Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Anulare contract vânzare cumparare imobil

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

 exqusit_drunk, on 28 noiembrie 2022 - 21:29, said:

Milioane...
A zis 1990.

Edited by crisstonne, 28 November 2022 - 21:38.


#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 crisstonne, on 28 noiembrie 2022 - 21:36, said:


A zis 1990.

A scris și în cifre și în litere, de aia s-a amuzat colegul, milioane de milioane..
Într-adevăr, devenind serioși și offtopic, inflația era enormă. A vândut bunică-mea un hectar intravilan într-o comună de lângă Focșani. I-a pus la CEC, cum era cutuma atunci deși taică-meu se opunea vehement vânzării, și după încă vreo doi ani și-a luat un TV alb negru de banii respectivi. Azi, terenul face vreo jumătate de milion de euro, cam 50euro/mp. Na, afacere :D

 Xman_ghio, on 28 noiembrie 2022 - 20:44, said:


In fata legii astea nu este decat o "poveste nemuritoare"! Daca ai dovezi clare atunci ai sanse minime; altfel sansele sunt 0. Contractul de vanzare-cumparare reprezinta vointa partilor!

Dacă are dovezi clare că i-a fost viciat consimțământul șansele nu mai sunt atât de minime. Există lege în codul civil care reglementează astfel de situații. Problema e cu "dovezile", alea sunt aproape imposibil de obținut.

Edited by caiuscorneliu, 29 November 2022 - 00:41.


#21
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 crisstonne, on 28 noiembrie 2022 - 21:23, said:

Am pățit și eu, dar invers  ��
Îmi spunea persoana de la care am cumpărat, că au crescut brusc prețurile, că trebuia să vîndă mai scump.
Dar actele erau deja făcute  Posted Image

Si eu... chiar asta-vara... Am luat un teren, platit in iunie cu 49euro/mp, apoi in august-septembrie pretul era 72 euro/mp...
Asta este... in orice tranzactie imobiliara, cineva pierde, dupa caz, in functie de cum sunt "valurile" pietei...

Edited by bonygy, 29 November 2022 - 08:41.


#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Da... nu știu dacă chiar este pierdere sau nu, este mersul vieții, nu trebuie să își facă nimeni ficatul praf, sau nervii praf, sănătatea este mai importantă.

În fond, au intrat niște bani în contul colegei, nu au ieșit :habarnam:

#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
...pai ea vede exact invers: pielea ursului din padure era mai atractiva acum :-)

#24
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 17.08.2011

 caiuscorneliu, on 29 noiembrie 2022 - 00:43, said:

A scris și în cifre și în litere, de aia s-a amuzat colegul, milioane de milioane..
Într-adevăr, devenind serioși și offtopic, inflația era enormă. A vândut bunică-mea un hectar intravilan într-o comună de lângă Focșani. I-a pus la CEC, cum era cutuma atunci deși taică-meu se opunea vehement vânzării, și după încă vreo doi ani și-a luat un TV alb negru de banii respectivi. Azi, terenul face vreo jumătate de milion de euro, cam 50euro/mp. Na, afacere Posted Image



Dacă are dovezi clare că i-a fost viciat consimțământul șansele nu mai sunt atât de minime. Există lege în codul civil care reglementează astfel de situații. Problema e cu "dovezile", alea sunt aproape imposibil de obținut.

Cum as putea dovedi vicierea consimtamantului?

#25
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Pentru care din viciile de consimțământ nu știi cum ai putea să-l dovedești?

#26
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 17.08.2011
În niciun caz violență. Eroare sau dol (pentru că mi s-a spus un preț mai mic decât prețul real al zonei). Se poate face ceva în acest caz?

#27
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Nu.
Pretul "real" nu este un pret batut in cuie.
Cel mult pret estimat dar un pret pentru un bun de orice fel sau serviciu de orice fel este cel pe care un cumparator si un vanzator sunt dispusi sa-l accepte de comun acord.
Daca nu a fost caz de "violenta" sau lipsa de "discernamant" chiar daca procesul de vanzare-cumparare s-a incheiat pe 1 leu , s-a platit impozitul pe transfer de propietate conform grila notariala totul s-a terminat.
Pentru dol este necesar sa dovedeasca ca s-a acceptat pretul de tranzactionare dar cu anumite conditii "nescrise" intre cele 2 parti.
Asta in cazul ca nu au fost mentionate explicit in contract.
Ca exemplu,
Cumparatorul te-a indus in eroare la gen care are 5 copii minori si a cerut o reducere de pret, ati acceptat din motiv umanitar dar nu are 5 copii minori, are doar 4 copii.

Edited by danutzu22, 02 December 2022 - 10:26.


#28
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 17.08.2011
Înțeleg, mulțumesc pentru răspuns!

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Pfuu, :ewwpu: , tot ce am postat noi, ai crezut că sînt glume.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate