Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dungi verticale camere supraveghere Safer

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
AndreyValentin

AndreyValentin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.07.2017
Buna seara, incep acest topic intrucat sper la o rezolvare in ceea ce priveste aparitia unor dungi verticale pe camerele de supraveghere.
Detin un sistem Safer format din DVR Saf-4x-5mp si 4 camere de supraveghere tot de la Safer SAF-ECO-BM5MP40F28. Folosesc cablu coaxial cu mufe BNC-Screw, iar alimentarea se face printr-un cablu atasat de cablul coaxial, cu o sursa de 12v 30A. Tin sa mentionez ca dungile respective apar atat ziua cat si noaptea, pe timp de zi au o tenta albastra si fluctueaza intensitatea lor. Sunt momente in care functioneaza bine toate camerele, si momente in care apar pe toate aceste dungi verticale, ori doar pe unele. Am refacut de mai multe ori toate mufele, cele de alimentare le-am si cositorit, iar problema tot persista. Atasat aveti si o imagine cu dungile respective.

La acest link am atasat o imagine: https://imgur.com/a/6ZmZsJM

Am uitat sa mentionez ca am montate si izolatoare video bucla masa.

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Am avut problemele tale când am folosit cablurile din dotarea unui Kit de camere+dvr+cabluri. Le-am schimbat cu ceva mai calitativ si nu au mai fost probleme. Ce distanțe sunt între camere si dvr?. Eu am folosit RG11 dar e suficient și RG6-64

Edited by orlandobarbulescu, 06 January 2023 - 21:01.


#3
AndreyValentin

AndreyValentin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.07.2017

 orlandobarbulescu, on 06 ianuarie 2023 - 21:00, said:

Am avut problemele tale când am folosit cablurile din dotarea unui Kit de camere+dvr+cabluri. Le-am schimbat cu ceva mai calitativ si nu au mai fost probleme. Ce distanțe sunt între camere si dvr?. Eu am folosit RG11 dar e suficient și RG6-64
Am 3 camere pana in 10m, iar a 4-a la 40-50. Eu am cablul din dotarea kit-ului.

Edited by AndreyValentin, 06 January 2023 - 21:08.


#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Încearca macar la cea de 50 metri un cablu mai bun. Verifică si daca la 50 metri mai ai 12 v cu camera alimentată. La acea distanță căderea de tensiune pe firele de alimentare este destul de mare.
Soluția cea mai bună este telealimentarea prin sistem PowerOverCoaxial  care , la fel ca si PoE pt camere IP trimit o tensiune ( chiar și de 70V) pe cablu iar la capătul unde este camera este coborâtă la 12vcc. Se acoperă astfel căderea de tensiune pe linii lungi.

Poți lua un cablu online și dacă nu e de la el îl returnezi. Pierzi doar transportul.

În altă ordine de idei, mufele BNC. Si acestea trebuie sa corespundă cu grosimea firului central al cablului, în special la mufele cu înșurubare. Teaca din mufa sa nu fie mai mare decât diametrul firului central.  Eu folosesc acest tip de mufe https://rovision.ro/...   Cablul il lipesc cu fludor


La kit-urile ieftine ca cel de la safer, cablul coahial RG6 este de aluminiu cuprat care este foarte prost. Am măsurat o rola de astfel de cablu cu asaceva și aveam erori peste erori la fiecare măsurătoare. Fie cu terminale de 50 ohm fie cu 75 ohm. Groaznic.

Edited by orlandobarbulescu, 06 January 2023 - 21:28.


#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Poate sunt niste interferente cu un semnal mai puternic (poate pirat) din vecinatati.

#6
AndreyValentin

AndreyValentin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.07.2017

 orlandobarbulescu, on 06 ianuarie 2023 - 21:21, said:

Încearca macar la cea de 50 metri un cablu mai bun. Verifică si daca la 50 metri mai ai 12 v cu camera alimentată. La acea distanță căderea de tensiune pe firele de alimentare este destul de mare.
Soluția cea mai bună este telealimentarea prin sistem PowerOverCoaxial  care , la fel ca si PoE pt camere IP trimit o tensiune ( chiar și de 70V) pe cablu iar la capătul unde este camera este coborâtă la 12vcc. Se acoperă astfel căderea de tensiune pe linii lungi.

Poți lua un cablu online și dacă nu e de la el îl returnezi. Pierzi doar transportul.

În altă ordine de idei, mufele BNC. Si acestea trebuie sa corespundă cu grosimea firului central al cablului, în special la mufele cu înșurubare. Teaca din mufa sa nu fie mai mare decât diametrul firului central.  Eu folosesc acest tip de mufe https://rovision.ro/...   Cablul il lipesc cu fludor


La kit-urile ieftine ca cel de la safer, cablul coahial RG6 este de aluminiu cuprat care este foarte prost. Am măsurat o rola de astfel de cablu cu asaceva și aveam erori peste erori la fiecare măsurătoare. Fie cu terminale de 50 ohm fie cu 75 ohm. Groaznic.
Multumesc foarte mult pentru recomandari!

 rim80, on 06 ianuarie 2023 - 21:47, said:

Poate sunt niste interferente cu un semnal mai puternic (poate pirat) din vecinatati.
Nu cred, pentru ca este o zona retrasa, nu am vecini aproape.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Interferențele nu trebuie neapărat sa fie „din vecini” Orice fir devine o antenă ce receptioneaza o emisie RF chiar si radio pe medii sau lungi. Daca ecranajul e prost interferențele pe acel cablu sunt mari

#8
AndreyValentin

AndreyValentin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.07.2017

 orlandobarbulescu, on 07 ianuarie 2023 - 07:53, said:

Interferențele nu trebuie neapărat sa fie „din vecini” Orice fir devine o antenă ce receptioneaza o emisie RF chiar si radio pe medii sau lungi. Daca ecranajul e prost interferențele pe acel cablu sunt mari
Cam asa se manifesta, indiferent ca este zi au noapte... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oTUvKuXMFb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 AndreyValentin, on 12 ianuarie 2023 - 17:05, said:

Cam asa se manifesta, indiferent ca este zi au noapte... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oTUvKuXMFb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si nu pe toate canalele in acelasi timp, sunt care merg bine in timp ce altele nu, fara sa fie vreo diferenta intre cea situata la 50m sau asta din videoclip la maxim 5m..

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Scuză-mă că nu am văzut răspunsul tău până acum. Acela nu este zgomot de interferență. Cred ca sunt probleme cu dvr-ul. Poți încerca fiecare cameră separat să o vizionezi fie printr-o placa de captură cu intrare video pe PC( exista si adaptor DVR pe portul PCI al PC-ului) fie peTV pe intrarea video. Eu cred ca sunt probleme cu partea de prelucrare semnal in aparat.

Edited by orlandobarbulescu, 24 January 2023 - 07:28.


#10
AndreyValentin

AndreyValentin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.07.2017
O sa incerc fiecare camera pe intrarea video al unui televizor, multumesc pentru sugestie, o sa revin cu un raspuns zilele urmatoare cand am sa merg in zona unde am camerele.

#11
Andrei3553

Andrei3553

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2023
Sunt creatorul acestui topic, insa nu stiu din ce cauza nu imi mai pot accesa contul si nici resetez parola.
Am fost la locatia in care am montat sistemul de supraveghere, am incercat sa redau pe un televizor conectand direct camera la acesta insa fara succes deoarece acesta nu primeste semnal. Mi-ati putea recomanda un DVR cu 4 canale si care sa fie compatibil cu camerele specificate la crearea topicului?

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Tot de la ei https://www.a2t.ro/d...html.  daca face le fel îl returnați  sa probați cu camere cu cablu scurt montate în camără lângă dvs. Daca nu face probleme probați cu camerele montate în locație. Daca apar probleme vedem. Folosiți alimentatoare locale de 12v 2A pt a verifica si sursele.

Edited by orlandobarbulescu, 30 January 2023 - 07:42.


#13
cipri63

cipri63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 28.08.2008
Am avut aceeasi problema .Am inlocuit sursa de alimentare cu doua alimentatoare  de 5 A  .  Cum s-a scris mai sus,incearca sa folosesti alta sursa de alimentare.

#14
Andrei3553

Andrei3553

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2023

 orlandobarbulescu, on 30 ianuarie 2023 - 07:40, said:

Tot de la ei https://www.a2t.ro/d... face le fel îl returnați  sa probați cu camere cu cablu scurt montate în camără lângă dvs. Daca nu face probleme probați cu camerele montate în locație. Daca apar probleme vedem. Folosiți alimentatoare locale de 12v 2A pt a verifica si sursele.
O a incerc varianta cu sursele de alimentare si daca problema persista o sa comand un alt DVR. In ceea ce priveste cablurile, n-as crede ca de acolo e problema pentru ca in momentul de fata se vede perfect pe camerele indepartate, iar pe cea situata la doar 6-7m apar dungile respective..

 cipri63, on 30 ianuarie 2023 - 12:16, said:

Am avut aceeasi problema .Am inlocuit sursa de alimentare cu doua alimentatoare  de 5 A  .  Cum s-a scris mai sus,incearca sa folosesti alta sursa de alimentare.
Chestia e ca inainte aveam o sura de 12v 10A si am inlocuit-o cu una 12v 30A in speranta ca voi rezolva problema. Am sa incerc varianta cu alimentatoare separate pentru fiecare camera.

#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
E foarte ciudata manifestarea defectului. Totuși, încercati sa masurati ce tensiune rămâne pe fiecare cameră cu ea alimentată. Cei ce se ocupă cu așa ceva au mufe splitter tocmai pentru asta.

#16
Andrei3553

Andrei3553

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2023
Stiu ca e ciudata problema, am cautat pe tot internetul si ceea ce am gasit se rezolvase cu un izolator bucla de masa, insa la mine nu. Initial am crezut ca e o problema la conectori, drept pentru care le-am refacut pe toate iar pe cele de alimentare le-am cositorit.
Am sa masor ce voltaj ajunge la camere si am sa incerc si cu alimentarea camerei cu o sursa de alimentare separata.

#17
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Asta ma nedumerește si pe mine. Un izolator ar trebui sa eleimine zgomotul cauzat de diferenta de potențial dintre dvr si cameră, în cazul dvs striații transversale pe imagine. În esență este un izolator galvanic format din condensatori de separare a componentelor de curent continuu si un transformator in câmp magnetic de înaltă frecvență cu raport 1:1 numit baloon. Practic intre cameră si DVR nu mai există contact fizic.   O cauza a curentilor parazit este routerul pt internet pe funcția wireless pe banda 2,4Ghz. Daca aveți unul în casa este posibil sa afecteze dvr-ul sau chiar sa introducă curenti de radiofrecvență pe cablurile coaxiale. Încercați oprirea lui o perioadă.

Edited by orlandobarbulescu, 01 February 2023 - 01:50.


#18
Andrei3553

Andrei3553

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2023
Unde am montat sistemul de supraveghere am doar conexiune wifii, in zona nefiind operatori de internet prin cablu, am un modem cu cartela gsm pe terasa, iar inaintru langa DVR mai am un extender cu slot pentru cablu de internet, in asa fel incat sa pot conecta dvr-ul la internet si sa vad de la distanta ce se intampla acolo. Maine am sa ajung pe acolo si revin cu noutati.

Edited by Dany_Darke, 01 February 2023 - 17:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate