Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Montare suport de perete tv, rotativ, in colt

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.12.2008
Buna ziua,
Trebuie sa montez un televizor Hisense cu diagonala de 50" si latimea de 112 cm  pe un perete in colt ( cat mai aproape de cele 2 ziduri aflate la 90grade) la un unghi de cca 45 grade fata de perti. La un perete am o usa iar la celalata un geam. Televizorul are 9,8Kg. si vesa 200x300 (OxH) si el se "intinde" pe ipotenuza triunghiului  dreptunghic.Problema este ca pentru asta Suportul rotativ trebuie sa fie extensibil la cca 60 de cm (poate chiar 65 daca mai gresesc cu ceva) fata de perete. NU gasesc nicaeri aceste cote  de extensie ale suportului . Greutatea nu cred ca este o problema chiar daca este intins suportul. A mai montat cineva pe colt? Multumesc de ajutor

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Iei unul din asta și înlocuiești bara pătrată cu una de lungime mai mare.
Pui una de cat ai nevoie.
Attached File  Screenshot_2022-12-23-19-43-03-450_com.android.chrome.jpg   89.99K   82 downloads

Edited by dorin_2k, 23 December 2022 - 20:00.


#3
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.12.2008

View Postdorin_2k, on 23 decembrie 2022 - 20:00, said:

Iei unul din asta și înlocuiești bara pătrată cu una de lungime mai mare.
Pui una de cat ai nevoie.
Attachment Screenshot_2022-12-23-19-43-03-450_com.android.chrome.jpg
Multumesc de idee si de raspuns raspuns . Mi-e mai usor sa tai cu flexul si s aprelungesc prin sudare

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Bun și așa. Nu mai ai de găurit la capete astfel.

#5
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.12.2008

View Postdorin_2k, on 23 decembrie 2022 - 20:00, said:

Iei unul din asta și înlocuiești bara pătrată cu una de lungime mai mare.
Pui una de cat ai nevoie.
Attachment Screenshot_2022-12-23-19-43-03-450_com.android.chrome.jpg
Multumesc de idee si de raspuns. Mie imi este mai simplu sa tai cu flexu si sa sudez. Credeam ca gasec asa de lunga . Nu stiu de ce nu trece nimeni la cat se intinde. Precis ca la 60 de cm in cumpana face un moment mai mare

View Postdorin_2k, on 23 decembrie 2022 - 20:15, said:

Bun și așa. Nu mai ai de găurit la capete astfel.
Acuma ca pensionar nu mai am asa usor acces la o freza sa fac gaurile Ala se intinde la 425 mm si vad ca tine 30 kg. Daca il mai lungesc cu 1/3 si greutatea suprtat scade la 20Kg. Ai folosit asa ceva este numai 38 de lei. Nu ma deranjeaza ca este ieftin, dar sa fie si bun.

Edited by mihaisilcom, 23 December 2022 - 20:28.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu îți trebuie freza.
E un profil dreptunghiular cu 2 gauri la capete.
Nu e mai ușor să iei bara și să ii dai 2 gauri decât să tai bara originala și să sudezi in mijloc un prelungitor?
Eu as prefera sa pun o alta bara și să dau 2 gauri decât să tai și să sudez, pilesc, vopsesc.

#7
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.12.2008

View Postdorin_2k, on 23 decembrie 2022 - 20:49, said:

Nu îți trebuie freza.
E un profil dreptunghiular cu 2 gauri la capete.
Nu e mai ușor să iei bara și să ii dai 2 gauri decât să tai bara originala și să sudezi in mijloc un prelungitor?
Eu as prefera sa pun o alta bara și să dau 2 gauri decât să tai și să sudez, pilesc, vopsesc.
Ce ma sperie ca are numai 2 locuri de prins in diblu. Si numai cel deasupra tine la smulgere. Cel de jos este impins la perete si nu are nici o treaba. cu smulgerea

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ii mai faci 2-3 gauri. Daca e perete de beton, pui 2 conexpanduri și tine sigur.


#9
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.12.2008

View Postdorin_2k, on 23 decembrie 2022 - 20:49, said:

Nu îți trebuie freza.
E un profil dreptunghiular cu 2 gauri la capete.
Nu e mai ușor să iei bara și să ii dai 2 gauri decât să tai bara originala și să sudezi in mijloc un prelungitor?
Eu as prefera sa pun o alta bara și să dau 2 gauri decât să tai și să sudez, pilesc, vopsesc.
Am comandat-o. Cand o sa fiu cu ea in brate o sa stiu sa rezolv. Multumesc de idee si de suport.Poate o fac si telescopica pe lungime, daca gasesc o teava profilata adecvata.

View Postdorin_2k, on 23 decembrie 2022 - 21:15, said:

Ii mai faci 2-3 gauri. Daca e perete de beton, pui 2 conexpanduri și tine sigur.
Peretele este de caramida pina daca tin bine minte de cca 55 ani cand s-a facut casa. Sper sa nu nimeresc intre. Lungimea diblului o sa fie de 150mm si grosimea holtz surubului mai vad. Eu am in credere in cele care le strng cu hexa de 10 .

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Poți pune o bară între pereți și pui un sport simplu.
  Suportul extensibil nu e obligatoriu să îl prinzi în colț, îl poți prinde pe oricare dintre cei doi pereți sau poate din tavan.

Edited by PoeOvidiu, 23 December 2022 - 21:44.


#11
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Suport de tavan care permite rotirea tv-ului in toate axele, as zice si eu. Sau suport lateral SOLID, cu reglaj in 3 axe. Daca e limitat in reglaje tv-ul poate ramane stramb.
Eu am pus tipul asta, dar nu in colt.

https://www.emag.ro/...l/pd/DZ6J3YMBM/

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Unul cu 6 puncte de fixare in perete
Attached File  Screenshot_2022-12-23-22-15-34-785_com.android.chrome.jpg   90.64K   28 downloads

#13
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Tipul asta de suport are "veriga slaba" teava patrata (doar una) din spatele placii VESA. Cele 6 conexspanuri sunt ok, teava patrata si cuplajele cam .... Bine, au utilizat materiale conform calculelor.

Am vazut la suportul meu (suport de 10kg, tv de 28Kg) cum balanseaza extins la 30cm de perete.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Vezi ca cu ca departezi tv-ul de perete cu atat iti creste momentul incovoietor si forta de smulgere pe dibluri si in general cresc toate fortele pe toate componentele suportului.

E bun sfatul cu prelungirea tevii doar daca recalculezi fortele din suport si reduci capacitatea suportului corespunzator.

Adica daca suportul ducea 25 de kilograme, poate dupa extensie o sa duca doar 10. Daca se mai agata si copilul de tv cand e extins la maxim, sa nu se trezeasca cu el in cap.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Exista suport TV pentru prindere pe colt, montarea se face pe ambii pereți.
https://eurostoc.ro/...itate-35kg.html

#16
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Pe tine cred că " te coafează" mai bine un stand de podea. E mai stabil.
https://www.okazii.r...KhoCru0QAvD_BwE
Dacă ești " meșterino" poti aplica ideea colegului Ovidiu, iei o țeavă pătrată și-i sudezi 2 flanșe ( table) la capeți și iei un suport ieftin pe care il prinzi pe țeavă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate