Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Accesul la proprietatea uzufructului viager

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
TuscanyBoy

TuscanyBoy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.09.2022
Salut.

Situatia sta in felul urmator - Acum 3 ani aproape am cumparat un apartament in care figurez ca si "cumparator al nudei proprietati", iar bunica mea figureaza ca si "uzufruct viager". Am convenit ca dupa ce ea va trece in nefiinta, eu sa beneficiez de apartament. In primul an dupa achizitie am stat cu ea, dar din cauza unor neintelegeri am ajuns sa ma mut. Dansa a schimbat yala de la usa, eu nemaiavnd acces. Atunci nu m-a deranjat pentru ca stiam ca mai sta cu bunicul, dar intre timp bunicul a decedat.

In ultimul timp starea ei de sanatate s-a inrautatit si am incercat sa ma mut inapoi, dar din cauza ca au fost multe certuri, am realizat ca mai bine stau deoparte. Insa, in cazul in care ei i se intampla ceva, eu nu voi avea acces la apartament. Nimeni nu are, decat ea.

Intrebarea mea este - din punct de vedere legal, nu ar trebui sa am si eu acces? Inteleg ca dansa este uzufruct si poate face (aproape) ce vrea cu apartamenul, dar logic, ma gandesc ca in anumite cazuri ar trebui sa pot avea si eu acces.

Multumesc!

#2
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Adica cum aproape ai cumparat apartamentul ?. Nu cumva bunica ta ti-a lasat apartametul in baza unui contract de intretinere ?

#3
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.10.2017
Dpdv legal nu te poate scoate nimeni de acolo. Uzufructul viager este, practic, un drept de folosinta cu ceva plusuri. Tu esti proprietar, bunica poate folosi apartamnentul pana la sfarsitul vietii ei. Nu ai voie sa aduci modificari (nici macar sa dai cu var fara acordul uzufructuarului), nu poti vinde decat cu transmiterea uzufructului, insa, ai acces acolo oricand si poti chiar sa locuiesti acolo fara ca uzufructuarul sa te impiedice. La fel si uzufructuarul nu poate decat sa foloseasca imobilul, nu poate aduce nici un fel de modificare fara acordul proprietarului.

View PostTuscanyBoy, on 27 noiembrie 2022 - 17:28, said:

.... Am convenit ca dupa ce ea va trece in nefiinta, eu sa beneficiez de apartament. I

Tu esti deja proprietar doar ca acum ai niste limitari. Dupa decesul ei, vei fi in continuare proprietar doar ca vor disparea limitarile asociate dreptului de uzufruct viager.

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Totul depinde de ceea ce este scris in contractul de vanzare cu uzufruct... acolo sunt mentionate toate drepturile si restrictiile partilor...
Daca sunt respectate punctele acelea, contractul isi va urma cursul normal, daca nu, pot fi probleme...

View PostAlexD2, on 28 noiembrie 2022 - 07:56, said:

Adica cum aproape ai cumparat apartamentul?
Poate a inversat cuvantul... poate a vrut sa spuna "Acum aproape 3 ani"...

#5
TuscanyBoy

TuscanyBoy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.09.2022

View PostAlexD2, on 28 noiembrie 2022 - 07:56, said:

Adica cum aproape ai cumparat apartamentul ?. Nu cumva bunica ta ti-a lasat apartametul in baza unui contract de intretinere ?

Adica, asa cum a mentionat cineva mai sus - aproximativ acum 3 ani.

View Postbonygy, on 28 noiembrie 2022 - 08:50, said:

Totul depinde de ceea ce este scris in contractul de vanzare cu uzufruct... acolo sunt mentionate toate drepturile si restrictiile partilor...
Daca sunt respectate punctele acelea, contractul isi va urma cursul normal, daca nu, pot fi probleme...


Poate a inversat cuvantul... poate a vrut sa spuna "Acum aproape 3 ani"...

In contractul de vanzare-cumparare nu este mentionat decat titlurile dobandite, nu si ce drepturi are fiecare parte. L-am consultat cap coada
In alta ordine de idei, ca sa imi fie clar - daca mi se refuza accesul ce sa fac? In instanta? Sa ma sfatuiesc cu un avocat?

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostTuscanyBoy, on 28 noiembrie 2022 - 21:06, said:

In alta ordine de idei, ca sa imi fie clar - daca mi se refuza accesul ce sa fac? In instanta? Sa ma sfatuiesc cu un avocat?
O poți obliga prin instanță să te primească în casă doar dacă poți proba o situație de urgență cu privire la proprietate - de exemplu curge o țeavă și se plâng vecinii. Altfel nu.
Ești îngrijorat pentru starea ei de sănătate sau de ce vrei acces?


View Postrealwalle, on 28 noiembrie 2022 - 08:40, said:

  insa, ai acces acolo oricand si poti chiar sa locuiesti acolo fara ca uzufructuarul sa te impiedice.  
E greșit ce spui tu.

Art. 709
Drepturile uzufructuarului
În lipsă de stipulaţie contrară, uzufructuarul are folosinţa exclusivă a bunului, inclusiv dreptul de a culege fructele acestuia.

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View PostTuscanyBoy, on 28 noiembrie 2022 - 21:06, said:

In contractul de vanzare-cumparare nu este mentionat decat titlurile dobandite, nu si ce drepturi are fiecare parte. L-am consultat cap coada

Un contract cu uzufruct, iti da dreptul la proprietate, cand inceteaza uzufructul (decesul bunicii, in cazul tau). Pana atunci, asa cum a mai spus cineva mai sus, bunica ta este proprietarul EXCLUSIV al casei si poate acorda sau refuza accesul in imobil, chiar si cumparatorului.
In concluzie, stai cuminte, ca inca nu esti proprietar ca sa ai acces la discretie...
Daca se supara bunica, poate (cred) sa anuleze contractul, intrucat nu respecti conditiile uzufructului...

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Încercarea ta de a intra în apartament cat ea trăiește, numai ți-ar îngreuna situația. Contractul își face efectul după decesul bunicii. Deci stai pe curul tău până atunci...

Edited by wertyck, 04 December 2022 - 12:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate