Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credeti ca lumea este condusa de "Elite" (de o grupare secreta) ?

  • Please log in to reply
49 replies to this topic

Poll: Credeti ca lumea este condusa de "Elite" (de o grupare secreta) ? (41 member(s) have cast votes)

Credeti ca lumea este condusa de "Elite" (de o grupare secreta) ?

  1. Da (23 votes [56.10%])

    Percentage of vote: 56.10%

  2. Nu (18 votes [43.90%])

    Percentage of vote: 43.90%

Vote Guests cannot vote

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Am facut un poll, chiar sunt curios de rezultate Posted Image

Credeti ca lumea este condusa de "Elite" (de o grupare secreta) ?

Ca acea grupare secreta controleaza presa, majoritatea statelor si a politicienilor, marile companii, bancile etc ?

Edited by allah2, 06 January 2023 - 22:41.


#2
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.11.2021
prima oara sa ne zici tu daca crezi sau nu. apoi iti zicem si noi ...

nu ca n-as stii in ce directie gandesti. e evident cum gandesti din modul in care te-ai exprimat

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Nu. M-am gândit la treaba asta de mult. Cu toții avem creier, așa că gândiți!

#4
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.11.2021
sa-ti zic un secret: nu mai e nimic secret dee mult timp ;)

#5
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Eu da, cred.

Nu mi se pare nimic extraordinar. Parerea mea este ca cei din umbra conduc lumea, pun marionete in fata, si manipuleaza populatia dupa bunul plac. Banii sunt inventati pentru a tine populatia intr-un fel de sclavie moderna (ca salariat primesti bani ca sa iti ajunga de mancare si casa, exact ca sclavii din trecut)

Presa este controlata de aceastia (cel putin la subiectele importante).

De exemplu, de Jeffrey Epstein (care a avut o retea de pedofilie alaturi de alte nume mari, precum printul Andrew) majoritatea populatiei (mai ales cei care nu cred in aceste Elite mondiale care ne conduc) nici macar nu a auzit. De ce? Pentru ca nu s-a vrut deloc mediatizarea acestui caz

De ce cred eu ca multi oameni nu sunt de parere ca lumea este controlata in asa mod ? Deoarece manipularea se face prin presa, majoritatea suntem indoctrinati sa credem ce ne spune Media, este foarte dificil sa privesti din exterior si sa cauti singur rationamente

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Sunt cavaler de ordinul 4 si mi s-a interzis de Marea Loja sa dau detalii.

#7
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 allah2, on 06 ianuarie 2023 - 22:56, said:

(ca salariat primesti bani ca sa iti ajunga de mancare si casa, exact ca sclavii din trecut)
Se vede că nu ai habar despre ce vorbești. Când e vorba de subiecte grele chiar și cea mai mica greșală îți invalidează argumentul.

#8
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Sustin ce zic. Cu salariul mediu din Romania nu ai bani decat de strictul necesar, ca un sclav din trecut, mancare si o casa unde sa dormi (evident si restul de lucuri de baza incat sa poti supravietui, gen haine sa nu mori de frig iarna etc).

Edited by allah2, 07 January 2023 - 08:49.


#9
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.08.2022
Cand oamenii nu au explicatii pentru fenomenele ce nu le integ, ototdeaunaau considerat ca sunt condusi de zei sau mai nou de elite....
Indianul secolului 19 era convins ca este condus de o elita care avea pantalon ciudati, o casca pe cap si ii folosea servitri si copii de mingii
La fel congolezii, sud africanii, bastiasii din america.
Ori sa fim sanatosi, dar adunatura aia problematica venita puhoi din Irlanda, Italia, spania, portugalia, care a pus batul in pamant si a zis aicea e al meu nu o putem vedea deloc ca o elita,
Totusi lume este condusa.....
O....nu de un grup cu redingote si joben ce fumeaza trabucuri la club....
Nu
Este condusa de mecanisme, de imperii, de forte economice, de interese materiale si de.....legea junglei.....
Cine e mai tare incaleca pe cel slab, sarac si corupt....
Din placere diabolica?
Nu
Din interes si necesitatea de a gasi resursele ce nu le are pentru a-si mentine standardul ridicat de viata
cu care este obisnuit dintotdeauna

#10
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Pai prin Elite nu zice nimeni ca sunt zei sau ceva "ciudat" sau diferit.

Ci pur si simplu de cei mai puternici oameni ai planetei, care nu se afiseaza media (dar pe care o controleza, bineinteles)

Mie mi se pare incredibil ca multi nu cred asta :)) Si ca multi chiar cred ca media e libera, ca fiecare jurnalist poate sa scrie chiar ce vrea el, ca presedintii sunt cei mai puternici dintr-o tara (cum poti sa crezi ca Biden e cel mai influent din SUA ?!) si asa mai departe...

Legat de sclavia moderna, pe langa banii care asigura doar hrana + haine + casa (exact ca in trecut), mai si priveaza oamenii de cel mai important aspect, si anume libertatea.

Libertatea atat de miscare (practic majoritatea timpului din viata esti "la munca") cat si de cea de exprimare (nu poti sa zici cu adevarat ceea ce gandesti de teama sa nu iti pierzi pozitia)

#11
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.08.2022

 allah2, on 07 ianuarie 2023 - 10:51, said:

Ci pur si simplu de cei mai puternici oameni ai planetei, care nu se afiseaza media (dar pe care o controleza, bineinteles)

Legat de sclavia moderna, pe langa banii care asigura doar hrana + haine + casa (exact ca in trecut), mai si priveaza oamenii de cel mai important aspect, si anume libertatea.

Gresesti....Se afiseaza si inca ce se afiseaza....mai ales in timpul pandemiei si dupa
Daca acum 10-20-30 de ani semnalele erau in secret si intuneric, acum sunt la lumina zilei
pe retele de socializare, prin oameni de influenta si o armata de puisori cu gurile cascate la toate prostiile vulgare si zgomotoase care le imbiba creierul cu tarate.

Referitor la sclavia moderna, nu ai decat sa-ti depasesti statutul,
sa poti avea acces la posturi si pozitii remunerate corespunzator...fara sa fi elita.
Sunt multi multi care o duc foarte bine cu sau fara elite.
Sunt cei ce au ce da, iar ce dau, este cerut pe piata.

Edited by vio69c, 07 January 2023 - 10:59.


#12
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Da, dar nu intr-atat incat toata lumea sa fie constienti de ei. Sunt semnale, dar nu se asfiseaza in mod oficial si public prin canalele de control (media)

Ca dovada, uite, sunt destui colegi de forum care nu cred asa ceva...

#13
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

 allah2, on 07 ianuarie 2023 - 08:47, said:

Sustin ce zic. Cu salariul mediu din Romania nu ai bani decat de strictul necesar, ca un sclav din trecut, mancare si o casa unde sa dormi (evident si restul de lucuri de baza incat sa poti supravietui, gen haine sa nu mori de frig iarna etc).

Sa facem un studiu de caz folosind pretul tigarilor Franta vs Romania.
In Romania salariul mediu a fost de aproximativ 4000 de lei versus 2340 de euro in Franta pentru anul 2022
In Franta un pachet de Marlboro rosu lung costa 10.5 euro
In Romania un pachet de Marlboro rosu lung costa 23.50 lei
Franta ca sa fumezi un pachet pe zi te costa anual 1.638 salarii lunare
Romania ca sa fumezi un pachet pe zi te costa anual 2.144 salarii lunare

Un pachet de tigari incluzand toate costurile de productie,distributie, profit ar trebui sa fie sub 1 euro la tejghea
Insa elitele, stapanii de sclavi vor sa ia si pielea de pe cei pe care ii exploateaza :)

#14
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.08.2022

 stalker2142, on 07 ianuarie 2023 - 13:04, said:

Sa facem un studiu de caz folosind pretul tigarilor Franta vs Romania.


Ai ales un exemplu in care nu este vorba numai de pretul de productie - vanzare
(care in exemplul tau este jumatate in Romania, fata de 50 lei echivalentul unui pachet in Franta
-compararea cu cat costa anual sa fumezi un pachet, nu are valoare, trebuie sa tii de venituri si costul vietii
duble de asemeni in Franta)

Ai ales un exemplu unde state diferite au  abordari fiscale diferite....

Dar....unde este tigareta romaneasca ?
aia care costa 5 -10  lei pachetul ?
Am devenit prea de elita ca sa o fumam ?

Edited by vio69c, 08 January 2023 - 11:10.


#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Din contra, ambele tari au abordari fiscale identice..difera doar putin proportiile taxei. Peste 80% din banii dati pe un pachet de tigari ajung la stat sub forma de taxe
Fabricile romanesti de tigari au fost falimentate (pentru eliminarea concurentei), dar chiar daca ar deschide cineva o fabrica romaneasca produsul final ar fi tot scump...calculul pretului incepe de la o acciza care este fixa.

Cele mai ieftine pachete din Romania care se gasesc si in Franta sunt Che si Austin, la noi costa 17.50 lei la francezi 9.70 euro
Daca refacem calculul de mai sus cu pachetele astea ieftine iese un rezultat apropiat 1.513 Fr vs 1.597 Ro.  

Tigarile reprezinta un drog prin care statul impoziteaza la sange cetateanul care doreste sa il consume. Cafeaua spre exemplu este un alt drog, difera doar efectele si modul de administrare.
Insa nefiind supusa la acelasi regim de impozitare, chiar si cu inflatia, problemele cu recoltele de cafea tot am gasit pachet de Tchibo 500grame la 19.50, la un consum de 1 kg pe luna este chiar ieftin

#16
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Lumea e prea complexa, prea multi draci isi baga coada, populatia este de toate credintele, educatiile, I.Q.-urile si E.Q.-urile posibile, etc. nu poate fi guvernata.
Poti genera tendinte (consumeriste, religioase, sociale, medicale, etc.) dar la orice tendinta exista followeri si rezistenti. "Poti pacali un om mereu, mai multi oameni de cateva ori, dar nu poti pacali toti oamenii mereu."

#17
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,613
  • Înscris: 06.03.2021
În iudaismul antic, existau trei păcate capitale, idolatria, crima și imoralitatea sexuală, lucruri detestate de Divinitate... dacă te uiți în prezent la tendințele societăților umane, lumea se îndreaptă exact spre aceste trei tipuri de păcate capitale.

Idolatria modernă este infinit mai complexă decât cea antică.

Crimele sunt sprijinite în toate formele, prin războaie, avorturi, un stil de viață toxic care duce la deces prematur etc.

Imoralitatea sexuală este acceptată ca normalitate în aproape toate societățile și culturile umane, nu mai există rușine, sexul a ajuns ca un sport... acel act sfânt de procreație cu care ne-a înzestrat Bunul Dumnezeu.

Și toate astea datorită unei elite globale întunecate și a unei agende globale sprijinite de această elită...

Edited by heartu, 08 January 2023 - 14:51.


#18
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,613
  • Înscris: 06.03.2021
Există o forță întunecată care împinge lucrurile în direcția asta...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate