Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

miros "casa veche"

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 Natural4living, pe 02 decembrie 2022 - 16:55, a scris:

Dupa aia vei avea destul timp la primavara sa incerci cu ozoane si alte marafeturi.
Ozoanele alea e metoda profesionala de curatat apartamente dupa ce ai scos mortul mumificat de 5 luni din casa sau sobolani morti prin cladiri de birouri. Cine intelege cum functioneaza intelege ca mirosul nu mai revine.
Am folosit aparatul de zeci de ori in casa si masina. De obicei cand predau masini de leasing inapoi il pun de 2-3 ori si n-am platit niciodata "amenda" de fumat in masina.

#20
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
multumesc tuturor pentru raspunsuri
atasez si ceva poze facute prin casa

Attached Files



#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Arata foarte bine, zic eu.
Mi-a venit o idee apropo de miros. O lampa cu ultraviolete nu crezi ca ar fi mai buna? Din cate am inteles se foloseste la sterilizarea incaperilor, deci omoara tot (de asta este bine sa nu stea nimeni acolo).

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Si lampa cu UV tot ozon produce, deci da. Actioneaza si direct sa degradeze diverse materiale organice, dar unde-s alea ascunse in general poti conta ca nu ajunge deloc lumina de la o lampa pusa arbitrar intr-o camera.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
După poze, nu pare grav, dar te contrazice mirosul  :scratchchin:

În fine, refă băile total, poate dai și o mînă nouă de glet în toată casa + lavabilă, poate scapi așa.
Mă gîndeam totuși la acel parchet, poate acolo este ,,secretul " murdar, urină cursă sub el, alte fluide dubioase.
Eu aș scoate tot ce este pe podele, gresie/parchet, plus tocurile.

Cam așa văd eu rezolvarea 100%, abia la sfârșit ozon, dacă mai este cazul, sau pentru liniștea personală.

#24
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Da, nu arata rau casa asa per general, dar in realitate cand te loveste mirosul ala, parca se amplifica si imaginea de naspa :)

da exact asta e planul:
- bai complet noi
- + bucatarie (asta nu prea era in plan, dar e praf si aia) - 5-6000€ numai asta costa
- parchet tot nou
- sus la etaj tavanul e din ceva lemn - si ala nou, placi rigips cred
- usi interior toate noi

Si eu cred ca sub parchetul ala e mult "miros" + mobila veche din casa.
+geamurile de exterior, sunt din lemn... si alea sunt afectate - intr-o poza se vad gauri foarte mici in lemn... dar si de alea nu mai am bani, poate o sa le "sigilez" cu folie lichida pana le schimb.

Cred ca doar daca scot mobila, de fapt golesc complet toata casa si tin geamurile rabatate 2-3 zile, se schimba deja mirosul in casa, nu dispare, dar va fi deja mai bine.

Deocamdata nu e cumparata. Astept raspuns de la vanzator.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 E91, pe 13 decembrie 2022 - 08:47, a scris:

Deocamdata nu e cumparata. Astept raspuns de la vanzator.
Ai negociat dur, din cauza mirosului?  🤭

#26
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Daca sub parchetul/dusumeaua veche este umplutura de zgura sau alt "nisip" nici cu mama si tatal ozonului nu scapi de miros.

Edited by xymzar, 17 December 2022 - 11:23.


#27
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

 crisstonne, pe 14 decembrie 2022 - 14:00, a scris:

Ai negociat dur, din cauza mirosului?  ��
am scazut din pretul cerut usor mai mult decat ar costa renovarea Posted image sa am un buffer daca mai trebuie sa urc la un pret de intalnire


 xymzar, pe 17 decembrie 2022 - 11:21, a scris:

Daca sub parchetul/dusumeaua veche este umplutura de zgura sau alt "nisip" nici cu mama si tatal ozonului nu scapi de miros.

e incalzire in pardoseala ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate