Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Preturi manopera gresie/faianta Bucuresti.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
In constanta: am pus 110 mp de gresie cu 80 lei/mp la interior si 100 lei/mp la exterior (scari)

#20
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

 stearom, on 12 ianuarie 2023 - 11:17, said:

Se practica chestia asta la comanda de mobila si nici in ziua de azi atat eu cat si prietenii mei nu am inteles de ce.

- la MONTAJ mobilier era ceva de genul 5-10% / procent din valoare mobila dar  minim  xy lei (ca sunt costuri fixe pe care trebuie sa le recupereze - timp, transport, scule, etc.) , poate si la altele se merge pe varianta suma fixa+procent valoare

De ce se ia procent din valoare produs ?  Pentru ca in mod normal iti faci asigurare pentru lucrare si in caz ca strici ceva sa poti avea bani sa repari, si asigurarea e proportionala cu valoarea produsului asigurat.

 stearom, on 12 ianuarie 2023 - 11:17, said:

Aceeasi mobila pe pal sau mdf, TOT atat e de lucru la un dulap sau sertar, dar daca palul e 3000 de lei iti ia 6000 de lei, dar daca mdf-ul e 6000 de lei iti ia 12000 lei pe mobila la comanda. Asta mi-a fost confirmat de catre 3 mesteri. Am cel putin 5 mobile la comanda in casa si iti pui mana in cap la unele greseli.

Aici e alta treaba, nu e doar manopera de montaj. Este un fel de fabricare produs din materie prima. De la PAL la mobila montata e mai mult decat montaj, este un fel de "afacere" in care sunt implicati mai multi si mai multe pana la final: scule, acccesorii,  logistica, resursa umana specializata, proiectare, transport, livrare si cine stie ce mai are "mesterul" de platit :  colaboratori la vanzare/carat/taiat, reclama, contabilitate, etc..  ... Daca adaugi toate astea se ajunge ca materialele la pret de lista sa fie la 40-60% din valoarea finala a produsului...
La astea se adauga si cele de mai sus, "asigurare" proportionala cu valoarea.

Succes

Edited by superm, 12 January 2023 - 13:17.


#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 Y0samiteSam, on 12 ianuarie 2023 - 12:47, said:

In constanta: am pus 110 mp de gresie cu 80 lei/mp la interior si 100 lei/mp la exterior (scari)

L-ai intrebat inainte cat a costat gresia? :lol:

#22
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Din ce observ eu voi nu precizati daca este la negru sau cu acte... poate specificati, pana la urma preturile difera intre cele doua forme de colaborare.

Am primit o oferta scrisa cu "gresie/faianta clasica" si "gresie/faianta rectificata" insa nu sunt sigur care este diferenta intre ele, este cineva amabil sa-mi explice ?

Mersi.

#23
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017

 superm, on 12 ianuarie 2023 - 13:06, said:

Aici e alta treaba, nu e doar manopera de montaj. Este un fel de fabricare produs din materie prima. De la PAL la mobila montata e mai mult decat montaj, este un fel de "afacere" in care sunt implicati mai multi si mai multe pana la final: scule, acccesorii,  logistica, resursa umana specializata, proiectare, transport, livrare si cine stie ce mai are "mesterul" de platit :  colaboratori la vanzare/carat/taiat, reclama, contabilitate, etc..  ... Daca adaugi toate astea se ajunge ca materialele la pret de lista sa fie la 40-60% din valoarea finala a produsului...
La astea se adauga si cele de mai sus, "asigurare" proportionala cu valoarea.

Succes

Corect, dar ce treaba are aici pretul materialelor? Un prieten avea de facut o mobila de living si a zis ca merge el si cumpara toate materialele si mesterul sa le faca. Il tot intreba cat il costa materialele ca sa stie cat ii cere pe manopera.
Pai tu ca mester iei si calculezi: masina, motorina, reclama, drum pentru oferta, scule, timpul de lucru, curent etc si spui cat il costa schita respectiva. Ori din pal ori din mdf tot aceleasi scule folosesti, timp, masina, reclama etc.

EDIT: preturile puse de mine sunt la negru. A incercat scru meu o data sa ii ceara factura la unu ca i-a luat o caruta de bani si a zis ca vrea pretul inteles de la inceput + TVA.

Edited by stearom, 12 January 2023 - 13:53.


#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 dagobar, on 12 ianuarie 2023 - 13:48, said:

Din ce observ eu voi nu precizati daca este la negru sau cu acte... poate specificati, pana la urma preturile difera intre cele doua forme de colaborare.

Am primit o oferta scrisa cu "gresie/faianta clasica" si "gresie/faianta rectificata" insa nu sunt sigur care este diferenta intre ele, este cineva amabil sa-mi explice ?

Mersi.

Gresia rectificata are marginile perfect drepte, astfel incat daca ai monta placile fara rosturi, ar fi o imbinare (teoretic) perfecta. Acest efect se obtine prin taierea in fabrica a placii, situatie care genereaza pierdere de material, de aceea sunt putin mai scumpe. Pentru un faiantar placile rectificate sunt mai usor de montat.

Edited by george_alexandru, 12 January 2023 - 13:55.


#25
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Pentru placile rectificate mi-a cerut un pret cu 33% mai mare decat fata de cele clasice... cam ilogic daca sunt mai usor de montat... insa am senzatia ca logica nu se aplica la aceste preturi.

Edited by dagobar, 12 January 2023 - 14:00.


#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Gresie rectificata inseamna ca esti client mai pretentios, deci te taxeaza in consecinta.

Problema cu placile nerectificate e ca au variatii mici la dimensiuni si se chinuie sa le alinieze ca sa arate cat de cat bine (si nu arata oricat s-ar chinui). Rosturile intre placi sunt si ele mai mari, din acest motiv.

Eu l-as evita pe ala.

Edited by george_alexandru, 12 January 2023 - 14:04.


#27
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Din ce observ eu preturile la manopera faianta/gresie au cam ajuns ca si in U.E.... sau poate mi se pare mie... stie cineva ce preturi sunt in U.E. ?
Este simplu de scris "sa-l evit" avand in vedere ca oferta este foarte redusa... poate ai ceva recomandari... preferabil in P.M. ca sa nu se considere reclama.

#28
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005

 george_alexandru, on 12 ianuarie 2023 - 14:02, said:

Gresie rectificata inseamna ca esti client mai pretentios, deci te taxeaza in consecinta.
....

Deci rezulta idea ca nu au nici o logica tarifele astea de manopera . Pretul il face in functie de cat de foame ii este si de cat de bine imbracat e clientul !
Se uita la tine si daca te-a pus dracul sa ai nesansa sa ai vreun Armani pe tine tariful va fi cat pentru Casa poporului si Taj Mahal la un loc .

#29
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Depine...eu cand am cautat am avut discutii telefonice, nu m-a intrebat niciunul cat a costat gresia si nici la fata nu m-au vazut inainte de a-mi spune pretul. In principal ii intereseaza cati mp, unde e lucrarea si diverse chestii de finete, de genul daca vreau la imbinari faianta taiata la 45 grade sau daca sunt placi foarte mari.

Am avut faianta atat rectificata si cat si nerectificata. Cel care a pus-o mi-a luat aceiasi bani pe metru patrat (50 lei la vremea respectiva).

Acum, daca as pune din nou, nu as mai lua nerectificata nici daca as primi-o gratis.

Edited by george_alexandru, 12 January 2023 - 14:47.


#30
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 dagobar, on 12 ianuarie 2023 - 13:48, said:

Din ce observ eu voi nu precizati daca este la negru sau cu acte... poate specificati, pana la urma preturile difera intre cele doua forme de colaborare.

Am primit o oferta scrisa cu "gresie/faianta clasica" si "gresie/faianta rectificata" insa nu sunt sigur care este diferenta intre ele, este cineva amabil sa-mi explice ?

Mersi.
La negru.
O firma  ,,te mananca''.  Ea plateste  taxe, salarii, etc samd.  Ca atare si pretul va fi unul mare.
Cauta musai meserias care a lucrat  ani buni ,,in afara''.  Il cunosti dupa ceea ce  are in portbagajul masinii cu care vine.
Negociaza cu el.

Edited by Topp, 12 January 2023 - 18:15.


#31
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
1.Aratati-mi si mie un mester care a spart o placa mare sau mica si l-a pus beneficiarul sa o plateasca.
2.Aratati-mi si mie un mester care nu a pus faianta/gresia perfect si a venit beneficiarul si i-a taiat din bani.
3.Aratati-mi si mie gresie/faianta perfect montata si .....in fine, nu cred asta.
4.Totdeauna nu e de vina mesterul, ci gresia, faianta, stratul suport, distantierii, cel care a fost inainte.
5.Daca nu cereti 100% perfectiune, nu veti obtine nici macar 80%....daca va multumiti cu atat e problema voastra.
6.Pana la discutia de pret, vin recomandarile, lucrari similare, poze,....daca voi credeti ca exista vreun adevarat meserias care sa nu faca poze cu lucrarile lui, va inselati....

#32
dedemanus

dedemanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.04.2007

 raducut123, on 12 ianuarie 2023 - 20:51, said:

1.Aratati-mi si mie un mester care a spart o placa mare sau mica si l-a pus beneficiarul sa o plateasca.
2.Aratati-mi si mie un mester care nu a pus faianta/gresia perfect si a venit beneficiarul si i-a taiat din bani.
3.Aratati-mi si mie gresie/faianta perfect montata si .....in fine, nu cred asta.
4.Totdeauna nu e de vina mesterul, ci gresia, faianta, stratul suport, distantierii, cel care a fost inainte.
5.Daca nu cereti 100% perfectiune, nu veti obtine nici macar 80%....daca va multumiti cu atat e problema voastra.
6.Pana la discutia de pret, vin recomandarile, lucrari similare, poze,....daca voi credeti ca exista vreun adevarat meserias care sa nu faca poze cu lucrarile lui, va inselati....

1 Cel care a montat la mine a plătit aproximativ 2m , un bideu și o oglinda .
2  știam cum lucrează și am spus de la început condițiile și ce vreau
3 Te invit sa vezi holul , baia mare , și bucătăria
4 Nici macar nu a spus că trebuie să cumpăr , pur și simplu să dus el
5 Am cerut  , spus ce vreau și am primit
6 Are agenta plina pt 12 luni cei care au montat

Am luat cu 20% in plus materiale  de baza și de finisaj . Este o regulă sacrosanta în construcții. Nu am negociat la preț . Cei care au montat mă știau , au lucrat cu tot felul de materiale , un meșter  câștigă cam 10000 de lei lunar și paradoxal dar plătesc taxe , nu la nivelul la care câștigă dar plătesc . Unul din echipa iese la pensie in acest an  cu o pensie frumușică doar din ce a lucrat , el este pe finisaje , pur și simplu omul este artist in ceea ce face. Mă repet nu am negociat , cat au cerut atât am dat , unde beneficiarul este mai cârcotaș și   "beneficiile "sunt altele. Am dat cheile la casa , au spus cât durează  ,când au predat cheile inclusiv geamurile erau spălate. .

Nu sunt in București ,

Edited by dedemanus, 12 January 2023 - 21:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate