Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

schimbare nume familie copil

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2018
Buna ziua. cand am castigat custodia copilului exclusiv, instanta a hotarat schimbarea numelui de familie prin impreunarea numelor de familie al parintilor. sa-i zicem x-y. dar,la schimbarea certificatului de nastere,cei de la starea civila au facut o eroare si in loc sa puna cum a hotarat instanta ''x-y'' ,au pus ''y-x''. deci au inversat ordinea numelor de familie fata de hotararea instantei.
Aacum nu pot face pasaport copilului din aceasta cauza,solutia fiind sa modific din nou certificatul,conform deciziei instantei.
Intrebarea mea este: as putea in schimb sa ma adresez instantei si sa cer ca numele pe certificat sa ramana cum e acum?in forma gresita de la starea civila?
Asa mi-ar fi mai simplu si nu ar mai trebui sa modific iar si la scoala si la doctor..etc. si care ar fi cel mai rapid mod in care asa putea rezolva aceasta problema in instanta ?
cei de la starea civila spun ca trebuie sa cer eu o rectificare pentru a se modifica certificatul din nou conform hotararii judecatoresti si ca ar dura peste 30 de zile toata procedura.Mie mi-ar trebui o solutie mai rapida,daca e posibil.
Multumesc anticipat

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Nu există altă soluție decât ce trebuie să facă Starea civilă. E greșeala lor, ei trebuie s-o rectifice.
În locul tău m-aș înscrie în audiență la primar și i-aș spune ce au făcut, că vor s-o tărăgăneze cât le permite legea și l-aș ruga să le ceară să mi-l dea cât mai repede. Cu puțin bun simț puteau rezolva de bunăvoie în max. două zile.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Sigur ca asa ar trebui, numai ca initiatorul pare ca mai degraba ar dori sa ramana numele din certificat, asta gresit...

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postcrocko.dilul, on 28 noiembrie 2022 - 12:14, said:

Sigur ca asa ar trebui, numai ca initiatorul pare ca mai degraba ar dori sa ramana numele din certificat, asta gresit...

Ca să poată face pașaportul. Din păcate starea civilă n-a respectat actul juridic; ei trebuie să refacă actele, pe timpul, nervii și banii inițiatorului.

#5
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2018

View Postcrocko.dilul, on 28 noiembrie 2022 - 12:14, said:

Sigur ca asa ar trebui, numai ca initiatorul pare ca mai degraba ar dori sa ramana numele din certificat, asta gresit...

as prefera sa ramana cum e acum daca ar fi mai rapid( de asta ma intrebam daca exista vreo cale mai rapida prin care s-ar rezolva in instanta)dar nu tin neaparat. as fi vrut sa fac fac pasaportul la copil pana in sarbatori..la starea civila mi-au zis ca dureaza pentru-ca trebuie modificat si la evidenta populatiei si in alte parti,si trebuie notificat monitorul oficial.

#6
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2018
de ce naiba ar conta ordinea numelor? pur si simplu nu mi-am dat seama,nu am bagat de seama pentru-ca nu a contat asta pentru mine . acum m-am lovit de situatie ,cand am vrut sa fac pasaportul.
nu a bagat nimeni de seama, nu mi-a atras nimeni atentia nici la protectia copilului in timpul anchetelor,nici la scoala,pe nicaieri ,la nici o autoritate a statului.

Edited by althea, 28 November 2022 - 13:50.
citat sters+răspuns


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Contează ordinea pentru că așa scrie în sentință. Drept dovadă, la pașapoarte ți-au cerut să fie trecut corect și e bine că s-a observat acum, nu mai tâziu, când avea și diplome de studii. Să vezi atunci alegătură.
Iar legat de asta

Quote

si trebuie notificat monitorul oficial.
nu-i adevărat, nu se publică rectificarea în Monitorul Oficial pentru că e o greșeală, nu e schimbare de nume la cerere. Ori nu știe cine ți-a zis, ori te minte ca să tragă de timp. Fă cererea aia la primar, de atât e nevoie.

exqusit_drunk, las-o în pace, te rog.

#8
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008
Eroare materiala?

Edited by Imperathor, 28 November 2022 - 16:35.


#9
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Cand am schimbat certificatul de nastere de tip vechi cu de-asta nou (european), nu mi-au trecut cratima dintre cele 2 prenume, cum aparea in certificatul vechi.
La un moment dat mi-a expirat buletinul si cand am fost sa-l schimb cu certificatul nou, mi-au atras atentia asupra erorii.
Solutiile propuse de ei au fost:
-sa las certificatul la ei + o cerere si sa trimita ei mai departe catre cei care au emis certificatul pt corectare (in judetul in care m-am nascut nu in cel de domiciliu)
-sa ma duc eu cu certificatul la cei ce l-au emis si sa fac cererea acolo
Am ales a doua varianta pt ca prima avea termen lung de solutionare.
M-am dus, am completat o cerere si s-a rezolvat pe loc, pur si simplu a pus o cratima cu un stilou cu cerneala lor speciala.

Edited by binox, 28 November 2022 - 17:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate