Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

transfer continut video VHS pe PC

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
exsista aparat exact ca al meu cu HDD in loc de DVD,dar alea nu mai sint la pret de 300 de lei ci de 1500 lejer.Deja e in alta liga....

Eu sint multumit per total si de asta,pana la urma  cat am dat pe el atat face.E bun si asta  chiar daca ma chinui cu el......

Discuri RW nu vreau sa folosesc pt ca nu stiu cata viata mai are laserul de citire al DVD-ului intern al aparatului,nu stiu cata viata mai are.Iar discurile reinscriptibile din ce am inteles, solicita mult mai mult laserul decat un disc obisnuit.

Edited by EL-Presidente, 30 November 2022 - 11:53.


#56
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006

 gca, on 30 noiembrie 2022 - 11:29, said:

3. Citind acest topic mi-a venit o idee. A incercat cineva sa inlocuiasca DVD-ul din recorder cu un HDD?
NU SE POATE!
Modul de inregistrare pe suport optic este scris in softul din aparat.
Nu se potriveste cu modul de scriere pe suport magnegtic - in speta HDD.
E diferenta de sistem de fisiere, dimensiune bloc/cluster, etc.
Gandeste-te ca dupa scriere, DVD-ul trebuie finalizat. Cum faci asta pe HDD?
La unele aparate se potriveste un DVD recorder de PC. Io am vazut un aparat care folosea recorder cu interfata IDE.
Nu stiu daca s-au facut si cu interfata SATA.
@initiator
Nu cred ca uzura laserului este cu mult mai accentuata in cazul RW fata de R.
In mod normal, inainte de a incepe inregistrarea pe suport optic, se calibreaza automat puterea laserului pentru a asigura o inregistrare perfecta.

#57
gca

gca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2004
La al meu s-a defectat recorderul si l-am schimbat cu un DVD recorder de PC. S-a potrivit fizic ca marime mai putin fata care am inlaturat-o si merge perfect de ani de zile. Nu mai stiu daca este IDE sau SATA dar merge. Totusi am sa incerc intr-o zi sa pun un HDD de proba. Ideea era ca poti inregistra pana la umplerea HDD si disconfortul de a folosi discuri. In orice caz eu folosesc discuri reinscriptibile  cu succes de ani de zile

Poate ajuta pe cineva DVD recorder LG DR175

#58
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Am refacut operatiunea aseara cu 2 discuri.Timp pierdut ~4 ore in total.Apoi din .VOB le-am convertit in MPEG.ts muxer.Bitrate final tot 9500kbps,576p(720x576).Din avidemux ma lasa sa le salvez din .VOB ori in avi ori in mpeg.ts.....am incercat mp4 si nu ma lasa.
Dupa cum bine spunea colegul viceroy65 mai sus,se pierde un pic totusi din calitate,pe caseta VHS originala se vede o idee un pic mai bine,dar nu cu mult,va zic sincer.Aparatul isi face treaba bine,sint multumit de el per total sa zicem.Trebuie intotdeauna sa te uiti,cat dai atata face,vrei mai multa calitate ,dai pe scule mai bune,dar platesti direct proportional.Filmarea din 1999 a fost facut totusi cu aparat bun,pt ca comparativ cu alte inregistrari VHS care au 240p e diferenta de la cer la pamant,iar sunetul se pare ca e stereo si nu mono
Dupa a 2 incercare  am reusit sa scot fara acei purici in partea de sus.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4SuKFJG9L-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#59
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
din .VOB le-am convertit in MPEG.ts muxer. - NU.
Nu este, practic, nici o conversie aici.
VOB este deja MPEG, doar ca impachetat altfel.
Ai facut remux, ai schimbat containerul.
Conversia adevarata inseamna o schimbare de codec sau de bitrate sau filtre sau ceva care afecteaza structura de baza.
Adica eu sper ca ai facut DOAR remux. Cit a durat operatiunea si cit de lung era fisierul?
Daca a durat citeva minute = remux,
Daca a durat 30-60-90 de minute = ai pierdut timp absolut degeaba!

Bitrate 9500 mi se pare imens. 9800 este maxim pentru cele profesionale originale.
Pentru VHS ai putea sa cobori si la jumatate. Faci diverse probe.
Din nou, cum spun si mai jos, incearca sa modifici cit mai multe optiuni in timpul transferului, nu dupa aceea. Astfel, nu pierzi timp si calitate, ca in cazul unei prelucrari ulterioare..

AviDemux salveaza MP4 fara probleme. Si MKV si alte formate.
Probabil nu i-a convenit ceva - sunetul poate.
Oricum, trebuia sa afiseze frumos un mesaj.

Nu exista "inregistrari VHS care au 240p".
Rezolutia este standard (cu mici mici modificari de la SP>LP>EP/SLP).
Au 240p pentru ca au fost transferat digital in calculator aiurea, la rezolutie mica.

Se vede foarte bine filmarea !!!!
Doua mici observatii:
1. poti sa faci nitel crop - ca sa elimini dunga de jos - DAR faci asta in timpul capturii (daca se poate) - NU faci asta dupa aceea, pierzi timp si calitate degeaba
2. mi se pare foarte intunecata imaginea. Din nou, daca poti sa reglezi luminozitate/contrast in timpul transferului, nu dupa aceea.
Vad ca ai sters primul video (cel filmat TV cu telefonul), parca era ceva mai luminos.

#60
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
si eu am observat asta ca a iesit mai intunecat si nu inteleg de ce,ca filmarea e luminoasa,nu inteleg de ce.Daca deschid de pe calculator se vede luminos cum trebuie,probabil youtube aplica cine stie ce filtre habar nu am.
Legat de mp4,mi-a dat un mesaj legat de H265 si H264,si mi-a spus ca nu este posibila conversia,muxarea,si nu m-a lasat.

pot sa-i dau save as: mpeg ts sau avi,mkv nu am incercat,dar mp 4 nu pot sa-i dau save,nu ma lasa

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   318.56K   15 downloads
  • Attached File  2.jpg   326.68K   16 downloads
  • Attached File  3.jpg   323.72K   15 downloads

Edited by EL-Presidente, 30 November 2022 - 14:29.


#61
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Mai bine decat "transferul" de pe caseta VHS pe DVD pe care-l face Panasonicul NU SE POATE fara scule profesionale si un "mester" la butoane.
Ca are niste limitari impuse prin soft, asta e! Dar "conversia se face HARDWARE. Cat de bine este implementat softul aferent si cat de multe setari ai la dispozitie - depinde de producator si de PRETUL sculei in discutie.
@nixrohnson
Cu cate "scule" ca ale initiatorului te-ai "jucat"?
Unde ai vazut tu posibilitatea de a aplica crop si luma in cazul dat?
Nu mai aberati pe langa subiectul ACTUAL - Copiere caseta VHS pe DVD cu scula COMBO.
Once again, poate intra la cap:
ORICE, dar absolut ORICE conversie, aplicare de filtre, crop, denoise, deinterlace si orice altceva trece prin capul "VJ-ului" se face CU PIERDERE DE CALITATE. Indiferent de cat de profesionale sunt sculele implicate. Soft sau hard.

#62
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nu, youtube nu aplica nici un filtru.
AI pus direct pe youtube filmarea, fara absolut nici o prelucrare?

Mesaj AviDemux - pai, si ce nu e clar: Doar MP4 video, H264 sau H265 este suportat de acest format video
Adica partea de video trebuie sa fie MP4 video, H264 sau H265 (astea sint codec video)
Iar la tine in stinga, unde scrie Video, scrie Copy - adica formatul original VOB / MPEG
Acolo trebuie sa selectezi una din cele 3 suportate, recomand x264 (adica H264, calitate OK, viteza medie de procesare, fisier mediu) sau H265 (salitate ok/buna, prelucrare mult mai greoaie, fisier ceva mai mic)
Pozele 2 si 3 sint legate de poza 1
Dupa ce ai setat codecul video, trebuie sa dai pe Configure
Singura chestie importanta e jos  Rate control (bitrate / calitate)
Cele mai bune sint cele 2 pass, dar creste timpul de procesare
Poti sa incepi cu prima, Constant Bitrate, ceva pe la 5-6000
Apoi, daca vrei sa faci probe, Average bitrate, two pass, chiar poti sa scazi nitel, la 4-5000
Faci comparatie intre calitate si timp prelucrare

 viceroy56, on 30 noiembrie 2022 - 14:38, said:

@nixrohnson
Cu cate "scule" ca ale initiatorului te-ai "jucat"?
Unde ai vazut tu posibilitatea de a aplica crop si luma in cazul dat?
Nu mai aberati pe langa subiectul ACTUAL - Copiere caseta VHS pe DVD cu scula COMBO.
Once again, poate intra la cap:
ORICE, dar absolut ORICE conversie, aplicare de filtre, crop, denoise, deinterlace si orice altceva trece prin capul "VJ-ului" se face CU PIERDERE DE CALITATE. Indiferent de cat de profesionale sunt sculele implicate. Soft sau hard.

Nu m-am jucat cu nici una similara.
Doar cu placa captura + diverse softuri sau editare video in calculator. Gîrlă!!
De aceea am si spus: daca se poate.
Daca se poate direct in timpul transferului, pentru ca ........ bla bla bla... am scris deja acolo, nu e nevoie sa sari asa la mine.

#63
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
youtube-ul nu are optiunea la incarcare video pt 576p,are pt 144,240,360 ,480p si sare direct la 720,1080,2K,4K.
Fisierul meu are 576p si nu 480p cat e pe youtube,iar intre 576p si 480p sint 100 linii care conteaza enorma la rezolutia asta.Oricum youtube-ul tot mai taie un pic din calitate indiferent la ce rezolutie il urci,asta ti-o spun eu sigur,crede-ma.iti repet in calculator  se vede luminos filmul ,nu e ca pe youtube.

#64
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Youtube nu are nici o optiune la incarcare video :) :) :)
Face le compresie si determina rezolutia.
576p fisier = 480p youtube.

Da, conteaza diferenta.
Da, youtube taie din calitate si taie la greu.
Taie din bitrate, nu neaparat de la rezolutie.
Ia uite aici tabel, 480p - 720p = bitrate intre 500 - 2000, respectiv 1500 - 6000 kbps: https://www.androida...ube-use-964560/
Deci degeaba faci tu codare la 576p cu 9500, daca o pui pe youtube, taie bitrate de vreo 4 ori!!
Am si eu pe youtube niste filmari analogice, nu se vede nici una asa de intunecata.
Am intrebat: le-ai pus direct direct, fara absolut nici o alta modificare ?

#65
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
eu am incercat sa-ti explic ca pe langa faptul ca youtube-ul oricum taie din calitate atunci cand urci un material video,acei aproape 100pixeli in plus CONTEAZA ENORM DE MULT, mai ales la o rezolutie scazuta cum e cea de vhs.
Desi sint am2 rezolutii de DVD,intre 480p si 576p e diferenta considerabila la calitate.La rezolutii mari, nu prea conteaza asa de mult pixelii,dar la rezolutii mici,lucrurile stau altfel
Iti repet pt a 3 oara filmul pe care l-am extras pe DVd se vede mult mai bine si mai luminos decat ce am urcat eu pe youtube.Si hai sa incheiem discutia asta .E suficient

Un moderator poate sa inchida topicul...chiar e suficient,chiar s-a spus tot ce era de spus.
Multumesc,

#66
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Aici la aria video aveți sus secțiunea ghiduri care vă explică cum trebuie făcute corect astfel de lucruri.

#67
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,850
  • Înscris: 11.01.2006
care este cea mai buna placa de captura video pentru trecerea casetelor video VHS pe DVD?Daca stie cineva,am vazut mai multe exemple pe aici!
vreau calitate identica ,sa nu se piarda semnal la conversie!

#68
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă mai ai video playerul sau camera poți folosi o panarama din asta, își face treaba
https://www.amazon.f...,aps,105&sr=8-3

#69
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006

Vizualizare mesajCABLE MAN, pe 11 martie 2024 - 09:01, a scris:

vreau calitate identica ,sa nu se piarda semnal la conversie!

Daca nu am spus-o, o repet: NU EXISTA ASA CEVA!
Orice, dar absolut orice conversie video se face cu pierdere de calitate. Mai mult sau mai putin vizibila.
Eu folosesc ASA CEVA.
Dar trebuie sa ai o placa de baza cu slot PCI si cele moderne nu mai au asa ceva.
Eu am pastrat un PC mai vechi cu Windows 7 in care am instalat placa de captura si pentru mine este solutia care ofera cele mai bune rezultate.

#70
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,850
  • Înscris: 11.01.2006
Thanks!
ma gandeam ca la emag sunt mai multe placi de captura si nu stiam pe care sa le aleg!

Edited by CABLE MAN, 16 March 2024 - 23:50.


#71
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Daca ai camera și are port FireWire (IEEE 1394) caută un laptop vechi care are astfel de port și îl folosești pentru captură.
M-am pricopsit cu un HP vechi rău și când am vrut să-l arunc am avut o sclipire de moment când am văzut portul.
Băgat un ssd in el și merge brici sa copiez minidv pe el.

#72
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002

View PostKiloW, on 11 martie 2024 - 09:25, said:

Dacă mai ai video playerul sau camera poți folosi o panarama din asta, își face treaba
https://www.amazon.f...,aps,105&sr=8-3

panarama aia nici macar nu se poate compara cu dispozitivul asta de captura, chiar daca seamana oarecum. intre fisierele rezultate e o mare diferenta. si la imagine, si la sunet.
e drept, si pretul e altul. mult mai piperat. formatul de captura este h264, ceea ce inseamna ca pentru a crea un videodvd este necesara o conversie suplimentara catre mpeg2 (vob). dar formatul mpeg2 este mai slab ca si comprimare si calitate decit mpeg4 (h264), deci fisierul rezultat dupa conversie va fi mai mare si mai slab oarecum (vizibil) calitativ (mai sters, mai putin contrast, poate si cu unele artifacte acolo unde bitrate-ul e mai mic).
la emag e cu vreo 30 de lei mai scump, dar vine cu vreo 3-4 zile mai iute.

un alt dispozitiv de captura de buna calitate este AVerMedia Capture HD Video EZRecorder 330, care si el salveaza in format h264/h265 - deci si mai eficient. si mai are si avantajul ca poate fi folosit fara un pc in momentul capturii si salveaza pe card, stick sau in retea (NAS). pretul insa... doare.

in trecut se gaseau tunere tv care stiau sa salveze captura direct in format mpeg 2, astfel incit pentru crearea unui dvd sa nu mai fie nevoie de alte comprimari suplimentare. au disparut incet-incet, la fel ca si video-playerele sau dvd-playerele.

in prezent nu mai fac conversii spre dvd. h264/h265 este perfect pentru mine. de pe stick sau din retea, playerul dune imi reda fisierele capturate fara probleme


View Postxymzar, on 31 martie 2024 - 22:56, said:

Daca ai camera și are port FireWire (IEEE 1394) caută un laptop vechi care are astfel de port și îl folosești pentru captură.

am folosit si eu o vreme captura dv, tot cu o placa pinnacle AV DV. foarte usor se copiaza din formatul DV, din pacate insa, in urma conversiei catre mpeg2 (pentru dvd), orice soft am incercat pentru conversie, se pierdea o buna parte din calitatea initiala DV

Edited by tEo, 01 April 2024 - 00:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate