesti pt incalzire? Ca sursa si elemente radiante? :D

#35
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
#încălzire în pardoseala.
Am facut calculul pentru o pompa de caldura aer-aer ( cu sapatura generala pentru serpentine) în paralel cu panouri.
Inițial va fi centrala pe gaz și în funcție de evoluția situației și a preturilor e bine sa am pregătită instalația pt upgrade.

#36
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Scz sol-apa voiam sa scriu dar nu știu ce aveam în minte :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate