Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Antena 4G + modem, ce solutie mobila am?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
QW3RTY

QW3RTY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.09.2010
Salut,

Am cautat informatii online si se pare ca nu prea multa lume are problema asta Posted Image

Am nevoie de o solutie mobila(in rucsac), de amplificare a semnalului 4G pentru a face livestreaming in miscare, in zone cu semnal slab. Singura solutie pentru care am reusit sa pun cap la cap informatii este o antena omnidirectionala + modem, dar nu stiu daca este eficienta(am inteles ca antenele trebuiesc montate la inaltime).

Intrebarile mele ar fi:
  1. exista o solutie care imi satisfaca nevoile si coste <1000lei?
  2. daca exista o astfel de solutie, face minuni? Adica in zone unde d-abia am semnal 4G o sa imi amplifice suficient incat sa pot face live streaming?
  3. pentru un semnal mai bun in oras, zone cu semnal decent, merita antena+modem sau este suficient doar un modem?
  4. modem dual sim(care sa imi ofere cel mai bun semnal dintre cei doi operatori) la pret OK gasesc? Am gasit foarte putine si la preturi mari
  5. aveti recomandari?

Tin sa mentionez ca nu este domeniul meu asa ca, daca am aberat ceva, luati-ma usor Posted Image

Multumesc

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Si eu caut sa scap de ecranajul produs de o hala metalica dar fara o antena la exterior nu sunt sanse de reusita. In cazul tau e si mai complicata treaba si nu cred ca exista solutii in cazul in care mai esti si mobil. Antenele de la nivelul solului nu au nici o eficienta notabila.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View PostQW3RTY, on 10 ianuarie 2023 - 07:32, said:

Salut,
Am cautat informatii online si se pare ca nu prea multa lume are problema asta Posted Image
Am nevoie de o solutie mobila(in rucsac), de amplificare a semnalului 4G pentru a face livestreaming in miscare, in zone cu semnal slab.
Nu prea exista solutii, un terminal cat mai bun pe parte de radiomodem si aia e, faci live doar unde-ti permite semnalul. Acele amplificatoare la care faci referire sunt de fapt pentru cladiri/cabane in zone salbatice gen cum e problema lui Leo2006, adica la punct fix. Nu te vad cu directiva cautand celulele Posted Image O chestie esentiala de retinut e ca ele si daca sunt autorizate si nu perturba reteaua (ca altfel te cauta ancom-ul), ele nu merg pe ruxac, sunt facute sa aibe separatie mare intre antene, una afara directiva si una la interior in ecranaj, altfel bucleaza zgomotul si n-ai facut decat sa atragi atentia. Deci nu poti sa pui ceva langa tine si ca prin minune sa ai semnal. astea merg doar in filme Posted Image
Strict pentru voce si 2G exista telefoane din clase superioare de putere, alea facute pentru masina cum erau la moda in anii 95 prin vest care pot merge mai bine in semnale reduse, au unele chiar 7W dar nu prea am vazut sa se mai faca pentru 4G.

Edited by andreic, 10 January 2023 - 09:19.


#4
QW3RTY

QW3RTY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.09.2010

View Postandreic, on 10 ianuarie 2023 - 09:13, said:

Nu prea exista solutii...
Multumesc mult pentru informatii. Ma gandeam eu ca nu gasesc solutii pentru ca nu exista Posted Image
Legat de punctul 4, ai idee daca pot gasi modem dual sim? Nu am stiut eu sa caut sau nu sunt diponibile muritorilor de rand la preturi decente? Posted Image

Edited by Ravy, 10 January 2023 - 10:49.


#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie sa folosesti un modem cu simuri de la toti operatorii de telefonie mobila, iar selectarea celui mai bun semnal in zona in care esti se va face automat.Asa vei putea sa faci transmisiuni live, fara intreruperi de semnal.

#6
QW3RTY

QW3RTY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.09.2010
Si unde il gasesc? Pe modemul cu mai multe simuri Posted Image
Am cautat dar toate par sa fie single sim

Edited by Ravy, 10 January 2023 - 10:50.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
fii practic: unde n-ai semnal - înregistrezi!
apoi în primul sat cu semnal, bei o cafea și uploadezi înregistrarea!
crede-mă că nici drakku nu te va blama! :P

#8
QW3RTY

QW3RTY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.09.2010

View Postgushpi, on 10 ianuarie 2023 - 10:45, said:

fii practic: unde n-ai semnal - înregistrezi!
apoi în primul sat cu semnal, bei o cafea și uploadezi înregistrarea!
crede-mă că nici drakku nu te va blama! Posted Image
Treaba este ca fac livestream cu plimbari outdoors(in oras/afara orasului) si am nevoie de semnal cat mai bun. Partea de inregistrari este rezolvata Posted Image dar am dificultatile astea dpdv al semnalului si imi afecteaza performanta livestream-ului, chiar daca nimeni nu ma blameaza sau nu s-a plans pana acum. Vreau sa am o problema in minus in timpul stream-ului Posted Image

Later edit: imi afecteaza performanta livestream-ului = dupa ce cade cateva secunde stream-ul am mai putini oameni pe live(sa nu se inteleaga ca gasesc scuze daca imi merge prost live-ul Posted Image  )

Edited by QW3RTY, 10 January 2023 - 11:00.


#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Nu există amplificator in outdoor. Daca vrei live streaming, songura solutie cred ca este LiveU.

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Ia cate o cartela de la fiecare operator, mergi in zona dorita si testeaza care are semnal mai bun + incearca trasee in care ai cat de cat "vedere" catre o antena GSM, gasesti pe https://www.cellmapper.net/map lista cu ele si cam ce zona acopera.

#11
QW3RTY

QW3RTY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.09.2010

View PostNikoroB, on 10 ianuarie 2023 - 11:50, said:

Nu există amplificator in outdoor. Daca vrei live streaming, songura solutie cred ca este LiveU.
Auuu...ce preturi Posted Image  Speram macar la un modem cu o antena interna mai potenta decat antena telefonului, sa reuseasca sa scoata semnal ceva mai bun...sper si eu Posted Image

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Video streamingul este cel mai solicitant in ce priveste conexiunea de date si calitatea ei. Nu cred ca vei avea o solutie viabila ptr ce vrei tu sa faci chiar si cum 3 sim-uri. semnalul va varia si odata cu ea si calitatea video. Urmatorii tai vor vedea multe patratele si intreruperi.

#13
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014
Ia ti un starlink si montezi antena pe rucsac. Iti trebuie un rucsac mare 😄.

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

View PostQW3RTY, on 10 ianuarie 2023 - 11:56, said:


Auuu...ce preturi Posted Image  Speram macar la un modem cu o antena interna mai potenta decat antena telefonului, sa reuseasca sa scoata semnal ceva mai bun...sper si eu Posted Image
Teoretic da, dar nu-i fezabil sa ai dupa tine 3-4 modemuri mari, antene si baterii. LiveU e o solutie dedicată. Am vazut reporterii ca au asa ceva acolo unde nu pot veni cu uplink la satelit.

#15
QW3RTY

QW3RTY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.09.2010

View Postatupi, on 10 ianuarie 2023 - 12:34, said:

Video streamingul este cel mai solicitant in ce priveste conexiunea de date si calitatea ei. Nu cred ca vei avea o solutie viabila ptr ce vrei tu sa faci chiar si cum 3 sim-uri. semnalul va varia si odata cu ea si calitatea video. Urmatorii tai vor vedea multe patratele si intreruperi.
Mda...speram macar la o imbunatatire sau la gestionarea a 2-3 cartele pentru obtinerea celui mai bun semnal

View PostNikoroB, on 10 ianuarie 2023 - 13:17, said:

Teoretic da, dar nu-i fezabil sa ai dupa tine 3-4 modemuri mari, antene si baterii. LiveU e o solutie dedicată. Am vazut reporterii ca au asa ceva acolo unde nu pot veni cu uplink la satelit.
Mda...din pacate este prea scump pentru ce fac eu Posted Image

View Postfspider, on 10 ianuarie 2023 - 13:04, said:

Ia ti un starlink si montezi antena pe rucsac. Iti trebuie un rucsac mare ��.
Mor Posted Image Posted Image Posted Image

View Posttigerheart, on 10 ianuarie 2023 - 11:51, said:

Ia cate o cartela de la fiecare operator, mergi in zona dorita si testeaza care are semnal mai bun + incearca trasee in care ai cat de cat "vedere" catre o antena GSM, gasesti pe https://www.cellmapper.net/map lista cu ele si cam ce zona acopera.
Din pacate nu este o zona anume,  vizitez mai multe orase din tara

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
numa' ce văzui un film, în care personajul nașpa asta face: livestreaming!
și-i iese prost în zone izolate...

de-aia trebe „cu înregistrare” - pt că sunt foarte multe zone pitorești fără antene GSM...

#17
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
https://www.dipolnet...hz__A741008.htm
leaga-ti asta in spinare de rucsac la orice mizerie de modem care suporta intrare de antene externe, alta solutie mai buna nu o sa gasesti. Daca modemul stie LTE trebuie sa aiba 2 mufe pt antene.
Pentru un castig mai mare nu prea merge decat cu antene directionale, si asta inseamna ca instalezi dracia pe masina apoi hotspot WiFi, dar daca te duci la mama naibii pe munte departe de masina nu merita sa te complici.

@Leo2006 pentru tine exista amplificatoare de semnal, iar din cauza ecranarii incintei sunt mari sanse sa functioneze corect, dar poti sa te adresezi direct operatorului de telefonie fix cu aceasta problema si iti poate instala un Pico nod sau chiar un repetor pe hala

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfspider, on 10 ianuarie 2023 - 13:04, said:

Ia ti un starlink si montezi antena pe rucsac. Iti trebuie un rucsac mare ��.
Sau un pilon de aluminiu si antena in varf Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate