Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Reconditionare pardoseala din gresie.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pe scurt, am o camera tehnica unde ar fi trebuit sa amplasez o centrala pe lemne. Intre timp, am pus una pe gaz si spatiul s-a transormat in bucatarie. Finisajele fiind gandite pentru camera tehnica, am montat gresie antiderapanta de exterior, care din cauza faptului ca se gateste in incapere, s-a patat/murdarit si arata groaznic, desi e curat, ai mereu senzatia ca e murdar pe jos.
Nu ma mai pot inalta sa pun alta gresie peste ca nu se mai deschid usile. Ma gandeam sa aplic o vopsea epoxidica sau un linoleum ceva. Alte idei?

#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
eu as inlocui veche gresie.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Attached File  3_3pcs-set-dalta-ciocan-pic-de-argint-spade-daltă-plat.jpeg   17.2K   20 downloads

#4
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010
Covorul PVC ar fi cea mai de dorit alternativa. Rasina epoxidica pe langa faptul ca este lucioasa si reflecta in strat subtire toate imperfectiunile suportului este foarte pretentioasa la aplicare atunci cand vine vorba de conditii calitate strat suport ( fara contaminanti gen uleiuri, grasimi ) si la intretinere  ( zgarieturi, exfolieri, etc ).

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Amorsa punte de aderenta, autonivelanta si placi de pvc adica linoleum care fitociclistic se cheama luxury vinyl tile.

Dar gresia aia glazurata de exterior, daca de-aia ai, se curata foarte bine si poti folosi aproape orice chimicale iti trece prin cap. De exemplu, detergent acid pentru tot ce nu e organic/grasime si ceva pe baza de soda caustica (spuma de-aia de cuptor merge foarte bine) pentru grasimi. Daca vrei sa freci mecanizat, ia perii din alea care se prind in bormasina si ochelari.

#6
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cu rasina asa e, de-aia mi-e teama sa pun rasina. Eventual o vopsea pentru beton mata, dar nici aia nu e rezistenta la socuri mecanice.
De scos afara gresia nu se pune problema. Desi la prima vedere ar fi cea mai buna solutie, deranjul ar fi maxim.
Ma gandeam la pardoseala aia ce se pune prin cabinetele medicale, e un fel de linoleum parca.

#7
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010
Un site aproape exhaustiv :)

https://www.tarkett.ro/ro_RO/

#8
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
vreo doua poze cu detalii ar ajuta mai mult

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Parchet laminat mpermeabil
https://diego.ro/par...0-auckland.html
pui peste gresie si tai din usa/usi. Simplu si la obiect.

Pardoseala vinil
https://diego.ro/par...nil-la-sul.html

 Inginerul_bv, on 14 decembrie 2022 - 09:42, said:

din cauza faptului ca se gateste in incapere, s-a patat/murdarit si arata groaznic, desi e curat, ai mereu senzatia ca e murdar pe jos.

Io pe asta n-o mai cred Posted Image

Edited by adisz, 14 December 2022 - 14:33.


#10
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
Daca nu vrei nici sa scoti gresia actuala, nici sa tai din usa, vezi ce luft ai intre usa si actuala gresie, si cauta o pardoseala care sa se incadreze in inaltimea aia - 2-3 mm.
Trebuie insa sa ai in vedere ca, cu cat noua "pardoseala" este mai inalta, cu atat va arata mai rau ( spun asta avand in vedere ca in hol ai o inaltime, dupa care, cand deschizi usa o sa ai un mic "prag" format de noua " pardoseala" .

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 adisz, on 14 decembrie 2022 - 14:33, said:

Io pe asta n-o mai cred Posted Image
Ba da. Eu am avut gresie în hol și bucătărie, am tratat rostul, nimic, arăta nașpa după un timp, au apărut și ciobituri, de la tacîmuri scăpate din mînă.

Am spart, și am înlocuit cu parchet, ca în restul casei, că mă enerva rău, arăta ca la moși.
Acum este trei clase peste ce a fost, nu suportă comparație.

Inițiator, varianta rapidă, linoleum, este subțire, nu tai ușa.
Dar eu aș sparge, dacă aveai piticii mei, scoteai tot, deja  😂

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005

 Inginerul_bv, on 14 decembrie 2022 - 10:53, said:

Cu rasina asa e, de-aia mi-e teama sa pun rasina. Eventual o vopsea pentru beton mata, dar nici aia nu e rezistenta la socuri mecanice.
De scos afara gresia nu se pune problema. Desi la prima vedere ar fi cea mai buna solutie, deranjul ar fi maxim.
Ma gandeam la pardoseala aia ce se pune prin cabinetele medicale, e un fel de linoleum parca.

Dacă te temi de rășina epoxidică din cauză că se zgârie sau apar microfisuri, soluția alternativa ar fi o rășină poliuretanică autonivelantă dur-elastica care are în plus avantajul că preia eventualele microfisuri și dacă se aplică corect de o echipă de profesioniști, în trei straturi: amorsă, strat de baza poliuretanic,autonivelant și strat final sigilant mat și nu se văd eventualele imperfecțiuni și zgârieturi ulterioare. Plus că se pot împrăștia în stratul final fulgi colorați care dau un efect de mozaic sau alte jocuri de culori.
Sistemul in sine implică o grosime de 2 - 3 mm și va fi o pardoseală continuă, inclusiv pe plintă de 7cm, care se realizează din același material dar amestecat cu un compus tixotropic, pentru a nu deveni autonivelant și a se scurge de pe perete înainte de întărire.

Sistemul este rezistent la atacuri chimice și poate fi pus și în bucătării sau zone umede.

Edited by wertyck, 08 January 2023 - 00:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate