Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Peste 1000 lei datorie la gunoi

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 05:52, a scris:

Din ce imi amintesc, prin anii 2010 cand am incercat sa o facem - de la primarie nu ni s-a aprobat certificat de urbanism deoarece  suprafetele rezultate ar fi fost sub 150 mp si din aceasta cauza notarul mi-a zis ca nu putem face iesire din indivizune.…

Vizualizare mesajalthea, pe 11 ianuarie 2023 - 05:55, a scris:

Nu s-a schimbat. Nu se poate ieși din indiviziune pentru că poate dezmembra, nu pot fi delimitate exact loturile voastre - care ce pătrățică din proprietate are. …
Problema nu este neaparat ca nu se pot fi delimitate partile fiecaruia, ca nu avem de unde sti care e situatia la fata locului - poate pot fi delimitate, poate nu. Cert este insa ca un teren de sub 150mp nu ar mai fi construibil, de aceea nu se accepta dezmembrarea, ca se degradeaza situatia terenului.

Solutia cu taxa de salubritate in acest caz, cum o vad eu, este:
  • Pentru ce a trecut achita fiecare proportional cu numarul de persoane.
  • Depune declaratie la taxe si impozite locale (daca acolo se percepe taxa) sau act aditional la contractul cu firma de salubritate prin care se declara numarul de persoane care locuiesc efectiv acolo. Adica o singura persoana, de unde taxa mult mai mica si care o priveste exclusiv pe cea ce locuieste acolo.
LE: Si inca ceva ce poate conteaza. Unele primarii au pus o taxa de salubritate pentru cei ce nu au contract direct cu firma de salubritate ce a concesionat serviciul in localitatea/ sectorul in cauza, taxa care este MULT mai mare decat costul din contract daca acesta ar exista. De exemplu la sectorul 4 contractul este pe la 10LEI/persoana/luna, in timp ce taxa in absenta contractului este de 25LEI/persoana/luna. Intr-un asemenea caz evident o solutie de reducere a costului este incheierea contractului de salubritate si, pe baza lui, eliminarea taxei platite la taxe si impozite locale.

LLE: ‘Mahalaua tei toboc’ adica sector 2? Am impresia ca si acolo e chestia de care am scris mai sus, cu taxa-sau-contract.

Edited by sags, 11 January 2023 - 07:49.


#20
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018

Vizualizare mesajirina2014, pe 11 ianuarie 2023 - 07:34, a scris:

pt ca cererea o face cel care CI ul acolo, dar nu locuieste acolo. Adica voi 5. Ti s-a scris mai sus unde si cum.

A beneficiat de intreaga proprietate, dar a si avut grija de ea, a platit impozite si toate cheltuileile pe care le presupune o proprietate.

Tu iti pui serios intrebarile astea? Daca va deranjeaza atat de mult toate astea, de ce nu ceri o consultatie la notar, si va despartiti elegant si legal. Sau va asumati toate costurile cotei voastre.

De cei 1000 lei datorie la gunoi am aflat inca de anul trecut dar la posta am platit fara nici o problema doar impozitul pe imobil/teren, chiar ieri pentru mine si sora, mi s-a zis ca pe numele verisoarei apar cei 1000 lei de plata. Nu inteleg de ce ar trebui sa-i lasam cale libera verisoarei

pa si de anul trecut nu te-ai intrebat ce e cu suma asta? Ce lagatura are faptul ca ai platit fara nici o problema la posta? Ce cale libera ii lasati? la platit cotele voastre? Incearca si tu sa judeci

ori platesti, ori renunti la proprietate. Sa stii ca executarea silita se face pe cote de proprietate. Alea 5 contracte/taxe de salubritate va revin voua, nu verisoarei, pe voi va alearga recuperatorii, nu pe ea.

Si noi am am platit taxe  pe imobil teren. Altceva nu am platit pentru ca ni se incalca dreptul practic de proprietate de ani de zile, nu ni se permite accesul. La notar am fost si a zis ca nu se poate face iesire din indiviziune, cu verisoara nu se poate discuta. Daca nu cumva ai ceva de zis cu numele real, poate chiar esti verisoara sub acoperire ca prea inversunata esti sa ii tii partea.

Edited by Winc, 11 January 2023 - 07:45.


#21
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
eu sunt, acuma recunosc, m-ai dat in vileag. Asteptam sa scrii pe SP

nu s-o putea discuta cu verisoara, dar nici cu tine.

mai vorbim la anu'

LE: ti s-a scris si anul trecut, si acum. Vezi raspunsul foarte detaliat al user-ului Sags, aia e solutia.

dpdv proprietate, daca nu puteti dezmembra, singura solutie este sa cedati voi partea voastra, dar nu vreti, pt ca depindeti cu CI-ul de proprietatea aia. Deci ramaneti coproprietare, cu drepturile si obligatiile ce decurg de aici.

Tu nu poti sa privesti situatia la rece, ai/faci scenarii, si nu vrei sa intelegi ca partea legala/fiscala nu tine cont de emotii si scenarii

Edited by irina2014, 11 January 2023 - 07:56.


#22
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
In fine, cred ca are legatura cu asta:

https://www.hotnews....acte-taxare.htm

De la 1 ianuarie, cetățenii care locuiesc în Sectorul 2 al Capitalei au obligația să încheie contracte individuale cu operatorul de salubrizare - firma Supercom - în caz contrar vor plăti o taxă de 21,27 lei/persoană/lună, dublu față de cât au plătit în 2021. Până la finalul anului trecut au încheiat contracte 80% dintre asociațiile de proprietari și doar 20% dintre cetățenii care locuiesc la case, a declarat primarul Sectorului 2, Radu Mihaiu, pentru HotNews.ro. Se mai pot încheia contracte și după 1 ianuarie, cetățenii care încheie contracte în ianuarie vor plăti taxă sau tarif, cât se plătește pentru ridicarea gunoiului reciclabil? Mai jos, primarul Radu Mihaiu răspunde la 10 întrebări legate de subiect.


De aici se subintelege ca a platit gunoi pana anul trecut fara sa fim noi implicate, dintr-o data problema a aparut anul trecut. Nu prea sunt sigura de ce ar trebui sa fac.. Sa ma duc sa ma interesez la Supercom?

Vizualizare mesajsags, pe 11 ianuarie 2023 - 07:37, a scris:

Problema nu este neaparat ca nu se pot fi delimitate partile fiecaruia, ca nu avem de unde sti care e situatia la fata locului - poate pot fi delimitate, poate nu. Cert este insa ca un teren de sub 150mp nu ar mai fi construibil, de aceea nu se accepta dezmembrarea, ca se degradeaza situatia terenului.

Solutia cu taxa de salubritate in acest caz, cum o vad eu, este:
  • Pentru ce a trecut achita fiecare proportional cu numarul de persoane.
  • Depune declaratie la taxe si impozite locale (daca acolo se percepe taxa) sau act aditional la contractul cu firma de salubritate prin care se declara numarul de persoane care locuiesc efectiv acolo. Adica o singura persoana, de unde taxa mult mai mica si care o priveste exclusiv pe cea ce locuieste acolo.
LE: Si inca ceva ce poate conteaza. Unele primarii au pus o taxa de salubritate pentru cei ce nu au contract direct cu firma de salubritate ce a concesionat serviciul in localitatea/ sectorul in cauza, taxa care este MULT mai mare decat costul din contract daca acesta ar exista. De exemplu la sectorul 4 contractul este pe la 10LEI/persoana/luna, in timp ce taxa in absenta contractului este de 25LEI/persoana/luna. Intr-un asemenea caz evident o solutie de reducere a costului este incheierea contractului de salubritate si, pe baza lui, eliminarea taxei platite la taxe si impozite locale.

LLE: ‘Mahalaua tei toboc’ adica sector 2? Am impresia ca si acolo e chestia de care am scris mai sus, cu taxa-sau-contract.


Ok, bun, in acest caz de ce nu imi vine mie si surorii de plata gunoiul la impozite ? Ceva imi da cu virgula dar nu stiu ce.. Poate sunt eu grea de cap.

Si daca as vrea sa achit cum sa o fac? Sa ii dau bani verisoarei? Nu e nimic de plata la gunoi pe numele meu si al sorei, de asta nu inteleg.

#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 07:57, a scris:

Ok, bun, in acest caz de ce nu imi vine mie si surorii de plata gunoiul la impozite ? Ceva imi da cu virgula dar nu stiu ce.. Poate sunt eu grea de cap. …
(1) Nu orice mister poate fi deslusit de strainii de pe forumuri. (2) Sorry, da’ poate chiar ai dreptate? (PS: Unii chiar trebuie luati de manuta si condusi sa le rezolve altii orice problema marunta ar avea.)

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 07:57, a scris:

… Si daca as vrea sa achit cum sa o fac? Sa ii dau bani verisoarei? Nu e nimic de plata la gunoi pe numele meu si al sorei, de asta nu inteleg.
De exemplu te duci la orice automat SelfPay din Bucuresti, alegi de acolo plata de taxe si impozite locale/ sector 2, bagi CNP-ul titularei de rol unde este taxa, o bifezi pe aceea (nu e obligatoriu sa ii platesti si alte taxe/impozite) si platesti. Cu banii: faci cheta de la cei implicati. Daca directia de taxe si impozite locale ar fi impartit suma din capu’ locului intre cei 6, crezi ca le revenea cumva mai putin?

Si intre timp cea care locuieste acolo sa mearga sa incheie contractul de salubrizare unde va trece o singura persona ca doar una locuieste efectiv acolo, apoi pe baza lui scoate taxa de la impozite locale. Daca asa o fi la 2, ca nu stiu sigur. Te interesezi.

#24
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Pentru SelfPay cred ca as avea nevoie de CNP-ul verisoarei si nu cred ca mi-l va da, si chiar daca mi l-ar da o sa imi apara intreaga taxa de plata, nu cred ca pot plati partial - acuma ce sa fac - sa ii platesc intreaga taxa de gunoi dupa ce ca ne incalca dreptul de proprietate de ani de zile? E de-a dreptul ridicol, nu voi face asta!
Nici macar nu stiu exact cum de s-a ajuns la asemenea suma taxa de gunoi pe numele ei. Mi se pare greu de crezut sa se fi pus taxe de gunoi tuturor persoanelor care au CI acolo pe numele ei, ceva nu e in regula.
Totusi probabil o voi contacta de curiozitate sa vad ce propune. Revin cu update, poate mai intereseaza si pe altcineva.

Edited by Winc, 11 January 2023 - 08:59.


#25
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,996
  • Înscris: 13.03.2005
Nu ți vine gunoi de plată la impozit pentru că nu are legătură cu primăria nu ea taie factura și chitanță pentru gunoi. Operatorul de salubritate face asta.

#26
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce mi-aduc aminte cand platesti la SelfPay poti modifica suma de plata, deci daca chiar sunteti asa de ‘la cutite’ micsorezi suma la cat datorati ‘ceilalti’. De CNP da, ai avea nevoie. Nu stiu daca la ghiseu ai putea plati doar pe baza adresei, pe care o stii si in plus esti coproprietara acolo.

@wertyck: Din ce inteleg Primaria o taxeaza. Exista ‘taxa speciala de salubriate/ de habitat’ care se datoreaza fie intotdeauna (daca Primaria plateste catre firma de salubritate pentru toata lumea, fara sa fie nevoie de contracte individuale) fie doar in absenta unui contract cu firma concesionara.

Edited by sags, 11 January 2023 - 09:04.


#27
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Si eu zic ca verisoara are dreptate. Taxa aia de gunoi este asa datorita CI-urilor pe care le-ati facut voi pe aceeasi adresa. Ecalculata la numar de persoane/luna.
Se intampla des ca taxa de salubritate sa se puna pe un singur ROL. In cazul meu, taxa apare anual doar in ROL-ul sotiei, chiar daca impozitul e impartit.

#28
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Ok, si cum ne putem scoate de la gunoi? Stie cineva exact pentru sectorul 2 unde trebuie mers si ce trebuie facut? Multumesc anticipat.

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 06:48, a scris:

Eu nu stiu ce face verisoara acolo, daca si-a facut contract de gunoi e problema ei, pe noi nu ne-a consultat. A pus stapanire pe intreaga proprietate inca de cand noi eram minore si nu mai locuiam acolo, mama s-a despartit de tata si el dupa cativa ani a murit. Nu-i vindem verisoarei ca ofera foarte putin si oricum dupa aceea nu mai avem unde sa ne facem CI, adica eu as avea dar restul rudelor nu si daca le iau eu in spatiu teoretic ar avea tot domicilii fictive ca nu pot sa-i iau sa locuiasca cu mine, e vina statului roman ca leaga posesia CI neaparat de o adresa.

De ce nu stati la masa, omeneste si sa discutati?
Taxa aia de gunoi este repartizata pe numarul de persoane. La aceea adresa locuiesc 6 persoane. Verisoara plateste o parte iar voi 5 parti din suma. Si cu asta ati incheiat discutia.
Tu ai impresia ca incapatanarea duce undeva?Ce veti face pe viitor daca acum pentru 1.000 de lei sunteti in  stare sa va scoateti ochii?Cand vor fi 10.000 de lei va veti da in cap unul altuia?

#30
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
La acea adresa cred ca figureaza mai mult de 6 persoane pentru ca verisoara are 2 copii, cred ca ambii au peste 14 ani si prin urmare probabil au si ei C.I pe acea adresa. In fine, intreb din nou: cum ne putem scoate de la gunoi? Stie cineva exact pentru sectorul 2 unde trebuie mers si ce trebuie facut? Multumesc anticipat.

Edited by Winc, 11 January 2023 - 09:42.


#31
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 08:54, a scris:

acuma ce sa fac - sa ii platesc intreaga taxa de gunoi dupa ce ca ne incalca dreptul de proprietate de ani de zile? E de-a dreptul ridicol, nu voi face asta!
Nici macar nu stiu exact cum de s-a ajuns la asemenea suma taxa de gunoi pe numele ei. Mi se pare greu de crezut sa se fi pus taxe de gunoi tuturor persoanelor care au CI acolo pe numele ei, ceva nu e in regula.
Totusi probabil o voi contacta de curiozitate sa vad ce propune. Revin cu update, poate mai intereseaza si pe altcineva.
NU o platesti pe TOATA, ci doar partea care va revine voua. Intrebi pe cate persoane e facuyt cntractul sau e calculata taxa, si platesti tot ce depaseste 1 persoana. (sau pt cate persoane plateste verisoara, ca zici ca are copii)
A fost o impozitare din oficiu

Edited by irina2014, 11 January 2023 - 09:50.


#32
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 03:14, a scris:

S-ar putea pune sechestru pe intreaga casa sau pe cota ei parte de 50 % ? Presupun ca ar fi foarte greu de vandut, sincer, se afla pe o strada din mahalaua tei toboc, fara canalizare, fara asfaltare, vizavi este o satra de tigani, sansele ca cineva sa cumpere cota parte din asa ceva sunt extrem de mici, desi, sincer, nu m-ar deranja ca cota ei parte sa ajunga in posesia primariei sau a altcuiva cu care probabil ne vom putea intelege altfel.. In fine, e 3 AM, sper sa mai primesc si alte raspunsuri in timpul zilei. Multumesc.
Atunci se pare ca v-a placut mica tiganiada si la scoala si in viata reala. De ce va cramponati de proprietatea respectiva si nu o vindeti daca valoarea de piata este indoielnica?

#33
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 17.03.2005

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 02:02, a scris:

Este vorba despre o datorie de peste 1000 lei la gunoi a unei coproprietare (verisoara) care detine cota de 50 % dintr-o proprietate la curte in sectorul 2 Bucuresti in care si locuieste. Despre aceasta datorie la gunoi am aflat inca de anul trecut. Eu si sora suntem coproprietare - detinem fiecare cate 25 % cota parte dar nu locuim acolo. Din cauza acestei proprietati ne aflam cu ea intr-un fel de conflict rece de ani de zile - ca sa zic asa. Legal ne aflam intr-o fundatura: nu se poate face iesire din indiviziune si nici nu vrem sa ii vindem.
Nu se stie exact cum a reusit sa ajunga la asemenea datorie la gunoi. Sustine ca e din cauza ca noi doua si cu inca 3 rude de ale noaste ne-am facut CI acolo, dar ni le-am facut legal, pe baza actului de mostenire si pe celelalte 3 rude le-am luat in spatiu (teoretic).
Am fost sa platesc impozitul pe imobil/teren pentru mine si sora, am intrebat si de verisoara si datoria ei la gunoi este inca neachitata. Ce se intampla in conditiile astea, care vor fi repercursiunile? Ne va afecta pe noi, celelalte doua coproprietare cu ceva?
Faceti cerere de scadere a numarului de persoane care nu locuiesc la adresa si pe viitor nu vi se vor mai cere taxele de gunoi pentru aceste persoane.

https://www.impozite...itat/documente/

https://www.impozite...laratiihabitat/

Se face online sau se poate depune la ghiseu (ceea ce este mai greu, trebuie timp).

#34
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2020

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 09:41, a scris:

In fine, intreb din nou: cum ne putem scoate de la gunoi?
Gunoiul oricum trebuie platit. Ai contract de gunoi la alta adresa?

#35
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007
Vorbesc din experienta acum de co-propietar.. voi inca nu aveti iesirea din indiviziua ceea ce inseamna ca toate taxele sunt la comun iar despre taxa de salubrizare care vine cam 100 lei pe an de persoana fiecare trebuie sa o plateasca daca e declarat ca locuieste la locatie, daca nu stai acolo si esti trecut la salubrizare, mergi la SPIT sa te scoata de la plata taxei.

#36
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018

Vizualizare mesajrim80, pe 11 ianuarie 2023 - 09:49, a scris:

Atunci se pare ca v-a placut mica tiganiada si la scoala si in viata reala. De ce va cramponati de proprietatea respectiva si nu o vindeti daca valoarea de piata este indoielnica?

La acea adresa ne facem CI pentru ca statul roman conditioneaza eliberarea CI de o adresa. Alt folos nu avem in afara de CI.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate