Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Opinii Bca Soceram

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
boynr1

boynr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 05.11.2010
Ce părere aveți despre Bca-ul Soceram? Vreau sa construire o casa P+1 iar pentru acest tip de bca am obținut prețul cel mai bun (470 lei mc)... următorul ca preț este cu 100 lei mai scump pe metrul cub.
În condițiile în care distanța dintre mine și cele două fabrici este cam același, oare prețul mai mic nu este datorat calității mai slabe? 🤔

#2
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Fa raportare la busteni, beton, caramida, chiar si chirpici din lut.. daca vrei sa ai o casa !! BCA pui la dusmani.
PS ia BCA-ul cel mai ieftin ca tot aia e!

Edited by mihaiC1, 04 January 2023 - 20:18.


#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Nici vorba sa fie tot aia, brandurile slabe sunt f casante si friabile, iar cele de top sunt mai rezistente. Eu n as zice nu unei case de bca făcute corect, cu fundație ok și stâlpi, se lucrează mai usor, izolează și mai bine. Nu acumulează căldură la fel ca și cărămidă, dar alege un bca de calitate. 100-200 lei diferența la 50-60  MC, cat ai tu nevoie, rezulta 1-2000 euro, puțin în raport cu valoarea totala finala a casei.

Edited by stefan0011, 04 January 2023 - 22:33.


#4
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Numai daca pretul ar reflecta intotdeauna calitatea... ceea ce nu este adevarat.

Edited by icename, 04 January 2023 - 22:47.


#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Verifica Rezistenta la compresiune si compara cu urmatorul brand ca pret

#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021

 victor29cr, on 05 ianuarie 2023 - 00:22, said:

Verifica Rezistenta la compresiune si compara cu urmatorul brand ca pret

Soceram...2.7
Macon......3
Ytong........3.5

Clar este mai slab soceram, dar daca iei mai scump cu ce ajuta? Banuiesc ca nu are in proiect zidarie portanta sau sa vrea sa modifice proiectul dupa cum il taie capul, sperand in calitatile bca.ului de sustinere a sarcinilor mari.


#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Ceva diferenta mai este la calitatea formei geometrice si a suprafetelor blocului de BCA.
BCA_ul ieftin, fiind mai friabil are colturi mai rotunjite, poate mici diferente la dimensiune intre blocuri.

Daca stai rau de tot cu banii, atunci mergi direct la fabrica si ia marfa "rebut". Pretul e la jumate, sau chiar sub - pentru ca are blocuri fisurate, rupte, probabil pe la 20% din numarul caramizilor din palet.
La zidit....folosesti pe cele sparte cand ai nevoie de jumatati/bucati.

#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Incredibil ca unii inca spun despre BCA ca ar fi inferior caramizii, ba chiar betonului (pentru pereti, desigur).  Exact stilul Dorel, fara argumente, fara o analiza a situatiei si a nevoilor.

On topic, BCA-ul mai calitativ asigura si o zidire mai usoara, pereti mai drepti, cu un consum mai redus de adeziv si cu o finisare ulterioara mai usoara si cu un consum mai redus de materiale, asadar, in functie de variantele pe care le ai, posibil ca o parte din acea diferenta de pret sa o recuperezi ulterior.

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
La prima " hatzaiala" vezi cum se comporta .. te zgarcesti acum o sa ai de cheltuit mai mult pe viitor !
PS sa vezi cat de "durabile" sunt fixarile cu dibluri Posted Image

Edited by mihaiC1, 05 January 2023 - 11:16.


#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Există dibluri pentru BCA. Asta nu e vreo problemă. Dacă nu sunt pereți portanți "hâțâiala" nu-i bai. Ba dincontra, bca e mai ușor și o structură mai ușoară se comportă mai bine la cutremur, are inerție mai mică.

#11
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Namidee, on 05 ianuarie 2023 - 00:40, said:

Soceram...2.7
Macon......3
Ytong........3.5

Clar este mai slab soceram, dar daca iei mai scump cu ce ajuta? Banuiesc ca nu are in proiect zidarie portanta sau sa vrea sa modifice proiectul dupa cum il taie capul, sperand in calitatile bca.ului de sustinere a sarcinilor mari.

Nu stim ca nu a specificat.
DAR, daca tragem o concluzie educata privind majoritatea caselor ridicate, respectiv ridicarea peretilor, apoi turnarea stalpilor, apoi centura, putem concluziona ca o oarecare presiune o sa existe pe acel BCA.

De cazut nu cade casa, nu cred ca isi face griji de asta.

Un pic offtopic, in 2012 am folosit ytong, si am un perete care crapa.
Nu stiu insa daca sa dau vina pe bca sau pe glet sau pe meserias de la finisaje.

Daca are o constructie pe cadre, poate sa puna si blani de pin, ca tot nu cade :lol:

Dar daca trecem de toate aceste aspecte, cred ca economia realizata pe termen scurt o sa fie "recuperata" pe termen lung vis-a-vis de conductivitatea termia si pierderile de caldura aferente

#12
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Sa zis de presiune dar de forfecare si curbura ? Dar de chestia ca "lucreaza" in timp ?

#13
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Eu ma mir ca inca se dezbate daca BCA-ul este bun sau nu, dupa 70 de ani de cand se produce. BCA-ul are numai avantaje, la dezavantaje se mentioneaza: despre BCA trebuie spus ca aceste materiale sunt fabricate pe dimeniuni standard, care trebuie modelate si taiate, in functie de nevoile constructie. Aici se pot produce pierderi de materiale sau pot avea loc complicatii. Lipirea blocurilor de BCA se face numai cu un mortar special, care trebuie aplicat in anumite conditii de temperatura si umezeaza, ce trebuie atent respectati pentru ca de aceasta depinde soliditatea si integritatea constructiei. Cu alte cuvinte ai nevoie de oameni care stiu sa foloseasca BCA-ul si de materiale de constructie speciale.

Avantaje? Se cunosc foarte bine.

Scopul topicului este o diferentiere intre diverse tipuri de BCA si sunt si eu curios daca merita diferenta un BCA mai scump fata de cel mai ieftin gasit pe piata.

#14
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Dupa doar 2 ani de cand sau terminat cateva blocuri cu BCA pe cadre a cazut tencuiala exterioara si in interior, fisuri multiple.. apoi auzi de la 4 ce zice ala de la 2, apoi am pus un tablou cu un diblu "special bca" si am ramas cu el in mana cand am verificat.. Deci sa lucrat de mantuiala zici ?!
PS acele blocuri sunt inafara orasului de categoria 5 si costa 1 100- 1 300 euro/ mp/ apartament .

Edited by mihaiC1, 05 January 2023 - 12:37.


#15
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.09.2010
Conteaza abaterile de dimensiune si sistemul de montaj cu caneluri. Aici, chiar daca Ytong e mai scump, peretii ar iesi mai drepti, daca ai zidari buni. Economisesti la finisaje, termoizolatie si ce-o mai fi.
Te mai uiti la rezistenta la compresiune, conductivitate termică, rezistenta la foc, izolare fonica, etc.
La pret, trebuie sa consideri tot sistemul, degeaba folosesti BCA si zidesti si tencuiesti cu mortar pe baza de ciment, faci niste punti termice de mama - mama....

#16
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
La bca trebuie un adeziv si tencuiala f. elastice si in strat generos altfel fiind f. casant bca- ul va crapa si la diferente de temperatura zi- noapte.

#17
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Eu mi-am facut casa din BCA, la sfatul constructorului. Desi el iesea mai bine la bani cu caramida. BCA Prefab, nu Ytong. Peretii au iesit foarte drepti, de 6 ani de la zidire nu mi-a aparut nici o crapatura. Chiar am un boiler de 120l prins in peretele de BCA, nu vrea sa cada - de vreo 4 ani. Am prins si un mic cutremur de vreo 5 grade. Casa e pe cadre. 30cm BCA, 10cm polistiren. O incalzesc destul de ieftin, 6000 lei/an (lemne) la un volum de 900mc. In varful dealului, la rascruce de vanturi. Sau o suprafata desfasurata de 350mp. Despre BCA-ul Soceram nu am informatii. Spor la construit.

Edited by yo9hrb, 05 January 2023 - 17:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate