Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

transfer continut video VHS pe PC

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Si-ti spun cinstit ca ma rog la Dumnezeu sa functioneze acel videoplayer macar cat descarc si eu amintirile,iar daca se strica dupa aia prea putin imi pasa....

View Postviceroy56, on 27 noiembrie 2022 - 18:24, said:

Pentru cine vrea transfer video analog la video digital, dati PM.
Am scule foarte bune.
daca nu o sa ma descurc cu sculele pe care le-am comandat de pe emag+videoplayerul pe care am de gand sa-l cumpar,o sa apelez la serviciile tale.Dar sa vad intai ce naiba o sa -mi iasa cu jucarioarele astea....Sint constient ca nu sint deloc profesionale nici pe departe,dar la reviewuri unii sint multumiti,altii nu sint.Sa vedem ce noroc o sa am
Mai este o problema ca acest graabber cica ar merge doar pe win xp,7 si maxim 8.1....ori eu am win 10.Sper sa nu trebuiasca sa ma intorc la win 7 sau 8,sper sa mearga si pe win 10.O sa vad pe pielea mea...

View PostVaronul, on 27 noiembrie 2022 - 17:58, said:

eu am un tv tuner kworld  din ala vechi de acum 15 ani pci cu care mi-am facut treaba
Softul surprinzator este foarte bun face conversia fisierelor direct +driverul care inca este functional pe windows 10
Si eu am un tuner tv in pc care este si placa de captura dar este CHEL efectiv.Nu are deloc intrari RCA pe spate,are doar mufa tv si atat,deci nu am cum sa ma folosesc de el.Nu am mai pomenit asa tuner tv.E model TT-budget-c1501 BDA.Este tuner dvb-c

https://technotrend....1501-datasheet/

#20
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Video playerul emite si pe cablu coaxial, sincer nu prea vad mari diferente fata de composite. Sau cine stie, or fi pe scule mai bune. Dar nu ar merge cu tunerul dvb-c doar pe tuner care stie si analog.

Edited by gerbil, 27 November 2022 - 18:50.


#21
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
ala este un tuner de cablu. nu este gindit sa aiba mai multe surse de intrare decit cablu.

drivere pentru windows 10 are jucaria asta:

https://www.forit.ro...aptura-uvg-002/

pare foarte asemanatoare cu cea aleasa de tine, e chiar mai ieftina, are in pachet chiar si acel adaptor de la scart la rca. la banii aia insa nu stiu cit de calitative is cablurile.
daca alegi acest vinzator, asteapta-te la aproximativ o saptamina pina ajunge produsul la tine.

driverul se gaseste aici. (alegi drivers). link direct de descarcare, aici.

#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Riscul la videoplayer luat de pe OLX sau aiurea este sa fie defect mecanic(aliniere traseu banda, rola presoare deformata, cabestan ruginit) sau si mai grav, una din pastilele de pe capul rotativ sparta sau uzata si repozitionata "amator", ca sa se vada ceva-ceva.
Daca tot dai bani pe un video player, cumpara NUMAI cu proba pe casetele vanzatorului si cu o caseta neutra, fara importanta, a ta.
Asta ca sa eviti un dezastru asupra casetelor tale.
Testarea o faci in 2-3-4-5 etape: la inceput de banda, dupa 10 minute, dupa 1/2 ora, dupa o ora si cu 3-4 minute inainte de final.
Asta ca sa verifici mecanica aparatului.
Nu ma pronunt asupra jucariilor de conversie pe USB, n-am folosit, dar nici nu-mi inspira incredere.
Cati bani dai atata face.
Io folosesc ASTA
Nou, de vanzare AICI

Edited by viceroy56, 27 November 2022 - 19:04.


#23
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View PosttEo, on 27 noiembrie 2022 - 18:57, said:

ala este un tuner de cablu. nu este gindit sa aiba mai multe surse de intrare decit cablu.

drivere pentru windows 10 are jucaria asta:

https://www.forit.ro...aptura-uvg-002/

pare foarte asemanatoare cu cea aleasa de tine, e chiar mai ieftina, are in pachet chiar si acel adaptor de la scart la rca. la banii aia insa nu stiu cit de calitative is cablurile.
daca alegi acest vinzator, asteapta-te la aproximativ o saptamina pina ajunge produsul la tine.

driverul se gaseste aici. (alegi drivers). link direct de descarcare, aici.
multumesc mult,acum am apucat sa-l iau pe ala la 75 lei,mi-a luat deja banii de pe card,asta e....Oricum aproape ca sint constient ca am facut rahatul praf.Asta ce fac eu este doar o joaca de copil,nu la nivel profesional...nici pe departe.Dar mai este o problema ca in balcon am mai gasit inca vreo 20 casete vhs....doamne fereste.Stau si ma gandesc ce o fi pe ele.Am gasit printre ele si din alea mari e195 si chiar e240.Stiu ca standardul era e180 la alea mici .ma rog la Dumnezeu macar sa pot viziona si descarca la nivel amator cu sculele pe care le-am cumparat =))

#24
grigsound

grigsound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 30.07.2003
Eu, pentru același motiv, am luat acum 4 ani de po OLX scula asta:
Sharp DV-RW250
Cu vreo 300 de lei. Totul a fost ok, doar l-am curățat cu o casetă specială.
Transferă VHS pe DVD la calitate ok, după care de pe DVD le transformi în ce vrei tu.

#25
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002

View PostEL-Presidente, on 27 noiembrie 2022 - 19:14, said:

Oricum aproape ca sint constient ca am facut rahatul praf.

nu neaparat. cred ca trebuie sa te astepti la o calitate modesta insa de la "video grabberul" ala.
inca o recomandare: pentru teste nu folosi o caseta importanta. macar sa n-o strici mai tare in caz de ceva.
in caz ca nu iasa un continut de calitate, exista oricind solutia sa rogi pe cineva care a mai facut asa ceva.
sau, poate, te ambitionezi si iti procuri scule mai adecvate...

#26
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Pentru a suta mia milioana oara:
ORICE, dar absolut ORICE conversie video/audio se face cu PIERDERE de CALITATE.
Indiferent ca este analog --> digital sau viceversa.
Inclusiv conversia digital-->digital produce pierderi de calitate atunci cand NU e vorba de simpla copiere.
La analogic, si simpla copiere se face cu pierderi de calitate.

#27
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
dar... frumusetea este in ochii privitorului...

DACA omului ii place ce a rezultat, nu mai conteaza dezbaterile pe marginea calitatii :)

#28
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View PostEL-Presidente, on 27 noiembrie 2022 - 19:14, said:

multumesc mult,acum am apucat sa-l iau pe ala la 75 lei,mi-a luat deja banii de pe card,asta e....

La emag ai retur 14 zile (cel putin).
Iar aparat video cauta pe la vecini / prieteni / rude / colegi.
Sigur gasesti.
Eu am unul dar 90% e stricat, mai avea un prieten cred ca si ala e stricat, sigur am folosit de la alt prieten acum 3-5-6 ani.
Deci, se mai gasesc.....
Daca vrei neaparat sa cumperi, neaparat cu proba :) :) :)
Faci rost de multiple cabluri/adaptoare (tot de la prieteni... ai prins ideeea, presupun), pentru conectare la TV / placa captura.

#29
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View Postgrigsound, on 27 noiembrie 2022 - 19:43, said:

Eu, pentru același motiv, am luat acum 4 ani de po OLX scula asta:
Sharp DV-RW250
Cu vreo 300 de lei. Totul a fost ok, doar l-am curățat cu o casetă specială.
Transferă VHS pe DVD la calitate ok, după care de pe DVD le transformi în ce vrei tu.
cine nu si-ar dori asa ceva?Dar de unde sa fac rost,ca n-am de unde....am cautat pe olx,nici o sansa.E bijuterie din ce vad

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8yRjoOTGnUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.olx.ro/d...hs-IDgFrK5.html

#31
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
@EL-Presidente

sa ne dai de stire cum/daca te descurci. eventual pune si un sample de citeva secunde de captura, sa ne facem o idee cam cum lucreaza grabberul ala usb.

#32
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
@tEo
imi pare rau,dar am renuntat la acel grabber chiar din prima zi in care l-am comandat.Asta pt.ca astazi am fost si mi-am luat minunatia asta Panasonic DMR-EZ45V.Mi-am facut niste calcule si am preerat sa dau achizitionez acest combo recording.Cu graberul ala imi trebuie si soft ca ala era trial si nu ma lasa decat 30min sa salvez parca atat+ca mai imi trebuia si alt videoplayer si ma complicam mai mult.....
Are tot ce trebuie pe el.inclusiv tv tuner.Si aparatul in sine se poate conecta la tv direct prin hdmi nu-mi vine sa cred,la asa ceva nu ma asteptam,nu mai trebuie sa ma chinui cu SCART sau composite.Nu ma asteptam sincer.Posted Image
M-am jucat cu scula asta cam 2-3 ore dar deocamdata imi cam prind urechile,se vede ca n-am avut asa ceva pana acum.Are o tona de functii,si n-am reusit sa memorez de la cel care mi-a vandut scula prea multe.Scula o am completa cu telecomanda,merge absolut orice pe el.Am reusit sa descarc doar 1 ora de continut pe dvd de pe caseta de 3 ore,si asta din cauza ca era setat pe modul remaining XP de doar 1 ora.
Are 4 moduri: XP de 1 ora,SP-2ore,LP-4ore si mai are inca un extended mode de 6ore.Si cand am dat sa salvez continutul pe dvd am uitat sa pun pe LP sau macar SP,a ramas pe xp si mi-a descarcat doar 1 ora de continut.Dar scula nu a gafat deloc in sensul sa-mi agate banda,sa o strice sau mai stiu eu ce.Am stat cu sufletul la gura,si acum tremur de emotii.I-am rupt si protectia aia de plastic de la caseta sa fiu sigur ca nu fac vreo boacana sa sterg caseta din greseala.Problema e ca am stricat 3 dvdblankuri pana acum pt ca n-am stiut pe ce apas pe aparat.Scula e mult prea complexa pt mine.Are o tona de setariPosted Image
Maine ma duc sa mai cumpar vreo 5 blankuri,sa vad cate oi mai strica.Acum am setat pe LP mode sper sa tina minte setarea,sa pot descarca si eu cele 3 ore de continut.Ce ma mira pe mine e urmatorul fapt : de unde naiba inghesuie el 6 ore de continut video pe un disc de 4.7GB?Daca nu ma insel pe 4.7gb incap fix 120 min de continut video dar ma rog.O caseta VHS stiu ca cea mai mare la vremea aia era de E240 adica de 4 ore fix,nu exsista mai mare.Cu toate astea aparatul in sine recunoaste casete de E300 in meniul sau.Au exsistat de E300?E300 inseamna 5 ore.Filmarea pe caseta a fost facuta ok,iar aparatul a salvat la calitatea inregistrarii,eu nu vad nici o diferenta.
Cu toate astea ma declar multumit de aparat pt faptul ca in timp ce -mi salveaza pe disc informatia e foarte silentios,nu se aude nici dvd recorderul nici playerul VHS,in schimb daca ii dau sa deruleze o caseta zici ca e avion cu reactie, deruleaza o caseta de 3 ore in mai putin de 1 min fara sa exagerez.Sint super multumit de scula,chiar daca inca habar n-am sa lucrez cu el.Dar cea mai mare frica o am atunci cand trebuie sa derulez casetele de la capat,pt ca face ca avionul si mi-e frica sa nu obosesc motorasele alea care invart banda
.O alta ciudatenie la acest aparat e faptul ca desi citeste si DVD-R si DVD+R,cand introduc discuri DVD+R in el imi cere sa le formateze,la cele -R nu mai cere format.Nu inteleg de ce la cele cu + cere format ca sa poate inregistra pe ele,ma rog el stie de ce...
Am atasat si o mica mostra la calitatea inregistrarii si niste poze cu meniul sau

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sxO2JFH27uU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   253.67K   19 downloads
  • Attached File  2.jpg   307.23K   20 downloads
  • Attached File  3.jpg   241.02K   21 downloads
  • Attached File  4.jpg   273.52K   18 downloads
  • Attached File  5.jpg   284.75K   19 downloads
  • Attached File  6.jpg   215.86K   16 downloads

Edited by EL-Presidente, 29 November 2022 - 00:37.


#33
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Felicitari pentru perseverenta.
Cit a costat scula?

Softul nu era trial, aveai seria prin ambalaj sau prin vreun fisier.
Sau puteai sa folosesti alte 20 de softuri gratuite, cum s-a spus mai sus.

Unde (cum) inghesuie video pe DVD: scade din calitate.
Adica scade bitrate. Poti sa pui si 10 ore pe un DVD "de 2 ore".
Asta ar fi un minus al aparatului, din punctul meu de vedere.
Eu as banui 2 solutii:
1. transferi cite 2-3 ore pe un DVD
2. transferi pe card (vad ca are slot, nu stiu daca are si functia asta), apoi imparti pe calculator in mai multe bucati.
Pe de alta parte, mi se par ambele pierdere de timp. Pur si simplu fa citeva probe si vezi care e calitatea cu diverse bitrate.

Bineinteles ca exista casete VHS de 300 de minute: https://www.ebay.com/itm/255337710927
Si daca ii dai cu LP, ia uite la ce durate ajungi :) : https://en.wikipedia...ording_capacity

Formatare DVD+R: nu stiu de ce si chiar nu prea gasesc nimic online acum.
Dar, neah, daca cere format, da-i format.
Eu am folosit de ambele feluri pe calculator, am cam 1000 de bucati in biblioteca, pina acum s-au stricat 2-3 in vreo 20 de ani (nu stiu ce model, nu am verificat TOATE discurile, doar cind am nevoie de ceva de pe vreunul).
Se pare ca, oricum, discurile DVD+R sint mai OK din punct de vedere al tehnologiei de inregistrare.
Pe de alta parte, fiind de la producatori diferiti (probabil), nu este 100% sigur ca TOATE DVD+R , de la TOTI producatorii, sint mai bune.
Deci, ia DVD+R ;) :)

Mostra filmata cu telefonul e superba, mirifica, dar m-a luat cu ameteala :) :)
Pune direct video pe youtube, nu filmat tv cu telefon.
Si regleaza TV sa nu mai lateasca imaginea, e deformata.

#34
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
excelent recorder.
dupa cum vezi, solutii sint. in functie de acestea, rezultatele, precum si  munca ta, difera.
ai ales o solutie relativ sigura si usoara si mai ales,rapida!. daca rezultatele iti plac, ai ales bine!

pe partea cealalta, cu captura video + comprimare, ai fi avut mult mai mult de lucru si exista posibilitatea ca undeva, de-a lungul lantului de procesare, sa gresesti ceva si sa nu iti convina rezultatul. insa metoda asta are si avantajul ca este mult mai flexibila, poti alege mult mai multe formate de comprimare, mai multe metode de editare a continutului, etc.


LE
manual pentru recorderul tau gasesti aici.
atunci cind aparatul deruleaza casete, zgomotul mai mare e normal.

Edited by tEo, 29 November 2022 - 11:05.


#35
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
350 lei am dat pe aparat.Problema este ca am setat din aparat LP ca sa pot copia toata caseta,dar observ ceva ciudat in sensul ca imaginea acum tremura si are niste purici in partea de sus a imaginii.Ieri cand am facut doar cu XP era lacrima imaginea nu tremura deloc,exact cum se vede pe filmare.
Apoi alta chestie,cand ii dau play de pe caseta imaginea se vede 16:9,iar pe PC daca il deschid cu VLC se vede 4:3,nu inteleg de ce dar oricum nu conteaza prea mult acest aspect.
Probabil trebuie sa setez SP default de 2 ore ca sa nu mai tremure imaginea la redare,dar nu ma incadrez pt 3 ore cat are filmarea.Asta ma cam supara.Nu inteleg de ce tremura pe LP.....

#36
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Tremurat LP - poate ace ceva defect.
Poate trebuie sa reglezi manual tracking..... sau habar am.
SP 3 ore - pai, cum am zis mai sus, inregistrezi cite 2 ore per disc si rezolvi 2 chestiuni: bitrate (calitate) si tremurat.
Dar pierzi nitel timp cu schimbat disc si bani pe mai multe discuri.

Imagine 16:9 / 4:3 - am zis deja, trebuie sa reglezi TV 4:3

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate