Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recomandare router wifi

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
Am incercat pana acum:
  • Router wireless TP-LINK Archer AX23
  • 2 x Router wireless Tenda AC10U
  • Router wireless Tenda AC9
Dar in afara de TP-LINK Archer AX23 unde incepusem sa am probleme cu wifi dupa doar cateva saptamani, la restul incepeam sa am probleme cu wifi dupa 12-18 luni (probleme = se intrerupe, pierde pachete). Stiu ca sunt ieftine dar am inceput sa le schimb ca pe ciorapi.
Este cineva de aici care a cumparat un router wifi pe care sa-l tina mai mult de 3 ani si care nu a avut probleme cu wifi pana acum?

#2
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.08.2020
Eu am dus ani buni cu un TP Link care suporta maxim 300MB prin wifi, nici măcar nu avea wifi AC, mergea doar pe 2.4ghz. Am schimbat de circa 1 an cu un Mercusys MR50G și sunt destul de mulțumit până acum. Anul ce vine mă gândesc să iau unul cu Wifi6 tot de la Mercusys MR80X. Chestia e că marca respectivă e un fel frate mai mic al celor de la TP-Link. Nu înțeleg ce probleme ai avut tu de ai schimbat 3 routere. Vezi de un update de firmware la TP-Link, poate e disponibilă o nouă versiune.

#3
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

 crs12decoder, on 05 decembrie 2022 - 22:57, said:

Este cineva de aici care a cumparat un router wifi pe care sa-l tina mai mult de 3 ani si care nu a avut probleme cu wifi pana acum?
Da, eu! Router MikroTik, cumparat in aprilie 2018, il folosesc de atunci. De pe el am net,de pe el iti scriu. Dar este un MikroTik...
NU stiu ce sunt alea erori, nu stiu ce sunt alea deconectari, nu stiu ce sunt alea incompatibilitati cu device-uri, stabilitate de stanca!
Am mai spus-o... cu TP-LINK-uri, Tende, Mercusys-uri, ai parte de... "confort" cu "restarturi pentru sanatatea routerului"... citat
Un router fiabil, functioneaza 24/7 an dupa an... fara niciun fel de interventie asupra lui. Dar asta presupune sa-ti cumperi ALTCEVA decat ce-ai utilizat pana acum.

Edited by Ravy, 06 December 2022 - 00:38.


#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 crs12decoder, on 05 decembrie 2022 - 22:57, said:

Este cineva de aici care a cumparat un router wifi pe care sa-l tina mai mult de 3 ani si care nu a avut probleme cu wifi pana acum?

Nu are inca 3 ani, doar 2, insa am avut 0 probleme cu el in ceea ce priveste functionarea lui. Zero adica nici probleme mari, nici probleme mici, nici probleme mititele.
E o alegere nonstandard pe care sunt bucuros ca am facut-o. Recomandarile au venit de aici de pe forum, la vremea aia.
Alegere nonstandard deoarece:
- nu arata ca un router fioros cu antene ci e o simpla cutie, zici ca e un switch din ala vechi.
- configurarea lui pentru a functiona, are o singura pagina usoara dar si singura necesara pentru a-l face sa mearga(adica sa ai internet in casa).
- pentru orice chestie vrei sa faci in plus la el, ai inca 1000 de pagini de configurare de complexitate medie sau mare. Daca nu stii, nu umbli la el, decat in prima pagina, unde-i usor de configurat tot ce ai nevoie. E un router profesional iar pentru un user obisnuit, ca si mine, si-ar prinde repede urechile in configurarea lui pentru diverse situatii. Fireste, cu netul la dispozitie, vei reusi sa faci si alte chestii mai complicate cu el. Eu l-am facut NAS de exemplu. Un NAS vizibil si din exteriorul casei (prin VPN), desi nu se recomanda asa ceva ca nu-i safe. Nu conteaza ca nu se recomanda. Eu imi fac treaba cu el asa. Nici nu stiu exact cum se cheama in termeni tehnici ce am facut eu, dar merge, cu putin reserci pe net.

Pe 5GHz am semnal in tot apartamentul de 3 camere, inclusiv in camera de dupa 2 ziduri ceausiste. Pe 2GHz am semnal si la blocul vecin.

E un router cu multe dichisuri, daca esti pasionat sa vezi mai multe. Eu am cumparat mai multe variante si mai ieftine cu doar 2.4GHz pe care le-am pus pe la neamurile care voiau internet afara si nu puteau cu un TP-LINK din asta, regular.


https://www.evomag.r...lb-3619200.html

Edited by maccip, 06 December 2022 - 00:04.


#5
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
@maccip, identic cu al tau am si eu!
La el faceam referire. In rest... faptele vorbesc!Posted Image

#6
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
asus ax86u cu firmware merlin, merge ok.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
am un ASUS RT-N56U care a implinit sapt trecuta 9 ani de cand e continuu online si merge brici. Ptr home office merge brici iar unde am nevoie de streaming sau chestii care cer banda am conectat cu cablu.

 routerboard71, on 06 decembrie 2022 - 00:23, said:

@maccip, identic cu al tau am si eu!
La el faceam referire. In rest... faptele vorbesc!Posted Image
Unde sunt antenele la acest Microtik? Prin poze nu le vad, sunt interne?

Edited by atupi, 06 December 2022 - 01:00.


#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Am un Linksys e1200, cred ca are mai bine de 10 ani. La inceput l-am folosit ca main router apoi ca un bridge wireless. Nu s-a blocat niciodată, mereu a mers impecabil.

Un Archer C7, probabil 6 ani. L-am donat unui amic. Firmware original, nu s-a blocat niciodată.

Un Archer C2. Desi a mers foarte bine cativa ani, parca in ultimul timp cam dadea de cateva ori niste rateuri. Acum e pensionat.

O grămadă de tplinkuri 841nd (cred) si 740n/741nd puse afara in cutii de plastic. Au mers pana s-au ars porturile ethernet.

Un tplink mr3420 folosit cu un modem 3G, acum mult timp cand solutiile de genul costau foarte mult. O mizerie. Nu a mers niciodata cum trebuie mai mult de cateva zile.

Deci da, fara probleme un router poata sa meargă bine mersi mai mult de 3 ani.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am un Mercusys MR80X si nu mi s-a blocat inca. Sta slab doar pe upload in WiFi dar nu ma deranjeaza si nici nu ma afecteaza. Producatorul spune ca are chipset Qualcomm.  Mai am un Asus AC1750U care merge de un an impecabil dar nu are viteza pe wifi a lui Mercusys si nici acoperirea lui.Astea doua merg in tandem. Mercusys se ocupa de partea de acoperire Wifi pe AX si Asus pe partea de ethernet si acoperire in banda N. Inainte de acest Asus AC1750U am avut un alt ASUS RT-N18U care a mers impecabil ani de zile pana l-am pensionat. Nu cred ca te mai intereseaza antichitati mai vechi de 3 ani. Poate ai noroc si prinzi la oferta un ASUS RT-AX86S AX5700 care sa functioneze stabil. E suspect de ieftin la doar 400 de lei.

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 crs12decoder, on 05 decembrie 2022 - 22:57, said:

Este cineva de aici care a cumparat un router wifi pe care sa-l tina mai mult de 3 ani si care nu a avut probleme cu wifi pana acum?

Da, este vorba de 3 routere, toate TP-Link...
2 routere Archer A9 si unul Archer A7, setate de peste 4 ani, nicio problema cu ele. Le controlez de la distanta prin Tether, le fac update-urile, totul... Le-am programat sa isi dea singure restart la ora 3 noaptea...
Ar mai fi si al 4-lea router, Archer A8, dar acesta este mai recent, are juma de an... aceeasi treaba...

#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
D-Link 850 din 2015, nicio problema pana acum.

#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Tp Link 1043ND V2, m-a tinut vreo 5 ani fara probleme... l-am schimbat pentu ca aveam nevoie de WiFi5, l-am donat si inca isi face treaba foarte bine de 2 ani... deci merge de 7 ani fara probleme.

Edited by mirel3003, 06 December 2022 - 09:35.


#13
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016

 crs12decoder, on 05 decembrie 2022 - 22:57, said:

Este cineva de aici care a cumparat un router wifi pe care sa-l tina mai mult de 3 ani si care nu a avut probleme cu wifi pana acum?


Da de multi ani cu niciunul n-am avut probleme, toate TP-LINK, le-am schimbat doar cand am vrut ceva mai bun.

#14
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
+1 Mikrotik. Ieftine , stabile, duc la trafic, tot ce vrei.

#15
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
Ok. Multumesc tuturor! O sa imi iau si eu un Mikrotik pentru ca vad feedback pozitiv in mod consecvent. Plus ca arata grotesc, ca o vechitura de pe sifonieru' bunicii. Abia astept sa vad fata prietenei cand o sa observe ca asta e solutia cu care am venit la problemele din casa cu wifi-ul Posted Image

Edited by crs12decoder, 06 December 2022 - 22:42.


#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Huawei AX3 quadcore, cu wifi 6 de la Orange ... zbarnaie.
Si n-a fost nici o caruta de bani ... 200 lei de la ei de pe site.
Il gasesti si la 250+.

Edited by shymano, 06 December 2022 - 23:40.


#17
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

 routerboard71, on 05 decembrie 2022 - 23:59, said:

Da, eu! Router MikroTik

 maccip, on 06 decembrie 2022 - 00:04, said:

E un router cu multe dichisuri, daca esti pasionat sa vezi mai multe. Eu am cumparat mai multe variante si mai ieftine cu doar 2.4GHz pe care le-am pus pe la neamurile care voiau internet afara si nu puteau cu un TP-LINK din asta, regular.

https://www.evomag.r...lb-3619200.html

 don_King, on 06 decembrie 2022 - 11:27, said:

+1 Mikrotik. Ieftine , stabile, duc la trafic, tot ce vrei.
L-am comandat acum (chiar pe cel recomandat de maccip). Abia astept sa instalez uratenia. Merci!

Edited by crs12decoder, 07 December 2022 - 01:04.


#18
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Pacat. Mikrotik sta foarte prost pe partea de wifi. Nu are ax (wifi6) si nici macar ac wave2. Dar hei, macar exista iluzia ca ai vreo mare scula.

PS: parca in trecut erau si ceva probleme cu produsele apple.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate