Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Micsorare inaltime ferestre

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Am casa la rosu, netencuita, ferestrele urmeaza sa le montez dupa tencuire.

As fi vrut sa am ferestrele cu vreo 5-6cm mai scunde decat am lasat golurile. Daca incerc sa fac asta, e posibil sa am diverse probleme? E mai indicat sa montez ferestre fix cat sunt golurile lasate?

Daca as lasa 5-6cm spatiu intre buiandrug si fereastra, cum as putea sa umplu spatiul? As putea pune niste extrudat si sa tencuiesc peste el apoi?

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Nu vad de ce ai avea probleme. Poti umple golurile cu bca, caramida, chiar si extrudat.

#3
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai vreau sa umplu golurile neaparat sus, nu jos. Caramida in ce o tin? Super glue? Polistirenul ma gandeam ca e usor si sta lipit cu adeziv. Nu vor fi probleme cu prinderea ramei termopanului in suruburi sus din cauza celor 5-6 cm intre rama si buiandrug?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e nici o problema, Se poate fixa cu spuma, fara dibluri.

#5
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 Cyanid3, on 16 decembrie 2022 - 20:25, said:

Pai vreau sa umplu golurile neaparat sus, nu jos. Polistirenul ma gandeam ca e usor si sta lipit cu adeziv. Nu vor fi probleme cu prinderea ramei termopanului in suruburi sus din cauza celor 5-6 cm intre rama si buiandrug?

Normal ca poti ! Ce probleme sa ai ? 5 cm nu este o distanta asa mare.

#6
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

Cyanid3 said:

1671212010[/url]' post='29600935']
E mai indicat sa montez ferestre fix cat sunt golurile lasate?

Nu prea poti sa faci ferestrele cat sunt golurile, este nevoie de precadre pentru asta. Eu fac ferestrele cu 3-4cm mai mici decat golul (daca nu este tencuit). Dar daca tot tencuiesti, tencuieste si golurile, nu strica si aduce ferestrele exact unde vrei tu.

L.E. Ferestrele au si solbancuri, solbancul ia din inaltimea ferestrei 3cm, am senzatia ca si daca nu tencuiesti golurile ferestrele vor fi cu minim 6cm mai mici pe inaltime. Daca si tencuiesti golul atunci vor fi si mai mici decat iti doresti.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 16 December 2022 - 21:05.


#7
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 15.06.2009
Teoretic termopanele se monteaza in golul de fereastra captusit cu extrudat sau precadre termoizolante si benzi adezive dedicate exterior interior.

#8
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai da, as putea pune si un 2cm de extrudat jos, desi as fi vrut fereastra cat mai jos sa vina, dar sus as fi vrut mai mult. Cand zici ca se monteaza captusit cu extrudat, te referi la 2-3cm, nu 5-6 cum vreau eu sa las sus. Sus sunt niste table cu dibluri care se baga in zid, nu stiu cum vor mai sta alea normal. Dar poate vor sta ok si prinse doar pe laterala, poate cu o mai buna pe laterale, si jos, dar si mai ales cat mai sus, ca sa aiba stabilitate.

Si plus de asta, 2-3cm se acopera la o tencuiala dupa. 6cm de extrudat trebuie sa pun pe toata latimea zidului, nu pot pune doar in dreptul ferestrei, ca nu se mai poate aduce apoi la nivel din tencuiala.

Edited by Cyanid3, 16 December 2022 - 21:05.


#9
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Acum am vazut ca vrei sa umpli sus, folosesti solutiile dedicate in domeniul ferestrelor, extensii de profil (compensatoare).

#10
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 Dorel-Jefuitorul, on 16 decembrie 2022 - 21:10, said:

Acum am vazut ca vrei sa umpli sus, folosesti solutiile dedicate in domeniul ferestrelor, extensii de profil (compensatoare).

Ce sunt alea? Poti da un link?

Cred ca am vazut ceva. Pai si pot apoi pune izolatia exterioara pe asa ceva? Nu se desprinde, crapa? Sau se lasa la vedere?

Edited by Cyanid3, 16 December 2022 - 21:18.


#11
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

kesarion111 said:

1671216930[/url]' post='29601131']
Teoretic termopanele se monteaza in golul de fereastra captusit cu extrudat sau precadre termoizolante si benzi adezive dedicate exterior interior.

Teoretic, practic cand auzi cat costa precadrele termoizolante si/sau restul, daca intelegi ca trebuie sa tai spuma si sa inchizi spaletul cu polistiren intr-un timp rezonabil si nu vei avea probleme, este foarte posibil sa te mai gandesti daca vrei precadre termoizolante, benzi de etansare si chiar placare cu plistiren.

Stiu, ce spun Buhnici, Soflete si altii suna bine, dar este pe bani, la voi, ca ei le primesc pentru reclama.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 16 December 2022 - 21:39.


#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

Cyanid3 said:

1671218214[/url]' post='29601181']
Ce sunt alea? Poti da un link?

Cred ca am vazut ceva. Pai si pot apoi pune izolatia exterioara pe asa ceva? Nu se desprinde, crapa? Sau se lasa la vedere?

Vezi partea alba de sub usa, se clipseaza de profil, poate fi pus si sus si jos, poate fi in culoarea tamplariei. Poate fi lasat la vedere daca este in culoarea tamplariei, dar este scump si nici nu prea arata bine, daca este alb se acopera cu termoizolatia. Adezivii din construtii nu vor face priza pe el, ar trebui folosit altceva in zona aceea, nu stiu ce.

Attached Files



#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,065
  • Înscris: 01.12.2001

 Cyanid3, on 16 decembrie 2022 - 19:33, said:

As fi vrut sa am ferestrele cu vreo 5-6cm mai scunde decat am lasat golurile.
Ai un motiv întemeiat? 5 cm îs "degeaba".

#14
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006
Ai grija ca acele goluri sa nu devina punte termica. Termoizolarea zonei s-ar putea sa te coste mai mult decat termopanul+tamplaria aferenta acelor cm.

#15
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Extrudat (merge si expandat, de fapt) de 5-6 cm pe toata grosimea zidului si aia e. Nu crapa, nu e punte termica (e mai izolant decat zidul, de fapt), la grosimea asta sunt dibluri de fixare suficient de lungi pe toate drumurile.Orice santierist cu minim de experienta stie cum se face, e o problema banala.

#16
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 22.04.2013
daca iti iei ferestre cu rulouri integrate, partea vitrata oricum o sa fie cu exact cat vrei tu mai mica.

#17
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 Dorel-Jefuitorul, on 16 decembrie 2022 - 21:24, said:

Stiu, ce spun Buhnici, Soflete si altii suna bine, dar este pe bani, la voi, ca ei le primesc pentru reclama.

Asta nu inteleg multi ! Sunt multe produse ( acum ma refer strict la constructii ), care au un randament foarte slab, si in care nu merita sa investeti deoarece nu se vor amortiza niciodata.
Si eu daca le-as primi gratis, le-as pune ! Posted Image Dar cand faci rate la banca sa iti faci o casa, cu siguranta nu as da banii pe asa ceva !

#18
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 14.10.2004
Mergea un buiandrug Porotherm dar ala vad ca are 6.5 cm.

Edited by xymzar, 17 December 2022 - 11:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate