Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Succesiune teren, dar...

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu-ti propun o solutie, nu o stiu.
Dar cred ca Trabantul a devenit la un moment dat  donator de organe. Greu sa-i mai dai de urma.

#56
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postcrisstonne, on 12 decembrie 2022 - 20:23, said:

Da, dar stai să îți povestesc!
Notificarea a venit de la un notariat din sectorul nostru, care la rîndul lui a fost notificat/rugat/plătit (nu știu exact) să anunțe moștenitorul legal.
Cînd am ajuns la notar, am primit și un fiscal, de anul trecut, unde era trecut terenul plus Traby.
Practic, primăria emitentă a actului știe ce este pe fiscal, notarul știe.
Oare să fie o soluție să mergem la alt notar, care nu știe nimic?  Posted Image
Sugestia mea este:
- mergi la acel notar si discuta cu el. Mai mult ca sigur ca el a deschis succesiunea (o sa te coste ceva, nu mai stiu preturile dar ar trebui sa fie sub 3000 lei, iar... nimeni nu arunca banii). Odata deschisa de un notar, se inscrie intr-un registru specific, nimeni nu o mai poate deschide
- explica-i situatia si cere-i detalii cu privire la actele trebuincioase.
Avand in vedere cati bani o sa-i dai, sigur te va ajuta. Suna pentru intalnire ca astia au program de lauze.
Bafta.

#57
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View Postadip1962, on 13 decembrie 2022 - 09:17, said:

- mergi la acel notar si discuta cu el. Mai mult ca sigur ca el a deschis succesiunea...

Păi nu au acte de la noi, nu am dus încă nimic.
În baza a ce să deschidă succesiunea?!
Prima întîlnire a fost preliminară, ne-a explicat niște aspecte.

Problema noastră cu acel cabinet notarial, sînt două băbete" defazate, care par că nu înțeleg meseria pe care o fac.
Fac multă retorică inutilă, par dubioase, din cauza asta.

Exemplu: ele... aveți acces pe teren?... eu, nu, nu avem cheia... ele... nu aveți cheia?!... apoi una din ele a pironit ochii pe un perete, îngîndurată, parcă intrase în transă... eu... vă deranjează asta pe dumneavoastră, tăiem lacătul sau ce este acolo și punem altul...

- una din ele... aveți actul de proprietate al decedatului... eu, păi nu, dar scoatem duplicat... ea... nu aveți actul blabla?!... iar era siderată, parcă făcea meseria de două zile și nu mai văzuse ,,n” cazuri și situații atipice.

#58
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
cum adica, duplicat al CVC (sau mostenire, cum o fi dobandit defunctul terenul)? cine il elibereaza, adica?

intrebarea ref acces la teren e posibil sa fie legata de un eventual (nou) cadastru al terenului

Edited by irina2014, 13 December 2022 - 14:58.


#59
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pentru mine este clar ca acel cabinet notarial are exclusivitate cu administratia financiara sau cu cine i-a sesizat. De regula, notarii "isteti" isi fac legaturi la sucursale de banci (ptr. ipoteci), asa ca nu vad de ce nu si-ar face si-n administratiile locale. Trebuie neaparat sa verifici daca vreun notar a deschis succesiunea. Mai este ceva, sper sa nu fie asa, dar daca mai exista si alte persoane cu pretentii la mostenire poate au si facut-o. Fara sa va anunte...
Trebuie neaparat sa verifici asta. Apoi, daca nu e deschisa, poti alege un alt notar. Vezi ca e posibil ca cele 2 babete sa fie secretarele... rolul lor este de triere a clientilor si de ridicare in slavi a notarului..
Actele le gasesti in original la:
- circa financiara
- la primaria unde este terenul
- la... unde se intabuleaza.
Acolo ceri copii legalizate. O sa coste, dar poate face terenul ala banii.

#60
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
din pacate, la primarie nu se tin originale.

Doar daca terenul a fost obtinut cumva in baza unei anexe eliberate de primarie (anexele 1 si 2, parca), atunci au si ei originalul.

la Cartea Funciara, da, si la notariatul unde s-a incheiat actul respectiv (CVC, CM).

LE: nu stiu daca notarii trimit act original la Cartea Funciara
LLE: de intrebat la primarie daca va pot da ei anexele sus mentionate, neavand actul original.

Edited by irina2014, 13 December 2022 - 15:14.


#61
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La tara (am o casa de vacanta) mi-au cerut originale. Nu-mi aduc aminte motivul. Mi-au cerut CVC si intabularea. Le-am dat copii legalizate

#62
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu e corect ca au primit copii legalizate, poate din neatentie etc. La declaratiile respective se ataseaza copii simple.

sau poate au facut ele copii dupa actele originale si ti-au dat inapoi (sau nu) originalele

Edited by irina2014, 13 December 2022 - 15:43.


#63
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Orasul nu seamana cu tara...
Acolo exista un imobilism care te seaca de orice putere. Intr-un final le accepti orice numai sa scapi odata fara sa faci vreun infarct. Pentru ca nu ai nicio sansa. Iar fara nervi nu ai cum sa scapi prima oara. Apoi te obisnuiesti si tratezi cu indiferenta.

#64
sorinaccio

sorinaccio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 06.03.2007
salut,
am citit tot ce s-a postat si am urmatoarele sfaturi :
- in baza Anexei 24 (care atesta calitatea de mostenitor) cea existenta sau chiar una noua(fara bunuri) puteti solicita duplicate ale actelor ce privesc persoana dupa care se face succesiunea respectiv acte de stare civila, acte de proprietate sau extrase de cont de la banci....
- nu este obligatoriu sa se dezbata succesiunea dupa toate bunurile existente in certificatul fiscal! puteti invoca diverse motive: lipsa acte, taxe in plus...puteti spune ca veti reveni pentru ce nu se supune in prima faza....astfel este posibil ca acel autoturism sa ramana in aer pentru tot timpul :D

#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
@sorinaccio
Asta am și făcut, am cerut duplicate, așteptăm actul de proprietate pe numele defunctului, cu ăla mergem mai departe, la succesiune.
Nimic complicat.

View Postirina2014, on 13 decembrie 2022 - 14:52, said:

cum adica, duplicat al CVC (sau mostenire, cum o fi dobandit defunctul terenul)? cine il elibereaza, adica?
Copie, de la primărie, apoi cu aia mai departe.

View Postirina2014, on 13 decembrie 2022 - 14:52, said:

intrebarea ref acces la teren e posibil sa fie legata de un eventual (nou) cadastru al terenului

Foarte bine, dar nu să stea siderată, cu ochii pe pereți  😂 de parcă venea ea la cadastru, și nu putea intra pe teren.

View Postadip1962, on 13 decembrie 2022 - 14:56, said:

Pentru mine este clar ca acel cabinet notarial are exclusivitate cu administratia financiara sau cu cine i-a sesizat.
Nu au nimic, erau în proximitatea domiciliului nostru, atît.

Gata, sînt lămurit, putem merge la alt notar, noi nu am început nimic cu ei  😉

Nici nu știu dacă să mai explic, că există fără dubiu, un SINGUR moștenitor, deja am dinții virtuali strepeziți, de atîta explicat.

Cunoaștem cert acest aspect, pentru că noi știm gradul de rudenie, chiar dacă nu îl spun aici.

NU mai CITIȚI pe diagonală!
Mersi  😉

Edited by crisstonne, 13 December 2022 - 17:30.


#66
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
duplicat = copie simpla dupa CVC-ul lui nenea? chiar sunt curioasa ce iti dau, sa ne spui cand o fi!

ar fi bine sa scapi asa usor

in loc sa te intrebe daca ai cheia regatului, mai bine iti spunea clar daca vrea cadastru sau nu

#67
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
După actul de proprietate.
Eu dacă pierd actul casei (Doamne ferește!  🤭), nu pot scoate altul?!

#68
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
ba da, dar nu de la primarie.

acolo au doar copii pe care le atasezi declaratiilor de dobandire casa, teren. Cum o sa faca si dna cand o sa declare terenul mostenit, o sa depuna copie dupa CM

de asta tot intrebam....

#69
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Chiar daca e copie simpla, e buna si ea ca macar stii carui notariat sa i te adresezi pentru o copie legalizata din arhiva si exact ce sa ceri (data, numar act, etc), care tine foarte bine locul originalului (exceptie ca nu poti legaliza alte copii dupa ea, ceri de la inceput destule sa ai si sa nu fi nevoit una doau sa te duci sa ceri cate una).

#70
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Dacă Traby avea număr de tip vechi (1-B-1234), îți dă poliția dovadă de radiere (asta înseamnă că nu l-a folosit de peste 20 de ani, puțin probabil totuși). Dar ar trebui să știi numărul. Poate afli numărul tot de la poliție, după numele proprietarului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate