Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

N-as mai recomanda Turcia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostMaskatu, on 08 ianuarie 2023 - 18:42, said:

dar pentru turcul de rand cu minim pe economie... este dezastru.

Pai ultima data cand cautasem, minimul lor pe economie era mai mare decat al nostru(echivalent in lei) , acum nu stiu cum mai e.

#38
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postcumparator, on 06 ianuarie 2023 - 23:22, said:

Ma gandeam ca nu e bine sa fii primul turist roman mort intr-un atentat in Antalya.

Are you for real? Pe bune, nu cred ca vorbesti serios.

#39
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostMaskatu, on 07 ianuarie 2023 - 18:59, said:

Toti fanii Eforie si conservarii de Grecia o arunca pe asta acum cu 2% de zici ca a cazut cerul pe pamant.
Asta cu conservarii n-am inteles-o. Crezi ca Grecia e doar Paralia unde se merge cu baxul de apa si conservele in portbagaj? Daca da, n-ai vazut nimic din Grecia.

#40
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postdanigoleman, on 08 ianuarie 2023 - 19:58, said:

Pai ultima data cand cautasem, minimul lor pe economie era mai mare decat al nostru(echivalent in lei) , acum nu stiu cum mai e.
In 2021 era 2825 de lire (700 lei la cursul de azi)
In 2022 a fost majorat de Erdogan de la 1 ianuarie, cu 50%, adica la 4250 lire (1053 lei la cursul de azi). A mai facut 1 sau 2 mariri in 2022.
Iar din ianuarie de anul asta a majorat din nou cu 55%, ajungand la 8500 lire (2000 lei la cursul de azi). Mai mult de 40% din turci traiesc din salariul minim.
Asadar minimul lor pe economie abia acum este cu putin peste cel din ro din 2023. Noi avem 1898 minim net, ei au acum 2000. Dar pana acum 1-2 ani minimul net era la jumatate versus RO. Insa in ro munca la gri este un sport national. Nu stiu cati oameni chiar iau minimul ala net din cartea de munca.

View Postcamelia19, on 08 ianuarie 2023 - 20:19, said:

Asta cu conservarii n-am inteles-o. Crezi ca Grecia e doar Paralia unde se merge cu baxul de apa si conservele in portbagaj? Daca da, n-ai vazut nimic din Grecia.
Ce-i drept nu am vizitat Grecia cum se cuvine, abia am explorat o mica mica parte din Turcia. Sunt convins ca sunt multe de vazut in Grecia, ai dreptate ! Si nu zic la misto. Dar comparand Grecia cu Turcia, caci despre asta era vorba aici, eu sincer nu-mi permit sa merg la greci pentru ca este foarte scumpa, toate sunt scumpe. Si aici nu cred ca ma poti contrazice. Ce mananc la turci cu 10 euro in 2, daca pot manca la greci de unul singur. La greci inmultesc totul cu 5 ca sa aflu pretul. La turci inmultesc cu 0,25.... parca e niscaiva diferenta. Dar parerile sunt impartite si fiecare decide pentru el unde este mai bine sa se duca... Sincer m-as fi bucurat enorm mai ales pentru fanii Grecia, sa intram in Schengen sa nu mai stea atatea ore la vama. Ne-ar fi ajutat si pe noi cu Turcia, ca scapam de vama RO-BG. Mai scuteam 30-60 de minute acolo....

#41
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostMaskatu, on 09 ianuarie 2023 - 08:23, said:

Dar comparand Grecia cu Turcia, caci despre asta era vorba aici, eu sincer nu-mi permit sa merg la greci pentru ca este foarte scumpa, toate sunt scumpe. Si aici nu cred ca ma poti contrazice.
Totusi este una din cele mai ieftine tari din Europa. Ce sa mai zicem de Italia, Franta. De tarile nordice nici nu mai vorbim. Da, e mai scumpa decat Turcia, evident, e alt nivel de trai acolo. Noi dupa 3 ani consecutivi de Grecia (si sa stii ca n-am mers cu conservele dupa noi si ne-am descurcat), anul asta am ales pentru prima oara Turcia. Unul din motive este cel financiar, nu neg, dar sunt si cateva locuri din Turcia unde de mult voiam sa ajung. Nu am ales niciodata destinatiile in functie de unde e mai ieftin, ci in functie de ce simt ca vreau sa vad. S-a intamplat ca Grecia sa ni se potriveasca si greu mai concep an fara sa ajungem acolo. Probabil vom ajunge si anul asta, ca sunt cateva insule grecesti foarte aproape de tarmul turcesc si as vrea sa dam o fuga. Posted Image Poate o sa constatam ca si Turcia ni se potriveste si vom mai reveni. Dar poate nu, cine stie...

Edited by camelia19, 09 January 2023 - 08:39.


#42
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostMaskatu, on 09 ianuarie 2023 - 08:23, said:

...Nu stiu cati oameni chiar iau minimul ala net din cartea de munca...

Destule, mai bine de 40% din totalul contractelor, sunt vreo doua meleoane si ceva de contracte cu minim pe economie....

https://www.zf.ro/ev...cte-de-20494561

https://ziare.com/sa...e-munca-1743921

On topic, inca e bine de mers/vizitat in Turcia.

Edited by Povestitorul, 09 January 2023 - 09:06.


#43
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
"greu mai concep an fara sa ajungem acolo "

Foarte tare asta .

#44
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postcamelia19, on 09 ianuarie 2023 - 08:39, said:

Nu am ales niciodata destinatiile in functie de unde e mai ieftin, ci in functie de ce simt ca vreau sa vad.
Pai mno, si eu simt ca vreau sa vad america, maldive, japonia, china, coreea de sus, mexic, canada,etc... dar simțul meu nu se intelege foarte bine cu buzunarul care simte ca poate sa ducă doar o românie, o bulgarie, o turcie si maxim o grecie.

Nu e vorba de unde-i mai ieftin ci de unde-ți permiți. Am fost si in Grecia (fara conserve dar grupul cu care am mers in autocar avea stocuri serioase), am fost si in Turcia si pot sa zic ca cel mai bun raport calitate - pret - conditii este clar la Turci. La bulgari am vrut sa merg dar cand am vazut ofertele de la hoteluri, care erau mai scumpe vs Turcia, am zis nu multumesc! Bulgaria doar am tranzitat-o in drum spre Turcia si am mai facut cateva excursii de o zi pe la diversele obiective turistice aflate aproape de Ruse, caci sunt destule.

View PostBingo, on 09 ianuarie 2023 - 10:24, said:

"greu mai concep an fara sa ajungem acolo "

Foarte tare asta .
Asa zic si eu .. dar de Turcia. Imi pare rau ca nu am avut curajul sa merg aici cu masina, mai devreme. Am fost prima data acum vreo 7-8 ani, cu autocarul, apoi inca o data tot cu autocarul, si abia anul trecut ne-am facut curaj sa mergem cu masina si nu am regretat deloc. A meritat experienta din plin. Cum zicea un coleg mai devreme.... m-as muta acolo.

#45
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostBingo, on 09 ianuarie 2023 - 10:24, said:

Foarte tare asta .

Ce e asa interesant la ce am zis?

View PostMaskatu, on 09 ianuarie 2023 - 10:36, said:

Pai mno, si eu simt ca vreau sa vad america, maldive, japonia, china, coreea de sus, mexic, canada,etc...
Nu e vorba de unde-i mai ieftin ci de unde-ți permiți. Am fost si in Grecia (fara conserve dar grupul cu care am mers in autocar avea stocuri serioase), am fost si in Turcia si pot sa zic ca cel mai bun raport calitate - pret - conditii este clar la Turci.

Normal, as vrea si eu sa vad toate locurilea alea, poate pe unele o sa ajung sa le vad, altele vor ramane doar la nivel de vise...Evident ca trebuie sa ne setam dorintele si in functie de posibilitati. Ce am vrut sa zic ca e sunt dispusa sa umblu la raportul ala de care zici (calitate-pret-conditii) pentru a vedea ce imi doresc. Daca am vrut Matterhorn, am mai scazut din pretentiile de cazare si din nr de zile de vacanta, ca altfel nu se putea. La fel cu multe alte locuri, inclusiv in Grecia am scazut costul cazarii pentru a compensa cei 500 euro cat am dat pe feriboturi pentru a ajunge in insulele pe care doream sa le vad. Prefer sa stau in pensiuni si apartamente ieftine, dar sa vad ce imi doresc. In Turcia nu merg pentru ca e cel mai bun raport calitate-pret-conditii, ci pentru ca pur si simplu i-a venit randul. In plus aveam de mult pe lista Cappadocia, careia i-am alocat cele mai multe zile. Bineinteles ca ma bucur ca e mai ieftin totul la ei, asa imi voi putea permite niste arogante gen zbor cu balonul. Posted Image

Edited by camelia19, 09 January 2023 - 11:06.


#46
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postcamelia19, on 09 ianuarie 2023 - 11:02, said:

arogante gen zbor cu balonul. Posted Image
Chestia asta e ff placuta !

#47
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAlex432, on 09 ianuarie 2023 - 11:13, said:

Chestia asta e ff placuta !

Ai fost? Cu cine ai zburat si cat te-a costat? Desi acum sunt niste preturi astronomice, nu concep sa merg in Cappadocia si sa nu ma bucur de experienta asta, am inteles ca e senzationala. :)

#48
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Cu balonul se mai zboara si din Pamukkale dar evident in Cappadocia e crema cremelor. Nu am fost dar am inteles ca trebuie rezervat din timp (minim 1-2 luni). Prin 2021 era 60-70 de euro, acum cred ca sare de 110-120. Apoi ai si zboruri "economy" dar si "comfort" probabil in functie de cat de nou este cosul cu care mergi sau ce primesti cat esti in aer.
https://cappadociato...mhoCDRgQAvD_BwE

#49
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostMaskatu, on 09 ianuarie 2023 - 11:23, said:

Prin 2021 era 60-70 de euro, acum cred ca sare de 110-120.
Acum sub 220 nu mai exista nimic.

#50
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postcamelia19, on 09 ianuarie 2023 - 11:17, said:

Ai fost? Cu cine ai zburat si cat te-a costat?
Am fost de mai multe ori. Acum 5-10 ani costa cam 50-100 E in functie de distanta si locatie.

N-am mai fost de atunci desi imi place Turcia turistica iar serviciile erau excelente.

#51
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postcamelia19, on 09 ianuarie 2023 - 11:31, said:

Acum sub 220 nu mai exista nimic.
Ai dreptate. Daca dau sa verifice o zi anume si pun 2 adulti , se duce in 500 euro.... cat ferry de la greci. Posted Image

#52
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
văd că sunt persoane care raportează monede străine la leu, cu toate că discută despre concedii...
io nu pot face decât raportare la euro...
chiar nu-s interesat dacă o bere costă 40 de lire turcești sau 10 lei, ... pot aprecia dacă costă 2 euro sau 5 euro...
creierul meu poate să-nțeleagă ce-nseamnă 100 euro/noapte de cazare, dar nu și 700 lire turcești...

iar discuția despre inflație vs turism nu-și are locul, deoarece comercianții locali raportează toate prețurile la euro sau dolar (dar acum astea-s aproape egale)

inițiatorul este supărat că ușor-ușor țara sa natală se transformă-ntr-un gulag dictatorial, iar cetățenii se complac în a deveni niște suflete lipsite de drepturi...
dar bine zicea un coleg: calea spre „mântuire” e pavată cu sărăcie! :(

View Postreborn_21, on 06 ianuarie 2023 - 19:42, said:

In schimb am vazut la plaja femei imbracate din cap pina in picioare ce faceau baie in mare imbracate, in timp ce barbati si baieti erau in bermude. Am vazut si barbati ce mergeau in fata si femeiele si fetele coada in spate, ca nu aveau voie sa merga linga barbat. Am vazut si la unele retaurante, ca barbati si baieti stateau la o masa si femeile la alta masa.

te asigur că-n 2008 ce povestești tu era de-a dreptul minoritar!
(poate chiar ar trebui să fi-ntrebat: oare nu erau sirieni/egipteni sau alte alea?)
turcii-n 2008 erau 99% liberi să aleagă CUM să-și trăiască zilele
abia de ceva vreme erdogilă s-a pus cu biciul pe ei...

tot cred că ONU (marea adunare inutilă) ar trebui să aibă pârghii de ajustare spre libertatea de exprimare...

#53
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postgushpi, on 09 ianuarie 2023 - 12:35, said:

văd că sunt persoane care raportează monede străine la leu, cu toate că discută despre concedii...
io nu pot face decât raportare la euro...
chiar nu-s interesat dacă o bere costă 40 de lire turcești sau 10 lei, ... pot aprecia dacă costă 2 euro sau 5 euro...
creierul meu poate să-nțeleagă ce-nseamnă 100 euro/noapte de cazare, dar nu și 700 lire turcești...
Depinde de fiecare ce referinte monetare are ca si punct de reper dar noi suntem romani (vorba cantecului) si suntem platiti in lei, asadar nu cred ca este ceva rau sa facem conversia RON-TRY. Plus ca mi-e mai greu sa fac calcul "pe loc" din lire in euro (1 lira este cam 0,050 eur) versus cat de usor fac calcul din lire in lei (1 lira = 0.25...0.26 lei sau sa rotunjim, ar fi o treime).

Personal daca as face conversia in euro, mi-ar trebui un calculator iar mai apoi la final cand as ajunge la X euro... as face iar calcul... X euro x 5 lei (1 euro)... deci m-as complica aiurea.

Daca as merge in Grecia la fel... acolo sunt preturi in euro, inmultesc cu 5 (desi un euro a scazut sub 5 lei) si aflu pretul rapoartat la salariul meu (roni). Dar acuma mno, fiecare face cum vrea, din partea mea puteti face conversia si in yeni japonezi. Posted Image

Edited by Maskatu, 09 January 2023 - 12:42.


#54
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
@Camelia, in 2019 aroganta cu balonul = 275 euro/pers.
Atentie: nu se zboara in fiezare zi.... sunt de indeplinit anumite conditii meteorologice. Au fost persoane care au platit si 400 euro pentru zbor (nu se zburase de 2 saptamani). Zborul difera ca si durata si altitudine in functie de cat platesti (sunt zoruri care au durata de apox. 50 min si altitudine de 700-800m.

Attached Files


Edited by Povestitorul, 09 January 2023 - 13:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate