Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cofrare stalpi folosind zidarie BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Helsing001

Helsing001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.07.2015
Incep cu un scurt context: construiesc o casa P+2. Am angajat o firma. Urmeaza turnarea placii de peste etajul 1, apoi vom astepta sosirea vremii frumoase inainte sa continuam cu etajul 2.

Inca de la stalpii de la parter, constructorul a propus cofrarea doar pe exterior, iar pe interiorul stalpilor, unde vin in contact cu zidaria, sa faca intai zidaria astfel incat sa se poata folosi de zidarie ca si cofraj. Structurista nu i-a lasat, spunand ca avem zidarie din BCA care absoarbe laptele de ciment si scade clasa betonului. Dirigintele ar fi fost de acord cu constructorul, mi-a zis.

Au facut ei ca structurista, au facut apoi placa de peste parter, au facut si stalpii de la etajul 1 iar astazi structurista, la telefon, mi-a zis ca e ft suparata pe cum lucreaza constructorul si o sa discute si cu dirigintele. O deranjeaza ca fac intai zidaria iar apoi placa intra in contact direct cu zidaria de dedesubt, fiind aceeasi problema, cu absorbtia laptelui de ciment. Din punctul ei de vedere, ar trebui stalpi, placa si abia la final pus zidul de dedesubtul placii.

Totusi, la parter ei au apucat sa faca asa si nu le-a zis nimic. Nu prea stiu cum sa procedez, ne si grabim ca maine-poimaine ninge dar vreau si sa iasa bine. E uzual cum face constructorul - folosirea de zidarie (chiar si BCA) la cofrare? Vedeti vreo problema cu asta din punct de vedere rezistenta?

Mentionez ca nu am zidarie portanta - stalpii sustin singuri greutatea casei.

Edited by Helsing001, 12 December 2022 - 22:32.


#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Folie peste bca.?

#3
Helsing001

Helsing001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.07.2015

 stevetlangat, on 12 decembrie 2022 - 22:48, said:

Folie peste bca.?
Nu.. contact direct beton - BCA

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Daca ai structura pe cadre (si asta zici ca ai) ar trebui facute cadrele mai intai.
Sa ai grija, structuristul semneaza (sau nu) procesele-verbale la faze determinante....

#5
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

 Helsing001, on 12 decembrie 2022 - 22:54, said:

Nu.. contact direct beton - BCA
Asta am inteles.

Intrebarea era, daca s-a discutat acea solutie care impaca ambele parti.

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 stevetlangat, on 12 decembrie 2022 - 23:31, said:

Asta am inteles.

Intrebarea era, daca s-a discutat acea solutie care impaca ambele parti.
Haide bre, crezi ca mai facea structuristul figuri daca treaba se rezuma intr-o folie? Serios acum

#7
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Structurista nu e o sfanta. Si interesul ei nu este neaparat aliniat cu al celorlalte parti implicate.

Poate reusesti sa explici, de ce nu ar functiona.

#8
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Structurista exagerează, bca ul are niște pori de max 1-2  mm, lapte de ciment va întra doar în primul strat de pori deschiși, în ceilalți pori din masa bca ului va întra prin capilaritate doar apa din beton, fără ciment. Volumul primului strat de pori deschiși din bca in contact cu betonul e de vre un litru, care raportat la volumul stâlpului de vreo juma de MC, e fix zero. Odată cimentul hidratat, dacă bca ul mai trage apa din beton prin capilaritate, tot mai rămâne destulă apa pt reacția chimica.

Eu nu mi as face griji de "scăderea clasei de beton" ci mai degrabă de conlucrarea dintre bca și stâlp. Dacă e asa stricta, Ma rog ce soluție ți a dat astfel încât sa permită deplasarea cadrelor fără faramitarea bca ului, la seism?

Cel mai ușor  si corect ar sa fie zidite zidurile fără strepi la margine, lipit polistiren extrudat de 2 cm pe contur și apoi turnat beton.

Edited by stefan0011, 13 December 2022 - 01:39.


#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
structurista cred ca e nf, vrea sa impresioneze doreii Posted Image

ia baga-i o soparla.. zi ca ii pui sa dea pe bca in zona de contact cu amorsa pentru suporturi absorbante, sa vezi ce mai zice Posted Image

https://www.dedeman....-5-kg/p/5006436

Edited by laffin, 13 December 2022 - 01:48.


#10
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
Corect cu amorsa lui colegul de mai sus...eu voiam sa spun ca inainte de a turna betonul in spatiu stilpi ,pot uda bine bca-ul cu un furtun si nu mai suge laptele de ciment.Pt  constructori e mult mai usor sa toarne intre ziduri .In ce zona seismica /a tarii esti? Si cu folia pare buna solutia, dar tot mai buna este  o cimentare intre stilp si perete.Dilatarile la rece/cald sint diferite la beton versus bca.

#11
Helsing001

Helsing001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.07.2015
Sunt in apropiere de Bucuresti, deci zona destul de riscanta dpdv seismic.
Au propus baietii sa ude BCA-ul inainte, structurista nu a fost de acord..
Daca mai insista, o sa-i propun si acea amorsa, sa vad ce zice.

#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Nu o sa fie de acord.

Cu placere.

#13
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Este NF.Propunei ceva ce isi doreste.
Scuze, este o gluma dar de obicei functioneaza.

#14
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
eu: plătesc oameni pentru expertiza lor
eu: plătesc oameni să execute ceva
tot eu: ăia cu execuția îmi spun că sunt fraier că plătesc pe ăia cu expertiza. o să mă duc pe un forum să întreb cum e mai bine, pentru că plătesc degeaba oameni, vreau sfaturi gratis.

man, dă-i afară pe toți, vin eu cu 4 colegi de pe forum și îți facem lucrarea cum știm noi mai bine și aia e.

#15
Helsing001

Helsing001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.07.2015

 Bingo, on 13 decembrie 2022 - 10:43, said:

Este NF.Propunei ceva ce isi doreste.
Scuze, este o gluma dar de obicei functioneaza.

E batrana :))

 vali, on 13 decembrie 2022 - 10:52, said:

man, dă-i afară pe toți, vin eu cu 4 colegi de pe forum și îți facem lucrarea cum știm noi mai bine și aia e.

Problema e ca si aia cu expertiza se mai contrazic. Pe langa diriginte care a zis ca lui i se pare OK sa ude BCA-ul inainte, structurista are si o fata, tot structurista si pe care o mai trimite din cand in cand la lucrare in locul ei. La stalpii de la parter a fost initial fata, le-a zis ca e OK cum vor sa faca, apoi a aflat mama si s-a facut foc.

Eram curios si de alte opinii, poate ati mai facut, poate sunt structuristi / constructori pe forum, etc

Btw, multumesc frumos pt raspunsurile primite.

#16
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Pana la urma sunt de apreciat structuristii zeloși, ca suntem sătui de dorei și de buleli. Aici exagerează, as fi curios de niște poze de la armare, sa vedem acolo ce poate. Dacă e totul ok, se cuvine sa faci ca ea, își respecta meseria. Dacă în schimb n au etrieri pe noduri, ai barele grinzilor prin afara stâlpilor și alte chestii care chiar contează, atunci se agita degeaba.
Apropo, sta la turnare sa vadă cata apa baga în beton meșterii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate