Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Sistem fotovoltaic 5kw off grid

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Cipigsm76

Cipigsm76

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.11.2019
Va salut ! Am un sistem fotovoltaic de 3 kw on grid , si am cumparat un alt invertor , sa fac un sistem of greed de 5kw . Invertorul este hibrid Easun 2 sv de 5 kw . Intrebarea este , in ce mod as putea sa le cuplezin asa fel incat sa am curent si cand pica reteaua , si sa pot da in continuare curent ca prosumator . Va multumesc !

#2
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
simplu, vezi schema atasata(de principiu, schema reala e cu un pic diferita). eu nu am panouri pe invertorul offgrid ci le trec manual (scot sigurantele ongrid-ului si bag offgridul).

prin contactorul  de 63 A cu 2 NC si 2 NO trec toti consumatorii esentiali ai casei. eu am 2 invertoare ongrid :)

Attached File  schema noua.pdf   40.21K   95 downloads

Edited by csi1, 28 November 2022 - 17:15.


#3
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

 Cipigsm76, on 28 noiembrie 2022 - 16:30, said:

sa fac un sistem of greed de 5kw
(greed= lacomie, aviditate, cupiditate)

#4
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
la cupiditate l-ai inchis, are F

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

 Victor5, on 28 noiembrie 2022 - 19:10, said:

(greed= lacomie, aviditate, cupiditate)

a scris bine!
are DEJA 3kWp și - din lăcomie MAI vrea!!!

#6
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 gushpi, on 29 noiembrie 2022 - 09:29, said:


a scris bine!
are DEJA 3kWp și - din lăcomie MAI vrea!!!
lacomie si inca , adica dupa ce pica reteaua el vrea sa mai dea in retea ca prosumator , lol....

#7
Cipigsm76

Cipigsm76

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.11.2019
😅O iau ca pe o gluma , iar daca nu e , eu tot nu ma supar ! O pun pe seama faptului ca am scris gresit " on greed " in loc de "on grid " . Pe scurt , nu sunt lacom , ba din potriva , insa vreau sa devin mai eficient . Efortul financiar , la sistemul de 5 kw , imi apartine in totalitate , nu e cu aport de la stat . Nu locuiesc la respectivul loc de consum , decat in week-end "ia vezi , am scris corect ? 😄 " , si in vacantele copiilor . Toata saptamana ,de ce sa nu se duca energia produsa in retea , doar vrem o lume mai sustenabila , mai " verde " , iar cand vin mi ar placea sa am si baterii incarcate , sa nu mai platesc , de aceea vreau sa comin cele doua tipuri de sistem . Acum ai inteles ? Fii bun cu oamenii , si nu eticheta , inainte sa cunosti toate datele ! https://youtube.com/...aspirituala3226

#8
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
daca ai deja un sistem.on-grid tot ce iti trebuie este un ups (sau invertor off grid fara panouri pe post de ups) si baterii in functie de ce autonomie vrei. Cum se conecteaza un ups gasesti pe net

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
normal că-s glume...
toți dorim o cât mai mare independență energetică, dacă veniturile ne-ar permite...

posibil să fie și invidie :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate