Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Relocare geografica telefonie fixa cu SIM (OROC)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
In perioada sezonului rece bunica isi schimba “resedinta” de la tara la oras. La locatie are un telefon fix cu SIM. Nicio problema ani de zile cat timp serviciul era oferit de Romtelecom.

Problemele au inceput sa apara incepand cu migrarea catre Orange. Ultima problema fiind, se pare, inregistrarea SIM-ului numai pe BTS-ul/urile din localitatea de la tara. Mutand aparatul la oras, serviciile nu mai functionelaza, mesajul fiind ca serviciul este disponibil doar in regiunea pentru care s-a contractat sericiul.

Situatia face ca cei de la Call Center sunt varza, nu inteleg problema; sunt zeci de sesizari facute, pur si simplu nu am cu cine sa ma inteleg, cu cine sa discut, care sa inteleaga situatia si sa propuna o solutie pertinenta (inregistrarea SIM pe noul/ile BTS). La ultima sesizare, raspunsul lor a fost ca trimit o echipa tehnica la locatia de la tara - ceea ce este aberant, ca nu au ce sa faca acolo.

Ceva idei? A mai intampinat cineva ceva asemanator?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Soluția de moment: ii iei un telefon mobil. Renunță la cel "fix".

#3
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

 dorin_2k, on 25 decembrie 2022 - 12:03, said:

Soluția de moment: ii iei un telefon mobil. Renunță la cel "fix".

Nu e o solutie, nu poate sa foloseasca un mobil, nu putea nici acum 10 ani. Plus ca toate rudele ii stiu numarul de fix.

#4
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,513
  • Înscris: 26.05.2022
Din cate tin minte era o procedura prin care se facea reinregistrarea, prima data era gratis apoi se platea. Nu mai ai contractul, nu scrie acolo? Pe site vad ca au dispărut toate detaliile astea.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Unul de asta le rezolva pe toate. Mai puțin cu numărul că nu se poate porta din fix in mobil.
Dar mai tine minte careva in ziua de azi numerele de telefon? Eu unul singur îl mai rețin: pe al meu. In trecut când erau numerele din 6 cifre, le știam din cap pe toate. (la telefonia fixă).
Attached File  Screenshot_2022-12-25-12-12-36-383_ro.emag.android.jpg   85.81K   95 downloads

#6
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

 NikoroB, on 25 decembrie 2022 - 12:13, said:

Din cate tin minte era o procedura prin care se facea reinregistrarea, prima data era gratis apoi se platea. Nu mai ai contractul, nu scrie acolo? Pe site vad ca au dispărut toate detaliile astea.

De la trecerea la OROC nu tin minte sa fi semnat contract nou, doar schimbarea de SIM. Insa o sa ma interesez, caci contractul e pe numele parintilor. Iar in contractul initial (cu Romtelecom) nu a fost nevoie.
Insa informatia oferita este de ajutor, multumesc!

E ciudat ca cei din Call Center nu au habar de aceasta procedura.

#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,513
  • Înscris: 26.05.2022
Încearcă sa faci un ticket le mail. Lasa-i pe amărâții aia de la call center. Probabil s-o uita maine cineva si te rezolvă.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Scoti simul din telefon si pui altul. De pe cel vechi activezi redirectionare apel din contul Orange.
https://www.orange.r...onez-un-apel-98
Bunica-mea la 91 de ani stie sa foloseasca un mobil.

Edited by Leo2006, 25 December 2022 - 14:48.


#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Eu la bunica am luat un telefon fix voip care mergea de oriunde, trebuie doar o conexiune de net. Inițial conexiunea era tot prin net mobil.

Încărcam contul cu 5 euro pe an.

#10
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
La tine trebuie scoasa restrictia de pe locatia la numarul ala ... Ideea e ca trebuie deschis un tiket la cei de la reteaua mobila ... Cel mai simplu mod de a rezolva e sa il dai la deranjamente , spunand ca telefonul Maxcom (banuiesc) nu se alimenteaza , si cine te suna pentru deranjament il rogi frumos sa iti deschida un tiket la 7000 (stiu tehnicienii) in care sa specifice ca bunica sta o perioada la alta adresa si sa iti adauge pe green list numarul pe releul in functie de zona unde sta ..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate