Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Clash of the titans ... QD-OLED

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Dell Alienware AW3423DW
Dell Alienware AW3423DWF
Samsung LS34BG850 Odyssey G8 OLED

Care, de ce? Sa mai astept? Sa iau acum?

Egal:
Toate au exact acelasi panel QD-OLED de la Samsung

Plusuri si minusuri:
AW3423DW - G-Sync, nu are update firmware (nici suport ptr asa ceva, din cauza cipului g-sync) - are ventilator care e hit&miss ca zgomot de fond. HDR400, HDR10+ / pret cca 1300 euro
AW3423DWF - AMD FreeSync Premium Pro - update de firmware - inca nu e disponibil in UE. HDR400, HDR 10+ / pret - cca 1100 EUR
LS34BG850 - AMD FreeSync Premium (fara Pro) - HDR400. Full OS de la samsung ca smart-tv cu suport de video si game streaming / pret cca 1600 euro.

Am placa grafica Nvidia - tind spre AW3423DW. Da? nu? sa mai astept?

#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La scorurile astea mai bine îți iei un tv.

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Multumesc de sfat. Totusi, intre alea 3 monitoare, care?

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Daca panelul e Samsung oricum la toate si sigur vrei un monitor care cumuleaza o gramada de absurditati, concav, ultrawide, ultramare, color fringing la text pt. ca are subpixeli colturosi si microsoft nu are drivere care sa stie sa redea bine pe asa ceva, atunci ia Samsung cu garantie cat mai mare ca sa poti sa-l dai inapoi daca se strica.

Eu am realizat ca vreau 2:3 cu 2560 x 3840, microLED, 120 Hz, 20"- max 23" la 2:3, perfect plat exclus concav, si FARA HDR - o aberatie mai mare ca toate care ma enerveaza des cand se aprinde atomic ecranul telefonului cand e pe youtube un video cu HDR si ma grabesc sa inchid cat mai repede ca sa nu-mi zgarie retina si sa nu-mi arda amoLEDu'...

Edited by loock, 21 December 2022 - 01:12.


#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Acum am de 49" 32:9 la R1800. Dpdv al dimensiunii astea qd-oled sunt mai mici la doar 34". Dacă iau asa ceva va fi și un al doilea monitor de 27" ca companion.

Fringinga text nu ma deranjează - îl iau ptr gaming și ocazional editare foto/video.
Am vazut in review-uri ca cel mai curat hdr este la versiunea cu cip g-sync.
Mai studiez. Între timp poate mai apar păreri.

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Eu mai astept un an. Hardware Unboxed/Monitors Unboxed fac o treaba foarte buna si vad ca si producatorii au inceput sa asculte de ce zic. S-ar putea foarte bine ca in 2024 sa fie monitoare HDR foarte bune la preturi decente ($500 - $700).

Daca tot am asteptat toti anii astia dupa un HDR decent, mai pot astepta un an. Oricum am o colectie uriasa de jocuri pe care vreau sa le savurez (copiii si sotiile strica rau planurile) si cam pe-acolo sper sa fiu mai liber.

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Am comandat g-sync-ul pana la urma. Ma duc sa îl ridic peste 1 ora. O sa revin cu impresii.

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Tu sti de ce ai trecut de la 49" la 34" si sa mai adaugi apoi un 27", sigur in lunile urmatoare va apare un G9 neo new .. adica eu as fi asteptat macar pana la CES 2023 de peste catva zile.

Edited by MD, 21 December 2022 - 13:52.


#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
49 este superb dar din pacate formatul 32:9 nu e suportat de foarte multe jocuri. De 2 ani joc cu benzi negre uriase stanga dreapta jocurile care suporta maxim 21:9 (cum ar fi Overwatch de exemplu).
Este un compromis dictat de tehnologia curenta.

Peste vreo alti 2 ani o sa dau monitorul asta unuia din copii si o sa imi iau altceva, in linie cu vremurile - daca o fi sa fie.

Tocmai a, ajuns acasa cu el - urmeaza instalarea si testele de rigoare (sau retur, dupa caz).

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Concluzii dupa 1 ora de jucat cu monitorul ... SUPERB! De departe cea mai buna imagine de monitor pe care am avut-o vreodata in viata mea.

Ca idee de text fringing cauzat de aranjamentul pixelilor (trebuie pixel peeping ca sa se vada):
Attached File  Screenshot_20221221_150303_Gallery.jpg   1.59MB   33 downloads

"La multi ani @Fane" :)


Si comparatie 34" vs 49" la acelasi PPI:
Attached File  Screenshot_20221221_134810_Gallery.jpg   566.52K   31 downloads

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Update dupa 2 zile - BEST PANEL EVER !!!

Deja text fringe-ul a disparut (dsp-ul din cap il elimina in mod dinamic :) )
In rest, HDR-ul e HDR  - Overwatch, Doom eternal, NFS, Cyberpunk 2077 - nu au aratat niciodata asa de bine.
0 glow in jurul obiectelor luminoase (cum apare la monitoarele LCD cu zone in spate - chiar si microled).
0.1 ms g2g (0.16 masurat de Linus) readuce feelingul de CRT la timp de raspuns.
0 ghosting pe orice directie - randare perfecta a miscarii.

Rezolutia decenta (3440x1440) il face compatibil si cu placi video mai vechi/slabe. 2080Ti-ul meu, desi vechi de 4 ani, nu are nici o problema in a mentine 100+ fps in jocuri, ceeea ce ridica nivelul experientei jocurilor pe ecranul asta. G-sync-ul merge superb, dupa cum era de asteptat.

TLDR: il recomand oricui vrea "the ultimate" in materie de tehnologie de display.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate