Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Verificare arhiva proprietate(casa+teren) confiscata de regim in trecut

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
Salut,

As avea nevoie de niste sfaturi de unde sa apuc problema asta ca sa ma lamuresc un pic.

A fost cumparata o proprietate, casa+teren. De casa este lipita o alta cladire(de fapt unul din pereti este comun, deci se poate considera ca e o ocntinuare a cladirii). La momentul cumpararii aceasta anexa nu a facut parte din contract. In timp am descoperit ca anexa respectiva  a facut parte din cladire - exista usi zidite.

Evident, pentru ca nu a fost prinsa in contract nu exista drept de proprietate, dar as vrea sa gasesc informatii despre cum a fost cladiriea initial, atat teren cat si casa...deci ar trebui cautat in ceva arhive, da nu am idee pe unde. Anexa asta a fost luata de comunisti si transformata in un depozit, si acum e a statului, nu face mai nimic in ea.

A doua intrebare e - dupa ce aflu mai multe informatii, pp ca intr-adevar au fost parte comuna, exista mod de a cere reintregirea proprietatii? da - probabil proprietarul original de la care a fost confiscata ar avea sanse, dar nu mai exista familia respectiva, poate exista mod de a cumparapartea respectiva?

ms de ajutor.

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Pe extrasul de Carte funciara ce zice ?

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Ar trebui să începi cu localizarea acelei proprietăți.
Kokoshmare are dreptate când spune că istoricul proprietății îl aflii de la cartea funciară dar e valabil doar pentru Transilvania, unde austoungarii au instituit sistemul de carte funciară cu schițe cadastrale. În restul țării abia prin 1996 a început cadastrarea.

Edited by exqusit_drunk, 13 January 2023 - 11:41.


#4
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 smoke, on 13 ianuarie 2023 - 10:55, said:

Salut,

As avea nevoie de niste sfaturi de unde sa apuc problema asta ca sa ma lamuresc un pic.

A fost cumparata o proprietate, casa+teren. De casa este lipita o alta cladire(de fapt unul din pereti este comun, deci se poate considera ca e o ocntinuare a cladirii). La momentul cumpararii aceasta anexa nu a facut parte din contract. In timp am descoperit ca anexa respectiva  a facut parte din cladire - exista usi zidite.

Evident, pentru ca nu a fost prinsa in contract nu exista drept de proprietate, dar as vrea sa gasesc informatii despre cum a fost cladiriea initial, atat teren cat si casa...deci ar trebui cautat in ceva arhive, da nu am idee pe unde. Anexa asta a fost luata de comunisti si transformata in un depozit, si acum e a statului, nu face mai nimic in ea.

A doua intrebare e - dupa ce aflu mai multe informatii, pp ca intr-adevar au fost parte comuna, exista mod de a cere reintregirea proprietatii? da - probabil proprietarul original de la care a fost confiscata ar avea sanse, dar nu mai exista familia respectiva, poate exista mod de a cumparapartea respectiva?

ms de ajutor.
1) In CVC al tau cu vanzatorul e trecut si documentul in baza caruia vanzatorul a dobandit imobilul: CVC, Certificat de mostenitor etc. In functie de data acelui document, il poti gasi la Arhiva Notarilor Publici sau la Arhivele Nationale.
2) Informatii mai multe afli accesand CVC-urile (sau alte documente gen Certificat de mostenitor) anterioare prin care vanzatorul a dobandit imobilul, referintiate in CVC-ul tau. CVC include si planul de amplasament si delimitare ale imobilului.
Tu esti proprietar al imobilului identificat si delimitat in CVC al carui titular esti. Doar vanzatorul sau persoana de la care acesta a dobandit imobilul si tot asa, dupa caz, pana la momentul in care imobilul a fost modificat pe orice cale au dreptul sa ceara reintregirea proprietatii. Trebuie sa iei legatura cu vanzatorul, sa-l convingi sa deschida actiune in instanta si sa-ti cedeze drepturile ltitigioase.

Edited by sdf8923jfsd, 13 January 2023 - 13:30.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Nu are nicio importanta cine a fost proprietar.mergi la actualul si dai banu cat nu face ca sa ti-o vanda daca vrea

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
Ms de contributii. deci cai de cercetat am asa:

1. carte funciara/schite cadastrale - ce institutie publica poate avea documentele astea
2. sapat  in CVC si apoi pe la arhivele notarilor dupa alte documente. Exista acess pentru public? e contra cost? care e procedura de a gasi un document acolo?
3. da- asa am zis si eu. nu am drept de proprietate pt ca nu a fost cumparata partea aia. dar nu exista un drept de cumparare/reintregire avand in vedere ca practic e parte din imobil? altfel nu sunt multe sanse cu actiune in instanta, nu exista mostenitori si poate dura ani de zile un proces, nu renteaza.
4. da se poate incerca si cumparare, dar clar va di un pret cat nu face...

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 smoke, on 13 ianuarie 2023 - 13:35, said:

Ms de contributii. deci cai de cercetat am asa:

1. carte funciara/schite cadastrale - ce institutie publica poate avea documentele astea
2. sapat  in CVC si apoi pe la arhivele notarilor dupa alte documente. Exista acess pentru public? e contra cost? care e procedura de a gasi un document acolo?
3. da- asa am zis si eu. nu am drept de proprietate pt ca nu a fost cumparata partea aia. dar nu exista un drept de cumparare/reintregire avand in vedere ca practic e parte din imobil? altfel nu sunt multe sanse cu actiune in instanta, nu exista mostenitori si poate dura ani de zile un proces, nu renteaza.
4. da se poate incerca si cumparare, dar clar va di un pret cat nu face...
Pentru extrase de carte funciara
https://epay.ancpi.r...ion?prodId=1420

#8
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

dar nu exista un drept de cumparare/reintregire avand in vedere ca practic e parte din imobil?

La fel de bine poate să fie clădirea ta "parte din imobil" și să emită vecinul fix aceiași doleanță ca tine.

Până n-ai actele în mână nu te baza prea tare pe asta.

#9
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 smoke, on 13 ianuarie 2023 - 13:35, said:

2. sapat  in CVC si apoi pe la arhivele notarilor dupa alte documente. Exista acess pentru public? e contra cost? care e procedura de a gasi un document acolo?
3. da- asa am zis si eu. nu am drept de proprietate pt ca nu a fost cumparata partea aia. dar nu exista un drept de cumparare/reintregire avand in vedere ca practic e parte din imobil? altfel nu sunt multe sanse cu actiune in instanta, nu exista mostenitori si poate dura ani de zile un proces, nu renteaza.
4. da se poate incerca si cumparare, dar clar va di un pret cat nu face...
2. Exista. Arhivele Nationale aici; trebuie sa-ti faci cont si poate dura 1-2 zile activarea. Arhiva Notarilor Publici: v. in localitatea ta. Atentie ca trebuie sa fii parte interesata pentru a avea acces la documentele din arhiva.
3. Presupui, in acest moment, ca cele doua imobile au facut corp comun. Trebuie indentificata calea prin care imobilul a fost dezmembrat (de ex: vanzare, expropriere etc.), verificat si probat. In functie de asta poti vedea pasii urmatori. Cumpararea e cea mai sigura si simpla metoda de a intra in posesie, desi probabil si cea mai scumpa. Asta, daca actualul proprietar vrea sa vanda, bineinteles. Eu cu asta as incepe.
4. Ca sa-l convingi pe cel indrituit sa-ti cedeze drepturile litigioase, in cazul in care s-ar pune problema de asa ceva, si asta te va costa.

Edited by sdf8923jfsd, 13 January 2023 - 17:35.


#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004

 EMPP, on 13 ianuarie 2023 - 17:19, said:

dacă ar exista acel drept l-ar cere și celălalt pe partea ta și te-ar evacua.cum ți s-ar părea?

celalalt este statul care a confiscat o proprietate. mai cititi si voi problema in amanunt si la ce am cerut sfaturi...vad ca si urmatorul post tot aiurea e. recomand sa nu mai postezi daca nu e la  subiect.

 sdf8923jfsd, on 13 ianuarie 2023 - 17:33, said:

2. Exista. Arhivele Nationale aici; trebuie sa-ti faci cont si poate dura 1-2 zile activarea. Arhiva Notarilor Publici: v. in localitatea ta. Atentie ca trebuie sa fii parte interesata pentru a avea acces la documentele din arhiva.
3. Presupui, in acest moment, ca cele doua imobile au facut corp comun. Trebuie indentificata calea prin care imobilul a fost dezmembrat (de ex: vanzare, expropriere etc.), verificat si probat. In functie de asta poti vedea pasii urmatori. Cumpararea e cea mai sigura si simpla metoda de a intra in posesie, desi probabil si cea mai scumpa. Asta, daca actualul proprietar vrea sa vanda, bineinteles. Eu cu asta as incepe.
4. Ca sa-l convingi pe cel indrituit sa-ti cedeze drepturile litigioase, in cazul in care s-ar pune problema de asa ceva, si asta te va costa.

3. corect - de asta am intrebat cum pot verifica.

#11
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 smoke, on 13 ianuarie 2023 - 18:43, said:



celalalt este statul care a confiscat o proprietate. mai cititi si voi problema in amanunt si la ce am cerut sfaturi...vad ca si urmatorul post tot aiurea e. recomand sa nu mai postezi daca nu e la  subiect.



3. corect - de asta am intrebat cum pot verifica.
Daca e Statul, vezi sa nu fi fost imobilul sub incidența Legii 58/1974.
E in domeniul public sau privat al Statului sau al UAT? Poti solicita un Certificat de urbanism pentru imobil ca sa vezi situația juridică a lui.

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
as zice ca e UAT.

#13
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Sau nationalizat cu Decretul 92/1950. Daca ai adresa, poti verifica in anexa decretului.

https://lege5.ro/Gra...te-din-20041950

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
Cu vecinii ai incercat? De regula vecinii mai in varsta stiu toate povestile imobilelor de pe strada. Vecinii + extrasul de carte funciara iti pot oferi informatii suficiente pentru inceput!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate