Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Reconfigurare conexiuni interne

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Mod Edit: creat topic dedicat

 baribalu, on 24 noiembrie 2022 - 17:12, said:

Eu am folosit 2 ani RT-AX86U si am fost foarte multumit de el . Acum presteaza intr-o retea de tip AiMesh cu AXE16000 si se achita foarte bine de sarcini.
print screen windows 11 - Google Search - Google Chrome 21.11.2022 18_07_20.jpg

Conexiunea o ai wifi sau prin cablu, intre routere, cum se comporta?
De lene am lasat mesh-ul meu prin wifi, merge ok la ce am eu nevoie, dar acum vreau sa trec prin cablu toate routerele si am o dilema;
Ce fel de cablu sa folosesc si cum sa fac conexiunea cea mai buna intre ele, fara sa adaug swich ?
Ma intereseaza cea mai buna conexiune intre routere/noduri, nu cea mai ieftina.

Attached File  mesh.png   424.95K   27 downloads

Edited by Ravy, 07 December 2022 - 10:26.


#2
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
@leo
Realizezi ca nu exista conexiune pe sarma fara switch.

Routerul tau are deja un switch incorporat cu 4 porturi.

Daca vrei ca semnalul de la nodurile mesh sa ajunga pe drumul cel mai scurt la WAN atunci cablezi ap-urile direct in routerul master-mesh.

Insa daca faci trafic in retea locala mai mare (plex, samba, etc) intre clienti, ai vrea ca traficul sa ocoleasca cat mai mult routerul master.

Eu consider ca e un moft pentru o retea de casa sa incerci prioritizezi conexiuni gigabit cat mai directe catre wan venind de la clienti wireless.

Daca rutezi ap-urile intr-un switch care apoi e conectat intr-un port lan la router ai putea avea un   bottleneck cand de pe ap-uri vine trafic mare (total mai mare de 1Gbit) dar pe sarma spre router e limitat la 1Gbit.
In varianta ap-urilor conectate direct pe router, apare bottleneckul de care vorbeam direct in switchul routerului.

Deci...
Iti bati capul prea mult incercand sa obtii maximul pe ruta pe wifi-wan.
Diferenta e nerelevanta mai ales ca mediul wifi are multi factori care il influenteaza (distanta, pereti, interferenta, numar clienti, canale suprapuse)

Edited by radurus, 28 November 2022 - 08:57.


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

 dydysoft, on 27 noiembrie 2022 - 23:47, said:

Conexiunea o ai wifi sau prin cablu, intre routere, cum se comporta?
De lene am lasat mesh-ul meu prin wifi, merge ok la ce am eu nevoie, dar acum vreau sa trec prin cablu toate routerele si am o dilema;
Ce fel de cablu sa folosesc si cum sa fac conexiunea cea mai buna intre ele, fara sa adaug swich ?
Ma intereseaza cea mai buna conexiune intre routere/noduri, nu cea mai ieftina.

mesh.png
Cea mai buna conexiune o ai pe cablu, poti folosi fara probleme cat.5E, eu folosesc un cablu cat.5E de vre-o 15 m si vechi de vre-o 15 ani si am legatura de 2,5 Gb intre echipamente.

#4
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Eu recomand minim cat5e FTP sau daca nu e prea scump cat6 FTP sau SFTP.

In 2012 am cablat la parter cand construiam  2 trasee cat5e.
Mi-am zis ca ajunge 100mbps pe 4 fire si inca 2 telefon.
1 an mai tarziu am mai tras cate unul si in mansarda am cablat cu cat5 FTP si apoi orice cablu am adaugat a fost cat6 (catre AP cu POE)

#5
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
ideea este ca incep sa inchid peretii cu rigips, acum este momentul oportun sa trag cablu la care nu voi mai umbla vreodata, sper.
Ma intereseaza ce tip de cablu sa aleg, in ideea ca va fi compatibil cat mai mult timp cu tehnologia actuala si ce o mai veni pe viitor.
Apoi, ma intereseaza si traseul optim, din router in noduri sau din router in swich si apoi in noduri...

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Cat5e este suficient, doar sa fie de calitate. Daca vrei ceva pentru viitor, atunci pune o fibră. Cat6/7/8/etc nu te ajută cu mare lucru.

Apoi la traseu, nu conteaza foarte mult. Regula e sa nu ai mai mult de 2 switchuri cascadate.

Edited by NikoroB, 28 November 2022 - 22:30.


#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

 dydysoft, on 28 noiembrie 2022 - 20:33, said:

ideea este ca incep sa inchid peretii cu rigips, acum este momentul oportun sa trag cablu la care nu voi mai umbla vreodata, sper.
Ma intereseaza ce tip de cablu sa aleg, in ideea ca va fi compatibil cat mai mult timp cu tehnologia actuala si ce o mai veni pe viitor.
Apoi, ma intereseaza si traseul optim, din router in noduri sau din router in swich si apoi in noduri...

Dupa parerea mea din router in swich, daca nu ai destule porturi in router si de acolo spre punctele unde vrei sa pui echipamentele, daca tot cablezi pune cat.6a, sa ai posibilitatea ca pe viitor sa ai retea de 10 Gb. Poate te ajuta acesta poza:
Attached File  WhatsApp Image 2022-11-28 at 23.05.21.jpg   294.31K   21 downloads

#8
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Am pus mai sus poza cu ce routere am eu, toate 3 au cate 4 porturi, mai este nevoie de switch?
Plec din routerul principal spre noduri sau trec din unul in altul?
De ce mai am nevoie pentru a cabla cu fibra aceste 3 routere?
Attached File  mesh.png   424.95K   21 downloads

Apropous, ma intereseaza viteza cat mai mare in LAN, sa pot trimite cat mai rapid fisiere mari in retea, internetul il am pe LTE si nu depaseste 100 Mb...
Attached File  vitezanet.png   226.95K   20 downloads

Edited by dydysoft, 29 November 2022 - 00:58.


#9
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@dydysoft
Ideal ar fi un cat6A daca vrei futureproofing insa acesta aduce cu sine niste considerente mai stringente (armatura interioara obliga o anumita raza de curbura minima , prizele alese trebuie sa fie compatibile si pt. a beneficia de frecventele  superioare suportate traseul nu trebuie sa coincida /fie prea apropiat de cel de curenti tari ) ; astea fiind spuse si un cablu de calitate cat5E (cupru pur nu aluminiu cuprat) va fi capabil sa-ti ofere viteze multi gigabit (2,5/5 Gb/s chiar 10 Gb/s cu putin noroc ) pe lungimile obisnuite dintr-o casa (2-30 m) daca respecti principiile de pozitionare (nu in imediata apropiere a cablurilor electrice pe traseu si o raza de curbura de cativa cm nu unghi 90 grade la colturi) .
In ceea ce priveste topologia nu e relevant daca ai sau nu switch interpus intre router-ul principal/gateway si AP-uri/sateliti ; momentan nu e nevoie de switch insa in viitor daca vrei sa treci la viteze multigigabit in reteaua interna va fi mai ieftin sa iei un switch cu porturi 2,5/5 Gb/s decat un router cu porturi similare .
Ca best practices totusi ar trebui sa aduci toate traseele intr-un singur loc de unde sa faci distrbutia si ideal sa le strangi ori in prize ori intr-un patch pannel (daca ai o camera tehnica nu e cea mai rea idee un rack de perete unde sa ai infra network plus eventual DVR/NVR-ul pt camere si un UPS pt. alimentarea acestora ) . Tot in ideea de futureproofing ar trebui sa iei in considerare faptul ca in viitor e posibil sa poti contracta un serviciu de internet fix inlocul celui mobil deci un traseu de cablu  de la intrare  (sau pe unde te gandesti sa faci accesul internetului fix .. probabil o fibra+ un ONT pt. ca asta folosesc cam toate ISP-urile pt. furnizare servicii) la locul de distributie e binevenit .
Daca tot tragi cabluri prin pereti nu uita si de cablurile coaxiale CATV ; poti sa le trag in aceleasi locuri pt. a permite distribuita catre diversele TV-uri din casa .

#10
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Poate sunt eu cicălitor dar am impresia ca nu m-am facut inteles.

Mentionam ca ar trebui minim cat5e FTP
FTP inseamna Foil Twisted Pair (are ecranare cu folie aluminiu precum cablul tv)
STP (Shielded...)

Deci o ecranare minima ajuta la diminuarea interferentelor cu parazitii EMI de la cablurile de curenti tari.
Mentiunea "cat5e" nu e suficienta.
Am intalnit cabluri cu fiecare pereche ecranata separat in folie Al si apoi toate trecute protejate de un ecran (shield) din sarma /folie S/FTP sau F/FTP.

Edited by radurus, 29 November 2022 - 10:48.


#11
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Cate prize LAN si unde vrei sa le pui? Si la ce sa le folosesti? Strict pentru conectarea routerelor, din routerul master pleci cu cablu (dintr-un port) si te duci catre nod in portul WAN. Pentru al doulea router, la fel, din master pleci cu un cablu catre nodul 2.
Deci din start pe etajul unde ai routerul master iti mai raman doar 2 porturi din switch.

Daca tot esti cu peretii goi, trage cabluri din fiecare camera unde ai nevoie catre un punct central din casa, unde poti monta si routerul principal (ai intrarea de cablu/internet) si unde poti monta un switch.

La mine asa e. Am masterul in "office" si switch cu 16 porturi. Din master cablu in switch si orice alte echipamente din restul casei, inclusiv nodurile sunt conectate in switch. Asa poti muta nodurile unde vrei prin casa si ai acces centralizat

#12
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Intre timp avem exemplul din practica unde FTTB-ul digi merge bine mersi cu cat5 chior tras la întâmplare, pe distante destul de mari si uneori chiar inadit cu conectori cu gel deasupra usii de la intrare.

N-am niciun dubiu ca un cablu cat5e bun nu merge multigigabit pe niste distante mici...

#13
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Iti confirm eu ca un cat.5e de vre-o 15 m duce 2,5 Gbps. Uite dovada:
Attached File  print screen windows 11 - Google Search - Google Chrome 21.11.2022 18_07_20.jpg   227.84K   17 downloads

Edited by baribalu, 29 November 2022 - 17:04.


#14
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Da, insa aici ai zis corect "cablu bun" ... Si e mult pana departe. Cum un cablu Cat5e bun se apropie de pret de un Cat 6 bunut (un ex-3M e mai mult decat ok), nu vad justificarea tragerii de cablu Cat 5e (in 99% din cazuri UTP chior).

Dupa aia, spre deosebire de instalarile comerciale, cablarile casnice sunt - de cele mai multe ori - extrem de neconforme ca trasee si distante etc (in special datorita lipsei spatiului util pentru ... utilitati). Nu mai vorbesc de terminatii. Si atunci cred cu ardoare ca un Cat 5e chior nu va duce stabil un 35-40m de 10gbps. Accent pe stabil.

Posted Image

Edited by Tyby, 29 November 2022 - 17:24.


#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Cat6 este mult mai rigid, are nevoie de alte scule, alta conectica. Poate acum astea sunt mai usor de procurat, dar un electrician mediocru fie nu se va pricepe fie va da buleală cu el.

Edited by NikoroB, 29 November 2022 - 19:02.


#16
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
E drept, insa ... ce e de calitate si se gaseste acum pe piata poate fi fara probleme tras prin pereti, iar conectica ... c'mon, keystoanele Volition Cat6 sunt simplet pentru orice instalator electric cat de cat avizat (evident, daca nu stie sa traseze si sa conecteze Cat 5e, nu va sti nici Cat 6, dar asta cred ca e alta poveste).

Cu atat mai mult, avantajul keystoanelor de mai sus este ca pot fi conectate la ambele capete.

Si, cum ziceam, daca nu te pricepi sau macar prinzi cum se conecteaza asa ceva, nu prea ai ce cauta in zona de instalare a vreunui fel de retea, pentru ca este clar ca iti lipsesc niste abilitati si cunostinte de baza, si nu ai cum sa nu o bulesti pe undeva. Is satul de "merge si asa"-ul mioritic!

:peacefingers:

#17
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

 me_iauras, on 29 noiembrie 2022 - 09:36, said:

@dydysoft
Ideal ar fi un cat6A daca vrei futureproofing insa acesta aduce cu sine niste considerente mai stringente (armatura interioara obliga o anumita raza de curbura minima , prizele alese trebuie sa fie compatibile si pt. a beneficia de frecventele  superioare suportate traseul nu trebuie sa coincida /fie prea apropiat de cel de curenti tari ) ; astea fiind spuse si un cablu de calitate cat5E (cupru pur nu aluminiu cuprat) va fi capabil sa-ti ofere viteze multi gigabit (2,5/5 Gb/s chiar 10 Gb/s cu putin noroc ) pe lungimile obisnuite dintr-o casa (2-30 m) daca respecti principiile de pozitionare (nu in imediata apropiere a cablurilor electrice pe traseu si o raza de curbura de cativa cm nu unghi 90 grade la colturi) .
In ceea ce priveste topologia nu e relevant daca ai sau nu switch interpus intre router-ul principal/gateway si AP-uri/sateliti ; momentan nu e nevoie de switch insa in viitor daca vrei sa treci la viteze multigigabit in reteaua interna va fi mai ieftin sa iei un switch cu porturi 2,5/5 Gb/s decat un router cu porturi similare .
Ca best practices totusi ar trebui sa aduci toate traseele intr-un singur loc de unde sa faci distrbutia si ideal sa le strangi ori in prize ori intr-un patch pannel (daca ai o camera tehnica nu e cea mai rea idee un rack de perete unde sa ai infra network plus eventual DVR/NVR-ul pt camere si un UPS pt. alimentarea acestora ) . Tot in ideea de futureproofing ar trebui sa iei in considerare faptul ca in viitor e posibil sa poti contracta un serviciu de internet fix inlocul celui mobil deci un traseu de cablu  de la intrare  (sau pe unde te gandesti sa faci accesul internetului fix .. probabil o fibra+ un ONT pt. ca asta folosesc cam toate ISP-urile pt. furnizare servicii) la locul de distributie e binevenit .
Daca tot tragi cabluri prin pereti nu uita si de cablurile coaxiale CATV ; poti sa le trag in aceleasi locuri pt. a permite distribuita catre diversele TV-uri din casa .
Mersi de info, o sa ma uit dupa cat 6A daca asta e cel mai bun.
Am loc destul sa fac raza la cabluri, cca 10 cm intre rigips si pereti.
O sa fie si un rack la final, unde va sta aparatura audio, dar exista deja spatiu dedicat pentru switch, daca va trebui sa montez asa ceva.
Nasoala chestia cu trasul cablului de internet departe de cele de tensiune, tabloul de curent are compartiment special pentru montarea routerului/switch, in interior, la cativa cm de toate sigurantele din tablou, nu am auzit pe nimeni inca sa se planga de probleme.
In casa am totul pe wifi, vreau sa pun doar routerele intre ele pe cablu, iar cablul sa fie cat mai bun.
Nu cred ca voi folosi prize, routerele au locatii fixe, nu se vor muta de unde sunt acum.
Stau la munte, nici vorba de internet fix, oricum am deja tras traseul din strada pana in casa preventiv pentru diverse chestii ce vor aparea in viitor.
Nu am cablu tv, in schimb am antena parabolica si carduri CI la toate tv-urile, am tras deja cablurile aferente, functioneaza ok.

#18
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

 Tyby, on 29 noiembrie 2022 - 17:24, said:

Da, insa aici ai zis corect "cablu bun" ... Si e mult pana departe. Cum un cablu Cat5e bun se apropie de pret de un Cat 6 bunut (un ex-3M e mai mult decat ok), nu vad justificarea tragerii de cablu Cat 5e (in 99% din cazuri UTP chior).

Dupa aia, spre deosebire de instalarile comerciale, cablarile casnice sunt - de cele mai multe ori - extrem de neconforme ca trasee si distante etc (in special datorita lipsei spatiului util pentru ... utilitati). Nu mai vorbesc de terminatii. Si atunci cred cu ardoare ca un Cat 5e chior nu va duce stabil un 35-40m de 10gbps. Accent pe stabil.

Posted Image
Da-mi si mie un link sau cod de la un cablu bun, pe amazon e plin de chinezarii.
In tabloul general hager, pot monta asa ceva dar nu cred ca are rost sa trag toate cablurile din router in tablou si apoi sa le duc in camere la noduri, sau? :
https://www.voltus.d...en-12-fach.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate