Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Digi mobil mort în casa

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Salutare,

Ma confrunt cu o problema cu reteaua digi.Este vorba de un imobil cumparat de recent,in interiorul lui digi nu are nici un semnal,doar iesind pe balcon reusesc sa vorbesc la telefon desi pe site'ul digi sunt acoperit de digi 4g lte.In zona rezidentiala,evident inca se lucreaza,deci sunt macarale etc.La 20,30 metri exista o curte cu structuri metalice pentru constructii.Ce as putea sa fac ?Schimb reteaua ?


Va multumesc !

#2
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Schimbi rețeaua sau folosești Vowifi si le deschizi tichet prin care le spui de problema ta.

#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Incearca si cartele de la ceilalti operatori si vezi care se descurca mai bine in zona ta, apoi te muti la respectivii.

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Incerca si cu alt telefon imprumutat.

#5
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Reteaua nu merge pe 2 telefoane iphone 11.Am deschis tichet la digi,sper sa încerce sa rezolve.

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Cum adică n-ai semnal in interiorul lui digi?!

Edited by NikoroB, 28 November 2022 - 09:30.


#7
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Nu pot sa sun sau sa primesc apeluri,evident si internetul K.O.Pe telefon nu imi apare nici o liniuta la semnal.

#8
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 30.08.2006
In trecut/cand s-a vizitat locatia/etc a existat aceeasi problema?
Daca da....atunci...cam greu sa faca Digi ceva.Probabil ar trebui sa te pregatesti macar de un drum la ceva magazine in zona si luat cartele de la concurenta pentru a testa(sau poate poti ruga prieteni sa treaca/sa iti imprumute o cartela).Oricum testeaza inainte intrucat pot aparea surprize si la ceilalti.
Daca nu(acum este pentru prima data cand ai aceasta problema) sunt sanse sa fie picata/sa se lucreze la vreo statie in zona (Digi face lucrari de adaugare a unei noi benzi de LTE....insa cum nu ai mentionat orasul....greu de zis daca se lucreaza).

 Neaceasca85, on 28 noiembrie 2022 - 09:51, said:

Suni pe Whatsapp persoanele care au Whatsapp.
Si daca te suna de la vreo firma/banca/curier/nu stiu you name it? Ce faci?
Apoi ce faci cu restul care nu au din diferite motive?

Edited by yblu, 28 November 2022 - 09:55.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Fibra optica, ONT, router performant sau sistemul Mesh oferit de Digi si gata, ai si semnal pentru mobil. Ah, I Phone nu suporta Vo-Wi-Fi la Digi, nasol.

Suni pe Whatsapp persoanele care au Whatsapp.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 NikoroB, on 28 noiembrie 2022 - 09:30, said:

Cum adică n-ai semnal in interiorul lui digi?!

In interiorul lui, digi...
Nu mai fa pe desteptul ca nu e locul aici.

 GlassT, on 28 noiembrie 2022 - 09:16, said:

Salutare,

Ma confrunt cu o problema cu reteaua digi.Este vorba de un imobil cumparat de recent,in interiorul lui digi nu are nici un semnal,doar iesind pe balcon reusesc sa vorbesc la telefon desi pe site'ul digi sunt acoperit de digi 4g lte.In zona rezidentiala,evident inca se lucreaza,deci sunt macarale etc.La 20,30 metri exista o curte cu structuri metalice pentru constructii.Ce as putea sa fac ?Schimb reteaua ?


Va multumesc !

Niciun operator nu poate garanta semnal indoor, structurile prin care semnalul ar trebui 'sa treaca' nefiind sub controlul operatorului.
Ori vezi daca ai semnal pe alta retea, ori VoWiFi, ori ceva repetoare de semnal daca Digi ofera la PF si iti permiti.

#11
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 GlassT, on 28 noiembrie 2022 - 09:28, said:

Reteaua nu merge pe 2 telefoane iphone 11.Am deschis tichet la digi,sper sa încerce sa rezolve.

Eh, nu te grabi.
Daca se poate face ceva si daca ai noroc si daca ai noroc cu carul si daca faci reclamatii peste reclamatii la fiecare 1-2 saptamini....... poate poate e vreo posibilitate ca in 6-12 luni sa se rezolve.
Trecut personal prin asta, vazut si la un prieten.

#12
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Doar cu vowifi rezolvi sau cu repetoare.

Am aceeași problema

#13
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,955
  • Înscris: 13.11.2016

 GlassT, on 28 noiembrie 2022 - 09:32, said:

Nu pot sa sun sau sa primesc apeluri,evident si internetul K.O.Pe telefon nu imi apare nici o liniuta la semnal.
Ai patit ca mine. Trei telefoane care nu se conectau, sau cand sunam cel de la capatul firului ma auzea, dar eu nu-l auzeam deloc. Am schimbat 2 cartele si tot degeaba, nici faptul ca am sunat de cateva ori nu m-a ajutat cu nimic. Pana la urma am trecut la alta retea. Acum merge snur.

#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Semnalul 4G in interior este slab. Valabil la toti furnizorii.
Semnaul 2G merge si in subsolul blocului (adapost anti-aerian). Eu de aceea imi tin telefonul setat pe "2G Only" si merge perfect peste tot. Tot de pe softpedia am invatat si eu treaba asta.

O posibila solutie pentru tine este sa folosesti "WiFi Calling" sau "VoWifi", care foloseste WiFi-ul casei tale in loc de reteaua 4G pentru apelurile de voce.
Problema este cand pleci de acasa si ai o convorbire activa. Cand te-ai indepartat suficient de casa si se pierde semnalul WiFi, se intrerupe convorbirea.

#15
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

 GlassT, on 28 noiembrie 2022 - 09:16, said:

Salutare,

Ma confrunt cu o problema cu reteaua digi.Este vorba de un imobil cumparat de recent,in interiorul lui digi nu are nici un semnal,doar iesind pe balcon reusesc sa vorbesc la telefon desi pe site'ul digi sunt acoperit de digi 4g lte.In zona rezidentiala,evident inca se lucreaza,deci sunt macarale etc.La 20,30 metri exista o curte cu structuri metalice pentru constructii.Ce as putea sa fac ?Schimb reteaua ?


Va multumesc !

Varianta A
Pasul 1. Sesizare la Digi pe site sau aici pe forum, prin Digi Helper.
Pasul 2. Fiindca aveti iPhone 11, luati cate un Yoxo pe eSIM. Cu o invitatie de la cineva care are deja Yoxo (se poate gasi si aici, pe forum) aveti prima luna gratuita. Daca semnalul orange e ok indoor, redirectionati numerele Digi catre cele Yoxo when unreachable. Oricum, pe Yoxo puteti activa si VoWiFi, deci nu depindeti de semnalul celular.
Pasul 3. Insistati pe sesizare si vedeti cand / daca se rezolva. Dar sa luati in calcul cateva luni de asteptare, nu cred ca se poate rezolva batand din palme (exceptand un noroc).

Varianta B
Singurul pas: va mutati la orange (Yoxo sau nu) si aveti VoWiFi pe iPhone (daca nu si semnal).

That's it.

Edited by iRunaway, 28 November 2022 - 11:44.


#16
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Am avut si eu probleme cu apelurile Digi in casa, in contract nu garanteaza seviciile mobile indoor, doar outdoor!

#17
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Digi lucreaza la antene cu implementarea noilor benzi , pun alte echipamente etc..
Daca e de moment poate schimba ceva .
Te poti folosi de aplicatia cellmapper
pe pc: https://www.cellmapp...&darkMode=false

pe iphone o folosesti din browser , in appstore nu exista , ea iti arata daca a fost cineva in zona cu un telefon cui android pe unde sun antenele si cam ce benzi sunt pe acolo ca sa iti poti face o idee.

pe iphone ai un cod care se tasteaza in phone si se numeste field test *3001#12345#* si iti arata mai mul;te despre retea.

In setări rețea poți pune pe manual sa vezi ce rețele sunt și poate apărea și digi chiar dacă nu o poți utiliza .

Pe tine te interesează rsrp și rsrq din meniul field test , mai multe detalii îți pot da colegii .

Attached Files



#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 GlassT, on 28 noiembrie 2022 - 09:16, said:

Ce as putea sa fac ?Schimb reteaua ?

Pune sim-ul intr-un telefon Huawei si vezi cum se comporta.

Iphone-urile nu sunt cele mai sensibile la semnal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate