Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Peste 1000 lei datorie la gunoi

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 17.03.2005

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 09:41, a scris:

La acea adresa cred ca figureaza mai mult de 6 persoane pentru ca verisoara are 2 copii, cred ca ambii au peste 14 ani si prin urmare probabil au si ei C.I pe acea adresa. In fine, intreb din nou: cum ne putem scoate de la gunoi? Stie cineva exact pentru sectorul 2 unde trebuie mers si ce trebuie facut? Multumesc anticipat.


Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 10:01, a scris:

La acea adresa ne facem CI pentru ca statul roman conditioneaza eliberarea CI de o adresa. Alt folos nu avem in afara de CI.
Ti-am scris ce trebuie sa faci, ti-am dat link, nimic altceva.

Dupa depunerea declaratiilor nu vi se vor mai cere bani pentru prsoanele care nu locuiesc la adresa.

https://www.impozite...laratiihabitat/

https://www.impozite...itat/documente/

Edited by alseeme, 11 January 2023 - 10:06.


#38
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 10:01, a scris:

La acea adresa ne facem CI pentru ca statul roman conditioneaza eliberarea CI de o adresa. Alt folos nu avem in afara de CI.


Păi atunci se aplica prevederile art.1 și 2 din: https://www.impozite...32-2019.pdf  , respectiv 9,42 lei/persoana (valoare taxă lunară taxă habitat).

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Omul a avut drept legal la mostenire, iar voi nu mai puteti de grija verisoarei uzurpatoare. O avea omul motivele lui pentru care nu doreste sa bea cafea cu individa care a ocupat spatiul necuvenit de foarte multi ani, vad ca nimeni nu s-a indignat pe treaba asta. SI mai veniti si cu procese de intentie, ca o sa-i dea in cap, cand omul intreaba de o solutie. Uite ca nu vrea sa-i dea satisfactie respectivei, nu ii pupa inelul, nu ii linge pantofii doar fiindca a luat spatiul cu japca.
Eventual comunicati printr-un avocat daca e nevoie de dialog pentru plata datoriei comune.

#40
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Taxa aceea se plateste pentru persoanele care locuiesc acolo. Nu conteaza cine/cati coproprietari sunt, cate eprsoane au CI acolo, si se plateste si pentru cei fara CI (copii) daca locuiesc la acea adresa. Deci sa depuna declaratia cu numarul de persoane corect si nu o sa mai fie de plata si pentru restul.

Probabil cu contract de salubrizare va iesi si mai ieftin; nu stiu cum e la 2 dar la 4 fara contract platesti cam de 2,5 ori mai mult. Ca sa nu zic ca un contract mai acopera si alte lucruri, de exemplu ridicarea de deseuri voluminoase gratuita in ultima sambata din fiecare luna (stiu de la cineva din sectorul 4, dar poate si la 2 e cam tot pe-acolo).

#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 10:01, a scris:

La acea adresa ne facem CI pentru ca statul roman conditioneaza eliberarea CI de o adresa. Alt folos nu avem in afara de CI.
Nu puteti face CI-ul unde locuiti de fapt? La adresa din chirie sau, daca locuiti in afara RO, va faceti CRDS.

#42
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

Vizualizare mesajsags, pe 11 ianuarie 2023 - 10:09, a scris:

Taxa aceea se plateste pentru persoanele care locuiesc acolo. Nu conteaza cine/cati coproprietari sunt, cate eprsoane au CI acolo, si se plateste si pentru cei fara CI (copii) daca locuiesc la acea adresa. Deci sa depuna declaratia cu numarul de persoane corect si nu o sa mai fie de plata si pentru restul.
Off topic
Așa ar fi firesc și normal, de regulă nu se întâmplă acest fapt......am mai multe locuințe/proprietăți....am dovedit că locuiesc la una dintre ele, nu se aplică această facilitate/prevedere, .....la restul plătesc 1 persoană OBLIGATORIU (așa este în Pipera/Voluntari) cu toate că nu locuiește nimeni la locațiile/proprietățile respective.

- începând cu data de 30.10.2012 societatea Ecovol S.a. este operatorul delegat si licențiat sa presteze serviciile de salubrizare în aria administrativă a orașului Voluntari în baza contractului de delegare a gestiunii serviciului nr. 2530/01.10.2012 si a licenței A.N.R.S.C nr. 2203/30.10.2012;
- pentru persoanele fizice ce NU dețin contract de salubritate, încheiat cu S.C. Ecovol S.a, a fost instituită "taxa specială de salubritate" în cuantum de 20 lei/pers/lună, taxă ce se reține și se plătește la Direcția Taxe și impozite din cadrul Primăriei orașului Voluntari.

- Menționăm că tariful de salubrizare perceput de către S.C. Ecovol S.a este de 7,65 lei(fără TVA)/pers/lună.

http://www.primaria-...NR. 43-2021.pdf

Edited by Povestitorul, 11 January 2023 - 11:21.


#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajoverseas, pe 11 ianuarie 2023 - 10:08, a scris:

Omul a avut drept legal la mostenire, iar voi nu mai puteti de grija verisoarei uzurpatoare. O avea omul motivele lui pentru care nu doreste sa bea cafea cu individa care a ocupat spatiul necuvenit de foarte multi ani, vad ca nimeni nu s-a indignat pe treaba asta. SI mai veniti si cu procese de intentie, ca o sa-i dea in cap, cand omul intreaba de o solutie. Uite ca nu vrea sa-i dea satisfactie respectivei, nu ii pupa inelul, nu ii linge pantofii doar fiindca a luat spatiul cu japca.
Eventual comunicati printr-un avocat daca e nevoie de dialog pentru plata datoriei comune.

Tu zici bine ce zici.
Dar uiti cel mai important lucru intr-o democratie si anume audiatur et altera pars.
Pana sa fi atat de vehement, ar fi normal ca si "uzurpatoarea" sa-si expuna punctul de vedere.
Parerea mea.

Edited by adisz, 11 January 2023 - 11:14.


#44
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Am patit si eu surpriza asta anul trecut pentru o proprietate din jud Giurgiu. Cand s-a inscris localitatea in ghiseul.ro am intrat si noi sa ne platim impozitul online si am constatat ca pe unul din proprietari este trecuta si o restanta de 2 ani la taxa de gunoi, linie separata la impozit [taxa este de 16 lei de persoana pe luna si eram 2 persoane puse desi noi locuim sporadic acolo]. Am fost la primarie sa intrebam ce e cu suma asta, pana la urma am platit restanta ca nu mai facea sens sa ne caciulim daca fusese greseala noastra cumva ca nu ne interesasem cum e mersul. Atunci am facut o cerere de scoatere a ambelor persoane de la gunoi, am atasat si copii dupa buletinele noastra care sunt pe o adresa din sec 3 ca dovada. Nu am inteles atunci de ce au ales unul din proprietari [nu suntem casatoriti] sa ii puna toata taxa si nu e impartita la 2 dar nu ne-am mai batut capul atunci nefiind in certuri ca intiatorul ...

#45
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

Vizualizare mesajalthea, pe 11 ianuarie 2023 - 05:55, a scris:

Pentru că verișoara e titular de contract. Nu se eliberează chitanțe tuturor proprietarilor unui imobil, în schimb sunt luate toate în calcul toate persoanele care figurează că locuiesc acolo (proprietari sau nu). Deci are dreptate:

Problema se pune altfel... nu conteaza cate persoane au buletinul facut pe acea adresa... pot fi si 100.
Conteaza ce a declarat proprietarul la primarie/salubritate, referitor la numarul efectiv de persoane care locuiesc la acea proprietate. Asta trebuie intai verificat!
Si eu aveam buletinul pe o adresa, dar nu locuiam acolo... si nu eram singurul. Proprietarul a declarat un numar de persoane, din care eram exclusi cei care eram doar cu buletinul... si nu au fost probleme.

Cat despre suma de 1.000... de verificat si de cand nu a fost platit serviciul...

#46
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Noi nu am declarat nimic, nici nu stam acolo si ne-am trezit ca avem 2 ani de restanta 2 persoane [suntem 2 proprietari in acte]. In mintea mea credeam ca trebuie sa facem contract ceva cu firma de gunoi nu ca ne pun ei pe toti din registrul de cadastru. Primarul mi-a zis ca asta e decizia consiliului local si ca e obligatoriu, mai ales ca cei care construiesc fac mai mult gunoi [o prostie ca firma de gunoi nu ridica decat resturi vegetale si materiale reciclabile - nici macar iarba ramasa dupa tuns nu o ridica].

Edited by dell99, 11 January 2023 - 13:37.


#47
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018

Vizualizare mesajLex404, pe 11 ianuarie 2023 - 10:59, a scris:

Nu puteti face CI-ul unde locuiti de fapt? La adresa din chirie sau, daca locuiti in afara RO, va faceti CRDS.

Nu se poate, restul familiei nu are domiciliu stabil si nu-i pot controla eu ce sa faca! Dupa ce ca dreptul de a avea CI-uri acolo e singurul drept de care putem beneficia acum ma sfatuiti sa renunt si la asta!

Edited by althea, 11 January 2023 - 17:04.
editare flame


#48
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
As completa eu acea declaratie dar problema e ca nu stiu exact cate persoane locuiesc acolo (mai sta si cu sotul sau cu altul sau nu?) si nici cum ii cheama exact pe copii ei.
I-am scris pe facebook si deocamdata nu raspunde nimic.

Edited by Winc, 11 January 2023 - 17:14.


#49
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 16:52, a scris:

restul familiei nu are domiciliu stabil
pai nu ai spus ca au domiciului acolo, la adresa unde e verisoara? ala nu e stabil? e mai stabil decat la tine (daca ai avea unde spui ca ai putea sa ai)

#50
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
In CI, in acte da dar practic nu au alta adresa stabila unde si-ar putea face CI.

Acolo ne-am putut face CI si lua rudele in spatiu cu actul de mostenire.

#51
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
deci voi locuiti pe cimp, sau de ce insistati sa aveti o adresa aiurea in C.I.?

daca doriti, contra unui comision de 5.000 lei platiti in avans, ma pot eu ocupa de problema dv.!

Edited by tytysor, 11 January 2023 - 21:02.


#52
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
Da, esti amuzant. In alta ordine de idei verisoara nu doreste sa ajute deloc, lipsa crunta de interes avand in vedere ca taxa respectiva este pe numele ei. Mi-a raspuns doar sa mergem sa depunem noi declaratia. In declaratie se cere sa se declare pe proprie raspundere cate persoane locuiesc efectiv acolo, numele fiecarei persoane si incepand de cand, eu nu pot depune declaratia pe propria raspundere avand in vedere ca n-am datele necesare si nici nu am nici o garantie ca ce depun pe proprie raspundere este adevarat. Ce mai pot face in aceste conditii? Exista vreo declaratie in care sa depun pe propria raspundere ca nu locuiesc acolo?

#53
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Strict legal, datoriile acestea sunt personale. Daca pe rolul ei figureaza restanta, ea va fi executata silit chiar daca moral nu toata datoria este a ei. Pentru mizilicuri de 1.000LEI nu scoate nimeni casa la vanzare. O sa ii puna poprire pe venituri (salariu, pensie, ce are) si/sau ii blocheaza conturile bancare - toate. Poate cu aceste informatii o sa devina mai cooperanta ca este in primul rand in folosul ei sa depuna acea declaratie. Sau, fiindca probabil iese mai ieftin, sa faca un contract cu firma de salubritate (bineinteles pe numarul real de persoane care locuiesc acolo) si sa scoata taxa de la impozite locale.

Fara nici un fel de colaborare din partea ei poate merge sa faci tu acel contract de salubritate, doar sa stii cat de cat cate persoane sunt. Nu cred ca firma de salubritate iti cere sa dai lista cu nume si prenume. Zic POATE fiindca desi de semnat sigur il poti semna, fiind coproprietara, ramane de vazut daca ulterior poti elimina taxa de pe rolul ei - dar poate merge, ca e proprietate comuna si contractul tine pana la urma de proprietate. Un mare dezavantaj: contract facut de tine -> pe numele tau -> il platesti tu…

Altfel, mergi la taxe si impozite locale si discuta cu cei de acolo, sa te lamuresti cate persoane sunt trecute si cum sa ii scoata pe cei ce nu locuiesc acolo. Numa’ ai grija sa nu te trezesti cu taxa mutata pe rolul tau…

#54
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
In continuare verisoara comunica foarte greu, imi rapunde doar fraze scurte si in cerc ca sa zic asa, care nu ajuta deloc la rezolvarea situatiei, eu cand am scris ca nu se poate discuta cu ea.. Cica nu mai locuieste acolo si nu poate declara pe proprie raspundere ca noi nu locuim acolo desi stie foarte bine ca nu locuim. Intreb daca acum locuieste cineva acolo, nu raspune si zice din nou ca ea cica nu mai locuieste acolo si e din cauza ca au mai multi CI acolo, ea zice ca locuieste in alta parte si declara gunoiul unde locuieste asa ca nu are de ce sa se declare acolo. Ok, bine femeie dar taxa de plata apare pe numele tau, cum ramane cu asta.. Probabil imi va raspunde din nou ca ea nu mai locuieste acolo si ca e din cauza ca au mai multi CI acolo :[
Nu-mi zice nimic, nici daca mai locuieste cineva acolo sau nu, cine locuieste acolo acum, a vandut sau nu a vandut, o mai intereseaza sau nu o mai intereseaza proprietatea, nimic practic! Asta cred ca astepata sa ii ia primaria partea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate