Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Internet 5G in avioane! (in curand in UE)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
A aparut deocamdata o stire:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7OHO2Nbu2v8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pare ca este ceva nou (se vorbeste despre internet de mare viteza, via 5G) deci nu cred ca noul internet din avion este legat de tehnologia/solutia mai veche si mai scumpa (atat pentru companii cat si pentru pasageri, ca beneficiari/clienti), aia care prelua semnal de la satelitii in banda KA ori de la sol, prin EVDO si echipamente Gogo (prezente la americani)
Interesant de aflat cum anume se va face acum uplink-ul catre avioane, mai ales ca se vorbeste despre 5G!.
Primul gand ma ducea catre Starlink, care ar fi extrem de ieftin pentru companiile aeriene europene dar uite ca americanii nu au dat nicio stire in aceasta privinta... in mod normal ar fi trebuit lansat acolo serviciul de internet aerian si abia apoi in Europa.

Edited by rz, 04 December 2022 - 12:20.


#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
N-are nicio legatura cu "americanii" sau cu starlink. Stirea e despre europa si pomeneste ceva despre 5G: https://www.bbc.com/...nology-63786591

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Asta zic... se vorbeste despre 5G si alocare de benzi in 5G

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Ia netul prin satelit ca si pana acum si baga 5G in avion, tot la preturi gen 10€/MB.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Companiile de telefonie plus cele de aviație au mirosit o nouă sursă de venituri.
Ce e nasol e că o să stai într-un spațiu înghesuit în care o grămadă de cetățeni vor vorbi simultan la telefon. O să ne fie dor de copiii zgomotoși...

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
asta mai lipsea ... live pe tiktok din avion

p.s. eu mor cand aud "ca e de mare viteza" dar fara latime de banda

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Inchisul telefoanelor in avion a fost o cretinatate, pe ideea ca AR putea interfera cu dispozitivele sensibile ale avionului, adica alea care ar fi trebuit sa reziste si daca erau lovite de fulger.

Am mari dubii ca va fi acoperire 5G in avion, de obicei ai WIFi (care merge execrabil) scump pe cursele lungi, companii mari.
Chiar si asa, nu intotdeauna e semnal de la satelit...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JYAq-7sOzXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Nu prea are de-a face 5G cu internetul din avion si nu vad cum o sa se ajunga la asta. De cativa ani multe companii ofera wifi gratis (low band) atat in U.E cat si pentru zboruiri intercontinentale in principal pentru mesaje whatsupp, facebook, etc. Astepti 5 minute sa trimiti 1/2 MB.
Acum o luna/doua am platit 10 eur/zbor ca sa am internet fara limitarea asta si am avut o viteza decenta.
Din ce am vorbit cu personalul de bord pentru RX/TX foloseau o antena de satelit.

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Probabil este vorba de "viteze 5G" pentru ca semnalul 5G in sine are o raza de actiune de foarte mica, deci 0 sanse sa capteze si distribuie avionul semnal de la turnuri telecom de pe sol.
Desigur ca se poate pune o microcelula care sa genereze 5G din orice alta sursa de date sa se simta bine posesorii de telefoane 5G :D

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Da,
avioanele din prezent (nu toate) au antene si transmisie two way prin satelitii actuali Ku si Ka band (astia din urma ofera internet la viteze ceva mai mari).
Se mai aude ca vor aparea sateliti pe orbita joasa (altii decat starlink) care vor prelua/trimite semnale direct de la si catre telefoanele obisnuite (nu alea speciale, satelit, gen Thuraya, Iridium, Inmarsat) deci cumva cu transmisie in benzile actuale dar cred ca e cale lunga pana la asta deci exclus sa fie gata pana in 2024/2025. Si urmatoarea generatie Starlink promite asta mai exact conectarea telefoanelor obisnuite la reteaua Starlink dar din nou se pune problema frecventelor actuale.

View PostSef-chenko, on 04 decembrie 2022 - 15:11, said:

deci 0 sanse sa capteze si distribuie avionul semnal de la turnuri telecom de pe sol.
Desigur ca se poate pune o microcelula care sa genereze 5G din orice alta sursa de date sa se simta bine posesorii de telefoane 5G Posted Image

La americani se practica... prin reteaua EVDO adica turnuri terestre > avion iar in avion internet prin WiFi-ul oferit de catre companie
Cu 5G e greu sa faci asta, avand in vedere range-ul foarte mic... chiar daca pui (prin absurd) ''turnul 5G'' pe sateliti de orbita joasa si tot e greu de realizat... sunt zeci de km distanta de la satelit la avion.
Ca o comparatie, telefonul meu nu capteaza nici macar o liniuta in 5G, de la 8Km distanta si fara vreun obstacol intre (practic, vad prin binoclu blocul cu antenele 5G, de la marginea orasului BV)

Edited by rz, 04 December 2022 - 15:57.


#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Si in Europa este retea Air to Ground dar habar n-am daca este deja comerciala. Cand a inceput pandemia erau undeva la 70% finalizatre lucrarile.

#12
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 19.03.2006
Nu și-a făcut bine temele redactorul care a scris știrea respectivă.

Quote

Serviciul va fi oferit cu ajutorul unui echipament de rețea special numit pico-celulă, care conectează rețeaua avionului la de la sol prin intermediul unui satelit.
[...]
Comisia Europeană va permite acum o bandă de frecvență specifică pentru utilizarea 5G, asigurându-se că aceasta nu interferează cu niciunul dintre dispozitivele electronice din avion
https://www.economic...lui_631357.html

#13
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011

View Postrz, on 04 decembrie 2022 - 15:46, said:


Cu 5G e greu sa faci asta, avand in vedere range-ul foarte mic.

Dar de ce trebuie sa fie neaparat range-ul foarte mic? Conteaza frecventa. Da, daca dai 5G in 3800 MHz ai range mic, dar daca il dai in 700 MHz?

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Problema nu ține de frecvență ci de viteză, pe 5G, deși vitezele la care funcționează au crescut la 500 km/h, fiind ideal pentru actualele trenuri Maglev, tot nu ar merge la 800 km/h, viteza la care zboară avionul. Acuma na, se pot face artificii, ceva anexă la standard însă efectul doppler mută destul de mult banda deci trebuie făcute compromisuri serioase.

Edited by benis, 05 December 2022 - 19:58.


#15
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Ceva noutăți sau? Am înțeles că se poate începe implementarea de la 30 iun. 2023.

Eu mă bucur dacă prind semnal GPS în avion, mai ales la scaunele de la geam, că mi-e suficient cât să văd poziția în timp real pe Maps.

Ar fi uitl ceva low-band pentru un mesaj urgent, WhatsApp ceva, altfel Doamne Ferește de ceva, fiind în zbor, nu poate interveni nimeni terestru pentru a preveni...

Starlink ar fi soluția optimă... Viteze ok, nu wow, dar cât să poți face aproape orice și mai ieftin decât nu știu ce soluție, mai ales că se vor tot lansa sateliți în această constelație, o perioadă și mă gândesc că pe măsură ce Starlink se va maturiza, și costurile se vor ajusta, poate chiar vor mai scădea.

 radunic, on 04 decembrie 2022 - 12:41, said:

Companiile de telefonie plus cele de aviație au mirosit o nouă sursă de venituri.
Ce e nasol e că o să stai într-un spațiu înghesuit în care o grămadă de cetățeni vor vorbi simultan la telefon. O să ne fie dor de copiii zgomotoși...
Eu unul nu aș face asta, oricum nu sunt fan apeluri video și vorbit tare, indiferent că e în public sau acasă...

S-a mai întâmplat, uneori, totuși, să nu am vreo carte, consola portabila la mine ori ceva descărcat pe telefon, vreun joc în timpul zborului, cât să-mi țină de urat, cam 2-4 ore să spunem, maxim și nici neavând internet, soluția era somn, mâncare și cam atât... Bine, deși unele zboruri pot fi incomode dpdv al scaunelor și spațiului pentru picioare, mai ales dacă ești corpolent sau înalt ori ambele, lumea e mai liniștită și se relaxează cât de cât. Sunt bune și orele alea de liniște, totuși liniște care poate fi perturbată de copii...

În orice caz, merită fiindcă ajungi la destinație în câteva ore decât 1-2 zile sau mai știu eu, cu mașina, deși, personal, nu m-aș vedea zburând mai des de maxim câteva ori pe an, mi se pare o corvoadă și obositor... O verișoară de-a mea, zbura la un moment dat și la cca. 10-14 zile.

Edited by Vlad_22, 30 August 2023 - 00:28.


#16
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002

 Courage, on 04 decembrie 2022 - 13:49, said:

Inchisul telefoanelor in avion a fost o cretinatate, pe ideea ca AR putea interfera cu dispozitivele sensibile ale avionului, adica alea care ar fi trebuit sa reziste si daca erau lovite de fulger.
Nu a fost deloc o cretinatate.
Iti aduci aminre cum se auzeau telefoanele 2G in boxe, chiar inainte sa sune, sau in timpul apelului?
Acum multiplica asta cu numarul de pasageri si inchipuie-ti ca asta auzeau pilotii cand vorbeau cu turnul de control.

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Comenzile avioanelor sunt prin cablu si nu prin wifi. Banda wifi e rezervata strict pentru retelele de net civile. Comunicatiile 4G si 5G sunt extrem de intense pe raza unui aeroport. Cu toate astea avionica nu este perturbata in nici un fel la decolare si aterizare. Nu s-a prabusit nici un avion din motive de bruiaj radio. In prezent nu se mai aude semnal in boxe inainte de apel.

Edited by Leo2006, 30 August 2023 - 00:43.


#18
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Nu a zis nimeni nimic de comenzi.
Problema este la 2G, se aude si acum in boxe daca fortezi telefonul pe 2G.
Cand s-a introdus restrictia totul era pe 2G, probabil ca nu se mai puteau intelege cu turnul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate