Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ridicare cota teren natural la casa vecina cu pamant umplutura

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Buna ziua !
As dori sa ma consult cu persoane din aceasta comunitate care au intampinat probleme similare cu urmatoarea chestiune sau cunosc vreo solutie:
Doua case vecine ambele aflate in constructie situate pe teren deluros, cu tendinta de alunecare, vecinul dinsus urca cota naturala a terenului cu circa 3m de pamant de umplutura care practic "ingroapa" casa dinjos si implicit, afecteaza serios vecinatatile.
Acel munte de pamant de umplutura poate oricand sa se surpe peste gard si casa dinjos, provocand pagube imense.
Solutia ar fi :
1) construirea unui zid de sprijin de circa 2m inaltime, care sa sustina acel pamant de umplutura, dar atunci cum se imparte raspunderea legala a achitarii costurilor aferente acelei centuri continue de beton ?
2) Exista vreo prevedere legala care impune pana la ce inaltime te poti "inalta" cu pamant de umplutura fata de casa vecina?
Dar la taluzare? O prevedere legala care impune sa taluzezi la ex. 30-45 grade

Nu putem avea un taluz de 2m inaltime pe o lungime de sub 3m, pur si simplu nu avem garantii ca acel taluz nu va aluneca la prima ploaie mai serioasa.

Cum poate fi obligat proprietarul sa taluzeze corect terenul si in caz de surpare, cum trebuie procedat?

Ii multumesc fiecaruia pentru timpul pe care il va aloca oferindu-mi un raspuns.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postmayte_22, on 18 decembrie 2022 - 22:44, said:

Buna ziua !
As dori sa ma consult cu persoane din aceasta comunitate care au intampinat probleme similare cu urmatoarea chestiune sau cunosc vreo solutie:
Doua case vecine ambele aflate in constructie situate pe teren deluros, cu tendinta de alunecare, vecinul dinsus urca cota naturala a terenului cu circa 3m de pamant de umplutura care practic "ingroapa" casa dinjos si implicit, afecteaza serios vecinatatile.
Acel munte de pamant de umplutura poate oricand sa se surpe peste gard si casa dinjos, provocand pagube imense.
Solutia ar fi :
1) construirea unui zid de sprijin de circa 2m inaltime, care sa sustina acel pamant de umplutura, dar atunci cum se imparte raspunderea legala a achitarii costurilor aferente acelei centuri continue de beton ?
2) Exista vreo prevedere legala care impune pana la ce inaltime te poti "inalta" cu pamant de umplutura fata de casa vecina?
Dar la taluzare? O prevedere legala care impune sa taluzezi la ex. 30-45 grade

Nu putem avea un taluz de 2m inaltime pe o lungime de sub 3m, pur si simplu nu avem garantii ca acel taluz nu va aluneca la prima ploaie mai serioasa.

Cum poate fi obligat proprietarul sa taluzeze corect terenul si in caz de surpare, cum trebuie procedat?

Ii multumesc fiecaruia pentru timpul pe care il va aloca oferindu-mi un raspuns.
2) Exista si spune in mare ca nu poti sa iti modifici terenul incat sa afectezi cursul apelor intr-un mod nefiresc. Sau ceva de genul asta.
In realitate, vecinul meu s-a inaltat cu 8-10cm peste mine ca sa ma inunde.
Apoi m-am inaltat si eu cu inca 25 peste. Ma ameninta de 3 ani ca ma rezolva si nu prea l-a bagat nimeni in seama pe unde s-a dus.

In cazul tau e cu totul altceva si pare mult mai complicat.

L.E. Uite partial legea
https://www.avocatne...e-pluviale.html
Si cam spune ce stiam si eu, ca nu prea e legal.

Doar ca de acolo la o solutie e cam complicat, si cel mai bine ar fi sa va intelegeti intre voi cum sa faceti incat sa fie toti impacati.
Legea e de partea ta(voastra?) insa implica 3-5-7 ani prin sali de judecata, timp in care poate vine viitura de 5 ori.

#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Stabilitatea taluzului natural este stabilita printr-un studiu facut de o firma de specialitate, nu la ochiometru. Banuiesc ca vecinul din vale nu are acces la studiul geotehnic al vecinului de sus, dar ar trebui sa aiba la al lui, daca il are... Acolo ce scrie cu privire la talvegul natural?
https://www.primaria...U GEOTEHNIC.pdf

In conditiile in care pamantul este de umplutura, fara lucrari de stabilizare, desigur ca este un factor de risc si stres.
Nu cred ca se poate lua in considerare o solutie amiabila, asa ca trebuie mers in instanta. Iar pentru asta celui din vale ii sunt necesare argumente tehnice, adica o parere autorizata (care costa), nu impresii artistice.
https://www.geostru....urilor/?lang=ro

Daca umplutura a fost facuta abuziv, in instanta se poate cere aducerea terenului la starea initiala sau lucrari de stabilizare, in ambele cazuri cheltuielile cazand in sarcina vecinului din deal.

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Corect, decat sa stai cu sabia lui Damocles deasupra capului, daca omul nu intelege de vorba buna sa contribuie la realizarea unui zid de sprijin intre proprietati, ramane varianta deschiderii unei actiuni civile in instanta. Sunt sigur ca vei avea castig de cauza deoarece cel vizat a modificat aspectul terenului si implicit a creat riscul unor alunecari de teren sau inundatii.

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ei, pe deal e problema...
Casa mea de la tara (resedinta in perioada martie-noiembrie) e pe deal, in partea superioara a lui. Terenul vecinului de sus, vine peste mine. Terenul meu vine peste cel al vecinului de jos. In plus, la granita de vest terenul meu este mai sus cu 3 m decat al vecinului de sus (care ma incoanjoara pe 2 laturi). Degeaba sunt o gramada de salcami...
Uite asa, m-am trezit ca in loc sa am 2800 mp, am peste 3500...
Norocul sau ghinionul este ca terenurile de sus, jos, lateral, nu sunt locuite, iar pe proprietari... nu stiu ce sa zic. Dar si cand s-or vinde... Atunci sa vezi scandal. Sau nu.
PS. niciunul nu si-a inaltat terenul. nici nu ai cum, prima ploaie mare il duce la vale, solul fiind argilos.
Ca si aparare, in jurul casei am construit un fel de mal, 15 mc beton de grosime 20-70 cm, care sa impiedice ca pamantul de sus sa mai preseze pe casa.

#6
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Asa cum s-a mai spus mai sus, daca vecinul a modificat terenul, in caz de influenta asupra terenului tau, poate da de dracu'.
Vorbeste cu un inginer proeictant de structuri de pamant (terasamente) - preferabil si expert tehnic. Ii gasesti pe la drumuri, cel mai des.
Acela poate sa analizeze situatia sa vada daca ceea ce a facut vecinul se poate interpreta ca aducand o zona de influenta asupra proprietatii tale.
Daca tehnic este asa, faci o reclamatie la ISC si mai apoi plangere penala si actiune in justitie (aici nu ma pricep sunt doar un inginer).
Daca tehnic nu e pericol iminent dar exista doar un risc, treci la partea de actiune in justitie insa iti trebuie in prealabil opinia unui expert tehnic asupra riscului.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmayte_22, on 18 decembrie 2022 - 22:44, said:

Doua case vecine ambele aflate in constructie situate pe teren deluros, cu tendinta de alunecare, vecinul dinsus urca cota naturala a terenului cu circa 3m de pamant de umplutura care practic "ingroapa" casa dinjos si implicit, afecteaza serios vecinatatile.
Faci sesizare la ISC - Inspectoratul de Stat în Construcții. Problema e de competența inginerilor de structuri - ei decid cum se taluzează un deal în funcție de natura terenului, de pantă, precipitații și alte criterii. Tot ei decid cum se face zidul de sprijin - dimensiuni, betoane, armătură.
Ca să fie corect și legal vecinul trebuie să aibă taluzarea respectivă atît în proiectul de autorizare cît și în proiectul tehnic după care execută construcția și amenajarea terenului (construcțiile se execută după proiectul tehnic, nu după cel de autorizare).
Dacă nu are proiect tehnic - îl amendează și îi oprește șantierul.
Dacă nu are taluzarea în autorizare și/sau proiect tehnic - îl amendează și îl pune să refacă terenul cum e în proiect.
Dacă are taluzarea  în proiecte dar a decis să facă altcumva - îl amendează și îl pune să refacă lucrarea cum e în proiect.
Dacă are pile și relații - tribunal, timp și bani.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Și încă ceva - dacă amenajarea terenului vecinului impune realizarea unui zid de sprijin, costurile cu zidul sînt suportate integral de vecin iar zidul se face pe terenul lui. Dacă nu-i convine, lasă terenul așa cum e și faceți un gard simplu.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu cunosc detalii legale, dar un caz specific stiu si eu, teren inaltat si zid de 3 metri. Dar fara vecin in vale, ca acolo era un cimitir, eu eram prieten cu vecinul de pe laterala. Din cate stiu a avut nevoie de acordul vecinilor, iar zidul l-a achitat el integral.
Imi pare ridicola intrebarea ta despre impartirea costurilor acelui zid Posted Image

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Și dacă vecinului din vale nu-i convine starea naturala a terenului și vrea sa facă zid pe limita de proprietate? Ca e (aproape) clar cine plateste, doar ca e neclar ce se întâmplă cu împiedicarea cursului natural al apei de ploaie.

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Gardul se face astfel încît să permită scurgerea apei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate