Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

qled marire viteza,posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006

View Postsindym, on 31 decembrie 2022 - 15:36, said:

Abonament RDS 500 mb/sec.Qledul acum e conectat prin cablu (down 62 mb/sec upload 87mb/sec.Am testat viteza si prin wireless ,conectat la 5 Ghz-80 Mhz si are aceeasi viteza,
...

telefonul  meu Huawei P40 pro prinde cam 800mb/sec , am prins si 1250 mb/sec pe 5Ghz.Multumesc

Telefonul are modul Wi-Fi 6 (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct)

Televizorul are maxim un amarat de modul Wi-Fi b/g și probabil rețea Ethernet (nu Gigabit). Dacă te-ai fi uitat pe specificațiile TV-ului, de preferat înainte de achiziție, ai fi aflat.

Vitezele de transfer ale telefonului sunt mult superioare celor implementate pe TV, din cauza tehnologiilor diferite

Ți s-a explicat anterior, vitezele de transfer atinse de TV sunt suficiente pentru streaming material 4K HDR din surse oficiale. Din motive tehnice, sursele cu material piratat nu pot oferi aceleași viteze cu cele legitime, pentru că nu beneficiază de aceeași infrastructură și trebuie să împartă o arhitectură limitată la un număr mare de "pirați".

Dar tu poți insista, joacă-te cu module externe, și anunță-ne ce-ai rezolvat ;)

#20
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Poti sa ai si 10 G de la DIGI, daca sursa de pe care "tragi" are latimea de banda limitata, degeaba, piratii au hosturi pe la diferite firme mai obscure, uplink de maxim 1000 Mbps, sa zicem ca 100 se uita simultan la filme de la un pirat, automat se limiteaza la 10Mbps/user. Sa nu mai zicem de probleme de procesare, memorie, etc. Piratii nu au CDN-urile Netflix, care au servere in reteaua DIGI de exemplu, tu nu tragi de la netflix direct ci din servere imprastiate prin tara, la fel si YouTube, care au cache-uri prin reteaua RDS. Eu am abonamente la Netflix, HBO, Disney si Amazon, dar, tot nu gasesc uneori cate un film/serial, asa ca... tot la vechiul prieten al romanului apelez, iei filmul si il bagi pe un server plex, poti sa il ai in PC, NAS, etc. Pe TV bagi plex si faci streaming in LAN, calitate maxima, fara buffer, iti face plex reencodare, etc, gasesti si subtitrarile direct in aplicatie daca filmul a venit fara.

Edited by Rares95, 07 January 2023 - 10:12.


#21
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.11.2022
99% din TV au placa de internet 10/100. Exact cum si eu,nu intelegeam de ce am 80-90/95 chiar am absolut tot ptr 1Gb..Solutia este adaptor internet: la un capat cablu date,la celalalt capat usb. Daca TV are usb 2.0 ar trebui sa ai ~250-300. Daca ai 3.0 ar trebui sa ai 700-850. Pe cablu de date;)

Edited by AzADumitru, 15 February 2023 - 22:23.


#22
sindym

sindym

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.12.2022

View PostAzADumitru, on 15 februarie 2023 - 22:21, said:

99% din TV au placa de internet 10/100. Exact cum si eu,nu intelegeam de ce am 80-90/95 chiar am absolut tot ptr 1Gb..Solutia este adaptor internet: la un capat cablu date,la celalalt capat usb. Daca TV are usb 2.0 ar trebui sa ai ~250-300. Daca ai 3.0 ar trebui sa ai 700-850. Pe cablu de date;)

Am trimis mesaj la Samsung.ro, am întrebat ce adaptor de 1 giga îmi recomandați pt qled Q60tauxxh? Au zis:noi nu garantam ca o sa meargă sau nu.Imi poți trimite tu te rog un link cu un USB ethernet adaptor 1 giga care sa meargă la modelul meu de qled? Mulțimesc.

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
Dai banii de pomana... Tot viteza mica vei avea fiindca nu vei oferi televizorului material cu viteza mai mare, nu va fi nevoie.

#24
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.11.2022

View Postdani.user, on 19 februarie 2023 - 20:03, said:

Dai banii de pomana... Tot viteza mica vei avea fiindca nu vei oferi televizorului material cu viteza mai mare, nu va fi nevoie.

Te inseli.

@sindym : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PIef8iRZhLE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am cumparat sapt asta de pe amazon (in Spania era cel mai ieftin) adaptorul. Maine ajunge la mine acasa.

https://www.amazon.e...product_details

Daca nu ai neovie de mai multe iesire poti sa iei varianta simpla , exact cum este in clip: https://www.amazon.e...ref_=ast_sto_dp

Acum am intre 95 si 98 Mbps din cauza modul de internet (exact cum este si in clipul de pe youtube la minutul 4:30)
Televizorul meu, are USB 2.0. O sa revin maine cu poza dupa ce ii instalez si fac testele.
Daca televizorul tau are USB 3.0 este chiar mai bine.

Si la final, ca in toate, daca cumperi de oriunde, chiar si de pe Amazon ai timp 14 zile sa ii returnezi. Eu asa am facut cu un cablu HDMI eARC si l-am returnat fara probleme si am primit 100% banii inapoi in contul meu.

View PostRares95, on 07 ianuarie 2023 - 10:07, said:

Poti sa ai si 10 G de la DIGI, daca sursa de pe care "tragi" are latimea de banda limitata, degeaba, piratii au hosturi pe la diferite firme mai obscure, uplink de maxim 1000 Mbps, sa zicem ca 100 se uita simultan la filme de la un pirat, automat se limiteaza la 10Mbps/user. Sa nu mai zicem de probleme de procesare, memorie, etc. Piratii nu au CDN-urile Netflix, care au servere in reteaua DIGI de exemplu, tu nu tragi de la netflix direct ci din servere imprastiate prin tara, la fel si YouTube, care au cache-uri prin reteaua RDS. Eu am abonamente la Netflix, HBO, Disney si Amazon, dar, tot nu gasesc uneori cate un film/serial, asa ca... tot la vechiul prieten al romanului apelez, iei filmul si il bagi pe un server plex, poti sa il ai in PC, NAS, etc. Pe TV bagi plex si faci streaming in LAN, calitate maxima, fara buffer, iti face plex reencodare, etc, gasesti si subtitrarile direct in aplicatie daca filmul a venit fara.

Sa stii ca inainte, pe Plex si pe Kodi, la calitatea cea mai buna, poti sa ai surprize si sa iti modifice calitate sau sa astepti dupa buffering din cauza internetul.

Edited by AzADumitru, 19 February 2023 - 23:18.


#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAzADumitru, on 19 februarie 2023 - 23:21, said:

Te inseli.

In afara de teste inutile de viteza, la ce-l va ajuta viteza mai mare de 100mbps pe TV?

Edited by dani.user, 20 February 2023 - 00:20.


#26
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Paginile de filme online in browser pe care le foloseste initiatorul tot prost vor merge.

#27
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.11.2022

View Postdani.user, on 20 februarie 2023 - 00:17, said:

In afara de teste inutile de viteza, la ce-l va ajuta viteza mai mare de 100mbps pe TV?

Blu ray, 4k, rata de bits poate si fie chiar mai mult de 120mbps. Si atunci ai problema faptului ca portul de internet pentru cabluri este la maxim 100 (in general mai putin de atat)
Eu am avut pe anumite filme, cu buffering din cauza internetului, adica chiar si la 100 deja ai o problema pe cablu de date introdus in TV. (Ptr mine,am folosit calitatea la maxima la setarile aplicatiei de unde vad filmele)
Da, poti sa le vezi pe WiFi daca doresti.
Cu siguranta sunt mai multumit cu adaptorul care imi dubleaza sau tripleaxa (asta ptr ca am usb 2.0 din pacate)
Nu inseamna ca trebuie sa fii ca si mine. Fiecare om este diferit si are ideile lui.

View Postmodoran, on 20 februarie 2023 - 10:00, said:

Paginile de filme online in browser pe care le foloseste initiatorul tot prost vor merge.

Crezi?:)

Edited by AzADumitru, 20 February 2023 - 11:44.


#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
100mbps inseamna cam 80 GB pentru un film de 2h. Sa ridice mana sus cine are filme mai mari pe HDD/SSD (nu pe disc bluray ca ala nu-l streamui prin retea oricum).

#29
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.11.2022

View PostAzADumitru, on 20 februarie 2023 - 11:45, said:

Blu ray, 4k, rata de bits poate si fie chiar mai mult de 120mbps. Si atunci ai problema faptului ca portul de internet pentru cabluri este la maxim 100 (in general mai putin de atat)
Eu am avut pe anumite filme, cu buffering din cauza internetului, adica chiar si la 100 deja ai o problema pe cablu de date introdus in TV. (Ptr mine,am folosit calitatea la maxima la setarile aplicatiei de unde vad filmele)
Da, poti sa le vezi pe WiFi daca doresti.
Cu siguranta sunt mai multumit cu adaptorul care imi dubleaza sau tripleaxa (asta ptr ca am usb 2.0 din pacate)
Nu inseamna ca trebuie sa fii ca si mine. Fiecare om este diferit si are ideile lui.



Crezi?Posted Image

https://ibb.co/S0M8MDt

De la download intre 65-90~
Upload la fel intre 70 si 90~

View Postdani.user, on 20 februarie 2023 - 11:50, said:

100mbps inseamna cam 80 GB pentru un film de 2h. Sa ridice mana sus cine are filme mai mari pe HDD/SSD (nu pe disc bluray ca ala nu-l streamui prin retea oricum).

Prietene, doar tu ai dreptate si in concluzie , daca doresti sa folosesti cablu de DATA nu se recomanda adaptor. Esti minunat.
Eu am avut buffering nu doar pe bluray (pe cast si nu pe disc) ci si pe 4k
Probabil ca nu ai nevoie ptr ca orice film ii vezi la cea mai buna calitate pe TV merge fluent si nu se modifica calitate din cauza internetului ptr ca la tine nu ai probleme.

Edited by AzADumitru, 20 February 2023 - 13:52.


#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAzADumitru, on 20 februarie 2023 - 11:45, said:

Crezi?Posted Image
Subscriu si eu - in browserul care il foloseste initiatorul si site-urile pe care le acceseaza nu merg orice ai face.

Si eu am QLED - ala are un browser  extrem de limitat.
Iar site-urile pirat pe care intra au si alea niste limitari.

#31
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011

View PostAzADumitru, on 20 februarie 2023 - 11:45, said:

Blu ray, 4k, rata de bits poate si fie chiar mai mult de 120mbps. Si atunci ai problema faptului ca portul de internet pentru cabluri este la maxim 100 (in general mai putin de atat)




Or avea, dar alea nu sunt oricum suportate de playerul din tv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate