Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Succesiune teren, dar...

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poate nu am inteles eu corect...
Nu-ti trebuie niciun fiscal ptr succesiune. Si-am facut 2...
In documentul de succesiune se trec bunurile care compun masa succesorala (parca asa ii spune). Acolo se trec bunurile cunoscute si pentru ele se prezinta documentele aferente - originale. Daca nu pomeniti de trabant nimeni nu stie de el si nu va fi trecut in acte. Inteleg ca pe voi va intereseaza doar terenul... Ura si la gara!
PS. Niciun notar sanatos la cap nu-ti va trece ceva in actul de succesiune pentru care nu prezinti documente in original.

Edited by adip1962, 12 December 2022 - 20:00.


#38
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postcrisstonne, on 12 decembrie 2022 - 18:54, said:

Biiine măi, îți mulțumesc și ție  Posted Image  ����
ei, dupa asemenea concesie, dorm linistita!!

#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postadip1962, on 12 decembrie 2022 - 19:58, said:

PS. Niciun notar sanatos la cap nu-ti va trece ceva in actul de succesiune pentru care nu prezinti documente in original.
Păi, și nu se întoarce niciodată statul împotriva ,,ta "?!

Cum că ai beneficiat de cele bune, dar de restul ai uitat?
Pierde statul?
Dar știi ceva, ia stai!
Cam ai dreptate  :scratchchin:

View Postirina2014, on 12 decembrie 2022 - 20:03, said:

ei, dupa asemenea concesie, dorm linistita!!
Mamămamămamă", ce femeie ești!  🤷
Dacă îți ofer o cafea, mă ierți?
Am fost agitat, cînd pe telefon, cînd prin zonă, că a preluat femeia viroza, și mă ocup eu de unele chestii, că mă simt mai bine.
Așa că am mai scăpat sensul profund al unor postări  🙆

Edited by crisstonne, 12 December 2022 - 20:15.


#40
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La succesiune, pentru fiecare bun din masa aia succesorala trebuie prezentate documente in original, pe numele decedatului. Pentru teren/casa este nevoie si de intabulare. Pe notar il doare la bashca daca decedatul a platit sau nu impozite. El stie ca tu ai 30 de zile pe urma sa le treci pe numele tau. Ori atunci vei plati tot ce e in urma.
Pentru bunurile care nu au intrat in masa succesorala poti deschide ulterior alta succesiune, dar ar fi bine sa nu o faci.
In alta ordine de idei nu veti scapa repede. Notarii vor sa treaca minim 3 luni de la deces pana la succesiune a.i. sa fie siguri ca toti mostenitorii au aflat de deces. Daca o parte din mostenitori nu au pretentii ai nevoie de renuntari legalizate.

#41
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Posted Image))

stii cat sunt de sucita la cafea, mai bine, nu!Posted Image

adip1962 - comme ci, comme ca. Daca impozitele nu sunt platite, si nu le achita viitorii mostenitori inainte de redactarea actului de mostenire, sumele datorate sunt trecute in certificatul de mostenitor (se mostenesc si activele, si pasivele)

Oricum, notarul spune cu ce acte sa te prezinti la el.

Edited by irina2014, 12 December 2022 - 20:29.


#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postadip1962, on 12 decembrie 2022 - 19:58, said:

PS. Niciun notar sanatos la cap nu-ti va trece ceva in actul de succesiune pentru care nu prezinti documente in original.
Da, dar stai să îți povestesc!
Notificarea a venit de la un notariat din sectorul nostru, care la rîndul lui a fost notificat/rugat/plătit (nu știu exact) să anunțe moștenitorul legal.

Cînd am ajuns la notar, am primit și un fiscal, de anul trecut, unde era trecut terenul plus Traby.

Practic, primăria emitentă a actului știe ce este pe fiscal, notarul știe.

Oare să fie o soluție să mergem la alt notar, care nu știe nimic?  :scratchchin:

#43
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
criss, e o procedura de cerere de deschidere de succesiune

primaria instiinteaza notarul (nu stiu cum il alege, pbbil din sectorul respectiv) si se deschide procedura. Nu stiu mai multe detalii, dar cam asta e.

Certificat fiscal cer toti notarii. Pot exista sume restante, amenzi neplatite, si statul (administratia locala, in cazul  asta) nu vrea sa ramana cu ele pe cap, se transfera mostenitorilor si se recupereaza de la ei. Nici un transfer de proprietate nu se face daca bunul respectiv nu are impozitele platite - sau daca se face, actul in sine e nul (scrie asta chiar pe certificatl fiscal)

Daca pentru un bun mobil sau imobil din certificatul fiscal nu ai acte doveditoare, nu se transfera mostenitorilor. Am vazut ceva asemanator, dar era vorba de un teren fara acte, nu masina.

Edited by irina2014, 12 December 2022 - 20:39.


#44
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Nu, nu te duce la alt notar pentru ca probabil succesiunea a fost deja initiata de Primarie la cel ce v-a anuntat. Si oricum nu aveti nici un folos.

NU este obligatoriu sa treci toate bunurile in masa succesorala. Poti dezbate succesiunea si obtine Certificat de mostenitor doar pentru teren.

Cu taxe si impozite neplatite e alta mancare de peste. Acolo notarul este obligat sa ceara certificate fiscale. Ca principiu, datoriile defunctului se trec in masa succesorala la pasiv si se mostenesc. Dupa aceea, la taxe locale acele restante se vor trece/ imparti pe numele mostenitorilor, care urmeaza sa le plateasca. Alternativa este sa achite mostenitorii acele restante si sa scoata un Certificat fiscal curat ca lacrima.

#45
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019

View Postadip1962, on 12 decembrie 2022 - 20:21, said:

La succesiune, pentru fiecare bun din masa aia succesorala trebuie prezentate documente in original, pe numele decedatului. Pentru teren/casa este nevoie si de intabulare. Pe notar il doare la bashca daca decedatul a platit sau nu impozite. El stie ca tu ai 30 de zile pe urma sa le treci pe numele tau. Ori atunci vei plati tot ce e in urma.
Pentru bunurile care nu au intrat in masa succesorala poti deschide ulterior alta succesiune, dar ar fi bine sa nu o faci.
In alta ordine de idei nu veti scapa repede. Notarii vor sa treaca minim 3 luni de la deces pana la succesiune a.i. sa fie siguri ca toti mostenitorii au aflat de deces. Daca o parte din mostenitori nu au pretentii ai nevoie de renuntari legalizate.
Completez: masa susccesorala este cea pe care o declara si pt care pot prezenta diocumente mostenitorii. Nu il intereseaza pe norar sa identifice el masa succesorala, eventual cum a spus si colegul poti sa faci o completare la succesiune daca intre tim au aparut bunuri neidentificate la efectuarea succesiunii si neinscrise in certificatul de mostenitor. Masina pur si simplu nu o declari in masa succesorala si la primarie duci acctele de la notar (fara masina). Probabil cei de la impozite te vor intreba ce e cu masina respectiva, le spui adevarul ca nu ai gasit nici masina nici actele si abia atunci ei eventual te vor indruma ce sa faci.
Acum daca chiar vrei sa sti ce e cu masina respectiva ceva acte cred ca ar trebui sa fie in dosarul de la primarie.

#46
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
@sags
Numai puțin, să ne înțelegem, NU ne deranjează să plătim din urmă, este vorba de sub 800 lei, ceva minor pentru noi, nu mai zic că compensează din plin valoarea terenului.

Plătim, nu asta este discuția, plătim datoriile defunctului, noi NU de asta fugim.

Fugim de pacostea de Trabant, să nu pierdem timpul, să nu stăm să scoatem acte peste acte pentru el, ca apoi să îl dăm la remat.
Plus că trebuie să facem și pe detectivii, să aflăm unde este, dacă mai este, cartonul cu roți  🤭

Edited by crisstonne, 12 December 2022 - 20:54.


#47
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Nu am vrut deloc sa afirm ca ai urmari sa nu platesti acea datorie. Ci doar ca nu esti obligat sa mostenesti tot, exceptia fiind datoriile la statPosted Image. Adica nu e musai sa mostenesti (acum, cel putin, sa nu stai in loc cu terenul) si Trabantul, ci doar datoriile care se trag de la el si care apar in Certificatul fiscal.

#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Da, plătim tot impozitul restant.
Dar poate scăpăm, la anul să nu îl mai avem ,,în proprietate ".
Vedem.
Am bifat niște idei de pe aici, acționăm, înfrîngem  😋
Mulțumesc tuturor :peacefingers:

Dacă mai aveți idei, ponturi, continuați.

Edited by crisstonne, 12 December 2022 - 21:01.


#49
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postcrisstonne, on 12 decembrie 2022 - 17:01, said:

Seria este, dar nu mă ajută să o localizez în teren.

Intradevar nu te ajuta sa o localizezi. Insa te ajuta sa afli daca mai exista sau nu in circulatie, adica daca umbla sau nu cineva cu ea.

Daca ai seria VIN, verifica:
- Pentru ITP aici
- Pentru RCA aici
- Pentru Rovinieta aici

O mica paranteza:
Taica-meu a vindut o masina cu hirtie de mina si a dat si actele. Dupa citeva zile noul proprietar a facut praf masina pe un cimp si rabla a ramas abandonata pe acel cimp, pina ce a disparut cu totul. Taica-meu a platit foarte multi ani impozit pentru o rabla care pur si simplu nu mai exista niciunde pe pamint. Intr-un final a ajuns sa se scape de ea. (a fost invatat ce si unde trebuie sa minta). Asa ca si acel Traby poate sa nici nu mai existe de fapt.

#50
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Mulțumesc @Florin, o să mă uit.

L.E. Da, nu pot să găsesc nimic, am doar seria de motor, nu știu de ce nu apare și V.I.N. pe fiscal!
Eu știu că pe fiscalul meu scrie și seria caroseriei.

View Postcrisstonne, on 12 decembrie 2022 - 20:59, said:

Da, plătim tot impozitul restant.
Dar poate scăpăm, la anul să nu îl mai avem ,,în proprietate " pe domnul Trabant, aka carton cu roți.
Vedem.
Am bifat niște idei de pe aici, acționăm, înfrîngem  😋
Mulțumesc tuturor :peacefingers:
Dacă mai aveți idei, ponturi, continuați.

L.E. Rectificat în text.

#51
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
In cazul asta, eu as incerca sa intreb vecini de la vechea adresa, daca stiu ceva de Traby. Daca "decedatul" a fost cit de cit sociabil, imposibil sa nu existe ceva vecini mai "bagaciosi" care sa nu stiu ce a patit Traby. Fireste, nu exact, dar macar o idee.

#52
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 05.07.2007

View Postadip1962, on 12 decembrie 2022 - 20:21, said:

La succesiune, pentru fiecare bun din masa aia succesorala trebuie prezentate documente in original, pe numele decedatului. Pentru teren/casa este nevoie si de intabulare. Pe notar il doare la bashca daca decedatul a platit sau nu impozite. El stie ca tu ai 30 de zile pe urma sa le treci pe numele tau. Ori atunci vei plati tot ce e in urma.
Pentru bunurile care nu au intrat in masa succesorala poti deschide ulterior alta succesiune, dar ar fi bine sa nu o faci.
In alta ordine de idei nu veti scapa repede. Notarii vor sa treaca minim 3 luni de la deces pana la succesiune a.i. sa fie siguri ca toti mostenitorii au aflat de deces. Daca o parte din mostenitori nu au pretentii ai nevoie de renuntari legalizate.
cu scuzele de rigoare, la partea bolduita nu ai dreptate, succesiunea se poate desfasura si fara intabularea imobilelor, ba chiar se pot intocmi partaje voluntare daca sunt mai multi mostenitori .... in cazul in care se doreste intrainarea bunului este necesara intabularea.
sunt si notari care accepta succesiunea imediat dupa deces....... fiecare cum intelege sa-si faca meseria si sa-si pazeasca pielea

#53
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022
Acum 2 ani cand eram la primarie asteptand la rand, inaintea mea la acel inspector (cred ca aia ii era denumirea) era o batrana care ramasera vaduva de vreo 2 ani si care tot implora functionarul sa o indrume cum sa scoata masina de pe rol ca masina nu mai exista de aproape 20 de ani in posesia lor, si ea plateste impozit pe ea desi ea nu exista nicaieri. Ala nimic, il lua pe nu in brate si ca trebuie sa plateasca pana moare.
Pe cat de batran si cu vechime in primarie era acel functionar, pe atat de putina legislatie cunostea, cu alta speta a trebuit sa ma duc la superiori ca sa se rezolve o situatie banala, scrisa destul de clar in lege, dar el interpreta legea invers fata de cum scria in lege.

View Postcrisstonne, on 12 decembrie 2022 - 16:42, said:

Nimic.
Pleașca a venit de la cineva necunoscut, a lovit ca un meteorit, brusc, la 15 luni de la decesul persoanei, printr-o notificare de la primăria de sector.
Asa noroc sa ai, sa curga mostenirile pe tine de la rude despre care nici nu aveai habar ca exista, sau ca nu mai exista.

View Postreborn_21, on 12 decembrie 2022 - 20:59, said:

Daca ai seria VIN, verifica:
- Pentru Rovinieta
La rovinieta trebuie numarul de inmatriculare in formular. Iar el zice ca n-are asa ceva.

View Postcrisstonne, on 12 decembrie 2022 - 21:24, said:

L.E. Da, nu pot să găsesc nimic, am doar seria de motor, nu știu de ce nu apare și V.I.N. pe fiscal!
Eu știu că pe fiscalul meu scrie și seria caroseriei.
Probabil din cauza ca sunt inregistrare din era trecuta cand nu era sistemul de azi. Din cate imi aduc aminte nu apareau VIN-uri nici pe la inceputul anilor 2000. Asta cu VIN-urile sunt ceva aparut de maxim 20 de ani.
Iar batranii au platit in continuare desi ei nu mai aveau in proprietate masinile alea de zeci de ani. Nimeni nu ii indruma cum sa scape de plata.

#54
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Este vorba de ruda soției.
În fine, văd că unii spuneți despre așteptat & alte alea.
Dar în acest caz nu există dubii, oricum, au trecut 15 luni, nu 3, ce dubii să mai fie!
Au cercetat și paracercetat, autoritățile statului.

View Postgeorgs, on 12 decembrie 2022 - 23:23, said:

Asa noroc sa ai, sa curga mostenirile pe tine de la rude despre care nici nu aveai habar ca exista, sau ca nu mai exista.

🤷 Na, Moș Nicolae și Moș Crăciun de o dată.

View Postadisz, on 12 decembrie 2022 - 16:47, said:

... datorii, etc.)
Am fiscalul, Traby are 24 lei + 24 lei + 8 lei penalități.

View Postpasilla, on 12 decembrie 2022 - 16:49, said:

Chiar si in RO, asemenea lucruri se rezolva. Mai greu, dar se poate.
Așa este, nu ne facem griji, nu ne stresăm, o să o luăm metodic.

Oricum, o parte din acte le avem, din ziua în care am fost chemați de notar, am plecat de acolo puși pe acțiune, am luat duplicate, am depus cereri & etc, pe la cîteva birouri ale instituțiilor.

Azi am luat fiscalul la zi, urmează copie la actul de proprietate, cu ăla mergem să ne facă un duplicat ,,original ".
Oficial, cred că este mai corect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate