Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

CM 25 peste vopsea

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Salutare,
Am 2 pereți ai holului de la apartament cu vopsea.As vrea sa dau glet pe ei.Adera CM 25 pe vopsea?Mulțumesc!

Vopseaua este pe baza de ulei sau diluant.

Edited by micutuljhon, 22 December 2022 - 10:44.


#2
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010
buciardeaza usurel in prealabil daca doresti doar sa regletuiesti cu materiale pe baza de ipsos...dar din cate stiu cm 25 este un adeziv pentru placaje ceramice si atunci ai nevoie de un suport cu rezistenta buna la smulgere...prin urmare trebuie sa ajungi la tencuiala cu decaparea

Edited by copilux, 22 December 2022 - 11:23.


#3
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Pistol cu aer cald apoi bormasina sau flex cu perie de sarma apoi GM-20 sau altceva similar.
Daca vrei sa pui faianta dupa ce ai curatat peretele este indicat sa buceardezi.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 micutuljhon, on 22 decembrie 2022 - 10:44, said:

Salutare...
Văd că sînt aspecte pe care nu le înțelegi/stăpînești.
Cu CM 25 NU dai glet.

Peste vopseaua lucioasă, nu se dă glet, chit că este ales corect gletul (adică nu CM 25).

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
asa cum s-a spus cm 25 e pentru placi ceramice. Nu stiu despre adezivii din Romania sau despre cei de peste ocean, dar mie peste ocean mi-a pus un backsplash in bucatarie direct peste vopseaua existenta. Cum inchiriez, nu mi-a pasat ca daca cade ii chem din nou proprietarul fiind nevoit sa suporte toate cheltuielile, dar rezista bine mersi de vreo 3 ani. Daca vrei sa gletuiesti o sa folosesti CT127 ( vezi https://www.dedeman....20-kg/p/5000805 ) la care scrie ca merge folosit peste vopseluri (rezistente). Aici banuiesc ca intra si vopseaua de ulei.

PS: Vad ca a venit mosu' cu scumpiri: cm 25 s-a mai scumpit din toamna de la 90 si ceva de lei la 120 si ct 127 la fel de la vreo 40 si ceva de lei la 54 lei.

#6
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Am ales sã cioplesc vopseaua.Dau amorsa,un tinci,apoi glet.E mai sigur

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Iar ultimul strat, glet fin de finisaj, abia apoi, încă o dată amorsă, și la final, vopsea, un strat, două.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate