Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Alternative la "we are sunsetting" Atom?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Nu stiu de ce insista cu termenul asta "sunsetting", le-am citit anuntul acum, si anume ca editorul Atom (care e gratis) se opreste (sau apune).
Cu ce m-am obisnuit la acest editor e cautarea, pot folosi regex, cauta doar in zone selectate, etc, dar mai alese cautarea prin tot proiectul (multe fisiere). Plus niste mici tweak-uri, dar nu mai le retin acum exact.
Nu prea sunt in tema cu editoarele, imi puteti recomanda vreo alternativa la Atom (care sa aiba functiile astea de cautare, la care nu vreau sa renunt)?
Eu folosesc Atom pt javascript (si ocazional html).
Mi se pare ca instalasem mai demult Notepad++, dar atunci inca nu aveam nevoie sa caut prin tot proiectul, si parca Eclipse il foloseam odata mai mult pt niste teste java. Sau e ok si daca raman pe Atom chiar daca nu se mai updateaza?

Edited by bursucelu_viesel, 26 November 2022 - 19:42.


#2
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
E la fel ca update windows. Se poate trai si fara.
Deci, mergi cu asta inainte, oricum de ani de zile a primit doar actualizari de securitate, nu si functionale (din ce inteleg de pe site).

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Visual Studio Code, daca vrei ceva activ dpdv dezvoltare, cred ca are tot ce ai scris si inca mult peste. (Visual Studio ‘curat’ sigur are ce doresti, de Code nu sunt foarte sigur dar ma stept sa aiba.) Necunoscand Atom si cunoscand foarte putin versiunea Code a Visual Studio (pe cel ‘normal’ il folosesc, dar e altceva decat Code), nu pot sa iti fac o comparatie. Vad insa ca motivul invocat pentru ‘apusul’ Atom <https://github.blog/...unsetting-atom/> este ca vor sa se concentreze pe a contribui exact la Visual Studio Code.

Dar dupa mine, daca ce ai te multumeste pe deplin ramai la el. Faptul ca nu e dezvoltat in continuare nu inseamna ca nu mai functioneaza. Ai insa grija sa pastrezi un installer offline, ca daca reinstalezi sistemul sau treci la alt calculator sa nu stai sa il cauti si sa fi nevoit sa il iei de pe cine stie ce site-uri mai mult sau mai putin sigure.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Ce constat acum este ca intr-adevar poate fi o problema in a continua utilizarea Atom dupa 15 decembrie. Ce este deja instalat ok, o sa functioneze in continuare, dar o reinstalare ulterioara sau o modificare a unui instalari existente poate fi o mare problema:

Quote

If I’m using Atom, what changes can I expect after the sunset?

  • Atom package management will stop working
(sursa: <https://github.blog/...unsetting-atom/>)

In acest context, e nevoie sa pastrezi si sa poti instala offline diversele pachete ce iti sunt necesare, nu doar executabilul propriu-zis (cu pachetele pre-incluse). Cateva link-uri pe care le-am gasit ca ar fi de ajutor:
  • https://stackoverflo...nager-doesnt-wo: Oct 14, 2016 at 9:37/ Andriy Buday pentru o metoda rapida, aplicabila acum imediat si usor, chiar daca nu e eleganta. Iti instalezi tot ce ai nevoie sau banuiesti ca vei avea nevoie in viitor si pastrezi ce zice el acolo sa copiezi. Vezi si restul de raspunsuri de acolo, cum iei pachetele de pe GitHub (in speranta ca de acolo nu vor disparea).
  • https://stackoverflo...m-manually?rq=1: Cum te folosesti de GutHub si npm install.
Cele de mai sus vin bineinteles in plus fata de salvcarea acum si pastrarea installer-ului ‘de baza’.

#5
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsags, on 27 noiembrie 2022 - 08:18, said:

In acest context, e nevoie sa pastrezi si sa poti instala offline diversele pachete ce iti sunt necesare, nu doar executabilul propriu-zis (cu pachetele pre-incluse)
Pachetele pre-incluse fiind "core-packages: banuiesc. M-am uitat acum la ce pachete folosesc, dar am doar 2 "de fason" care nu-mi sunt importante (beautify, si logo-file-icons), restu-s core-packages. Mi-am copiat acum un ultim installer de la ei ..sa fie acolo, dar n-o sa imbatranesc cu un Atom expirat banuiesc. Pe viitor tot o sa ma mut. Dar sa termin un proiect de suflet la care lucrez de hat ani.. un generator de melodii. Mi-am mai facut o mica aplicatie pt antrenament cu greutati.. ceva de "uz casnic" [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZXGpZR6AbBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbursucelu_viesel, on 26 noiembrie 2022 - 19:37, said:

Eu folosesc Atom pt javascript (si ocazional html).

https://www.jetbrains.com/webstorm/

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
WebStorm e mama lor, dar necesită subscripție ($$$$). Cea mai bună alternativă moca e VS Code, cu toate bubele lui (impuse de MS) - o grămadă de setări, o grămadă de pluginuri, search-ul are și regex și glob.
Io folosesc:
  • Notepad++ ca editor text și reținut shit-uri / notițe, pretty-print json/xml / encoding, decoding
  • VS Code pentru scripting (mai ales PowerShell), modificat fișiere text rapid (că-s csproj-uri, js-uri, markdown, nu contează)
  • Suita JetBrains - pentru development (Rider, DataGrip, WebStorm, PyCharm în special)


#8
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Stiti cumva daca pot da un fel de "minimize" sau "contract" la (toate elementele dintr-) o paranteza? Concret eu in javascript testez codul prin multe locuri cu console.log() si alert(), si aici bag cam multe elemente (care ocupa spatiu pe ecran). Mi-ar placea sa apara minimizat gen alert(..) si cand dau click sa-l extinda.
In Atom am acum la acolade "{" cate o sageata handlebar cu care pot face asta. Exista sau folositi asa optiune prin editoarele pe care le folositi? Adica sa poti alege undeva la config o anumita functie (instantierea ei, nu declararea initiala ca ea are acolade si se poate minimiza si-acum) care sa apara "minimizata" si cu handlebar sa poata fi expandata.

Edited by bursucelu_viesel, 06 December 2022 - 15:17.


#9
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postbursucelu_viesel, on 26 noiembrie 2022 - 19:37, said:

...
https://pulsar-edit.dev/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate