Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

N-as mai recomanda Turcia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Sunt cetatean dublu, roman si turc. Petrec aprox. 1 an in Turcia si 1 an in Romania, depinzand de oportunitati business.

Pana in 2020 Turcia era chiar un bargain dar lucrurile se schimba. Cand prin Bucuresti poti sa gasesti o garsoniera intre 200-300 euro pe luna, aici incep de la 300 si sunt 500 euro pe luna in mediu, mai in centrul Istanbulului. De antalya nu mai vorbesc, rusii si sirienii fac ravagii in piata imobiliara.

Refugiatii au inceput sa se grupeze si sa ia taxe de protectie si furturi etc, cazurile impotriva turistilor au inceput sa creasca.

Bautul si consumul canabisului era tolerat (confiscarea fiind cea mai severa actiune), dar acum cei din jurul meu nu-si mai permit alcoolul din cauza la taxele care Erdogan a impus si multi isi iau sentinte lungi din cauza la marijuana.

Nationalismul si islamismul sunt in crestere, mai vezi pe cate unu care incearca sa-ti dea o lectura despre cum alcoolul e haram sau gagica ta nu trebuie sa se imbrace astfel etc.

Taximetristii si comerciantii au devenit foarte obraznici, pe noi turcii nici nu ne iau in taxi si la turisti le da pretul x5 fata de ce ar fi normal. Au inceput o noua tecnica unde te aminenta daca nu platesti.

Nu prea poti sa-mi imaginez o experienta placuta pentru turisti aici.

E trist ca incet incet devenim o tara tipica orientului mijlociu gen egipt si siria. Eu ma orientez spre Tailanda acum ca au inceput on proces de liberalizare si nu prea au probleme cu Islamismul.

#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
De curiozitate, ce varsta ai, si de cati ani locuiesti in Turcia?

#3
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
28, 7 ani in turcia prima oara, dupa aia inca 2 ani, in total 9

Edited by althea, 06 January 2023 - 18:57.
citat+răspuns la mesaj sters


#4
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 Turcalet, on 06 ianuarie 2023 - 18:23, said:


Dar tu ce nationalitate ai ? Esti turc, sau esti roman, sau altceva.

 ovidiu21, on 06 ianuarie 2023 - 18:41, said:

Locul vostru e in .....
Dar locul tau unde crezi ca este ?
De unde atita ura si atit rasism ?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 reborn_21, on 06 ianuarie 2023 - 18:52, said:

Dar locul tau unde crezi ca este ?
La insectar.

#6
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu poti sa fi si turc, dar si roman. Esti ori una, ori alta. Sau poti sa ai parinti de nationalitati diferite si atunci as putea admite ca ai dreptate.
Daca miine primesti pasaport/buletin american, o sa spui ca esti american ? Nationalitatea este o treaba, iar cetatenia este o cu totul alta treaba.

#7
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

 reborn_21, on 06 ianuarie 2023 - 19:00, said:

Nu poti sa fi si turc, dar si roman. Esti ori una, ori alta. Sau poti sa ai parinti de nationalitati diferite si atunci as putea admite ca ai dreptate.
Daca miine primesti pasaport/buletin american, o sa spui ca esti american ? Nationalitatea este o treaba, iar cetatenia este o cu totul alta treaba.
Pai gandeste-te logic, daca am cetatenie dubla (nu doar residence), ce ar putea sa faca posibil pentru mine sa am ambele cetatenii? Ori casatorie, ori am parinti de nationalitati diferite.

In SUA nu primesti buletin american daca nu esti cetatean.

 althea, on 06 ianuarie 2023 - 18:58, said:

La insectar.
Mersi mama

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Turcalet, on 06 ianuarie 2023 - 19:06, said:

Pai gandeste-te logic, daca am cetatenie dubla (nu doar residence), ce ar putea sa faca posibil pentru mine sa am ambele cetatenii? Ori casatorie, ori am parinti de nationalitati diferite.
Ori ai aplicat pt cetățenie când ai îndeplinit condițiile de vechime de ședere pe teritoriul turcesc.

#9
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Eu  nu vreu sa gindesc logic. Eu vreau sa aud varianta ta si as fi vrut sa aflu unde ai fost crescut si in ce "religie" ai fost crescut.
Daca am inteles eu bine, tu ai stat pina la 7 ani in Turcia, dupa care ai venit in Romania si ai trait, te-ai format conform "obiceiurilor" din Romania, unde este permis alcoolul  (ca ziceai de alcool in primul post) si multe altele, unde femeile nu trebuie sa-si ascunde corpul, etc. Sper ca intelegi ce vreu sa zic. Adica tu esti unul care nu esti deacord cu toate "obiceiurile" din Turcia (impuse de religie) ca ai trait in alt mod si ai vazut ca se poate si altfel.

Eu am fost in concediu de 3 ori in Turcia si m-as mai duce, numai ca prefer Grecia. Si asta nu datorita faptului ca nu sunt deaocord cu "obiceiurile" din Turcia, ci pentru ca nu-mi prea place sa fiu legat de hotel prin "all inclusive". Prefer sa ma plimb si sa maninc cind vreu eu si unde vreau eu.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Voi ce tot vorbiți acolo?
E permis alcoolul in Turcia, peste tot găsești. Voi nu ați văzut acolo alcool (inclusiv local :Yeni Raki, bere Efes etc etc)?

#11
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 Turcalet, on 06 ianuarie 2023 - 18:23, said:

Nationalismul si islamismul sunt in crestere, ....
Pentru ca nu vrei sa spui, eu banuiesc ca esti musulman, dar nu-ti place extremismul ascus sub denumirea de "nationalism". Pai in Ro nu exista nationalism ? Nu se tot cearta "unguri" cu "romani" ? Fiecare tara cu defectele ei :D

Karhu, eu stiam ca musulmani nu au voie sa bea alcool. Poate ca gresec eu.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 reborn_21, on 06 ianuarie 2023 - 19:30, said:

Karhu, eu stiam ca musulmani nu au voie sa bea alcool. Poate ca gresec eu.
Si totuși, n-ai văzut dând peste cap Yeni Raki-ul? Nu ai umblat prin baruri?

#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pai Ataturk a modernizat Turcia. Ei si-au pastrat religia musulmana dar au inceput sa traiasca potrivit obiceiurilor europene. Femeile au primit drepturi si nu au mai trebuit sa poarte basma pe cap si haine pana in pamant. Ca si turcii si tatarii nostri din Dobrogea, sunt ei musulmani, tin sarbatorile lor, dar isi dau fetele la scoala, la facultate, se imbraca normal, si asa mai departe.

Erdogan a inceput sa puna mult mai mult accent pe religie, din fosta catedrala Sfanta Sofia care era muzeu a facut din nou moschee si multe altele. El vrea sa duca tara inainte de Ataturk, sa vedem cat o sa-i iasa.

Majoritatea romanilor care merg in Turcia in concediu se simt bine acolo pt ca sunt in vacanta, le plac marea, plaja, mancarea, peisajele, preturile, amabilitatea oamenilor, nu stau sa analizeze situatia sociala si politica din tara unde merg in vacanta. Similar se intampla cu Dubai et co. Asa ca eu inteleg ambele puncte de vedere si sunt curioasa unde duce discutia, sper ca spre ceva interesant si nu spre cearta.

Edited by mdt, 06 January 2023 - 19:42.


#14
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Karhu, ultima data am fost in concediu in Turcia in 2008 si recunosc ca nu am umblat prin baruri. Am stat mai mut in "resort", iar cind am iesit prin oras, m-am oprit la un restaurant ca sa maninic ceva. Asa ca nu am fost atent la ce consuma cei din jur.
In schimb am vazut la plaja femei imbracate din cap pina in picioare ce faceau baie in mare imbracate, in timp ce barbati si baieti erau in bermude. Am vazut si barbati ce mergeau in fata si femeiele si fetele coada in spate, ca nu aveau voie sa merga linga barbat. Am vazut si la unele retaurante, ca barbati si baieti stateau la o masa si femeile la alta masa.

#15
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Nici eu nu (mai) recomand Turcia.
Dar nici Grecia. S-a stricat rau de tot experienta greceasca.
Grecii au devenit ( sau au fost dintotdeauna, dar nu am bagat eu de seama) extraordinar de calici, ingamfati si dornici doar sa usureze de bani turistii.
Incepand de anul asta, am trecut pe blacklist Turcia si Grecia, sunt atatea tari civilizate unde poti sa iti faci un concediu de nota 10, n-are sens sa-mi bat capul cu turcii si grecii.

#16
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Turcalet, on 06 ianuarie 2023 - 18:23, said:

Nu prea poti sa-mi imaginez o experienta placuta pentru turisti aici.
Se pare ca milioane de turisti isi imagineaza aceasta experienta iar unii, culmea, o si traiesc. Am 4 vizite in Turcia, in 4 ani diferiti, ultima anul trecut. Turcia e o destinatie turistica mai mult decat OK.
Societatea turca o avea problemele ei, sunt sigur. Erdogan nu pare un model de democrat insa pe mine, ca turist, nu ma intereseaza. Problemele turcilor sa le rezolve turcii. Asta-i topic de turism.

Edited by zuv, 06 January 2023 - 20:11.


#17
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 lex2010, on 06 ianuarie 2023 - 20:09, said:

... sunt atatea tari civilizate unde poti sa iti faci un concediu de nota 10, n-are sens sa-mi bat capul cu turcii si grecii.
Ai putea sa-mi dai 2-3 exemple ?

(Eu in grecia cheltuiesc cam 1000-1100 euro cu transport cu tot, pe 8-9-10 zile. Deci as dori ceva similar ca si cheltuieli si sa ma duc cu rabla mea de preferat. (cu masina))

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Vin alegerile :)

Sper ca CHP sau Memleket sa castige.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate