Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Probleme privind rezilierea contractului de arendare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
TheSpecialOneZzz

TheSpecialOneZzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.12.2022
Salut!
Va rog sa ma ajutati legat de o problema. Nu reusesc sa scap de arendas, sa reziliez contractul de arendare care va expira pe 15.11.2023 si a fost incheiat pe 6 ani. Ambele parti contractante aveau obligatia contractuala de a notifica cealalta parte cu cel putin un an inaninte(15.11.2022) de expirare intentia de a reinnoi sau nu. Însă niciuna din părți nu a respectat aceasta obligatie.

Cap VI, Art. 8 Drepturile și obligațiile arendasului Lit. k) să incunostinteze în scris pe arendator de intenția sa de a reinnoi sau nu contractul cu cel puțin un an înainte de a expira prezentul contract;

Cap. VI, Art. 7 Drepturile si obligatiile arendatorului Lit. j) sa il instiinteze pe aredas de intentia de a reinnoi sau nu contractul cu cel putin un an inaninte de expirarea prezentului contract;In cazul in care arendatorul nu respecta prevederile mentionate la art.7 lit.f din prezentul, perioada de valabilitate a prezentului contract se prelungeste in mod automat cu o perioada contractual initiala, in acest caz, acesta se prelungire se considera valabil incheiata prin acordul tacit al partilor.

Niciuna dintre parti nu si-a respectat obligatia inaninte de termenul convenit in contract. Asta ar putea aduce in discutie si:

Cap. VII, Art. 9 Raspunderea lit. 1 In caz de neexecutare a obligatiilor prevazute in contract de catre una dintre parti, contractual se considera reziliat de drept.

Noi arendatorii am notificat cu aproximativ o luna intarziere refuzul de a continua contractul in forma actuala si de a renegocia.

Arendasul ne-a trimis comunicare dupa aceea, in care considera contractele prelungite de drept pe baza art. 1848 al legii 287/2009 de care se face vorbire in Cap. IV, Art. 5 Durata contractului. 1.848. - (1) Contractul de arendare se reînnoiește de drept, pentru aceeași durată, dacă niciuna dintre părți nu a comunicat cocontractantului, în scris, refuzul său cu cel puțin 6 luni înainte de expirarea termenului, iar în cazul terenurilor cu destinație agricolă, cu cel puțin un an.



Avand in vedere ca l-am notificat din timp pentru a continua anul agricol pana la recoltarea din toamna, astfel neaducandu-i nici un prejudiciu, eu consider ca suntem in spiritul legii chiar daca nu in litera legii.

Pana la urma sunt mai importante respectarea obligatiilor contractuale sau articolul de lege? Sau ambele? Care cantareste mai greu? Arendasul aminteste doar articolul de lege in comunicarea sa.

Pe de alta parte mi se pare rea credinta/vointa faptul ca nu am fost notificati cu privire la dorinta lui de a reinnoi contractul in termenul prevazut ca si obligatie. Tin sa mentionez ca am negociat cu altcineva o arenda mult mai mare decat ofera el.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
legea e mai puternica decat contractul

ps: articolul ala 9 e cam dubios. practic daca uneia din parti nu-i convine contractul, poate obtine rezilierea lui prin simpla neindeplinire a obligatiilor care-i revin ei, fara ca cealalta parte sa aiba vreun cuvant de spus :)

Edited by _Smiley_, 29 December 2022 - 14:57.


#3
TheSpecialOneZzz

TheSpecialOneZzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.12.2022
Mă refeream la faptul ca el nu si-a respectat obligatia contractuala de a notifica cu un an inainte de expirarea contractului dorinta de a reinnoi sau nu contractul .... asta nu are relevanță? E doar de decor ...? Se aplică strict litera legii?

În acest caz poate continua sa lucreze terenul forțat?

Edited by althea, 29 December 2022 - 16:41.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
Aceeasi clauza nu se aplica si pt tine?Anume ca trebuia sa-l notifici cu un an inainte de expirarea lui.
Cine ti-a facut stufaria asta de contract?

#5
TheSpecialOneZzz

TheSpecialOneZzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.12.2022

 ceanu1980, on 29 decembrie 2022 - 17:45, said:

Aceeasi clauza nu se aplica si pt tine?Anume ca trebuia sa-l notifici cu un an inainte de expirarea lui.
Cine ti-a facut stufaria asta de contract?
Da,aceeasi clauza o am si eu.
Contractul a fost compus/facut de arendas iar tatal meu (decedat intre timp) a semnat fara sa citeasca împreună cu ceilalți veri, mergand pe 'incredere'.
Chiar nu înțeleg ce se intampla in situatia dată ...
Și-a dat el cu stangu-n dreptul?

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
nu poti schimba direct arendasul?
io am luat in arenda niste teren, din cauza ca proprietarul avea tot asa un contract in derulare. nu putea anula acel contract, dar a putut sa semneze altul.

#7
TheSpecialOneZzz

TheSpecialOneZzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.12.2022
Este clauza, ca in cazul decesului arendatorului, contractul se continua la fel prin succesori.
Si o altă clauză, ca arendatorul are obligatia de a-i asigura arendasului folosinta netulburata a terenului agricol pe toată durata arendarii.
Deci nu pot semna alt contract doar asa de capul meu.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 TheSpecialOneZzz, on 29 decembrie 2022 - 18:01, said:

Da,aceeasi clauza o am si eu.
Contractul a fost compus/facut de arendas iar tatal meu (decedat intre timp) a semnat fara sa citeasca împreună cu ceilalți veri, mergand pe 'incredere'.
Chiar nu înțeleg ce se intampla in situatia dată ...
Și-a dat el cu stangu-n dreptul?
macar acum mergi la un avocat sa-i ceri sfatul, daca la semnat ati mers pe incredere. ii duci contractul, el il citeste (cu atentie, sa speram :) ) si iti poate spune cum puteti scapa.daca arendasul ti-a trimis deja o comunicare in care citeaza articole din lege, atunci sunt sanse mari ca el sa aiba deja un avocat care sa-l fi sfatuit.

in principiu legea este mai puternica decat un contract, dar anumite prevederi contractuale pot fi acceptate (cu conditia sa nu contrazica o lege, ci sa fie mai restrictive sau mai riguroase decat articolele din lege). articolul ala 9 eu cred ca e abuziv, dar poti incerca sa-l folosesti in favoarea ta.

#9
TheSpecialOneZzz

TheSpecialOneZzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.12.2022
La semnat eu nu am fost :)
Avocat e posibil sa aibă, desi mi-a scris că nu a apelat la unul.

Art. 1848 cere notificarea refuzului reinnoirii cu un an inainte de termen. Obligatia contractuala cere notificarea legată de dorinta de a reinnoi sau nu, deci nu contrazice legea, doar o completează... Cam aici e un mare semn de intrebare ... Poate are cineva idee
Voi merge si la avocat, contractul l-am citit de minim 30 ori, dar tot cam la detaliul de mai sus mă poticnesc.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
e discutabil.
daca mergi pe ideea cu completarea legii, eu cred ca vei pierde.

eu as merge pe ideea ca nu discutam despre reinnoirea contractului (care e subiectul acelui art. 1848), ci de rezilierea contractului pentru neindeplinirea obligatiilor asumate (care n-are nici o treaba cu art. 1848).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate