Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

miros de mucegai dar fara mucegai

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"Salteaua patului e pusa pe somiera sau pe placaj? Ce tip de saltea este și de când o ai?"
Posted Image aici e cheia !
Nu se vede dar se simte - salteaua , ridica salteaua si vei vedea minunea . Salteaua trebuie intoarsa periodic teoretic, practic se intoarce : daca se rupe patul, daca zugravesti, daca schimbi salteaua ...

#20
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
nu e nici o saltea, e de sub parchet.

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"e de sub parchet"
Salteaua era rezolvarea simpla, parchetul e ...dezastru Posted Image

#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 ldpe, on 25 decembrie 2022 - 23:01, said:

"e de sub parchet"
Salteaua era rezolvarea simpla, parchetul e ...dezastru Posted Image
pai ce rezolvare e daca nu rezolva?
nu e complicat nici cu parchetul, doar e cu clickuri... incepe intr-un loc sa desfaca pana da de buba, n-are decat sa numeroteze bucvatile de parchet ;)

#23
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 27.09.2016
Am diverse carti cumparate de la anticariate cu 20-30 ani in urma - pana de curand nu-si faceau simtita prezenta. In ultimul an cateva au inceput sa miroasa a mucegai - am aflat de curand ca au fost scoase din biblioteca si citite - probabil au avut ocazia sa prinda ceva umezeala din aer si sporii vechi de zeci de ani s-au activat. Nu stiu daca asta ar putea fi o explicatie si la problema in cauza

#24
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

 samoilaaa, on 25 decembrie 2022 - 16:21, said:

Buna ziua si craciun fericit

Intr-una din camere este un miros puterninc de mucegai si nu imi dau seama de unde , pe pereti nu sunt urme de mucegai , am dat si dulapul la o parte si nimic

daca stai in camera te obisnuiesti cu mirosul si parca nu se simte dar dupa ce vii de afara mirosul este foarte intens , de la ce ar putea fi ?
Pot sa fie plosnite, din pacate.

#25
samoilaaa

samoilaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2008

 odastramosilor, on 25 decembrie 2022 - 23:29, said:

pai ce rezolvare e daca nu rezolva?
nu e complicat nici cu parchetul, doar e cu clickuri... incepe intr-un loc sa desfaca pana da de buba, n-are decat sa numeroteze bucvatile de parchet Posted Image
am dat dulapul la o parte ( m am chinuit un pic ca e lung 2.75 m ) si am gasit acolo pete albe pe parchet si pe partea de jos a dulapului , cineva care se pricepe cat de cat a spus ca nu poate fi de sub parchet ca faceam si in alta parte , a spus ca e din cauza ca dulapul era lipit de perete si nu se putea aerisi deloc

sa fie oare din cauza asta ?

#26
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.11.2022

 ldpe, on 25 decembrie 2022 - 22:03, said:

"Salteaua patului e pusa pe somiera sau pe placaj? Ce tip de saltea este și de când o ai?"
Posted Image aici e cheia !
Nu se vede dar se simte - salteaua , ridica salteaua si vei vedea minunea . Salteaua trebuie intoarsa periodic teoretic, practic se intoarce : daca se rupe patul, daca zugravesti, daca schimbi salteaua ...

In loc de placaj sau penibilul de somiera care se poate cumpara, iti recomand scanduri , latime de 10-15cm (de la Dedeman , cel mai leftin - Brad). In functie de latimea si lungimea patului cumperi niste scanduri, le tai la latimea patului, lasi loc intre ele ~7-10cm. Apoi pui salteaua. Cu siguranta o sa ai aer de jos si o sa dormi mai bine decat pe mizeria ala de somiera care arata foarte aiurea si care in general se duce rapid.

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009

 samoilaaa, on 07 ianuarie 2023 - 14:10, said:


am dat dulapul la o parte ( m am chinuit un pic ca e lung 2.75 m ) si am gasit acolo pete albe pe parchet si pe partea de jos a dulapului , cineva care se pricepe cat de cat a spus ca nu poate fi de sub parchet ca faceam si in alta parte , a spus ca e din cauza ca dulapul era lipit de perete si nu se putea aerisi deloc

sa fie oare din cauza asta ?

Cu siguranță.
Scoate și hainele din dulap, din partea de jos, sa verifici dacă nu cumva mucegaiul a pătruns și acolo.
Și lasa măcar 5 cm între dulap și pereți.

#28
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
...iar în partea din spate a dulapului poți face cu o carotă niște găuri de ventilare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate