Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Casa modulara (container) in loc de casa clasica? In rural.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

desi avem la oras 2 vile in aceeasi curte, cu costuri destul de mari pe utilitati si impozite, mama doreste inca o casa intr-un sat aflat la 44 km de oras. Noi suntem 2 frati si nu putem sa o oprim pe mama din aceasta dorinta.

Terenul exista, este achizitionat, satul are doar apa curenta si energie electrica, mama doreste demararea lucrarilor in 2023.

E mai OK sa facem o casa modulara gen container in loc de una clasica? Pretul ar fi doar 23% din pretul unei case normale. Adica sa se incadreze intr-un buget de maxim 1 miliard lei vechi si sa nu se ridice la 3 miliarde lei vechi.

Mama doreste doar parter, cu 2 dormitoare, o bucatarie, o terasa, o camera de zi si o baie. Fratele vrand sa reduca costul care nu se justifica pentru o casa cvasi-nelocuita, adica locuita o noapte sau 2 pe luna (mira-m-as sa stea 2 nopti pe saptamana, chiar ar fi bine dar nu credem).

Apoi pe intretinere clar nu renteaza altceva decat o soba cu lemne, poate una mixta la care sa se poata gati. Intervin costurile legate de baie, boiler electric si fosa septica.

Sigur ca la prima mana pentru o casa gen de vacanta, in mare parte nelocuita, un container modular e mult mai OK, insa cum femeile au pretentii, s-ar putea sa nu-i placa modularul. Locuieste putin dar cu pretentii.

Autorizatia de constructie iarasi mult mai ieftina pentru doar o talpa de beton in loc de fundatie.

Edited by Neaceasca85, 16 December 2022 - 15:16.


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
https://forum.softpe...sua-de-pe-deal/
https://forum.softpe...detul-calarasi/

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Neaceasca85, on 16 decembrie 2022 - 15:15, said:


Noi suntem 2 frati si nu putem sa o oprim pe mama din aceasta dorinta.
Terenul exista, este achizitionat, satul are doar apa curenta si energie electrica, mama doreste demararea lucrarilor in 2023.


Conform celor de mai sus mama trebuie sa fie cea care decide in proprotie de 100% in privinta modelului viitoarei case

#4
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 17.09.2022
Mama decide si copiii ei plãtesc :)

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Da, aici e problema.

Eu as fi vazut ori o casuta de lemn ori un container ca lemnul s-a scumpit.

Pentru ceva in care nu o sa locuim nu ne convine sa platim.

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
deci 3 dormitoare bucatarie baie si terasa pt 1(una) persoana care va sta acolo 1(una) noapte pe luna.
bun plan...da-i bataie daca aveti bani de aruncat.
mai bine ii inchiriati o noapte la hotel, in aceeasi zona, de cate ori vrea, ca iesiti mai ok. sau in alta  zona si vede si tara asa...

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca merge o casa pe module, dar trebuie investigat cu atentie ce fel de modul, calitate etc fiindca e plina piata.

Totusi, o casa doar parter, pe caramida portanta, un plan extrem de simplu - o structura dreptunghiulara cu acoperis in 2 ape, inaltimea spatiului gen 2.20-2,40m, eventual fara pod deloc, apoi compartimentat parterul iarasi cat mai simplu - ar necesita o fundatie destul de usoara, manopera simpla etc

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
La cum pui problema, nici cu containere nu e ok.

https://www.dedeman....00-cm/p/7018324

Luati 5 din astea si faceti hotel.

Am luat una in 2012 cu 2000 ron de la baumax, nu a putrezit nici pana acum, sta pe o talpa de beton de 15cm.

#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Rulota.
Ce face femeia 1 noapte pe luna?

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am o "garsoniera" de cca 30 mp din 2 containete.

O folosim pe timp de vara in w/e, cam fiecare w/e, iar iarna doar de cateva ori pe timp de zi.

Daca intradevar se doreste a fi folosita doar ptr vacanta merita cu prisosinta, mai putin merita daca se doreste a fi folosita chiar si cvasipermanent, mai ales iarna.

Trebuie atentie la modul prin care asiguri alimentarea cu apa si evacuatea ca sa le poti goli usor pe timp de iarna ca sa nu inghete.

Este in mod evident mai costisitoate la utilitati raportat la o casa din zidarie. Izolatia este buna dar lipseste total inertia termica, adica ca sa fie ok trebuie ca sursa de caldura / racoare sa functioneze, la intensite scazuta dar sa mearga.

Noi folosim radiatoare electrice si aparat de aer ptr "climatizare", toamna foloseti ac-ul ca sa racoresti si radiatorul noaptea ptr incalzire.

AC ul este tip inverter si consuma putin, dar totusi se simte ... mai ales acum dupa cresterea de preturi.

Ne gandim ca ptr urmatorul sezon sa achizitionam o soba pe gpl ... nu stiu insa in ce masura insa va fi rentabila dat fiind lipsa inertiei termice, dar cum iarna nu ramanem peste noapte ar trebui sa fie oki.

Bineinteles exista varianta sobei pe lemne ... dar cel putin la acest moment exclud categoric ... ocupa loc, trebuie cos, oricat de buna ar fi tot mai baga fum, etc.
Dar totusi mai urnaresc diverse astfel de solutii, o varianta de termosemineu care sa asigure si incalzirea apei nu este de neglijat ...

Ptr racoare se pot aplica solutii constructive din faza initiala ... un acoperis sau sisteme de umbrire, pana la scumpiri clar nu merita ... acum cativa ani facusem eu calcul si reiesea o acoperis ca ma costa cca 3000 euro .... acum la cat costa electricitatea nu mai pare chiar atat de scump.

A .... este perfect pentru fotovoltaice :) ... dar atentie daca vrei sa le decontezi prin fonduri ... ca nu ai constructie autorizata.

Asa ca observatie generala .... tare stresanta este situatia in familia ta ... sa si faca unul "mofturile" pe carca si cheltuiala altora.

Edited by Tarzy, 16 December 2022 - 19:32.


#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

 smoke, on 16 decembrie 2022 - 17:37, said:

deci 3 dormitoare bucatarie baie si terasa pt 1(una) persoana care va sta acolo 1(una) noapte pe luna.
bun plan...da-i bataie daca aveti bani de aruncat.
mai bine ii inchiriati o noapte la hotel, in aceeasi zona, de cate ori vrea, ca iesiti mai ok. sau in alta  zona si vede si tara asa...
Aveam 2 taranoaie care ne incurcau. Ma rog, la Miesti (Cungrea) nu aveam proprietate dar aveau rudele 2 case, rudele maica-mii. La Spineni unde am si copilarit, proprietatea a stat abandonata in perioada 2009-2021 dupa decesul bunicii din 2009.

In 2021 am vandut proprietatea aia din Spineni unui vecin care a transformat-o in livada, acel vecin risca sa ramana singur in Spineni ca toti ceilalti au murit pe o raza destul de mare.

La Miesti exista vecini si rude, deci din banii din vanzare a cumparat un teren si facut gard, bagat apa si energie electrica, demolat si acolo casa batraneasca nelocuita de 40 de ani, ramas doar magazia de lemn pe care eu mi-am instalat jucarii, camere, prize smart si pun si o statie meteo, pentru mine e suficient ce am acolo si nu as mai construi nimic. Sunt pasionat sa observ vremea de la tara dar nu am vrut eu acel teren pentru asta.

Dar mama vrea o casa si acolo, o tampenie, chiar intreaga suma din vanzarea de la Spineni eu o tineam pentru facturile de utilitati de la Slatina, ca uite ce vremuri avem, cu gaze de 1.800 lei in noiembrie si poate 3.500 lei in ianuarie, la cele 2 case de aici.

Curentul la Slatina e pe Hidroelectrica, la tara avand 1.700 lei in cont cu consum foarte mic, nu merita inca. Fotovoltaice nu voi pune nicaieri. Tocmai, m-as grabi sa fac casa la Miesti pana nu baga UESS prevederea ca orice constructie noua panouri pe ea obligatoriu. Una ce nu necesita autorizatie ar trece neobservata.

 Tipiric, on 16 decembrie 2022 - 18:33, said:

Rulota.
Ce face femeia 1 noapte pe luna?
Eu imi doresc sa stea acolo cat mai mult, dar ne indoim ca va fi mai mult de 2 nopti pe saptamana in cel mai bun caz, asta cu 1 noapte pe luna o zice fratele, pesimist de fel.

Deci casele modulare sunt praf la izolare termica, cele mai bune la asta imi par alea de lemn, am in curte din 2013 o bucatarie de vara cu o magazie si o baie, super bine vara in ea, iarna bagam incalzire doar cand este ger si numai noaptea.

Edited by Neaceasca85, 17 December 2022 - 12:40.


#12
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Am mari dubii ca bucataria de vara despre care vorbesti ar fi mai bine izolata fata de o "modulara", si la ea si la modulare pba este inertia termica si nu izolatia.



Am mari dubii ca bucataria de vara despre care vorbesti ar fi mai bine izolata fata de o "modulara", si la ea si la modulare pba este inertia termica si nu izolatia.
Chestie care este oki ptr locuinte temporare (inertia actioneaza in ambele sensuri ... o casa cu inertie mare se va raci greu .... dar si de incalzit se va incalzi greu) ... dar total neeconomic ptr locuit permanent .... temperatira se mentine oki atat timp cat sursa de caldura functioneaza ... cum ai oprit cum incepe sa se raceasca .... in plus peretii si ferestrele vor fi reci si inconfortabile ... infiferent de cat de cald va fi aerul pe interior.



#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Pentru una doua nopti pe luna locuite acolo, inertia termica e irelevanta.

#14
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
E o situatie nasoala asta cu locuitul din an in paste, ca practic nu ai nevoie de inertie termica mare si alte chestii, dar rezulta ceva care pentru locuit (semi) permanent este o mizerie ordinara, in care daca deschizi geamul sa aerisesti 10 minute, se raceste brusc complet si tremuri o ora pana se incalzeste cotetu inapoi. Iar vara, la fel, depinzi de AC constant ziua. Nu vei avea o temperatura constanta, ca intr-o casa serioasa, ci cu fluctuatii diurne mari si inconfortabile.

Edited by Cyanid3, 18 December 2022 - 10:06.


#15
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Ca fapt divers, masa termica se poate rezolva aducand in casa niste chestii dense: caramizi, pietre, cateva butoaie cu apa.

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

View PostTipiric, on 18 decembrie 2022 - 11:23, said:

Ca fapt divers, masa termica se poate rezolva aducand in casa niste chestii dense: caramizi, pietre, cateva butoaie cu apa.

Sau .... "captusind" peretii cu materiale corespunzatoare.
Bineibteles ca exista solutii dar cu inconvenientele de rigoare ... nu toata lumea apreciaza aspectul unui palete de caramizi care troneaza in mijlocul camerei .... sau butoaile cu apa un fata tvuluu :)



#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
E suficient rigips dublu si pardoseala de beton pentru aerisit. Dar oricum e pierdere de timp, n-o sa accepte maica-sa vreun sfat venind de la ceasca. Nici nu vad de ce ar face-o, cat inca il creste.

#18
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ideal era cu doar o parte din banii si deranjul pentru asa ceva, se ducea in cate o vacanta undeva o data la 2 luni. Scapai si de maica-ta, ramaneai singur sa te joci cu lampile din cand in cand, avea si maica-ta aer curat si conditii decente de cazare, fara complicatii. Dar nu stiu daca o poti convinge, batranii din ziua de azi sunt egoisti, fixisti, pretentiosi si insista sa-si faca toate placerile si fanteziile pana la 80 de ani. Stiu mosi care se plimba cu X5 ultimu model si-si fac dantura cu zeci de mii de euro pe an, iar la copii/nepoti abia le scapa cate o firmitura. Bine, asta aia care au putut fura, notari, securisti etc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate