Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Recomandare monitor 4k IPS

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 01.01.2014
Va salut prieteni!.
A venit timpul sa-mi iau si eu un monitor 4k pentru xbox seria x, actualul ii un FHD care ii ok pentru fps-uri ca are 144hz dar ii invechit, panou TN , incompatibilitate HZ cu xbox etc.
Am un buget +/- 500 lire ( 2500 ron ) locuiesc in uk aici il voi achizitiona.
Deci caut sa fie (4K 32 Inch IPS-obligatoriu)
Optional ( ecran curbat 60hz+ ,HDR )
Refuz (VA+TN, panou LED tehnologie de pe tv-uri, rezolutie 2k, ultrawide )
Am un Samsung Smart TV 4k ips si nu sunt incantat de calitatea culorilor, pe modul normal bate cam mult inspre albastru, pe modul de gaming bate prea tare in galben (zici ca are blue light filter on ) si de asta vreau sa fie tehnologie de monitor si nu TV .
Ma tot uit pe amazon si nu gasesc mai deloc IPS in bugetul asta, majoritatea sunt VA, ii diferenta mare de calitate/claritate intre va si ips? .

#2
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
Prima caracteristica a unei imagini care “impresioneaza” ochiul uman este contrastul. Din acest punct de vedere as spune VA.
Pentru jocuri/filme folosesc un Trinitron 40” (CRT…)/2002 care, in termeni de calitate/dinamica, surclaseaza total orice tehnologie LCD to date.

Edited by Masutatsu-Oyama, 12 January 2023 - 20:22.


#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
sony ala probabil ca e mai bun in anumite aspecte, dar nu as zice ca surclaseaza total tehnologia de azi. si la cat a costat atunci...garantat iei acum ceva mult peste.

#4
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Dacă știi așa bine ce îți dorești, nu mai bine bagi la filtre ce ai descris mai sus pe un site ce comercializează monitoare?Posted Image Posted Image Posted Image

#5
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 01.01.2014

View Postp3tqw, on 12 ianuarie 2023 - 20:33, said:

Dacă știi așa bine ce îți dorești, nu mai bine bagi la filtre ce ai descris mai sus pe un site ce comercializează monitoare?Posted Image Posted Image Posted Image

pe amazon filtrele de cumparare sunt total basic doar 4k uhd nici diagonala de 32 inch nu te lasa doar pana in 27.

#6
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postsmoke, on 12 ianuarie 2023 - 20:23, said:

… nu as zice ca surclaseaza total tehnologia de azi.

Total si plenar. De exemplu, nivelul de negru al unui CRT, caracteristica primordiala a calitatii unui CRT/LCD  TV, nu are rival si nu va avea niciodata avand in vedere limitarile intrinseci tehnologiei LCD.
CRT contrast/viteza de raspuns/puritate culori/reproducere imagine la “colturi”, din alta galaxie. Plus ca face cald in casa.

View Postsmoke, on 12 ianuarie 2023 - 20:23, said:

si la cat a costat atunci...garantat iei acum ceva mult peste.

2900 USD. Whot?…




View Postvirginu92, on 12 ianuarie 2023 - 20:34, said:

pe amazon filtrele de cumparare sunt total basic doar 4k uhd nici diagonala de 32 inch nu te lasa doar pana in 27.

Incercati un Currys PC World, poate? Macar le puteti vedea live, nu?

#7
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Dell G3223Q 32" 144Hz IPS, cand e la reducere.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvirginu92, on 12 ianuarie 2023 - 19:46, said:

Ma tot uit pe amazon si nu gasesc mai deloc IPS in bugetul asta, majoritatea sunt VA, ii diferenta mare de calitate/claritate intre va si ips? .
Qd-oled (cea mai buna tehnologie în materie de display în ziua de azi) la reduceri puternice azi, 1400 euro cel de 55" și 1800 ala de 65 euo aici la mine: Samsung 65 S95B 4K OLED TV (2022)
Ai 120hz cu contrast infinit, hdr 10+ și timp de răspuns de 0.1 ms.

Check this out! https://amzn.eu/d/aCA1mWs

View PostMasutatsu-Oyama, on 12 ianuarie 2023 - 20:49, said:

2900 USD. Whot?…
Și pe tine te-ar aranja unul din ala.

Edited by ro_explorer, 13 January 2023 - 08:43.


#9
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 01.01.2014

View Postro_explorer, on 13 ianuarie 2023 - 08:28, said:

Multumesc pentru recomandare si sunt de acord cu dvs ii un ecran excelent dar problema ii ca eu vreau 32 inch pentru ca va sta la aprox 40 cm in fata mea.
Actualul TV ii de 42 inch si imi rup gatul daca il folosesc ca pe post de monitor Posted Image daramite 55 .

View Postmartens, on 13 ianuarie 2023 - 07:05, said:

Dell G3223Q 32" 144Hz IPS, cand e la reducere.

Cei 144hz vin nativi din monitor sau trebuie overclockati ca la actualul asus in nvidia control panel cu custom resolution ? ca de asta pc recunoaste 144hz si xbox doar 75hz.
EDIT: am cautat dell asta pe amazon si DA are suport 120hz pentru console, deci il cumpar pe asta ! .

Edited by virginu92, 13 January 2023 - 14:00.


#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Off-topic:
Multumesc pentru topic :)
Cu ocazia asta am descoperit mega reducerea aia la QD-OLED-ul samsung asa ca, fiind pe stoc la magazinul local .... am vandut vechiul LG OLED unui prieten (pe bani putini) si am cumparat unul din asta de la samsung :P ... maine il ridic de la depozit ... yupiii :)

#11
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 01.01.2014

View Postmartens, on 13 ianuarie 2023 - 07:05, said:

Dell G3223Q 32" 144Hz IPS, cand e la reducere.

Deci am comandat monitorul asta si maine trebuie sa-mi ajunga, trebuie sa reinstalez driverele nvidia? sau l-am conectat ,schimbat rezolutia in windows si atat.

Edited by virginu92, 05 September 2023 - 15:15.


#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Nu e nevoie sa reinstalezi driverele plăcii video dacă schimbi monitorul actual cu altul care are o rezoluție diferită.
Totuși, un update periodic de drivere ar ajuta pentru o mai bună funcționare a plăcii video cu programele și jocurile mai noi.

#13
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 01.01.2014
Mi-a venit monitorul, dezamagire totala in privinta unghiului de vizualizare, negru efectiv se face gri chit ca stai in fata monitorului sau te uiti pe laterala.
Si aici ma refer la colturi, zici ca ii panou TN .

Edited by virginu92, 06 September 2023 - 20:53.


#14
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008
@virginu92
"A venit timpul sa-mi iau si eu un monitor 4k pentru xbox seria x" !!!!
Care e logica sa cumperi monitor pt xbox?


Nu lucreaza mai lite xbox daca e conectat la tv?


"actualul ii un FHD care ii ok pentru fps-uri ca are 144hz dar ii invechit, panou TN" !!!

Ce om normal pe planeta asta conecteaza xbox la un monitor full hd cu panel TN?
Cred ca un TV de 400 lei era mult mai ok si aici ma refer si la calitate imagine.



"Am un Samsung Smart TV 4k ips si nu sunt incantat de calitatea culorilor, pe modul normal bate cam mult inspre albastru, pe modul de gaming bate prea tare in galben (zici ca are blue light filter on ) si de asta vreau sa fie tehnologie de monitor si nu TV ."

Adica ai TV 4k panel ips si preferi monitor fullhd cu panel TN pt ca are culorile mai ok?

Nu radeti ca era un user pe forum care spunea ca nu vede nici o diferenta intre panel tn si ips.


Solutia e sa conectezi xbox la alt TV ca poate al tau are probleme cu imaginea, sa folosesti TV pt xbox, sa faci un drum pana la oftalmolog, o pauza de cateva saptamani de la gaming.

#15
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008
https://support.xbox...-new-series-x-s

Setting up the console
1. Connect the power cable into the power cable port on the console (marked by a single raised dot).
2. Plug the power cable into a power outlet.
3. Connect the HDMI cable into the HDMI port on the console (marked by a single raised dash).
5. Connect the other end of the HDMI cable into your TV. !!!!!!
Manualul spune sa conectezi xbox la TV.



#16
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 01.01.2014
Fratilor ce vorbiti voi acolo , eu zic de unghiul de vizualizare ii varza pe ecran asta.Dovada, wallpaper negru uitati cum se vede….nu are treaba ca-i xbox sau pc. Tare dezamagit sunt cu monitorul asta, negru ii total nonexistent pur si sinplu ii gri/silver….

Attached Files


Edited by virginu92, 07 September 2023 - 08:36.


#17
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ciudat. Dell e o firma destul de serioasa.
Te-ai lasat pacalit de rata de refresh.

#18
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Initiator il poti returna si sa cauti sa cumperi altceva :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate