Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Investitie mare, de 1 milion de euro!

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 28.05.2020

View Postradunic, on 16 decembrie 2022 - 15:18, said:

În București, dacă vrei teren central, cu un milion cumperi cam 250-300 mp. Dacă vrei și bloc, și parcări, și arhitect care să facă ceva drăguț mai pui ceva pe deasupra. Măcar încă vreo patru milioane.
Atunci spune-i sa isi ia 1-2 case, le da in chirie si a rezolvat investitia.

#38
ing_andrei

ing_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.08.2010

View Postdaddypuff, on 16 decembrie 2022 - 14:09, said:

ba e chiar foarte relevant.

altfel ne pierzi timpul.
Chiar nu este , este o intrebare simpla , in ce ati investi , ipotetic sau nu !

#39
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Posting_andrei, on 16 decembrie 2022 - 20:10, said:


Chiar nu este , este o intrebare simpla , in ce ati investi , ipotetic sau nu !
Si uite asa…un tip simpatic si nice ca tine…devine un tip antipatic si nesuferit.

#40
ing_andrei

ing_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.08.2010

View PostMindArchitect, on 16 decembrie 2022 - 16:23, said:

Depinde.
Este 1 milion de euro credit, suma la care te poti intinde.
Sau este 1 milion de euro cu care poti accesa credit.



Suma reprezinta combinatia celor doua si reprezinta totalul
Esti primul care intreaba cum trebuie , nu ''asta e din ciclul am dat cu mana de peretele rece si m-am trezit'' / ''Nici tu nu ai primit moka milionu.''
Invertoarele clar nu din china
ABB / Siemens pentru puteri mari

Pentru constructii bloc este necesar sa angajezi firma care are experienta, nu ai cum sa construiesti in regim propriu , si aici pierzi la profitul firmei respective

#41
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014

View Posting_andrei, on 16 decembrie 2022 - 20:10, said:

Chiar nu este , este o intrebare simpla , in ce ati investi , ipotetic sau nu !

Răspunsul e: lasă visele și sondajele pe forumuri.

#42
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

View Posting_andrei, on 16 decembrie 2022 - 20:26, said:

Suma reprezinta combinatia celor doua si reprezinta totalul
Esti primul care intreaba cum trebuie , nu ''asta e din ciclul am dat cu mana de peretele rece si m-am trezit'' / ''Nici tu nu ai primit moka milionu.''
Invertoarele clar nu din china
ABB / Siemens pentru puteri mari

Pentru constructii bloc este necesar sa angajezi firma care are experienta, nu ai cum sa construiesti in regim propriu , si aici pierzi la profitul firmei respective
Pentru ca stiu cat de usor este sa fii tentat intr-o investitie fara sa ai toate datele.
Crezi ca pe la mine prin oras nu sunt tot felul de investitori care doresc bani tai sa faca blocuri si vile, apoi vand apartamentele si iti dau bani.
Un astfel de investitor oferea alternativa, o suma cash dupa ce vindea apartamentele sau apartament in bloc.
Stii cat de mult te ispitesc astfel de oferte...

Si parcul fotovoltaic, am 1 sau 2 pe langa oras, trebuie paza, mai corect, trebuie firma de paza ca toate profilele alea de AL, cupru.

Stiu ca pare mai usoara varianta cu facut parc fotovoltaic, injectat curent in retea si pare totul cumva mai pasiv, doar mentenanta.

Am care au construit blocuri prin oras, apoi au dat faliment ca nu gaseau clienti, pentru ca cei care investesc in imobiliare, foarte dubios si FOARTE SPALAREA BANILOR, au targuri comerciale, au magazine cu 4-5 vanzatoare in care nu intra nimenea dar care de ani de zile sunt pe profit.
Si ceva ce nu iti zice careva, poate daca nu esti cumva in domeniu. Daca tu te apuci de facut concurenta vreunui dezvoltator, te pomenesti cu plangeri la disciplina constructii. In imobiliare ai sanse doar pe cont propriu.
Ce am vrut sa zic? Cumperi teren, faci o casa, o vinzi, vezi cum merge treaba cu echipele de muncitori, cu materialele.

Daca eram in locul tau, subliniez ca nu stiu daca este 1 milion cash sau este 1 milion la care te poti intinde pe credit.
Eu daca eram in locul tau cumparam teren intr-o zona buna din oras, parcelam, ma uit cu atentie cam ce parcele sunt pe acolo, ma apucam si construiam o casa in mijloc, o construaim cu atentie, ma uitam sa am profit si mai departe investeam in alte imobile.
Atentie la teren, certificat de informare, sa fie totul legal, sa nu fie conducte de gaze, sa nu fie in zona in care nu se construieste, sa fie intravilan.
Atentie cu platesti echipele, nu te apuca sa dai bani inainte, nu te baza pe diriginte.
Ca si la diriginte poate sa fie diriginte cu 500 de lei care da cu semnatura sau sa fie diriginte de santier care costa mai mult dar urmareste echipa, proiectul.
Ca mai stiu echipe care vedeau proiectul gresit, se apucau de frica sa nu piarda bani, si dupa ceva timp se duceau la beneficiar si ziceau ca au observat ca acoperisul nu se termina bine.
In domeniul asta nu te baza pe nimenea, nu te baza ca iti arata altcineva greseala.

View Postdaddypuff, on 17 decembrie 2022 - 10:27, said:

Răspunsul e: lasă visele și sondajele pe forumuri.
Da de ce nu? Stii cat de usor poti pierde bani daca nu faci ceva exercitiu de documentare pe google.

Greu ii faci si usor si ii pierzi, si nu ca ii pierzi, este piata facuta in asa fel de bani tai facuti cu greu, imbogatesc vreun baiat destept care abia asteapta investitori pentru urmatorul lui cartier rezidential.
Ma amuza cand observ "cartier rezidential" si observ cateva blocuri inghsuite pe langa case. Te-ai muta acolo?
Blocurile din cartierele de case atrag cei mai saraci oameni.

Momentan nu cred ca este momentul, eu urmaresc terenurile, apartamentele, casele, pretul materialelor. Intre timp pun bani deoparte. Stiu ca ma pot intinde si cu credit.

Daca eram in locul lui, aia faceam, investeam si in titluri de stat, cumparam teren.
Ma uitam cat au parcelele din zona, cautam un proiect de casa cat mai simpla, subliniez simpla, nu cu forme, ferestre de se inchina aia echipa cand sa puna in plan proiectul.
Zona buna, spatiu calumea, bagata pe piata. Vandut, verificat profit, verificat cum merge treaba.
Asa hotarasti ce faci mai departe.

Discutia si diferenta este ca atunci cand esti tu cu bani tai, ai control.
Cand dai bani altcuiva, unui investitor, nu ai nimic, dala ala faliment? Ai 0.
Pica bursa? Se alege praful de bani tai.
Pica cripto? Se alege praful de bani tai.

Am trecut aseara cu un amic pe langa o cladire P+1 sau P+1+Mansarda, ca eram atent la teren, la asezare si altele.
Si tipul a cumparat teren, a facut casa, calumea, tavane inalte, a apucat si a pus si acoperisul cu tabla lindab si a ramas fara bani.
Si amicul asta ii plangea de mila, ca ete asta a ramas fara bani, ca nu mai poate continua.

Si aici vine experienta. Ok? Are casa aproape ridicata, mai trebuie inchisa pe lateral cu BCA, in imobiliarele este dragut ca pui casa la vanzare in stadiul in care este.
Mai stiu pe cineva care in 90 a vandut apartamentul, s-a apucat de casa, a construit parterul si a venit inflatia, a ramas fara bani. M-am uitat acuma cativa ani, are cred ca 1000 de metri patrati, poate mai bine, in oras. A terminat de construit ce dorea, are curte, sta la casa.

Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic, fa o incercare, conserva bani, titluri de stat, poate si ceva actiuni.
Ia si testeaza apa. Ca depinde mult de orasul tau.

La mine se poate construi fara probleme pe partea de vile, pe partea de blocuri este mafie imobiliara.

#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
povestea se-mparte în două:
1.dacă vrei să investești în .ro, atunci: curve/cămătari
2.dacă vrei să investești în lumea civilizată, atunci cumperi o sondă și vinzi țițeiul!

#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAlex432, on 16 decembrie 2022 - 19:14, said:

Atunci spune-i sa isi ia 1-2 case, le da in chirie si a rezolvat investitia.
Aia putea să deducă și singur.

#45
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
In Romania este o ciudatenie de se poate explica in cateva idei si pe care o sa o intelaga oricine a trecut de 1000 de euro, 10.000 mii de euro etc...
Exista o piata de stors de bani oameni cu bani, cat de sincer am putut sa scriu randul asta.

Daca ai bani or sa apara baieti destepti care or sa te invete sa faci bani prin cursuri, prin afaceri cu arbori care cresc repede, ferme de struti, venin de vipere, construit blocuri pe camp.
Suna ciudat cea ce incerc sa zic, este o intreaga piata de baieti destepti si afaceri facute sa te faca sa iti pierzi bani.

De alarteri am mesajul asta salvat. Cei care au trecut de cateva mii de euro intelege ce vreau sa zic.
Si nisa sau nisele pe care pot intra cu bani proaspeti, fresh money, sunt destul de variate, asa ca trebuie atentie si documentare inainte sa imbogatesti alte persoane.

Edited by MindArchitect, 19 December 2022 - 17:16.


#46
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020
Mi se pare amuzant si trist in acelasi timp ca 70% din recomandari sunt inca pe zona de imobiliare, fie ca vorbim de constructie sau de cumparat/inchiriat. Parerea mea, varianta cea mai simpla si sigura, titluri de stat. la 8% dobanda, faci 80k din nimic. Bineinteles, daca sunt bani imprumutati, nu mai e o optiune viabila deoarece randamentul va fi mult mai mic in functie de dobanda bancii.

Altfel, eu sunt adeptul de a face un business. Baga 5-10% din suma in documentare, cauta oameni cu experienta ce te pot ajuta si apoi apuca-te de treaba. poti incepe cu ceva mic, structurat de 50-100k astfel incat sa ramai cu capital in caz de nevoie sau mai rau, in caz de faliment, sa te poti redresa si sa faci o alta afacere. In felul acesta vei face si locuri de munca, iar cu putina viziune, vei putea iesi din bula in care se invarte business-ul romanesc, unde majoritatea firmelor sunt firme mici/locale fara putere sau dorinta de extindere.

#47
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006

View Posting_andrei, on 16 decembrie 2022 - 11:46, said:

2 - Energie. Panouri fotovoltaice - teren de ¬ 2 hectare , panouri cu import direct din China. Dezavantajul este durata foarte mare de amortizare a investitiei. Ideea trebuie dezvoltata mult, unde se injecteaza productia , posibilitatile de extindere etc.
Andrei

Chiar zilele trecute am primit un business plan pentru un parc fotovoltaic de 1 mil EUR.
Amortizarea estimată în 10-11 ani, însă cu 2 planuri secundare de business aceasta scade cu vreo 3 ani. Prețul luat in calcul de vanzare a energiei e 550 RON/Mh sub prețul mediu a lui OPCOM de 600+/Mh.
La investitia asta nu vei dori sa iei panouri no name din CHINA, te asigur. Vei merge pe Longi sau Risen si nu le vei cumpărar din China, așa cum cred toți.

View PostAkiroox, on 23 decembrie 2022 - 10:29, said:

Mi se pare amuzant si trist in acelasi timp ca 70% din recomandari sunt inca pe zona de imobiliare, fie ca vorbim de constructie sau de cumparat/inchiriat.

  Posted Image

P.S. Am observat că foarte mulți se sochează 1 mil EUR ...wow. De fapt nu e ca-n filmele P0rn .... aia geme de se rupe, că o are ăla mare.

În realitate 1 mil EUR pare mult, dar de fapt e f. puțin.

Edited by hyp3rion, 03 February 2023 - 12:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate