Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Franciza 5 to go

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcrisstonne, on 09 decembrie 2022 - 18:02, said:

Asta nu înseamnă că nu a ajuns nici unul la doi metri sub pămînt, la balamuc, pe stradă, sau părăsiți de familie, că nu toți au o rezervă convenabilă  ��

Știi care ajung? Fix ăia care le calculează, consideră că au varianta câștigătoare, dar ajung să dea chix. Acolo e miza prea mare, atât materială, dar și emoțională.

Uite, de exemplu, știi ce ar fi foarte benefic pentru colegul care se cândește să-și deschidă chioșc de cafea? Să se angajeze câteva luni la un astfel de chioșc, ca vânzător. Așa vede exact cum funcționează afacerea, dar o face pe banii altuia. Dar românii își imaginează că se fac antreprenori să numere bani și să-și ia Mercedes.
Ăsta e cel mai important pas, să faci ceva, orice, legat de activitatea pe care vrei s-o faci ca antreprenor. Restul poveștilor, calcule, planuri de afaceri, nu ai de unde să le cunoști, cât timp nu interacționezi direct.

Edited by SmurfK, 09 December 2022 - 20:39.


#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Clar, cea mai bună variantă, se infiltrează, studiază din interior, acționează, după ce a băgat la cap.
Ori, se răzgîndește, că poate pricepe că nu este de el.

#21
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020
Am luat in calcul si angajarea, si deschiderea in regim propriu, fara franciza. Am incercat, prin acest topic, sa mai aflu si pareri din interior sau  de la fosti colaboratori, astfel incat sa vad si o parere diferita fata de analiza facuta de catre cei de la 5togo, care poate fi mai mult sau mai putin manipulata astfel incat sa te convinga sa semnezi cu ei. Faptul ca am cerut info despre un business, intr-o sectiune de forum unde se presupune ca ar trebui sa discuti business, nu e cu nimic diferit fata de cum ai discuta cu o persoana fata in fata. Din pacate insa, daca ceri sfaturi pe internet, automat esti catalogat cu 0 sanse, in Romania.

Cu toate astea, am aflat si cate ceva interesant de care voi tine cont si voi continua sa analizez cea mai buna varianta Posted Image

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Nicicum zero șanse.
Studiază, perseverează, și o să reușești  :console:

Doar că, eu nu sînt de principiul, să te arunci în cap, în piscina goală, apoi mai vezi tu ce faci  🤭

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
https://forum.softpe...anciza-cafenea/

O să ne umplem de cafenele, bănci/farmacii/săli de jocuri deja avem din plin  🤭

#24
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022

View PostSmurfK, on 09 decembrie 2022 - 20:35, said:

Știi care ajung? Fix ăia care le calculează, consideră că au varianta câștigătoare, dar ajung să dea chix. Acolo e miza prea mare, atât materială, dar și emoțională.
Ai mare dreptate.
Exact aia care incearca sa studieze si sa planifice sunt cei care ies pierzatori in afaceri.
Afacerile nu se fac cu capul, in momentul in care incepi sa gandesti, ai stricat afacerea.
Deaceea cele mai de succes afaceri sunt cele detinute de unii care poate nu stiu nici sa scrie, si nu glumesc.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Alea sînt ,,afaceri ", sau, învîrteli", cînd le face cineva analfabet, de tipul lui Marean" V. 😉
Iar dacă stau mai bine să mă gîndesc, de fapt, unele ,,afaceri " făcute de acel tip de oameni, sînt fapte antisociale, infracțiuni & alte nasoale.

A, nu vorbim de un potcovar fără școală, care are mica lui afacere din care își duce traiul zilnic, ăla face parte din altă categorie de ,,afaceriști " fără școală, este micul întreprinzător particular.

Edited by crisstonne, 11 December 2022 - 16:31.


#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Apropos de farmacii, voi ati vaazut cate Dr. Max sunt  ??   La piata 1 Mai din Bucuresti sunt doua vis a vis ....  Parca fac concurenta cu Mega Image Shop & Go. Peste tot mai nene.....

#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Am un mini-mall cu Dr. Max inauntru si acum in curtea aceluiasi mall s-a mai deschis un Dr. Max imens, deci la distanta cam de 100m.

N-as deschide acum localuri din astea, pentru ca printre primele cheltuieli pe care le vor elimina oamenii in criza se vor afla astea unde pentru doua persoane lasi 50 de lei sa bei o cafea de fite cu o apa plata si un croissant langa.

#28
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 15.07.2003
1.La 5togo nu lasi 50 lei pt ce ai enumerat.
2. Aseara la Lidl am vazut cum o copila si-a luat 4 merdenele si un pachet cu vreo 10 feliute de salam. Imi parea oarecum rau de ea. Dar la final, a mai cerut un Sobraine Slim draci laci. De unde deduc ca fiecare "renunta" la ce considera, deci pt unii cafeaua la strada in vazul celorlalti nu o sa fie taiata de pe lista.

#29
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Si cand te gandesti ca a proprietarul retelei de farmacii Dr. MAX e si proprietarul retelei SensiBlu.... Tare, nu?
Mulge de pe 2 branduri....

#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca nu prea are sens sa ai doua lanturi de magazine care vand fix acelasi tip de produse, respectiv medicamente. Motiv pentru care Sensiblu au ramas foarte putine spre deloc. In schimb e hemoragie de Dr. Max.  Au deaschis in majoritatea Mall-urilor niste giga farmacii. E si normal, romanii sunt niste oameni nascuti bolnavi. Trebuie tratati. Unde mai pui cate miliarde se investesc in reclame care parca chiar iti dau idei ca ai fi bolnav, desi poate nu ai nimic.  Din 10 minute de reclame la TV, cel putin 5 sunt la alifii, pastile, suplimente.

#31
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Eu cred ca nu prea are sens sa ai doua lanturi de magazine care vand fix acelasi tip de produse, respectiv medicamente.
Poate tu nu intelegi care-i rostul dar unul/unii care ajung la nivelul ala cu siguranta inteleg mai mult din strategia lor :)
Nu stiu care-i istoria din spatele celor 2 lanturi, poate au fost dezvoltate in paralel cu anumite scopuri sau poate unul l-a cumparat pe celalalt la un moment dat.
Am mai observat aceeasi situatie si in domeniul tehnic, acelasi actionariat la 2 branduri aparent concurente care produc exact acelasi tip de produse, foarte asemanatoare intre ele, produse la aceeasi fabrica. Pe unele piete (ex: Romania)concurenta pare foarte reala (nici eu nu inteleg de ce) iar pe alte piete concurenta e doar aparenta(ex: Serbia), cand se intra in negocierile finale unul din branduri se retrage ca sa nu duca pretul prea jos.

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Cu logica asta putem merge mai departe in sistemul de publicitate. Sunt defapt doua mari companii insa sunt sparte in mult mai multe pentru ca nu se putea ca aceeasi companie sa faca publicitate si lui Pepsi si lui Coca Cola (e doar un exemplu).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate