Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Peste 1000 lei datorie la gunoi

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Este vorba despre o datorie de peste 1000 lei la gunoi a unei coproprietare (verisoara) care detine cota de 50 % dintr-o proprietate la curte in sectorul 2 Bucuresti in care si locuieste. Despre aceasta datorie la gunoi am aflat inca de anul trecut. Eu si sora suntem coproprietare - detinem fiecare cate 25 % cota parte dar nu locuim acolo. Din cauza acestei proprietati ne aflam cu ea intr-un fel de conflict rece de ani de zile - ca sa zic asa. Legal ne aflam intr-o fundatura: nu se poate face iesire din indiviziune si nici nu vrem sa ii vindem.
Nu se stie exact cum a reusit sa ajunga la asemenea datorie la gunoi. Sustine ca e din cauza ca noi doua si cu inca 3 rude de ale noaste ne-am facut CI acolo, dar ni le-am facut legal, pe baza actului de mostenire si pe celelalte 3 rude le-am luat in spatiu (teoretic).
Am fost sa platesc impozitul pe imobil/teren pentru mine si sora, am intrebat si de verisoara si datoria ei la gunoi este inca neachitata. Ce se intampla in conditiile astea, care vor fi repercursiunile? Ne va afecta pe noi, celelalte doua coproprietare cu ceva?

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Da, o sã aveți de stins datoria plus penalitãți....

Dacã suma crește se poate încerca recuperarea ei prin sechestru pe bunuri sau chiar pe casã....executare silita.

#3
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Datoria e pe numele ei, al verisoarei..

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Da numai cã sechestru se va rãsfrânge asupra proprietãții ei, asupra pãrții din casa la care sunteți Și voi coproprietari, Deci te poți trezi cu casa scoasã la vânzare, lucru pe care voi nu vreți sã-l faceți.

Edited by wertyck, 11 January 2023 - 02:30.


#5
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
S-ar putea pune sechestru pe intreaga casa sau pe cota ei parte de 50 % ? Presupun ca ar fi foarte greu de vandut, sincer, se afla pe o strada din mahalaua tei toboc, fara canalizare, fara asfaltare, vizavi este o satra de tigani, sansele ca cineva sa cumpere cota parte din asa ceva sunt extrem de mici, desi, sincer, nu m-ar deranja ca cota ei parte sa ajunga in posesia primariei sau a altcuiva cu care probabil ne vom putea intelege altfel.. In fine, e 3 AM, sper sa mai primesc si alte raspunsuri in timpul zilei. Multumesc.

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
https://lege5.ro/Gra...p=gu3dmnbzgeydk

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
De ce nu spargeti proprietatea?

La mine in familie am un caz unde dupa mostenire au rezultat 2 coproprietari, s-a spart proprietatea (automat asta inseamna taxe, impozite, utilitati separate) s-a recompartimentat casa pe noua configuratie, s-a creat a doua iesire, s-a tras gard.

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
PS: Nu pot edita

In functie de zona si de viitor, daca proprietatea poate fi impartita fizic (adica nu impartim camere), daca se ajunge la licitatie poate sa cumpere cineva (mai mult ca sigur nu din partea statului), voi aveti prioritate la licitatie, dar daca e in vreun plan pe undeva vreo autostrada, vreo viitoare fabrica, sau terenul e util pentru dezvoltari imobiliare, etc... poate cumpara cineva si sa va aduca niste vecini luati din strada care sa va determine sa renuntati la pret de nimic de cota voastra. Inca se mai practica in Romania metoda asta.


Pe de cealalta parte creditorul va poate obliga sa faceti partajul. Moment in care va trebui sa va decideti care da banii si care ia proprietatea. Fiindca in urma partajului de genul asta cineva ramane cu bunul in natura si cineva cu despagubire in bani.

In practica... la 1000RON... vi se opresc conturile.

Si da, faptul ca aveti domiciul acolo i-a crescut taxa de salubritate cu cota voastra, ca e la numar de persoane. Daca nu locuiti de facto acolo trebuie sa mergeti sa depuneti o declaratie speciala in care se mentionati asta (nu stiu sigur daca la primarie sau la impozite - mai intrebati). Pe modelul in care la bloc, te duci la asociatie si declari numarul de persoane ce locuiesc acolo.

Pana atunci 2/3 e taxa voastra 1/3 e taxa verisoarei. Si va poate actiona in instanta pentru recuperare.

#9
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018

 MooF2010, on 11 ianuarie 2023 - 04:44, said:

De ce nu spargeti proprietatea?

La mine in familie am un caz unde dupa mostenire au rezultat 2 coproprietari, s-a spart proprietatea (automat asta inseamna taxe, impozite, utilitati separate) s-a recompartimentat casa pe noua configuratie, s-a creat a doua iesire, s-a tras gard.

Din ce imi amintesc, prin anii 2010 cand am incercat sa o facem - de la primarie nu ni s-a aprobat certificat de urbanism deoarece  suprafetele rezultate ar fi fost sub 150 mp si din aceasta cauza notarul mi-a zis ca nu putem face iesire din indivizune. S-a mai schimbat ceva intre timp?

 MooF2010, on 11 ianuarie 2023 - 05:02, said:

Pana atunci 2/3 e taxa voastra 1/3 e taxa verisoarei. Si va poate actiona in instanta pentru recuperare.

Atunci de ce nu apare taxa de gunoi pe numele meu si al surorii?

Inca ceva: verisoara nu are interes sa ceara iesirea din indiviziune deoarece in acest mod se poate folosi de intreaga proprietate pe cand noua ni se interzice accesul, singurul folos pe care il avem acolo fiind faptul ca ne-am putut face carti de identitate, dar acum ca i-a venit atata suma de plata la gunoi nu-i convine, da din colt in colt. Iar noi nu avem interes sa facem iesirea din indiviziune deoarece consideram ca nu merita efortul si costul in timp - bani.

Partea care o considera ea ca fiind a mea si a surorii a lasat-o in paragina, o foloseste pe post de magazie, etc. Nu prea s e merita sa ma leg la cap cu proces la tribunal pentru asa ceva dar nici nu mi se pare corect sa am de plata si altceva in afara de impozitul pe imobil/teren.

Edited by Winc, 11 January 2023 - 05:54.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 Winc, on 11 ianuarie 2023 - 05:35, said:

suprafetele rezultate ar fi fost sub 150 mp si din aceasta cauza notarul mi-a zis ca nu putem face iesire din indivizune. S-a mai schimbat ceva între timp?
Nu s-a schimbat. Nu se poate ieși din indiviziune pentru că poate dezmembra, nu pot fi delimitate exact loturile voastre - care ce pătrățică din proprietate are.

 Winc, on 11 ianuarie 2023 - 05:35, said:

Atunci de ce nu apare taxa de gunoi pe numele meu si al surorii?
Pentru că verișoara e titular de contract. Nu se eliberează chitanțe tuturor proprietarilor unui imobil, în schimb sunt luate toate în calcul toate persoanele care figurează că locuiesc acolo (proprietari sau nu). Deci are dreptate:

 Winc, on 11 ianuarie 2023 - 02:02, said:

Sustine ca e din cauza ca noi doua si cu inca 3 rude de ale noaste ne-am facut CI acolo, dar ni le-am facut legal, pe baza actului de mostenire si pe celelalte 3 rude le-am luat in spatiu (teoretic).
Din cauza domiciliilor fictive pe care le-ați făcut a ajuns să aibă de plătit pentru cinci persoane în plus.
Din acei 1.000 de lei, legal ea ar trebui să plătească 500 și tu și sora ta câte 250. Moral, voi ar trebui să plătiți mai mult decât ea, pentru că dacă nu vă făceați CI cu domiciliul acolo nu apărea suma asta.  

 Winc, on 11 ianuarie 2023 - 02:02, said:

Legal ne aflam intr-o fundatura: nu se poate face iesire din indiviziune si nici nu vrem sa ii vindem.
Nu-i deloc o fundătură, voi o faceți așa. Soluția e să îi vindeți părțile voastre femeii.

Edited by althea, 11 January 2023 - 06:00.


#11
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu se ajunge la sechestru pt 1000 lei, intai se face poprire pe salariu/pensie si pe conturi. E o procedura intreaga, nu se complica nimeni pt suma asta, parca sunt reglementate si % datorie/venituri potentiale. Daca serviciul e prestat de firma comerciala (nu e un serviciu al primariei), pot apela la firme de recuperare, care te freaca la cap cu telefon si adrese scrie, apoi actiune in instanta.

Daca taxa e incasata de primarie, ar trebui sa ii intrebi daca se plateste aceasta taxa si daca NU locuiesti la adresa de domiciliu (exista o HCL care reglementeaza taxa asta, si care poate prevedea ce am scris).

Daca taxa revine frmei de salubritate, aceeasi intrebare.

Daca trebuie platita indiferent daca se locuieste la adresa domiciliu, asta e, nu are legatura cu verisoara, faceti calculele si platiti conform % din proprietate.

parca a mai fost un subiect asemanator cu niste impozite locale...

Edited by irina2014, 11 January 2023 - 06:29.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 Winc, on 11 ianuarie 2023 - 05:52, said:

Nu prea s e merita sa ma leg la cap cu proces la tribunal pentru asa ceva  
Se poate face foarte simplu și mult mai ieftin la notar. Bănuiesc că ea e cea care ar vrea să aibă toată proprietatea, deci v-ar despăgubi.  

 Winc, on 11 ianuarie 2023 - 05:52, said:

Partea care o considera ea ca fiind a mea si a surorii a lasat-o in paragina, o foloseste pe post de magazie, etc.
Oare în locul ei voi ce ați fi făcut? :)

#13
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Eu nu stiu ce face verisoara acolo, daca si-a facut contract de gunoi e problema ei, pe noi nu ne-a consultat. A pus stapanire pe intreaga proprietate inca de cand noi eram minore si nu mai locuiam acolo, mama s-a despartit de tata si el dupa cativa ani a murit. Nu-i vindem verisoarei ca ofera foarte putin si oricum dupa aceea nu mai avem unde sa ne facem CI, adica eu as avea dar restul rudelor nu si daca le iau eu in spatiu teoretic ar avea tot domicilii fictive ca nu pot sa-i iau sa locuiasca cu mine, e vina statului roman ca leaga posesia CI neaparat de o adresa.

Edited by Winc, 11 January 2023 - 06:51.


#14
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 Winc, on 11 ianuarie 2023 - 02:02, said:

Nu se stie exact cum a reusit sa ajunga la asemenea datorie la gunoi. Sustine ca e din cauza ca noi doua si cu inca 3 rude de ale noaste ne-am facut CI acolo, dar ni le-am facut legal, pe baza actului de mostenire si pe celelalte 3 rude le-am luat in spatiu (teoretic).


pai nu prea a ajuns ea la 1000 lei, daca acolo au domiciliu 6 persoane: 5  (tu, sora, plus cei 3) + 1 persoana (verisoara). Voua va revin 6 parti din 1000 lei, nu inteleg ce nu intelegi tu. Faptul ca v-ati facut legal CI-urile acolo, ati mai adus inca 3 persoane atrage niste consecinte, cum ar fi taxa asta.

vezi ce amenzi luati, cei 5: amenzile vin la adresa de domiciuliu, si pana nu le achiti, nu poti plati impozitele. Si amenzile se cam executa silit....

 Winc, on 11 ianuarie 2023 - 06:48, said:

Eu nu stiu ce face verisoara acolo, daca si-a facut contract de gunoi e problema ei, pe noi nu ne-a consultat. A pus stapanire pe intreaga proprietate inca de cand noi eram minore si nu mai locuiam acolo. Nu-i vindem ca ofera foarte putin si oricum dupa aceea nu mai avem unde sa ne facem CI, adica eu as avea dar restul rudelor nu si daca le iau eu in spatiu teoretic ar avea tot domicilii fictive ca nu pot sa-i iau sa locuiasca cu mine, e vina statului roman ca leaga posesia CI neaparat de o adresa.
nu e problema ei, e si a voastra, suntet coproprietari, o calitate la care tineti foarte mult, dar nu va asumati nici o responsabilitate. Este OBLIGATORIU sa ai contract de salubritate

asa cum ati adus inca 3 persoane acolo, poti sa ii iei tu pe toti la potentialul nou domiciuliu, si gata. Fictive sunt si acum, sper ca realizezi asta

vezi lucrurile numai din perspectiva voastra, e clar ca aveti ceva neintelegeri. Sunt curioasa dupa cine ati mostenit....

LE: dupa tata, acum am citit.

LLE: toti sunt de vina: verisoara, statul, mai putin voi. Analizeaza obiectiv un pic situatia.  Solutia tine numai de voi. Altfel, o sa scrii si la anu' ...

Edited by irina2014, 11 January 2023 - 07:06.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 Winc, on 11 ianuarie 2023 - 02:02, said:

. Sustine ca e din cauza ca noi doua si cu inca 3 rude de ale noaste ne-am facut CI acolo, dar ni le-am facut legal, pe baza actului de mostenire si pe celelalte 3 rude le-am luat in spatiu (teoretic).
Deci e ea, voi 2 și încă 3 rude?
Total 6 persoane cu CI acolo.
167 lei/persoana. Nu e mult. Un an și ceva de neplata.

Cu CI pe o adresă poate sa fie și +100 persoane. Însă cu cerere către societatea de gunoi se pot scoate "n" persoane care nu locuiesc efectiv acolo.



Eu și familia am domiciliul în CI pe adresa X dar nu mai locuim acolo și suntem cu zero persoane la gunoi în X.

#16
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Ma intreb de ce nu a facut verisoara aceasta cerere de a scoate persoane de la gunoi? O pot face eu? Si daca da atunci unde? Detalii va rog.
Verisoara are 2 copii din ce stiu si sot doar ca din ce am inteles acestia s-ar fi despartit deci nu stiu daca acesta mai locuieste acolo cu ei.
De cei 1000 lei datorie la gunoi am aflat inca de anul trecut dar la posta am platit fara nici o problema doar impozitul pe imobil/teren, chiar ieri pentru mine si sora, mi s-a zis ca pe numele verisoarei apar cei 1000 lei de plata. Nu inteleg de ce ar trebui sa-i lasam cale libera verisoarei.  Ea beneficiaza de intreaga proprietate si nu de ieri de azi ci de ani de zile. Eu si sora am stat la internat.

#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Conform legii orice proprietar. Maicamea a facut pentru mine fara sa ma deplasez eu in orasul de origine. Ea m-a scos de la ea si eu m-am trecut la asociatie in locatia mea de resedinta. Iar la resedinta nici macar nu sunt proprietar, is doar chirias.

Trebuie sa platiti toti fiindca greseala e comuna. Averea costa. Necunoasterea legilor nu se pune.

Daca cauti pe internet Taxa salubrizare <localitatea ta> gasesti toate detaliile.

Acum, daca tot te-ai lamurit si stii ce ai de facut mai departe prieteneste iti spun, ati ajuns in situatia asta fiindca ati preferat sa intretineti un conflic (fie el tacit) de dragul ego-ului in loc sa admiteti ca poate fi o culpa comuna, cum e defapt. In viata, lucrurile se fac in dialog. Faptul ca femeia v-a spus ca e din cauza ca v-ati facut buletine inseamna ca femeia s-a interesat insa voi nu ati vrut sa admiteti greseala si mai mult ca sigur ati escalad.

Nu trebuie sa imi raspunzi nimic. Doar gandeste-te in sinea ta. Si e valabil pentru toti care ajung pe topicul asta, sa invete ceva din lectia asta. Sunt alte greseli in relatia cu statul care sunt mult mai complicate.

Edited by MooF2010, 11 January 2023 - 07:37.


#18
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 Winc, on 11 ianuarie 2023 - 07:19, said:

Ma intreb de ce nu a facut verisoara aceasta cerere de a scoate persoane de la gunoi? O pot face eu? Si daca da atunci unde? Detalii va rog.
Verisoara are 2 copii din ce stiu si sot doar ca din ce am inteles acestia s-ar fi despartit deci nu stiu daca acesta mai locuieste acolo cu ei.
De cei 1000 lei datorie la gunoi am aflat inca de anul trecut dar la posta am platit fara nici o problema doar impozitul pe imobil/teren, chiar ieri pentru mine si sora, mi s-a zis ca pe numele verisoarei apar cei 1000 lei de plata. Nu inteleg de ce ar trebui sa-i lasam cale libera verisoarei.  Ea beneficiaza de intreaga proprietate si nu de ieri de azi ci de ani de zile. Eu si sora am stat la internat.

pt ca cererea o face cel care CI ul acolo, dar nu locuieste acolo. Adica voi 5. Ti s-a scris mai sus unde si cum.

A beneficiat de intreaga proprietate, dar a si avut grija de ea, a platit impozite si toate cheltuileile pe care le presupune o proprietate.

Tu iti pui serios intrebarile astea? Daca va deranjeaza atat de mult toate astea, de ce nu ceri o consultatie la notar, si va despartiti elegant si legal. Sau va asumati toate costurile cotei voastre.

De cei 1000 lei datorie la gunoi am aflat inca de anul trecut dar la posta am platit fara nici o problema doar impozitul pe imobil/teren, chiar ieri pentru mine si sora, mi s-a zis ca pe numele verisoarei apar cei 1000 lei de plata. Nu inteleg de ce ar trebui sa-i lasam cale libera verisoarei

pa si de anul trecut nu te-ai intrebat ce e cu suma asta? Ce lagatura are faptul ca ai platit fara nici o problema la posta? Ce cale libera ii lasati? la platit cotele voastre? Incearca si tu sa judeci

ori platesti, ori renunti la proprietate. Sa stii ca executarea silita se face pe cote de proprietate. Alea 5 contracte/taxe de salubritate va revin voua, nu verisoarei, pe voi va alearga recuperatorii, nu pe ea.

Edited by irina2014, 11 January 2023 - 07:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate