Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Sotie ce refuza sa-si ingrijeasca sotul ramas la pat

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012

View PostKarhu, on 06 decembrie 2022 - 13:09, said:

Articolul 325 din Noul Cod Civil nu e de acord cu tine:

https://legeaz.net/n...ale-ale-sotilor

Acolo scrie obligatie materiala si financiara, nu scrie nimic de ingrijire daca unu din soti e bolnav

Deci sotia e decat obligata sa il sustina material
Ea poate sa ii dea bani si sa se descurce singur ca nu este obligata sa il schimbe de pampersi, sa ii dea sa manance cu lingura, sa ii dea medicamentele

Da poate nu inteleg eu legea aia

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Ok, sa-i dea bani pt plata unui îngrijitor care va face tot ce ai scris

#39
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
Intr-o situatie similara pe care o stiu, s-a incercat rezolvarea prin consiliul de familie.
Mu a mers de loc.Atunci partea interesata sa ingrijeasca a obtin prin hotarare judecatoreasca
tutela asupra adultului.

Nu stiu daca cazurile seamana din punct de vedere medical, nu stiu daca respectivul are deja un testament facut
si nu stim care este de fapt dorinta lui.
in cazul ca este constient

#40
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Am exact un caz similar in familie acum, tot asa a cazut la pat este in ultima faza , a cazut paralizat la pat nu poate misca nici mainile nici picioarele, nimeni nu vrea sa il ingrijeasca,tot de la bautura,nimeni nu a vrut sa il scoata din spital a semnat( nu stiu cum) el singur si l'a adus salvarea acasa cu asistentul social l-au trantit in pat si acolo sta, mai mergem si ii dam apa de mancat nu prea mananca, nu vrea sa merga nici la azil nici la spitalul.

El nu trebuia scos din spital, dar a insistat el si doctorii nu au cum sa se impotrivesca cand omul poate decide pentru el.

Stiu situata exacta,voi din alte familii surori/nepoti vedeti altfel situatia, daca nu ai locuit cu acea persoana nu ai dreptul sa o judeci. Voi incercati sa va bagati aiurea vreti voi avere sau sa fiti salvatori

daca nu sunteti rude de gradul 1 nu va bagati aiurea,lasati nevasta lui si copiii lui sa decida.

Eu am trait in casa cu alcolisti, pana nu traiesi cu ei nu stii cum e voi vedeti doar partea buna ca aducea bani in casa dar ce facea nu stiti.

Cred ca are avere de asta incercati voi sa faceti ceva,lasati sotia copiii lui sa decida,cred ca exista un motiv pe care tu nu il stii, de asta nu se baga nimeni sa il ingrijeasca.

#41
born_sinner

born_sinner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.05.2020
Crezi foarte prost atunci. Zi-mi si mie care parte din a incerca sa te asiguri ca e ingrijit si nu moare de foame denota ca ii vrei averea. LOL. Nici macar n-ar fi posibil, in primul rand...Zici ca ai avut o situatie similara. Nu stiu ce grad de rudenie ai cu respectivul, dar nu te doare sufletul sa il vezi asa? Pai pot sa te acuz si eu ca ii vrei banii daca incerci sa-l ajuti cu ceva :)))

In fine, o sa incerc sa-mi scot din minte aberatiile pe care le-ai scris.

#42
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View PostBogotta, on 06 decembrie 2022 - 12:22, said:

Pana la Eforie, da-ti un telefon si la Ana Aslan, langa Bucursti.

Adica sa isi dea singur un telefon in timp ce e la Ana Aslan?

#43
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View PostRavenscar17, on 06 decembrie 2022 - 14:21, said:



El nu trebuia scos din spital, dar a insistat el si doctorii nu au cum sa se impotrivesca cand omul poate decide pentru el.


Si crezi ca este normal ca o persoana care a terminat din punct de vedere medical tratamentul sa ocupe loc,
personal si materiale doar ca familia se da la o parte?
Pentru asemenea situatii, in spitale geriatrice se platesc mii de EU pe luna ca sa poata fi ingrijit.
Bun, nu are banii astia, dar nu este obligat sa suporte publicul platitor de taxe refuzul familiei
care poate fi ajutata social 24/24

#44
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View Postborn_sinner, on 06 decembrie 2022 - 14:38, said:

Crezi foarte prost atunci. Zi-mi si mie care parte din a incerca sa te asiguri ca e ingrijit si nu moare de foame denota ca ii vrei averea. LOL. Nici macar n-ar fi posibil, in primul rand...Zici ca ai avut o situatie similara. Nu stiu ce grad de rudenie ai cu respectivul, dar nu te doare sufletul sa il vezi asa? Pai pot sa te acuz si eu ca ii vrei banii daca incerci sa-l ajuti cu ceva Posted Image))

In fine, o sa incerc sa-mi scot din minte aberatiile pe care le-ai scris.


Pai daca el refuza ajutorul si nu vrea la spital/azil? ce vrei sa facem? Asta iti zic in cazul meu, NU o sa primesc nimic de la el

Eu nu inteleg? '' Zi-mi si mie care parte din a incerca sa te asiguri ca e ingrijit si nu moare de foame '' .

Daca este proprietar te duci direct la el/sotie  si ii ceri chei si intri singur in casa si te asiguri ca nu moare de foame?(asta daca sunt ei de acord) ce este asa greu? Asta vorbesti direct cu el, poate el nu

vrea ajutat de catre voi cine stie,Suni la 112 / Asistenta sociala si o sa trimita ei pe cineva sa verifice este simplu ai multe variante.

Oricum slabe sperante cu 112/asistenta sociala daca nu ai grad de rudenie 1.

Bafta

View Postvio69c, on 06 decembrie 2022 - 14:55, said:

Si crezi ca este normal ca o persoana care a terminat din punct de vedere medical tratamentul sa ocupe loc,
personal si materiale doar ca familia se da la o parte?
Pentru asemenea situatii, in spitale geriatrice se platesc mii de EU pe luna ca sa poata fi ingrijit.
Bun, nu are banii astia, dar nu este obligat sa suporte publicul platitor de taxe refuzul familiei
care poate fi ajutata social 24/24



El nu a terminat tratamentul scrie pe iesirea ca nu se recomanda externarea, pur si simplu el a vrut nu este vorba ca ocupa pat,Externat la cerere, daca nu se cerea el acasa mai statea in spital,mai trebuia ingrijit inca.


Si asistenta asta sociala a venit si l'a intrebat: De ce nu imi raspundeti la telefon, am sunat de x ori? Cand pacientul nu poate misca mainile cum sa raspunda? sa vezi si tu in ce tara traim,astia de la asistenta sociala vin doar in inspectie nu pun mana pe nimic nu ajuta cu nimic fizic asta in cazul nostru, nu stiu poate la altii este altfel

Edited by Ravenscar17, 06 December 2022 - 15:06.


#45
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postabac, on 06 decembrie 2022 - 14:39, said:


Adica sa isi dea singur un telefon in timp ce e la Ana Aslan?


Nu bre.  Familia sa se intereseze, nu el  :)  Ana Aslan chiar are facilitati foarte bune. Pe de alta parte mai exista spitalul SRI de la Balotesti insa acolo intri greu/cu pile.

#46
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postborn_sinner, on 06 decembrie 2022 - 14:38, said:

Crezi foarte prost atunci. Zi-mi si mie care parte din a incerca sa te asiguri ca e ingrijit si nu moare de foame denota ca ii vrei averea. LOL. Nici macar n-ar fi posibil, in primul rand...Zici ca ai avut o situatie similara. Nu stiu ce grad de rudenie ai cu respectivul, dar nu te doare sufletul sa il vezi asa? Pai pot sa te acuz si eu ca ii vrei banii daca incerci sa-l ajuti cu ceva :)))

In fine, o sa incerc sa-mi scot din minte aberatiile pe care le-ai scris.

Eu zic sa nu te mai iei dupa toate răutățile de pe forum și sa îl iei acasă la tine pe bolnav unde tu cu mama ta și sa îl ingrijiti........... dar stai ca acum am văzut ca mama ta, aducă sora bolnavului are alta treaba și nu poate sa facă asta.......... cred ca și tu ai alta treaba și nu poți sa faci asta........... voua vi se rupe sufletul dar pur și simplu nu aveți cum sa faceți asta ......... dar stai ca este o soluție mai buna ......... ce ar fi ca pe bolnav sa îl îngrijească altcineva, adica soția bolnavului......... ce om rău soția bolnavului, cum nu vrea ea sa renunțe la serviciu și la toată viata ei și sa îngrijească bolnavul.......

Ideea este asa - dacă tu forțezi pe soția bolnavului sa renunțe la toată viata ei și sa îngrijească pe cineva care poate se poarta mizerabil cu ea nu înseamnă că ești om bun.

Se cheamă ca ești om bun dacă iei tu acasă bolnavul sa îl îngrijești sau îl internezi în azil și plătești costul lunar - dacă nu poți face asta atunci lasă pe soția lui sa ia ce decizie vrea ea.

#47
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Pensia de ingrijitor daca vrei sa faci am inteles ca dureaza 6 luni (asa a zis in cazul nostru la spital) ai sanse mai mari sa moara bolnavul pana terminati actele Posted Image .

@spider8 Foarte bine zis asa sunt rudele,toti se intereseaza nimeni nu face nimic,judeca pe altii ca ea merge la munca,Normal poate femeia se simte mai bine la munca decat acasa.

Edited by Ravenscar17, 06 December 2022 - 15:19.


#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View Postborn_sinner, on 06 decembrie 2022 - 14:38, said:

…dar nu te doare sufletul sa il vezi asa? …
Din experienta mea de viata, cei care sunt foarte categorici in judecatul altora sunt primii care intr-un caz din asta gasesc motive sa se fofileze. Ii doare sufletul de cei neajutorati dar cel mai tare ii doare sufletul de viata lor…

#49
born_sinner

born_sinner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.05.2020

View PostRavenscar17, on 06 decembrie 2022 - 15:18, said:


@spider8 Foarte bine zis asa sunt rudele,toti se intereseaza nimeni nu face nimic

Am specificat de n ori ca il vom duce la un centru de tratament imediat dupa externare si ii vom oferi suportul emotional (si financiar, daca va fi cazul) de care are nevoie pentru a se face mai bine. Daca asta e nimic, sper sa fie un "nimic" cat de putin de ajutor. Va rog sa incetati cu aberatiile si rautatile gratuite.

Vreau sa ajut un om in plm.

Mersi frumos pentru raspusnuri.

Sanatate!

#50
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postborn_sinner, on 06 decembrie 2022 - 15:23, said:



Am specificat de n ori ca il vom duce la un centru de tratament imediat dupa externare si ii vom oferi suportul emotional (si financiar, daca va fi cazul) de care are nevoie pentru a se face mai bine. Daca asta e nimic, sper sa fie un "nimic" cat de putin de ajutor. Va rog sa incetati cu aberatiile si rautatile gratuite.

Vreau sa ajut un om in plm.

Mersi frumos pentru raspusnuri.

Sanatate!

Faptul ca vrei sa ajuți un om este un lucru lăudabil.
Din modul cum ai formulat primele postări se înțelege insa ca ești revoltat ca soția bolnavului nu vrea sa îl îngrijească și parea ca de fapt cauti o cale legala ca aceasta sa fie forțată sa renunte la serviciu și sa îngrijească bolnavul.

Referitor la faptul ca vreți sa îl duceți la o clinica - este iarăși un gest lăudabil.
Problema este însă cine va plăti acolo, pentru ca nu am văzut nicăieri sa scrii care este pensia bolnavului.
Dacă pensia bolnavului este mica, în funcție de situație, este necesar ca altcineva sa suporte diferența, care poate însemna mii de lei pe luna - dacă tu și mama ta sunteți dispuși sa plătiți costurile astea este lăudabil- altfel dacă tot soția lui trebuie sa le plătească nu mai este nimic lăudabil, pur și simplu forțați un om sa facă ce vrei tu și mama ta.

Oricum, din câte știu la clinica nu îl primește nimeni decât dacă o ruda își asuma ca va plăti costul lunar - adică se încheie un contract prin care te angajezi sa platesti, care este titlu executoriu - adică dacă nu plătești acea suma ești executat silit - deci treaba ar trebui sa se lămurească repede, dacă nimeni nu își asuma plata nu va fi primit nicăieri ori va fi externat foarte repede.

Mai presupun ca toate aceste discuții exista deoarece bolnavul are o pensie mica, pentru ca altfel era foarte simplu de găsit pe cineva care sa îl îngrijească.

În final as vrea sa spun ca eu știu pe cineva care a îngrijit vreo 4-5 ani un bătrân imobilizat la pat - este ceva crunt sa îngrijești un astfel de om, sa îl speli,  sa îl ștergi la fund, sa ii dai de mâncare etc. eu nu știu dacă as fi putut face asa ceva - de aceea nu pot sa o judec în niciun fel pe soția bolnavului,  mai ales dacă acesta este alcoolic iar ea ar trebui sa renunțe și la serviciu

#51
born_sinner

born_sinner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.05.2020

View Postspider8, on 06 decembrie 2022 - 16:24, said:

Faptul ca vrei sa ajuți un om este un lucru lăudabil.
Din modul cum ai formulat primele postări se înțelege insa ca ești revoltat ca soția bolnavului nu vrea sa îl îngrijească și parea ca de fapt cauti o cale legala ca aceasta sa fie forțată sa renunte la serviciu și sa îngrijească bolnavul.

Am intrebat daca exista obligatii d.p.d.v. legal, intradevar. Nu neaparat sa se lase de munca, dar sa ii ofere minimum de ingrijire si sa nu-l lase al nimanui, ca pe un caine vagabond. Revoltat? Da, am fost putin revoltati (cu totii) de atitudinea sotiei, care a dat de inteles ca pregateste coliva.

Quote

Referitor la faptul ca vreți sa îl duceți la o clinica - este iarăși un gest lăudabil.
Problema este însă cine va plăti acolo, pentru ca nu am văzut nicăieri sa scrii care este pensia bolnavului.
Dacă pensia bolnavului este mica, în funcție de situație, este necesar ca altcineva sa suporte diferența, care poate însemna mii de lei pe luna - dacă tu și mama ta sunteți dispuși sa plătiți costurile astea este lăudabil

Am specificat in main post ca este una "frumusica", cel putin pentru Romania (asemanatoare cu a cadrelor militare). Also, am mai specificat ca omul a "furnizat" pentru familia sa de-a lungul timpului, si consider ca au datoria cel putin morala sa nu il lase la greu.


Quote

Mai presupun ca toate aceste discuții exista deoarece bolnavul are o pensie mica, pentru ca altfel era foarte simplu de găsit pe cineva care sa îl îngrijească.
Am raspuns la asta deja. Nu am spus nicaieri ca nu am reusit sa angajam pe cineva (omul e inca in spital pana la urma). Toata ideea e sa reusim sa il ducem acasa, casa pentru care a muncit si contribuit majoritar si are tot dreptul sa locuiasca in aceasta, si sa ajungem la un consens cu sotia sa.

Sper ca m-am facut lamurit intr-un final si sa nu mai am parte de rautati inutile. Nu cred ca eu/sau noi suntem personajele negative aici (daca sunt unele). Also, e ultimul post si am cerut lock in la thread. Am aflat ce era de aflat.

Mersi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate