Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Reconfigurare conexiuni interne

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Daca esti din Romania, atunci intra la mondoplast și comandã ceva in functie de buget. Daca nu, atunci cautã belden sau schrack.

#20
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Sorry de latenta, am fost plecat.

In ultimii 10+ ani am folosit aproape exclusiv 3M / Corning / Futurecom / Everon (etc la denumiri), LSOH / LSZH :w00t: In functie de nevoi (UTP / FTP / S/FTP etc) si de disponibilitati. Conectica la fel - aproape exclusiv tot de la ei, din motive de calitate si usurinta (sunt comod, si nu asta mi-e ocupatia zilnica :peacefingers:).

De genul:

https://www.nethub.r...te-cupru-indoor

https://www.nethub.r...e-cupru-outdoor

In birou, pentru ca ma grabeam, am tras cablu Cat 6(x?!) luat din Leroy Merlin, nush ce e, ca e deja tras, dar a fost foarte ok (vreo 70 m in total). La fel, la nevoie si in graba, am luat o cutie Cat6 PNI (nu mai stiu de pe unde, cred ca tot Leroy), destul de ok, are sub doi ani in mediu neprietenos, insa se simte diferenta fata de cel de mai sus (nu m-am chinuit, ca trebuie sa duca doar vreo doi ani, dupa va fi scos din utilizare).

Conectica tot 3M / Volition.

In rest, vezi ce zice si NikoroB mai sus.

#21
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Sunt in De, pot cumpara de pe Amazon din lipsa de timp.
Vreau cea mai buna legatura intre routerele mele actuale, modelele sunt mai sus in ceva poza.
Ma apuc de cautat, sper sa iau ceva bun, mersi de informatii.

#22
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Cauta ce s-a scris mai sus, si despre cablu, si despre keystoane.

Pentru rack / dulap, merita un patch panel de-ala mic, de 10'', daca nu ai loc de full-size 19'', e mai corect tehnic, si mai curat asa.

Succes!

#23
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Rack-ul o sa fie mare, voi baga cateva amplificatoare, procesorul de sunet si alte device-uri, probabil intr-un final vor ajunge acolo si cablurile de retea.
Deocamdata este ok cablul asta sa leg routerele intre ele?

Attached File  cablunet.png   499.67K   11 downloads

#24
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Ia cat6. De ce ai lua un cablu outdoor de pus in casa? Va fi chin de tras asa ceva.

#25
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Spoiler
Heads-up - am creat subiect dedicat despre acest caz pentru a ramane subiectul despre routere wireless "curat".

Edited by Ravy, 07 December 2022 - 11:09.


#26
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Notat, bravo!

Nu lua cablul ala Cat 7, nu se justifica in nici un fel (mai ales ca e si outdoor, si iti vei aminti de noi cand vei incerca sa il tragi).

Iar mufele rapide sunt ok, dar ... sunt pentru mufare rapida. Cablarea se face end-to-end (priza - patchpanel de ex), cu patchcord-uri pentru end-points (clienti / active rack). Keystones puse in rama de rack de 19'' sunt si usor de manevrat, si mai mult decat ok pentru intended use.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate