Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Succesiune teren, dar...

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 sags, on 12 decembrie 2022 - 15:23, said:

Partea proasta este ca atata timp cat nu sunt rezolvate cat de cat actele ca sa poata fi scoasa de la impozite va genera datorii continue iar deznodamantul este doar amanat.
Tocmai, asta vrem să evităm, dorim să rezolvăm rapid, nu ne plac chestiile încurcate.

#20
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 crisstonne, on 12 decembrie 2022 - 16:46, said:

Păi nu este al nostru pîrțagul"!  ��
Apare în fiscal, fără număr de înmatriculare, pe altă adresă, unde a avut un apartament decedatul, dar apartamentul a fost vîndut.
Mașina apare totuși pe adresa apartamentului vîndut, NU pe adresa terenului.
normal, auto se declara la domiciliu, nu la alte N terenuri sau locuinte secundare poti avea.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Bogotta, on 12 decembrie 2022 - 15:30, said:

Nu poti declara furat un bun care nu poti dovedi nici macar ca este al tau
Exact.

#22
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 05.07.2007
dezbate succesiunea, cu certificatul de mostenitor in mana in care o sa ai calitatea de mostenitor te prezinti la primarie si te invata dumnealor pasii de urmat.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 irina2014, on 12 decembrie 2022 - 16:46, said:

.... Poate aveti surpriza placuta sa fie radiat deja din circulatie

LE: in certificatul fiscal ar tb sa apara seria masinii, pt cautare/identificare la politie
Seria este, dar nu mă ajută să o localizez în teren.
Poate în baza seriei, să aflu numărul, de la poliție, dacă se și poate da cuiva care nu are actele mașinii, complicat.

Radiată nu este, apare la fisc, anul trecut, anul ăsta, plus o penalitate de 8 lei. Impozitul anual este de 24 lei, dar nu se știe pe viitor ce se întîmplă, ce inventeaza guvernanții, de asta vrem să se rezolve rapid.

 irina2014, on 12 decembrie 2022 - 16:50, said:

normal, auto se declara la domiciliu, nu la alte N terenuri sau locuinte secundare poti avea.
Este pe FOSTUL domiciliu al defunctului.
A vîndut apartamentul, totuși, nu pricep cum a rămas Trabantul agățat de adresa apartamentului, care acum are alți proprietari  🤷
Deci vă spun, este S.F. românesc  🤭

#24
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 crisstonne, on 12 decembrie 2022 - 17:01, said:

Seria este, dar nu mă ajută să o localizez în teren.
Poate în baza seriei, să aflu numărul, de la poliție, dacă se și poate da cuiva care nu are actele mașinii, complicat.

Radiată nu este, apare la fisc, anul trecut, anul ăsta, plus o penalitate de 8 lei. Impozitul anual este de 24 lei, dar nu se știe pe viitor ce se întîmplă, ce inventeaza guvernanții, de asta vrem să se rezolve rapid.


Este pe FOSTUL domiciliu al defunctului.
A vîndut apartamentul, totuși, nu pricep cum a rămas Trabantul agățat de adresa apartamentului, care acum are alți proprietari  ��
Deci vă spun, este S.F. românesc  ��
nu e SF, dar cand schimbi domiciliul tb sa declari noua adresa, si ti se transfera dosarul acolo. Daca nu a anuntat, a ramas la vechea adresa...

ma refeream la radiere din circulate, nu fiscala

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
În fine, prima mișcare, mergem la apartament, să vorbim cu cel care a cumpărat apartamentul, poate are el actele, iar rabla se află în parcarea blocului, cine știe.
Poate scăpăm așa.

#26
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
ar fi ceva sa fie rabla acolo de N ani!

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 irina2014, on 12 decembrie 2022 - 17:12, said:

ma refeream la radiere din circulate, nu fiscala
@irina
Nu este radiată, am luat azi fiscalul, este impozitată pe anul ăsta, iar omul este decedat de 15 luni.

#28
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Primul pas succesiune si eventual partaj daca este necesar,  sunt mai multi mostenitori.
Viiitorul posesor al autoturismului Trabant se va prezenta serviciul DRPCIV unde a fost inscris in circulatie - inmatriculat ultima oara de catre defunct.
E simplu de dedus,aflat am inteles ca a avut un apartament undeva si pe care l-a instrainat dar automobilul Trabant a ramas inscris pe acel rol fiscal.
Noul "propietar" va da o declaratie pe propria raspundere ca "bunul" mostenit este de foarte mult timp instrainat si nu stie cui.
Politia rutiera va verifica in primul rand daca acel autoturism mai este in circulatie, are ITP si RCA valabile, daca nu le mai are de multi ani atunci mai mult ca sigur ca are inmatricularea suspendata si se va elibera pe loc dovada de radiere din circulatie.
Cu dovada de radiere din circulatie se merge la impozite locale si se radiaza din rolul fiscal.





#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ce partaj colegul, unde am scris eu asta?!  🤷

 danutzu22, on 12 decembrie 2022 - 17:29, said:

Politia rutiera va verifica in primul rand daca acel autoturism mai este in circulatie, are ITP si RCA valabile, daca nu le mai are de multi ani atunci mai mult ca sigur ca are inmatricularea suspendata si se va elibera pe loc dovada de radiere din circulatie.
Cu dovada de radiere din circulatie se merge la impozite locale si se radiaza din rolul fiscal.
Asta este de studiat.
Mersi.

 pasilla, on 12 decembrie 2022 - 14:36, said:

Din cate stiu eu, vehiculele abandonate si nerevendicate [in termen de x zile] se valorifica de catre primarie. Nu platesti nimic, daca nu vrei vehiculul inapoi.

Dar și aici trebuie făcut ceva, luat un act, act doveditor, pentru fisc.

#30
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
In ipoteza ca sunteti mai multi mostenitori dupa succesiune va fi necesara si procedura de partaj.

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Argv, on 12 decembrie 2022 - 15:40, said:

Poti renunta la mostenire si scapi de bataia de cap cu drobul de sare.. pardon, cu trabantul.

Trebuie să mai și rîdem, chiar și de treburile serioase  😂
Nu?!
Azi nu îți fac raport  😉

 danutzu22, on 12 decembrie 2022 - 17:51, said:

In ipoteza ca sunteti mai multi mostenitori dupa succesiune va fi necesara si procedura de partaj.
Alooo, nu se aude pînă acolo?!  🥳📣
Repet, este un moștenitor UNIC!
Problema, singura problemă, este expusă în prima postare.

Edited by crisstonne, 12 December 2022 - 17:59.


#32
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 crisstonne, on 12 decembrie 2022 - 16:42, said:

Nimic.
Pleașca a venit de la cineva necunoscut, a lovit ca un meteorit, brusc, la 15 luni de la decesul persoanei, printr-o notificare de la primăria de sector.
Ok... mai aveți nouă luni în care puteți fce succesiunea fără taxe de moștenire. Făceți-o, cu Trabant cu tot, după care cu certificatul de moștenitor și seria maținii cerere la poliție să vă spună ăia ce știu ei despre ea. Poate aflați că a fost vîndută și înmatriculată de altcineva, poate a fost radiată. Astea sînt variantele simple care duc la scoaterea de la fisc fără bătăi de cap.
Dacă ăia zic că e tot pe numele răposatului... întrebați la primărie ce ați putea face. Mi-e că or să ridice din umeri.

#33
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Scuze, am inteles gresit.

"apare o moștenire din neant, de la cineva despre care se știa că nu are nimic (gurile rele  ��), deci fals, avea."
Cam multe guri rele.

"n fine, prima mișcare, mergem la apartament, să vorbim cu cel care a cumpărat apartamentul, poate are el actele, iar rabla se află în parcarea blocului, cine știe.
Poate scăpăm așa."
Mergem/scapam, prima impresie este ca sunteti mai multi.

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 radunic, on 12 decembrie 2022 - 18:00, said:

Ok... mai aveți nouă luni în...
Îmi pare fezabilă și varianta colegului, parcă este dată lege, referitoare la radierea în mod automat, după ceva ani de zăcut în parcare, fără itp.

@danutzu dixit:
,,Politia rutiera va verifica in primul rand daca acel autoturism mai este in circulatie, are ITP si RCA valabile, daca nu le mai are de multi ani atunci mai mult ca sigur ca are inmatricularea suspendata si se va elibera pe loc dovada de radiere din circulatie.
Cu dovada de radiere din circulatie se merge la impozite locale si se radiaza din rolul fiscal. "

 danutzu22, on 12 decembrie 2022 - 18:01, said:

Scuze...
Mergem/scapam, prima impresie este ca sunteti mai multi.

Pluralul = eu și soția, trebuie să mișunăm amîndoi după acte, împreună, din anumite motive, mobilitate facilă & etc.

Nu te scuza, ai dat un sfat bun, o să ținem cont de el  😉

Edited by crisstonne, 12 December 2022 - 18:15.


#35
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
pai eu ce spuneam:  sa mergi la politie cu seria masinii (din certificatul fiscal emis la cererea mostenitorului) si cu invitatia la succesiune (ca sa demonstrezi ca esti noul proprietar), poate afli ca e radiata (din circulatie) deja.

daca nu, acelasi lucru, post succesiune

la ITL nu radiaza (fiscal) fara un act de la politie.

bafta!

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 irina2014, on 12 decembrie 2022 - 18:24, said:

pai eu ce spuneam:
...
bafta!
Biiine măi, îți mulțumesc și ție  :console:  🤷🥳

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate