Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Manualul Lan Ethernet cere cablu Cat7

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
De ce în manualul qledului MEU SAMSUNG T55 cere sa se folosească un cablu Cat7 tip STP (care prinde pana la 10 GB) dacă Lanul ethernet al qledului meu nu e capabil a ducă mai mult de 100 mb/sec? De ce nu ar fi bun și unul subțire, scurt, cat6 sau cat5e (suficient pt 100 mb/sec?).Recomandarea e fără rost? Nu ar ajuta cu nimic sau ar fi mai bine sa conectez un cablu exact cum cere manualul.Mulțumesc!

Poza: https://ibb.co/QP8FK20


#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Strict pentru televizor UTP Cat 5e este suficient. Mai mult de atat nu sunt decat bani aruncati.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Ma mir ca nu scrie ca singurul cablu de retea acceptat este SAMSUNG, ceva de 100 euro pentru 5 m.
Crede cineva ca TV-ul stie sa "citeasca" tipul/modelul de cablu LAN folosit?
Adica un PC/laptop "se descurca" si cu 4 sarme rasucite cu mufe RJ45 la capat si MINUNEA de TV sughita?
Sunt batran si ma doare mijlocu'!

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Hahaha ce tampenie. Vad ca mai sunt threaduri pe net cu aceeasi intrebare.
Oricum, cat 6A urca si el pana la 10Gbps, deci nu au niciun motiv sa recomande cat7, chiar daca prin absurd ar duce si TV-ul si routerul 10Gbps, dar cum zici si tu, la TV-uri pun placa de 100Mbps ca sa economiseasca cativa centi.

Singurul motiv pe care mi-l pot imagina e ca sa se asigure ca e cablu STP (cu izolatie pe fiecare pereche), dar gasesti si CAT6/6A asa, si gasesti si CAT7 fara STP, si in orice caz, nu ai nevoie de STP pentru 100mbps. O aberatie tipica samsung. Se plictisea baiatu' care scria manualul.
Ori asta, ori sufla si in iaurt, si te pun sa cumperi cablu rated 10Gbps ca sa se asigure ca duce macar 100mbps. :D

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
O fi fost copy paste de la alt produs, ca se practica :D

Pana si un 5e duce 10Gbps - pe distante mai scurte e adevarat, dac e cablu de calitate.

Initiator ia un cablu patch cat5 sau 6 - ce gasesti, singura conditie ptr o rezistenta mai buna in timp ar fi sa fie STP.

TehCube - cablul STP nu inseamna izolatie pe fiecare pereche. Ci doar ca are si un ecran din tesatura metalica ( tresa ) peste ecranul din folie standard care este la FTP.
La categorii apare izolatie pe fiecare pereche - de ex STP CAT6 are izolatie pe fiecare pereche din folie si tresa metalica + folie peste toate.

#6
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

View Postviceroy56, on 09 ianuarie 2023 - 14:47, said:

Ma mir ca nu scrie ca singurul cablu de retea acceptat este SAMSUNG, ceva de 100 euro pentru 5 m.
Crede cineva ca TV-ul stie sa "citeasca" tipul/modelul de cablu LAN folosit?
Adica un PC/laptop "se descurca" si cu 4 sarme rasucite cu mufe RJ45 la capat si MINUNEA de TV sughita?
Sunt batran si ma doare mijlocu'!
Cineva spunea sa fie scurt sa fie Cat5e 100% cupru, awg 34 sau 36 (e mai gros mai stabil), F/udp sau U/udpcam astea sunt cerințele pe care ar trebui sa le îndeplinească un cablu bun, stabil. Eu am unul cat6, awg 37, cupru-aluminiu, 5 metri. Nu știu dacă va fi o diferență dacă îl schimb cu unul ca cel de mai sus awg34 sau 37,100% cupru


#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Haha si cand te gandesti ca unii isi conecteaza televizoare pe wifi si au semnal dupa noroc si dupa cum e pozitionat fata de router. Cum s-a mai zis, un CAT5e este f ok daca e un cablu corect facut.

#8
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Eu am TV-ul legat la router cu un patch cat5e venit cu un router mai vechi, in speedtest netflix scot 94 Mbps download, maxim pentru 100 ethernet.

#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Ii doare mina sa recomande CAT 1700 placat cu aur si mufele din platina?
Nu, nu-i doare mina.
Pot sa-ti zica la suportul tehnic "pai, daca nu aveti cablu din ala cu fire de argint si izolatie de matase indiana, vedeti, de aia nu va functioneaza corect iutubu".
Sau credeati ca Samsung face totul 100% corect, ca la carte, pentru bunastarea clientului?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsindym, on 09 ianuarie 2023 - 15:28, said:

Cineva spunea sa fie scurt sa fie Cat5e 100% cupru, awg 34 sau 36 (e mai gros mai stabil), F/udp sau U/udpcam astea sunt cerințele pe care ar trebui sa le îndeplinească un cablu bun, stabil. Eu am unul cat6, awg 37, cupru-aluminiu, 5 metri. Nu știu dacă va fi o diferență dacă îl schimb cu unul ca cel de mai sus awg34 sau 37,100% cupru

Aoleo mama, ce AWG e ala ?

Un cablu bun are AWG24 - daca e standard european sau AWG22 - standard american - ceva mai gros.
Cu cat AWG-ul e mai mic grosimea cablului e mai mare - calitatea mai buna - la acelasi material rezistenta electrica cablului e mai mica.

Deci AWG34 este mai gros decat AWG36... Legat de ce ai scris acolo

AWG 34, 36, 37 - astea sunt diametre microscopice cu pierderi enorme.
Eu n-am vazut mai subtiri de AWG 28 pana acum - cabluri de 2 lei care merg maxim 10m.

Edited by eiffel, 09 January 2023 - 16:00.


#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Concluzie(sper sa nu fie doar a mea):
Samsung abereaza cu gratie, doar-doar o sa prinda niscaiva musterii la cumparat cabluri "certificate" Samsung!
Nu am idee de imbarligaturile de sub masa, dar e clar: puneti, oameni buni, cablu de retea normal, ca nu se intampla nimic rau.
Io am TV-ul LG Smart conectat WiFi la retea si duduie la filme de pe HBO Max, de exemplu, indiferent de rezolutie.
YT - No problemo la "piesele" 4K.
DECI?

#12
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pai, nu asta era 99% concluzia de la inceput?
Crezi ca sta cineva sa citeasca manualul sau instructiunile ?! ;)
Pai, de ce ar mai exista forum, in cazul asta ???

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Asta-i alt topic despre deja celebrul 'qled' ieftin ce e folosit doar la continut piratat de pe net si nu youtube, hbo, netflix ?

Tot insisti mereu ca nu-i conexiunea buna la net, problema reala e in alta parte, ia si tu netflix o luna ca e gratis ( cred ) testezi si dupa aia revii la continutul tau preferat, ala gratis.

#14
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Aoleu, e acelasi user ????? Posted Image Posted Image Posted Image

#15
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

View Posteiffel, on 09 ianuarie 2023 - 15:58, said:



Aoleo mama, ce AWG e ala ?

Un cablu bun are AWG24 - daca e standard european sau AWG22 - standard american - ceva mai gros.
Cu cat AWG-ul e mai mic grosimea cablului e mai mare - calitatea mai buna - la acelasi material rezistenta electrica cablului e mai mica.

Deci AWG34 este mai gros decat AWG36... Legat de ce ai scris acolo

AWG 34, 36, 37 - astea sunt diametre microscopice cu pierderi enorme.
Eu n-am vazut mai subtiri de AWG 28 pana acum - cabluri de 2 lei care merg maxim 10m.

Unde găsesc eu un cablu Cat5e, 1,5 m, awg24 sau 28, 100% cupru? Îl mănânc dacă îmi arati unul asa (asta ar fi ideal)

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Conexiunea mea VPN catre Ro poate maxim 30 MB momentan. Merge Netflix si HBO perfect. Nu-ti mai bate capul ca e f ok conexiunea televizorului tau.

Edited by atupi, 09 January 2023 - 19:08.


#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

View Postsindym, on 09 ianuarie 2023 - 16:58, said:

Unde găsesc eu un cablu Cat5e, 1,5 m, awg24 sau 28, 100% cupru? Îl mănânc dacă îmi arati unul asa (asta ar fi ideal)
Dedeman, da’ trebuie sa il mufezi singur/a <https://www.dedeman....cupru/p/1011759>. Pofta buna!Posted Image Mai sunt si altele pe acolo, vad un Cat 6 FTP 23AWG, la felul doi.Posted Image
(Nu stiu ce o fi avut cineva cu acel cablu de i-a dat 1 steluta, ca mie mi s-a parut un cablu bun.)

#18
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022
Habar nu am sa îl Mufez singur. Am găsit ceva de genu pe olx, îl mufeaza ei cu 5 sau 7 lei.Pe wifi am aceeași viteaza dar nu arata niciodată Loading pe hbo online, în browserul qledului dacă folosesc un cablu 27 awg, 5 m, cupru-aluminiu.De aceea caut unul scurt, gros și 100% cupru

Ia dat o steluța, pt ca zicea ca firele au fost f subțiri și sa chinuit tare mult sa le mufeze. Nu mai cumpăr niciodată de la ei, asa zicea acel om 😁

Edited by Ravy, 09 January 2023 - 23:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate