Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Scaune dining

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 20.12.2010
Cred ca e mai bine de un an de cand caut niste scaune de dining cu inaltimea sezutului pe la 55cm( +- 2-3 cm)
Am facut greseala ca atunci cand am comandat masa, sa o fac la inaltimea de 85cm, iar toate scaunele pe care le gasesc au inaltimea sezutului pe la 45-48cm.Maxim 50.
Stie cineva unde pot gasi, sau ce as putea face? Mentionez ca nu ma intereseaza cele de bar reglabile.

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Nu se pot taia picioarele?

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Pernutze.

Sau, la comanda. I googled it for you, you lazy bitch.
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

#4
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 20.12.2010

 Puferiu_, on 11 ianuarie 2023 - 14:58, said:

Nu se pot taia picioarele?
Din pacate nu..nu are picioare. E un fel de "insula". Si e prinsa de un alt corp.

 viotl, on 11 ianuarie 2023 - 15:05, said:

Pernutze.

Sau, la comanda. I googled it for you, you lazy bitch.
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

Ar trebui sa pun vreo 3 perne, dar totusi as prefera fara.
Cele pe comanda, sunt cele clasice/batranesti, din lemn simplu gen... am incercat deja in oras.

Edited by kvlq, 11 January 2023 - 15:08.


#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Acu fara gluma... daca de un an nu ai gasit... chiar doar pe comanda poti face.
Si eu am cautat mai mult de un an o masa extensibila 160x260x80...n-am gasit si gata, m-am dat batut... cautam sa comand. Chiar inbainte sa comand am mai dat o tura prin IKEA si am gasit... calitate de IKEA dar na, e la dimensiuni si si-a facut treaba bine. Si daca tot... am luat si scaune de acolo.... ca daca nu luam probabil ca inca ma uitam dupa ele.

Deci, inteleg ca vrei ceva mai special... tot comanda ramane, la dimensiuni atipice.
Asta e. bafta.

=====================================

 Puferiu_, on 11 ianuarie 2023 - 14:58, said:

Nu se pot taia picioarele?

 kvlq, on 11 ianuarie 2023 - 15:07, said:

Din pacate nu..nu are picioare. E un fel de "insula". Si e prinsa de un alt corp.

Pan' la urma, cat ii @pufi de trol si de aiurit (si norocos, da-l in pisici Posted Image ) cred ca are dreptate. Ce daca e insula. E facuta de om, ar trebui sa se poata scurta. E ceva deranj si cost, dar.... chiar pare cam inaltuta la 85. Nu poti sa intrebi la cei care ti-au fabricat-o? sau la vreun atelier mai rasarit? Orice e de vanzare pt pretul potrivit....

Edited by viotl, 11 January 2023 - 16:24.


#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
https://www.calligar...products/stools  - am selectat inaltimea 47-67cm dar trebuie luate fiecare in parte .... (...)calligaris.com/EEU/en/products/stools

..sau cele doua atasate ca exemplu...tine de design, finisaj, materiale ...rabdare Posted Image

Succes

Attached Files


Edited by superm, 11 January 2023 - 16:39.


#7
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Scaune de sufragerie cauti?Alea cu cotiere de stau in jurul mesei?

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

 Melteanu, on 11 ianuarie 2023 - 16:48, said:

Scaune de sufragerie cauti?Alea cu cotiere de stau in jurul mesei?

..la 85cm inaltime masa cam complicat. Se gasesc "elegante" dar nu ajuta inaltimea la sezut, in standard sunt sub 50cm sau peste 65cm ...

Attached Files



#9
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cumpara atunci masa cu scaune aduse,eventual JermaniaPosted Image Se gasesc tare frumoase.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Pai dacă insula nu se poate ajusta (scurta înălțimea) , varianta de rezerva este sa prelungești picioarele scaunelor clasice.
Sau sa cauți scaune de bar/insula bucatarie, fixe. Am observat ca înălțimea șezutului este de la 60 cm în sus, dar măcar la cele din lemn poți scurta picioarele.
https://www.ikea.com...r-alb-60424690/



#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
cori, astea au spatarul scurt si nu prea is comfortabile pt dining....
mda, ii dau dreptate, trebe sa aleaga bine, la dining sunt ceva pretentii/asteptari...

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt niste dimensiuni standard care provin din dimensiunile corpului uman. Mai exact, ca sa permita unui adult normal sa stea cu piciorul pe podea si sa incapa cu genunchii sub masa si blatul mesei sub coate la o inaltime convenabila. Dar asa e cand inventezi ceva ce e deja consacrat.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009

 viotl, on 11 ianuarie 2023 - 18:46, said:

cori, astea au spatarul scurt si nu prea is comfortabile pt dining....
mda, ii dau dreptate, trebe sa aleaga bine, la dining sunt ceva pretentii/asteptari...

Exista și cu spătar mai înalt, tapițate, o idee mai elegante. Dar costa pe măsură. Depinde și ce buget disponibil are inițiatorul...
Acum realizez faptul ca exista un motiv pentru care majoritatea au spatarul scurt. Când stai cocoțat pe un astfel de scaun inalt, nu atingi pardoseala cu tălpile și cum - necum musai sa stai cu tălpile pe bara/barele de sub scaun, altfel îți amortesc picioarele dacă le ții atarnate. Ca sa poți sta asa, cu picioarele rezemate sub scaun (și cu coatele pe masa, eventual) , nu mai este nevoie sa te sprijini pe spătar sau dacă o faci, e pentru scurt timp.

Edited by corinadaniela, 11 January 2023 - 19:53.


#14
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Poza cu masa.
Eu sint sigur ca se poate aranja cumva.

#15
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 20.12.2010

 viotl, on 11 ianuarie 2023 - 16:23, said:

Acu fara gluma... daca de un an nu ai gasit... chiar doar pe comanda poti face.
Si eu am cautat mai mult de un an o masa extensibila 160x260x80...n-am gasit si gata, m-am dat batut... cautam sa comand. Chiar inbainte sa comand am mai dat o tura prin IKEA si am gasit... calitate de IKEA dar na, e la dimensiuni si si-a facut treaba bine. Si daca tot... am luat si scaune de acolo.... ca daca nu luam probabil ca inca ma uitam dupa ele.

Deci, inteleg ca vrei ceva mai special... tot comanda ramane, la dimensiuni atipice.
Asta e. bafta.

=====================================




Pan' la urma, cat ii @pufi de trol si de aiurit (si norocos, da-l in pisici Posted Image ) cred ca are dreptate. Ce daca e insula. E facuta de om, ar trebui sa se poata scurta. E ceva deranj si cost, dar.... chiar pare cam inaltuta la 85. Nu poti sa intrebi la cei care ti-au fabricat-o? sau la vreun atelier mai rasarit? Orice e de vanzare pt pretul potrivit....

Nu poate fi scurtata. e prins blatul de un crop cu dulap (si sertar peste blat). Vezi poza.

 Melteanu, on 11 ianuarie 2023 - 16:48, said:

Scaune de sufragerie cauti?Alea cu cotiere de stau in jurul mesei?

Exact.

 viotl, on 11 ianuarie 2023 - 18:46, said:

cori, astea au spatarul scurt si nu prea is comfortabile pt dining....
mda, ii dau dreptate, trebe sa aleaga bine, la dining sunt ceva pretentii/asteptari...

Exact. Vreau ceva tapitat, cu spatar, ca cele normale pentru dining. Atasez si o poza ca exemplu.

 sebulbus, on 11 ianuarie 2023 - 19:08, said:

Sunt niste dimensiuni standard care provin din dimensiunile corpului uman. Mai exact, ca sa permita unui adult normal sa stea cu piciorul pe podea si sa incapa cu genunchii sub masa si blatul mesei sub coate la o inaltime convenabila. Dar asa e cand inventezi ceva ce e deja consacrat.

Mda, greseala mea cand am cerut in proiect sa aiba 85 inaltime...

 nixrohnson, on 11 ianuarie 2023 - 20:18, said:

Poza cu masa.
Eu sint sigur ca se poate aranja cumva.

Atasat.

Attached Files


Edited by kvlq, 11 January 2023 - 20:34.


#16
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
Improvizatia pe care as face-o eu ar fi sa gasesc niste scaune care au sezutul + spatarul independente de picioare (ca cel din imaginea ta) si as face picioarele pe comanda. Lemnul nu ar trebui sa fie scump. Altfel nu cred ca poti rezolva. Nu cred ca face cineva scaune cu o inaltime atipica pentru ca nu s-ar vinde.

Mai exista varianta scaunelor de bar carora sa le scurtezi picioarele, dar ai spus ca nu o iei in calcul pentru ca nu sunt foarte confortabile.

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Aia nu-i poza, e randare... noi voiam poza.
Din randare:
-aia nu-i masa de dining - sa nu te superi pe mine. e masa de snack, un bufet.
-nu inteleg de ce, chiar asa fiind constructia, nu poate fi modificata.
-ma tem ca exagerezi cu aristocratia scaunelor. cred ca o struto-camila gen bar, tapitat si cu cotiere, ar merge de minune acolo.
-canapeaua aia chiar asa e irl? pai, de cate scaune vorbim, 2.5?

#18
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 20.12.2010
Da, e randare si chiar asa e...Nu sunt acasa sa-i fac poza, asta am gasit-o prin mail-uri.
Nu e masa de dining, clar. Poza cu scaunul era doar un exemplu, nu vreau aristocratie. Unul tapitat cu cotiere si sezut pe la 55cm ar fi perfect, da.
Vorbim de 3 scaune. Masa are lungimea de 1.8m de la corp pana in capat. In total are 3.8m

 wld-ro, on 11 ianuarie 2023 - 22:15, said:

Improvizatia pe care as face-o eu ar fi sa gasesc niste scaune care au sezutul + spatarul independente de picioare (ca cel din imaginea ta) si as face picioarele pe comanda. Lemnul nu ar trebui sa fie scump. Altfel nu cred ca poti rezolva. Nu cred ca face cineva scaune cu o inaltime atipica pentru ca nu s-ar vinde.
Mai exista varianta scaunelor de bar carora sa le scurtezi picioarele, dar ai spus ca nu o iei in calcul pentru ca nu sunt foarte confortabile.

da, cred ca in ultima instanta, asta ar fi cea mai rezonabila solutie.

Edited by kvlq, 12 January 2023 - 00:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate