Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Identificare dioda zenner

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
Salutari, am o dioda zenner smd sticla defecta .Marcajul e in codul culorilor si anume ,,  incepind din stanga  un cerc subtire verde, un cerc subtire galben ,pauza si un cerc mai gros rosu, sa inteleg ca ar fi  zenner 5,4v  (5,6v)?

#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,303
  • Înscris: 19.03.2022
Mai ai solutia sa testezi la ce tensiune stabilizeaza, alimentezi de la 12 volti, inseriat cu o rezistenta de 10 kohmi si masori tensiunea la capetele diodei zener. Daca e tot 12 inseamna ca e mai mare.
Evident ca vei incerca ambele polaritati.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Ai uitat partea in care se spune "defecta".

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Google nu gaseste nicio imagine cu un astfel de dioda zener SMD din sticla marcata cu cercuri.
Tu ai o informatie in plus. Macar stii cum arata. Sunt si eu curios, daca poti pune o poza.
Ar trebui cautata prin cataloagele producatorilor, dar trebuie restransa cautarea ca sunt mii de diode.
Altfel nu-ti ramane decat sa te prinzi de pe cablaj ce rol are. Poate e vreo referinta la vreun comparator, poate alimenteaza ceva.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator
Poate AICI gasesti ce ai nevoie.
Altfel, ceva logica vizand circuitul unde functioneaza, tensiunea de alimentare, ce face intreg montajul, alea,alea!

#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Cel mai bine ,dupa cum spune @viceroy56, ar fi sa "ridici schema".
Dupa unii producatori primul citit este inelul  mai gros.
In cazul asta ar putea fi un zenner de 2.45V
Dupa alti producatori ar putea fi o dioda rapida (switching) ,asta ar indica culoarea galbena a primului inel subtire.

#7
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
dioda e notata  zd101,  problema e ca nu mi-a trecut prin cap  sa  incerc sa fac acele masuratori  pe care le-ati  indicat cu acel tester de led. Am puso pe cea  originala de pe o placa si am dat drumul la tv, crezind ca am sa gasesc raspunsuri pentru a o repara  pe cealalta. Am sa mai scotocesc  prin placi  poate gasesc ceva  ,pentru ca trebuie elucidata problema. Ce pot spune e ca  atunci cand am pus  zennerul  care nu era smede  pe ea am masurat 5,6v  exact cum era dioda si sursa nu mergea.Dupa ce am inlocuito cu cea originala si sursa a functionat  am masurat tensiunea pe ea in montaj  era 11,5v. Am cautat  datele caracteristice ale ci  ice38s02   si pentru vcc  trebuia sa fie minimum 8,5v  .ori cand era cea de 5,6v vcc era 5,6v si nu functiona  oare sa fie zenner 12v? Asta e tot ce pot spune ca am facut  Multumesc  mult pentru  ajutor!

#8
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Tensiunea de lucru a ci   ice38s0 este 15V.
Unde anume vine montata in schema acestui CI dioda defecta?

#9
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
am testat  o dioda originala   in doua moduri     am inseriat dioda cu un rezistor de 820 ohmi  folosind o sursa externa  si a doua    am testat pe tester de leduri  si amandoua au dat  17,2v     18v

multumesc pentru sfaturi!

dioda se gaseste in sursa   tv lg flatron m1921a-bz   ,  20lc1rb-zg   , m228wa-bz   cele 3 tipuri tv lg  .Nu am gasit schema de alimentar

formeaza tensiunea vcc  pentru integrat

#10
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
http://www.datasheet...R/L/Z/RLZ.shtml

linkul de unde gasiti valoarea diode zener in codul culorilor

#11
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.03.2008

View Postvasilenecula, on 01 decembrie 2022 - 17:57, said:

am testat  o dioda originala   in doua moduri am inseriat dioda cu un rezistor de 820 ohmi  folosind o sursa externa  si a doua am testat pe tester de leduri  si amandoua au dat  17,2v 18v

multumesc pentru sfaturi!
dioda se gaseste in sursa   tv lg flatron m1921a-bz   ,  20lc1rb-zg   , m228wa-bz   cele 3 tipuri tv lg  .Nu am gasit schema de alimentar
formeaza tensiunea vcc  pentru integrat

Ne-ai bagat in ceata de cum ai deschis topicul . Daca descriai de la inceput concret problema , altele erau raspunsurile .
Circuitul integrat este ICE3BS01  , nu ice38s02
Dioda Zener este un dispozitiv electronic , Zenner este o firma de renume care fabrica apometre . In atasament ai raspunsul .

Attached Files



#12
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
multumesc  f mult de ajutor!   deja  cumparasem dioda   18  si am, rezolvat si cealalta paca, multumesc eu nu am reusit sa gasesc schema, ce gasisem era fara sursa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate